يکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۳

استانها  /  اصفهان

جایگاه جوانان در مناسبات دینی کجاست؟/ تبدیل تهدیدها به فرصت با جوان‌گرایی

امام جمعه فولادشهر گفت: جوانان با نشاط و با انرژی، از قدرت ابتکار و خلاقیت بیشتری برخوردار هستند و نقش مؤثری در اجرای برنامه‌ها و به‌ ویژه برنامه‌های فرهنگی دارند.

جایگاه جوانان در مناسبات دینی کجاست؟/ تبدیل تهدیدها به فرصت با جوان‌گرایی

به گزارش خبرگزاری فارس از لنجان، موضوع جوان و جوانگرایی در جامعه به ویژه در مناسبات دینی و مذهبی مسأله‌ای است که مورد تأکید بسیاری از بزرگان قرار گرفته است، یکی از مواردی که می‌توان به آن اشاره کرد ستادهای نماز جمعه در قلب شهر است. موضوعی که سبب شد تا به سراغ حجت‌الاسلام مسعود سرافراز امام جمعه فولادشهر برویم تا به بررسی ابعاد مختلف این موضوع بپردازیم؛

فارس: اهمیت و جایگاه نماز جمعه در اسلام و جوامع دینی را چطور ارزیابی می‌کنید؟

سرافراز: جایگاه نماز جمعه در نظام اسلامی، جایگاهی بس رفیع و از اهمیت خاصی برخوردار است چراکه نماز جمعه نقش مهمی در رشد و تعالی مادی و معنوی جامعه ایفا می‌کند. بهترین دلیل بر اهمیت نماز جمعه، این فریضه بزرگ اسلامی قبل از هر چیز، آیات نورانی سوره مبارکه جمعه است، که به همه مسلمانان و اهل ایمان دستور داده است، به محض شنیدن اذان جمعه، به سوى آن بشتابند، و هرگونه کسب و کار و برنامه مزاحم را ترک کنند، تا آنجا که اگر در سالى که مردم گرفتار کمبود مواد غذایى هستند، کاروانى بیاید و نیازهاى آن‌ها را با خود داشته باشد، به سراغ آن نروند و برنامه نماز جمعه را ادامه دهند.

در احادیث اسلامى نیز، تأکیدهاى فراوانى در این زمینه وارد شده است، از جمله در خطبه‌اى که موافق و مخالف، آن را از پیامبر گرامى اسلام(ص) نقل کرده اند آمده است که خداوند نماز جمعه را بر شما واجب کرده، هر کس آن را در حیات من یا بعد از وفات من، از روى استخفاف یا انکار ترک کند، خداوند او را پریشان کند، و به کار او برکت ندهد، بدانید، نماز او قبول نمى‌شود، بدانید، زکات او قبول نمى‌شود، بدانید، حج او قبول نمى‌شود، بدانید، اعمال نیک او قبول نخواهد شد، تا از این کار توبه کند (وسائل الشیعه جلد ۵ صفحه ۷ باب وجوب صلاة الجمعة حدیث ۲۸). یا در جای دیگری آمده است که کسى خدمت رسول خدا(ص) آمد، عرض کرد: یا رسول خدا! من بارها آماده حج شدم اما توفیق نصیبم نشد، فرمودند بر تو باد به نماز جمعه که حج مستمندان است.

فارس: نماز جمعه دارای ویژگی‌های منحصر به فرد است و می‌تواند بستر بسیاری از اقدامات فرهنگی و اجتماعی را فراهم کند، در این خصوص چه برنامه‌هایی انجام شده است؟

سرافزار: در این رابطه با کمک فعالان عرصه‌های مختلف اقدامات خوبی صورت گرفته است که از جمله آنها می‌توان به تشکیل و تأسیس «قرارگاه فرهنگی ولی امر» بخش فولادشهر با هدف تقویت جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی اشاره کرد، البته  فعال‌سازی شوراها و مجامع رسمی با محوریت شورای فرهنگ عمومی بخش فولادشهر و پیشنهاد و تشکیل «نهضت خدمت رسانی» و پاسخگویی مسؤولان و دیدار چهره به چهره با مردم با حضور در مساجد در محله‌های مختلف نیز از جمله اقداماتی است که صورت گرفته است.

فارس: به نظر شما ویژگی‌های یک امام جمعه موفق چیست؟

سرافراز: سنگر والای امامت جمعه، که جایگاهی برای تبیین احکام اسلام و روشنگری اندیشه مسلمانان است، برای آنکه وحدت‌بخش مؤمنان و خنثی‌ساز توطئه‌های مخالفان و معاندان باشد، نیازمند پختگی، متانت، درایت، فصاحت، آگاهی سیاسی ـ اجتماعی ائمه جمعه و قدرت تفهیم مطالب و تهییج افکار و عواطف و برانگیختن به عمل صالح است، ائمه جمعه برای ایفای رسالت عظیم و سنگین خویش، بایستگی‌‏های فکری، علمی و اخلاقی باید داشته باشند تا بتوانند موفق و اثرگذارتر باشند.

از طرفی مردم، ائمه جمعه را بازوی فکری و سیاسی نظام اسلامی و برگزیدگانی می‌شناسند که از سوی رهبری به این سِمَت، انتخاب شده‌اند به فراخور حساسیت این مسؤولیت، انتظار از آنان هم بالاست،  انتظار موضعی پدرانه، مشفقانه و دلسوزانه دارند. نهادها و ارگان‏ها و مسؤولان اجرایی هم اگر از حمایت ائمه جمعه و مردم برخوردار باشند، بهتر می‌توانند به خدمت‌رسانی برای مردم بپردازند.

فارس: چه روش‌هایی را برای جذب جوانان به نماز جمعه انتخاب کرده‌اید و این روش‌ها چه ویژگی باید داشته باشد و یا کدامند؟

سرافراز: برای جذب مردم به‌ ویژه جوانان به نماز جمعه باید ضمن استمرار فعالیت‌ها و برنامه‌ها به‌ صورت منظم، با زبان روز صحبت کرد و فضا را برای طرح پیشنهاد‌های و انتقادات مهیا کرد و از دادن مسؤولیت به جوانان عزیز نهراسید. هرگاه کارها به خود مردم واگذار شود مردم به خوبی از پس آن برمی آیند، قطعاً جوانان با نشاط و با انرژی، از قدرت ابتکار و خلاقیت بیشتری برخوردار هستند و نقش مؤثری در اجرای برنامه‌ها و به‌ ویژه برنامه‌های فرهنگی دارند.

برای مثال در همین موضوع کرونا با میدان دادن به جوانان بسیاری از تهدیدات تبدیل به فرصت شد و مردم شاهد یک رزمایش بزرگ در دل مساجد و مصلی‌ها بودند که همین موفقیت به عنوان نقطه عطفی در تاریخ کشورمان ثبت شد. به‌ طور کلی عوامل جذب در چند بخش خلاصه می‌شوند، برنامه‌های جنبی نماز جمعه اگر مفید و متنوع باشد می‌تواند عاملی برای جذب باشد، مثل سخنران، مداح، کلیپ، روزنامه دیواری، برگزاری نمایشگاه کتاب و مسابقات فرهنگی؛ در واقع برای جذب جوانان باید زمینه جذب را برای این عزیزان فراهم و به آنان اعتماد کرد.

فارس: به نظر شما مطالبات امامین انقلاب از ائمه جمعه چیست؟

سرافراز: نگرش امامین انقلاب به مسأله نماز جمعه و نقش اجتماعی، سیاسی آن به عنوان یکی از شئون وابسته به بُعد ولایت و رهبری در اسلام، نگاهی است ژرف، جامع و بیدارگر. پایگاه‌های هدایت و رهبری مردم در سراسر کشور سنگرهای دفاع معنوی در مقابل دشمنان در سطح جامعه ائمه جمعه هستند.

فارس: فعالیت‌ها و کارکردهای اجتماعی نماز جمعه چه چیزهایی می‌تواند باشد؟

سرافراز: نماز جمعه یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی ایران و از ابزار مهم و تضمین کننده حفظ و صیانت هویت دینی و فرهنگی است و از این فرصت هفتگی می‌توان جهت فرهنگ‌سازی و اشاعه ارزش‌های نظام دینی بهره‌گیری کرد، نماز جمعه فضای جامعه اسلامی را معنوی و الهی می‌کند و از این طریق ذهن و ضمیر افراد جامعه را تحت تأثیر قرار می‌دهد و با چنین فضاسازی، زمینه را برای رشد و ترویج معارف دینی و سالم‌سازی روح و روان عموم جامعه فراهم می‌کند.

مهم‌ترین رسالتی که نهاد نماز جمعه به دوش می‌کشد ایجاد آمادگی همه‌جانبه و تربیت یاران حضرت مهدی (عج) است، بر همگان روشن است که ما هم‌اکنون در دوره انتظار به سر می‌بریم و ماهیت انتظار هم تربیت‌یافتگی در طراز جبهه سبز مهدوی است و در این راستا، کدامین نهاد و مکان و برنامه‌ای است که بیش از نماز جمعه بتواند نقش‌آفرینی کند؟ بنابراین بر همه مهدی باورانِ مهدی یاور است که این کانون سیاسی و عبادی را دریابند و از این رهگذر بر اقتدار و عظمت و قدرت نرم انقلاب و جمهوری اسلامی ایران افزوده و مردم و جامعه شایسته ایران اسلامی را همچنان بر بام عزت و سربلندی جهان جاودانه نگه دارند.

انتهای پیام/۶۳۰۸۱/ص۳۰/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول