جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۶

استانها  /  ایلام

راه اندازی مرکز شبانه روزی فوریت‌های بررسی مشکلات واحدهای تولیدی و طرح‌های سرمایه گذاری

قائم مقام رئیس ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور گفت: مرکز فوریت‌های بررسی مشکلات واحدهای تولیدی و طرح‌های سرمایه گذاری، حداکثر تا ده روز دیگر در تهران و استانهای سراسر کشور راه اندازی می‌شود.

راه اندازی مرکز شبانه روزی فوریت‌های بررسی مشکلات واحدهای تولیدی و طرح‌های سرمایه گذاری

به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، بابک دین‌پرست با اشاره به دستور مقام معظم رهبری( مدظله‌العالی) در ارتباط تصویری اعضای هیات دولت در دوم شهریور ماه و تاکید ایشان بر ضرورت تشکیل کار گروهی شبانه روزی به منظور بر طرف کردن موانع تولید، گفت: وزیر کشور طی مکاتبه‌ای با رئیس جمهور، ضمن اشاره به سوابق مربوط به گزارشات قبلی، بر آمادگی لازم برای راه‌اندازی این مرکز تاکید کرده‌اند که این موضوع‌ از سوی رئیس جمهور به معاون اول، تمامی اعضای ستاد و روسای قوه قضاییه و مقننه منعکس شده است.

وی افزود: با توجه به الزامات قانونی، فرامین و دستورات صادره و در راستای اجرای حکم صادره از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور، امروز در بخشنامه‌ای به استانداران سراسر کشور ابلاغ شده است که بر مبنای آن، باید حداکثر ظرف مدت ده روز نسبت به راه اندازی مرکز مذکور در سراسر کشور اقدام لازم به عمل آید.

قائم مقام رئیس ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور، گفت: اجرای دقیق ماده ۶۱ قانون الحاق موادی به قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، با هدف حل و فصل مشکلات واحدهای تولیدی، به ویژه در موارد مربوط به تکمیل و راه اندازی طرح‌های نیمه تمام، تامین مالی، تعیین تکلیف بدهی‌های معوق و همچنین رفع مشکلات مرتبط با محیط زیست، منابع طبیعی، معادن و رفع موانع صادراتی است.

تحت نظارت عالی روسای کارگروه‌های استانی قرار خواهد گرفت

معاون اقتصادی وزیر کشور به برخی از مهمترین ویژگی‌های مرکز شبانه روزی فوریت‌های بررسی مشکلات واحدهای تولیدی اشاره کرد و گفت: به تناسب اختیارات و مسوولیت‌های مصرح در ماده( ۶۱) قانون الحاق موادی به قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و آیین نامه اجرائی ماده قانونی مذکور، مرکز موصوف در سازمان صنعت، معدن و تجارت مستقر و تحت مدیریت رئیس سازمان مذکور و با نظارت عالی روسای کارگروه‌های استانی، فعالیت خواهد کرد.

وی افزود: نظر به اینکه در اجرای تبصره ذیل ماده( ۶۱) قانون موصوف، دستگاه‌های عضو ستاد و کارگروه‌های مذکور و دبیرخانه‌های مورد نیاز آنها، باید از امکانات و نیروی انسانی موجود در دستگاه‌های اجرائی و اعضای ذی‌ربط استفاده کرده و به هیچ عنوان تشکیلات جدیدی ایجاد نکنند، لذا بایستی بر اساس مفاد ماده قانونی مذکور و همچنین ماده( ۲) آیین نامه اجرائی آن، نماینده یا نمایندگان دستگاه‌های عضو کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان، برای استقرار در مرکز موصوف معرفی شوند.

دین‌پرست در همین راستا با بیان اینکه مرکز مورد اشاره به صورت شبانه روزی فعالیت خواهد کرد، گفت: بدین شرح نمایندگان دستگاه‌های عضو کارگروه موظفند، همه روزه از ساعت ۸ لغایت ۲۰ هر روز، در محل مرکز مستقر باشند و از ساعت ۲۰ الی ۸ صبح و همچنین برای روزهای تعطیل نیز، شیفت مطلعی، پاسخگوی تلفنی متقاضیان و انعکاس موضوع به مسوولین ذی‌ربط خواهد بود.

دستورالعمل ظرف مدت ۱۰ روز آینده توسط دبیرخانه ستاد تنظیم و ابلاغ خواهد شد

قائم مقام ستاد تسهیل و رفع موانع تولید با بیان اینکه پیش نویس دستورالعمل مربوط به نحوه فعالیت مراکز ملی و استانی، ظرف مدت ۱۰ روز آینده توسط دبیرخانه ستاد تنظیم و ابلاغ خواهد شد، افزود: سامانه ویژه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید که به صورت آزمایشی در ادارات کل صنعت، معدن و تجارت استان‌ها نصب و در ۲۳ مهرماه، آخرین وضعیت، موانع ومشکلات مرتبط با آن سامانه، در نشست ویدئو کنفرانسی مشترک مسوولین دبیرخانه ستاد، دفتر آمار و فرآوری داده‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور مورد بررسی واقع شد، تا هفته آتی نهایی سازی شده و عملیات اجرائی مرکز مورد نظر را پشتیبانی خواهد کرد. 

وی ادامه داد: مضافاً اینکه موضوع ضرورت برقراری ارتباط سامانه‌های دستگاه‌های عضو و مرتبط با ستاد تسهیل و رفع موانع تولید با سامانه اصلی ستاد و همچنین تعیین حداکثر بازه‌‌های زمانی الزام آور دستگاه‌های مرتبط، برای بررسی و پاسخگویی به درخواست متقاضیان، طی هفته آتی، در قالب تصمیمات نود و هشتمین جلسه ستاد و همچنین برگزاری جلسات مورد نیاز، با نمایندگان دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط، تصمیم گیری و تمهیدات لازم در این خصوص اتخاذ خواهد شد.

دین‌پرست تصریح کرد: به محض خاتمه یافتن فرآیند تکمیل سامانه مورد اشاره، نسبت به برگزاری کارگاه آموزشی مورد نیاز برای کاربران سامانه مذکور در سطح کشور اقدام خواهد شد.

وی اضافه کرد: همانگونه که در ابلاغیه‌های قبلی نیز تصریح شده است، اولویت بررسی و حل و فصل مشکلات واحدهای تولیدی، به ترتیب با دستگاه اجرایی مرتبط در سطوح استانی و سپس ملی و در گام بعدی، با کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید استان‌ها خواهد بود.

معاون اقتصادی وزیر کشور ادامه داد: بدیهی است؛ صرفاً در موارد خاص، آن هم با ذکر دقیق دلایل عدم توفیق دستگاه اجرایی مسوول در سطح استان و ایضاً کارگروه‌های استانی، برای حل و فصل مشکلات واحد تولیدی، مراتب جهت بررسی و حل و فصل نهایی مشکلات واحدهای مشمول، به دبیرخانه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید ارسال خواهد شد.

 دین‌پرست تصریح کرد: روند و نحوه حل و فصل مشکلات واحدهای تولیدی، توسط دستگاه‌های اجرایی مسوول( در گام نخست) ، به صورت مستقیم و یا با هماهنگی و اخذ مجوزهای قانونی لازم از دستگاه ملی متبوع و همچنین نحوه اقدام کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان( در گام دوم) ، به عنوان مهم‌ترین رکن و شاخص ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی استانی و کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید استانی محسوب و در گزارشات تجمیعی سه ماهه ارزیابی عملکرد که برای مقامات عالی کشور ارسال خواهد شد، مورد لحاظ قرار خواهد گرفت.

گفتنی است، خبرگزاری فارس بعد از مهلت تعیین شده از تشکیل یا عدم تشکیل و سازوکار این مرکز برای مخاطبان گزارش تهیه خواهد کرد و به سمع و نظر مخاطبان می‌رساند.

انتهای پیام/ 9708

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول