اخبار فارس من فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

استانها  /  ایلام

فارس من| فعال کردن پزشکی قانونی در شهرستان‌ها در دستور کار قرار می‌گیرد

نبود پزشکی قانونی در برخی از شهرستان‌های ایلام مشکلات و دردسرهای زیادی را برای مردم به وجود آورده و سبب سرگردانی و تحمیل هزینه‌های زیادی شده که لازم است متولیان امر رسیدگی فوری به آن را در دستور کار قرار دهند.

فارس من| فعال کردن پزشکی قانونی در شهرستان‌ها در دستور کار قرار می‌گیرد

به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، اخیرا مخاطبان فارس سوژه‌ای را در سامانه فارس من با عنوان «لزوم استقرار اداره پزشکی قانونی در شهرستان سیروان ایلام» ثبت کردند که خبرنگاران فارس برآن شدند تا موضوع را پیگیری کنند.

شهرستان سیروان پس از گذشت ۱۰ سال از ارتقاء یافتن به شهرستان مشکلات زیر ساختی زیادی دارد که نیازمند توجه ویژه‌ی مدیران و مسوولین است؛ یکی از این مشکلات عدم استقرار اداره پزشکی قانونی شهرستان است که موجب مشکلاتی برای مردم این شهرستان شده است. 

پزشکی قانونی سازمانی است که ضرورت وجود آن در همه نقاط کشور احساس می‌شود اما نبود این سازمان در شهرستان سیروان باعث مشکلات برای مردم شهرستان شده بود؛ فوت‌های مشکوک، ضرب و جرح، تعیین سن سلامت روانی، تعیین از کارافتادگی، تعیین قصور پزشکی و… از جمله عملکردهای پزشکی قانونی به شمار می‌روند.

در نبود پزشک قانونی، خانواده متوفی بایستی در گرما و سرما جنازه را از این به آن شهر انتقال داده و منتظر گواهی مجوز دفن باشند که باعث ایجاد مشکلات روحی و روانی ناشی از نگهداری اموات، دردسرهایی همچون معطلی در دفن فوت شدگان شده و نگرانی‌هایی را برای خانواده‌های قربانیان به همراه داشت.

پزشکی قانونی بازوی توانمند دستگاه قضایی است و اظهار نظرهایی که کارشناسان پزشکی قانونی در موارد ارجاعی ارائه می‌دهند می‌تواند مشکل گشای بسیاری از پرونده‌های دستگاه قضایی باشد بنابراین بایستی به این مهم توجه داشته باشند.

طبق ماده یک «قانون تشکیل سازمان پزشکی قانونی کشور»، هدف از تاسیس این سازمان عبارت است از:

۱. اظهار نظر در امور پزشکی قانونی و کارشناسی آن، کالبدشکافی و انجام امور آزمایشگاهی و پاراکلینیکی به دستور مراجع ذی‌صلاح قضایی

۲. پاسخ به استعلامات ادارات و سازمان‌های وابسته به قوه قضاییه و سایر دستگاه‌های دولتی

۳. اجرای برنامه‌های کارآموزی پزشکی قانونی و بررسی صلاحیت علمی داوطلبان خدمت پزشکی قانونی در سازمان

۴. همکاری علمی و انجام امور آموزشی و پژوهشی مورد نیاز دانشگاه‌ها که برای پیشبرد اهداف سازمان و دانشگاه‌ها مفید است

۵. تبادل اطلاعات علمی مورد نیاز با مراکز آموزشی داخل و خارج کشور

نبود اداره پزشکی قانونی در سیروان

یکی از اهالی شهرستان سیروان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: هر بار جراحتی برای شهروندی پیش بیاید به دلیل نبود پزشکی قانونی در شهرستان مجبور است برای مراجعه به این اداره مسافت طولانی را طی کند؛ شهرستان سیروان ۴۵ دقیقه تا شهرستان چرداول فاصله دارد.

وی افزود: این مسیر علاوه بر طولانی بودن، جاده‌ای روستایی و پر خطر دارد و بارها شاهد تصادفاتی در این جاده بوده‌ایم.

لزوم پیگیری متولیان امر

یکی دیگر از اهالی نیز گفت: در راستای تحقق حقوق شهروندی بایستی با رایزنی و پیگیری رئیس کل دادگستری شهرستان سیروان و مسوولین شهرستان اداره پزشکی قانونی در شهرستان سیروان نیز استقرار یابد چرا که مشکلاتی برای شهروندان به وجود آورده است.

وی افزود: آنها باید زمینه ایجاد آن را در شهرستان سیروان عملیاتی کنند و موانعی از قبیل تعداد جمعیت یا میزان مراجعین و… که تاکنون به علت این بهانه‌ها خیلی از حقوق قانونی در جهت استقرار یا حذف ادارات مختلف در این شهرستان پایمال شده است را برطرف و این مطالبه عمومی را به سرانجام برسانند.

ضرورت استقرار اداره پزشکی قانونی در شهرستان‌ها

سلیمانی‌دشتکی استاندار اسبق ایلام در خرداد ماه سال گذشته طی گفت‌وگویی در رابطه با لزوم استقرار اداره پزشکی قانونی در شهرستان‌های استان گفت: از ۱۱ شهرستان استان ۶ شهرستان دارای پزشکی قانونی و ۵ شهرستان دیگر فاقد این اداره هستند.

وی افزود: استقرار پزشکی قانونی در برخی شهرستان‌ها که مسافت زیادی تا مرکز استان دارند دارای ضرورت بیشتر است که در این راستا هر کمکی نیاز باشد انجام خواهیم داد. 

اداره پزشکی قانونی موجب جلوگیری از اطاله دادرسی در دادگاه‌ها می‌شود

کمالی روابط عمومی دادگستری استان ایلام در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: استقرار اداره پزشکی قانونی در شهرستان موجب جلوگیری از اطاله دادرسی در دادگاه‌ها و همچنین پیشبرد سریع‌تر پرونده‌ها می‌شود؛ از طرفی استقرار این اداره موجب جلوگیری از هدر رفتن زمان و سرمایه مردم در رفت و آمد به سایر شهرستان‌ها و مرکز استان برای مراجعه به این اداره می‌شود. 

وی افزود: با توجه به شرایط موجود در این شهرستان تعداد مراجعه کنندگان به این اداره، زیرساخت ها و مراحل اخذ مجوز نیز باید در نظر گرفته شود. 

استقرار اداره پزشکی قانونی نیازمند زیرساخت‌‌ است

احمدی پزشکی قانونی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: استقرار اداره‌ی پزشکی قانونی در هر شهرستانی نیازمند یک زیرساخت قوی فیزیکی از قبیل ابنیه، نیروی انسانی پزشکی، کادر اداری، کارت تخصصی برای پزشکی قانونی و اعتبارات مالی و هماهنگی‌های زمانبر است. 

وی افزود: با وجود تمام این مسائل فعال کردن حوزه‌های باقی مانده در استان در دستور کار قرار گرفته است.

داشتن یک ساختمان مشخص به عنوان پزشکی قانونی برای هر منطقه جزو واجبات است اما بسیاری از شهرستان‌ها در کنار سایر مشکلات خود از نداشتن پزشکی قانونی نیز رنج می‌برند.

امروزه در کشورهای مختلف جهان، پزشکی قانونی با آزمایشگاه‌هایش نقش مهمی در امور قضایی و دادگستری دارد؛ پزشکی قانونی عملیاتی است که پزشکان متخصص برای کشف و تشخیص جرم و ردپای متهم و اثبات راست یا دروغ بودن گفته‌های مدعی یا مدعی علیه انجام می‌دهند.

در احکام دادرسی و در فقه و حقوق اسلامی برای تشخیص بسیاری از جرم‌ها و نقص‌ها و تعیین میزان خسارات وارد بر اعضای بدن به پزشک متخصص عادل ارجاع داده شده است.

بسیاری از پرونده‌ها همچون ضرب و جرح، تصادف و پرونده‌های قضایی در این منطقه، نیاز به نظر پزشک قانونی دارد اما به دلیل نبود این مرکز، پرونده‌ها از ادامه مسیر جا مانده و گاهی حتی شهروندان از حق قانونی خود هم به همین دلیل گذشت می‌کنند و متضرر می‌شوند.

استقرار اداره پزشکی قانونی موجب جلوگیری از هدر رفتن زمان و سرمایه مردم در رفت و آمد به سایر شهرستان‌ها و مرکز استان برای مراجعه به این اداره می‌شود که لازم است مسوولین مربوطه مساعدت لازم را داشته باشند.

انتهای پیام/ ۹۷۰۸۰۸

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول