جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۴

استانها  /  اصفهان

اما و اگرها درباره دالان سبز خوانسار/ افول زودرس سایه درختان فرا می‌رسد؟

زندگی در شهر خوانسار با وجود درختان با قدمت، لذت‌بخش و با صفا است پس با اره برقی نفس را از جان آن‌ها نگیرید تا به جای درختان سربه فلک کشیده آپارتمان‌ها را نظاره کنیم.

اما و اگرها درباره دالان سبز خوانسار/ افول زودرس سایه درختان فرا می‌رسد؟

به گزارش خبرگزاری فارس از خوانسار، شهر خوانسار منطقه‌ای کوهستانی و مرتفع است و در دامنه کوه‌های زاگرس قرار گرفته است، این شهر را به زیبایی درختان تنومندش که حاصل زحمات و تلاش کشاورزان و طبیعت دوستان این دیار از ۲۰۰ سال گذشته تا به امروز بوده است می‌شناسند، این درختان تنومند سلامتی و تندرستی، تولید انرژی و نشاط اجتماعی، اقتصاد گردشگر محور و فرهنگ کهن و بالندگی به دنبال دارد.

زندگی در شهر خوانسار با وجود درختان با قدمت، لذت‌بخش و با صفا است، درختانی که در گذر زمان در یکی از خیابان‌های این شهر دالانی سبز رنگ را به تصویر کشیده‌اند، اما در سال‌های اخیر اره‌برقی نفس را از جان این درختان گرفته تا به جای درختان سربه فلک کشیده آپارتمان‌ها را در حاشیه خیابان نظاره کنیم.

درختان خیابان امام سایبان رهگذران

محسن مخالفی یکی از کاسبان خیابان امام می‌گوید: درختان خیابان اصلی شهر بیشتر از نوع چنار و با قدمتی بیش از ۲۰۰ سال است که به مرور زمان که سرشاخه بری نشدند به هم وصل و دالانی سبز تشکیل شده است.

او می‌افزاید: در تابستان قامت بلند درختان سایبانی برای عبور رهگذران و محصولاتی است که کاسبان خیابان برای فروش در بیرون از مغازه پهن می‌کنند و در مغازه از کولر و پنکه استفاده نمی‌کنند.

این کاسب خیابان امام خوانسار تصریح می‌کند: در هنگام عصر حال و هوای این خیابان رنگ شب می‌گیرد و چراغ برق‌ها به دلیل نبود روشنایی روشن می‌شود، زندگی در این شهر با وجود درختان باقدمت لذت بخش و با صفا است.

در سال‌های گذشته سایه اره برقی مرگ زودرسی درختان شد

محسن احمدی از دیگر کاسبان این خیابان اظهار می‌کند: در سال‌های گذشته سایه اره برقی، مرگ زودرسی را برای درختان با قدمت باغات شهر به ارمغان آورد و به دلیل توجه نکردن مردم و مسؤولان نابودی میراث ارزشمند طبیعی را در برخی باغات خوانسار شاهد بودیم که اگر مشاهده کنید احداث آپارتمان‌ها در این خیابان حاصل آسمان فروشی و تراکم فروشی در گذشته است.

او می‌افزاید: از مسؤولان مربوطه شهر خواستاریم آسمان فروشی نکنند تا به جای درختان تنومند و با قدمت شهر آپارتمان‌های سربه فلک کشیده را نگاه کنیم، شغل اکثر مردم شهر خوانسار کشاورزی و در بخش باغداری است و از طریق فروش میوه زندگی می‌گذرانند.

شناسامه دار شدن پنج هزار درخت با قدمت شهر خوانسار

محسن اسحاقی شهردار خوانسار از اجرای پروژه شناسنامه‌دار کردن درختان فضای سبز شهری توسط شهرداری خوانسار خبر می‌دهد و می‌گوید: شهرداری خوانسار به منظور حفظ فضای سبز شهری اقدام به تهیه تجهیزات لازم جهت شناسنامه‌دار کردن درختان موجود در خیابان‌های اصلی شهر خوانسار کرد که در این پروژه از پلاک‌های الکترونیکی جهت ثبت هوشمند اطلاعات درختان استفاده می‌شود.

او می‌افزاید: این پروژه مزایای بسیاری در پایش و حفظ فضای سبز شهری دارد، برای اجرای فاز نخست این پروژه پنج هزار پلاک الکترونیکی با اعتباری بالغ بر ۳۵۰ میلیون ریال خریداری شده است.

شهردار خوانسار تصریح می‌کند: با پیشنهاد و پیگیری‌های جمعیت همیاران محیط زیست و با تأیید، پیگیری، تصویب و اجرای شهرداری و شورای اسلامی شهر خوانسار، طرح نجات و بهبود وضعیت زیستی درختان زیبا و ارزشمند چنار دالان سبز به صورت پایلوت بر روی درختان حدفاصل پل حسینیه دوراه تا میدان امام به اجرا درآمده است.

اسحاقی می‌افزاید: این طرح که توسط تیم تحقیقاتی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران به سرپرستی سید ابراهیم صادقی خوانساری و واحد فضای سبز شهرداری خوانسار در حال اجراست، دارای آیتم‌های مختلفی است که بخش اصلی آن تزریق کود، مواد غذایی و قارچ کش است.

او ادامه می‌دهد: آزادسازی اطراف تنه درخت، آبیاری مناسب، هرس مناسب، مبارزه با آفات سرشاخه‌ها همچون شته‌ها، خاک دهی مناسب، جلوگیری از میخ کوبیدن و همچنین کاهش نمک پاشی اطراف درختان در زمستان از جمله اقدامات آتی برای درختان این منطقه است.

شهردار خوانسار با بیان اینکه امیدوارم با حمایت و اقدام مؤثر و به موقع شورای اسلامی شهر و شهرداری خوانسار و همچنین شهروندان درختان دالان سبز وضعیت زیستی بهتری را کسب کنند، می‌گوید: تزریق کود پای درختان چنار و بررسی تاثیرات تغذیه‌ای بر روی درختان چنار خیابان امام و پلاک کوبی پنج هزار درخت در سطح شهر در فاز نخست از اقدامات شهرداری است.

 

دالان سبز شهر خوانسار در حال توسعه است

هوشنگ صانعی رئیس شورای اسلامی شهر خوانسار با بیان اینکه قطع درختان در خیابان‌ها و باغات شهر خوانسار ممنوع است، می‌گوید: به منظور حفظ درختان باغات در شورای شهر خوانسار ضوابطی تعریف کردیم تا در کمیسیون ماده پنج به تصویب برسد تا ورود داشته باشیم و حتی احداث خانه‌های باغی در کمیسیون فضای سبز حفظ درختان مطرح می‌شود تا حداقل درختی قطع نشود.

او با بیان اینکه دالان سبز شهر خوانسار در حال توسعه است و تا رسیدن به مانند خیابان اصلی شهر زمان بر خواهد بود، تصریح می‌کند: درختان با قدمت و مثمرثمر مانند گردو که در آزادسازی‌ها در پیاده‌روها  قرار می‌گیرند پلاک‌کوبی می‌شود.

رئیس شورای شهر خوانسار تصریح می‌کند: هر ساله در فصل پاییز هرس شاخه‌های درختان کهنسالی که ممکن است در اثر حوادث مختلف برای شهروندان خطرساز باشد انجام می‌شود، بیشتر درختان چنار در سطح معابر شهر کاشت می‌شود اما در برخی نقاط به دلیل عمق کم خاک و یا کمبود آب نوع کاشت درختان تغییر می‌کند، آبیاری درختان به صورت قطره‌ای انجام می‌شود.

 

قطع درختان خطرآفرین نیز بدون اجازه جهاد کشاورزی ممنوع است

محمدرضا مجیدی مدیر جهاد کشاورزی خوانسار در رابطه با حفظ درختان با قدمت شهر خوانسار قطع درختان با قدمت شهر به ویژه گردو را ممنوع اعلام می‌کند و می‌گوید: ۸۰ هزار درخت گردو در شهر خوانسار وجود دارد.

او با بیان اینکه ۷۰۰ هکتار از اراضی خوانسار زیر کشت درختان گردو است که ۵۰۰ هکتار آن آبی و ۲۰۰ هکتار به صورت دیم است، می‌گوید: در مساحت ۱۲۰ هکتاری روستای قودجان ۱۲ هزار درخت است که در دو سال اخیر با جذب ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار مبارزه با کرم خراط را انجام دادیم.

مدیر جهاد کشاورزی خوانسار خاطرنشان می‌کند: توافق نامه‌ای بین جهاد کشاورزی با شهرداری خوانسار منقعقد شده است تا اگر فردی بخواهد درختان باغات خود را قطع کند به جهاد کشاورزی مراجعه تا پس از بازدید کارشناسان در صورتی که درختان گردو یا کهنسال دچار خشک شدن یا آفت لاعلاج باشد مجوز قطع صادر خواهد شد.

مجیدی اذعان می‌کند: برای جلوگیری از زمستان گذری آفات، درختان هرس می‌شود و چوب آن‌ها برای تهیه زغال و کارگاه‌های نجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد، البته قطع درختان به صورت متمرکز غیرقانونی است و اکیپ امور اراضی جهادکشاورزی خوانسار به صورت شبانه‌روزی در سطح باغات گشت دارد و در صورت مواجه شدن با قطع درختان به صورت قانونی برخورد می‌شود.

انتهای پیام/۶۳۰۷۱/ر۲۰/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول