دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۲

استانها  /  اصفهان

پرونده مسکن مهر در استان اصفهان بسته شد/ نیمی از متقضایان مسکن ملی افتتاح حساب کردند

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با بیان اینکه پرونده مسکن مهر استان بسته شده است، عنوان کرد: تعداد ۹۰۰ واحد آن دچار مشکل حقوقی شده که بصورت ویژه در حال پیگیری جهت رفع مشکلات حقوقی فی‌مابین اشخاص و پیمانکاران هستیم.

پرونده مسکن مهر در استان اصفهان بسته شد/ نیمی از متقضایان مسکن ملی افتتاح حساب کردند

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علیرضا قاری‌قرآن در دیدار با مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، روند پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها، وضعیت طرح اقدام ملی مسکن و مسائل و مشکلات پیرامون پروژه‌های در دست اقدام را تشریح کرد. همچنین پیشنهاداتی جهت طرح در صحن علنی مجلس بمنظور رفع مشکلات و تسریع در روند اجرای پروژه‌ها ارائه شد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با اشاره به اقدامات این اداره کل در راستای تکمیل پروژه‌های اولویت‌دار حوزه مهندسی و ساخت راهها، اذعان داشت: همواره مشکل اصلی این حوزه بحث اعتبارات بوده است، که با پیگیری‌های ویژه بعمل آمده، این اداره کل طی دوماه اخیر توانست اعتباری بیشتر از کل اعتبار سال ۱۳۹۸ را جذب کند.

وی تنها راه حل مشکلات اعتباری پروژه ها را تهاتر با منابع غیرنقدی و پتانسیل های موجود در ادارات دانست و پیشنهاد کرد: این موضوع در صحن علنی مجلس مطرح شود تا این اقدام به لحاظ قانونی در جهت تسریع و تکمیل پروژه‌ها صورت پذیرد.

قاری‌قرآن از دیگر مشکلات حوزه مهندسی و ساخت راهها در سطح ادارات کل راه و شهرسازی را کمبود زمان کافی برای رسیدگی به این بخش دانست و گفت: با ترکیب دو وزاتخانه «مسکن و شهرسازی» و «راه و ترابری» به دلیل وجود حجم زیاد پاسخگویی به بخش‌های مسکن و املاک بیشترین وقت و انرژی برای این دو حوزه صرف میشود لذا مبحث راه تا حدودی با کمبود زمان مواجه است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان افزود: با توجه به حجیم و سنگین بودن ادارات کل راه وشهرسازی استانها، تفکیک آن و جداسازی راه از مسکن به شیوه سابق، علاوه بر تسریع در برنامه‌ها، منفعت مردم را به همراه دارد.

وی با بیان اینکه این استان تا کنون در حوزه‌هایی که امکانات، بصورت کامل در اختیارش قرار گرفته است به نحو احسن استفاده نموده و خوش درخشیده است اظهار کرد: با توجه به اینکه وزارت راه و شهرسازی قلب فعالیت‌های عمرانی و توسعه کل کشور محسوب می‌شود لازم است که ادارات و مجموعه‌های آن در استان‌ها نیز بیش از پیش قوی شوند و این مهم در صورتی بدست می‌آید که امکانات هر استان و تصمیم‌گیری در خصوص این امکانات در اختیار مدیران استانی قرار گیرد و بنحوی تفویض اختیار صورت پذیرد.

قاری‌قرآن در حوزه پرسنلی با اشاره به یکسان بودن چارت تشکیلاتی استان‌ها گفت: استان اصفهان بعنوان کلان شهراز نظر چارت تشکیلاتی با سایر استان‌هایی که از نطرمسافت کوچکتر بوده و جمعیت کمتری دارند یکسان دیده شده است. لذا تغییر در چارت تشکیلاتی متناسب با شرایط استانی می‌تواند مشکلات وضعیت پرسنلی و جذب نیرو در این اداره کل را مرتفع سازد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان افزود: اعتبارات هزینه‌ای در سال جاری ۸.۵ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است که این موضوع پرداخت اضافه کار و ماموریت کارکنان سخت کوش این اداره کل را با مشکل مواجه ساخته است.

وی یکی از دغدغه‌های اصلی در مبحث منابع انسانی را عدم یکپارچگی حقوق و رفاهیات پرسنلی برشمرد و گفت: علاوه بر اینکه در مقایسه با دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی عدم یکنواختی در مبحث حقوق و رفاهیات کارکنان وجود دارد، تنوع در وضعیت استخدامی پرسنل و عدم افزایش حقوق کارکنان قردادی نسبت به پرسنل رسمی و پیمانی یکی دیگر از مقوله‌های مهم پرسنلی محسوب می‌شود که می‌بایست در راستای عدالت اداری بصورت قانونی تعیین تکلیف شود.

قاری‌قرآن به تشریح اقدامات حوزه مسکن و ساختمان این اداره کل پرداخت و اذعان داشت: طرح‌های متنوعی جهت ساماندهی بازار مسکن ارائه شده است که طرح اقدام ملی مسکن یکی از آن ها بوده، در این طرح بیش از ۷۰  هزار سهم برای استان اصفهان پیش‌بینی شده و تا کنون ۵۸ درصد از متقاضیان حائز شرایط و تایید نهایی شده اقدام به واریز وجه کردند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با بیان اینکه پرونده مسکن مهر استان بسته شده است عنوان کرد: تعداد ۹۰۰ واحد آن دچار مشکل حقوقی شده که بصورت ویژه در حال پیگیری جهت رفع مشکلات حقوقی فی‌مابین اشخاص و پیمانکاران هستیم.

وی در خصوص اقدامات حوزه شهرسازی و معماری این اداره کل تشریح کرد: استان اصفهان با دارا بودن ۱۰۷ شهر از بزرگترین نظام سکونتگاهی و شبکه شهری در بین استانهای کشور برخوردار است، همچنین دارای تنوع کاملی از سلسله مراتب طرح‌های توسعه فرا شهری و شهری است.

قاری‌قرآن افزود: مطالعات مرحله اول تهیه طرح جامع شهر اصفهان با رویکرد نوین به عنوان اولین پایلوت کشوری اتمام یافته و مشاورِ مرحله دوم درحال ارزیابی و انتخاب می‌باشد. همچنین تهیه طرح جامع نطنز با رویکرد نوین به عنوان دومین پایلوت کشوری در مرحله اول، قرار دارد. و طرح جامع نایین با رویکرد بازآفرینی شهری و حفاظت از بافت تاریخی در مرحله تهیه است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهانگفت: ۱۰ طرح تفصیلی و سه طرح جامع شهری در مرحله تحویل مدارک و ابلاغ، قرار دارند و سه طرح تفصیلی و چهار طرح جامع ابلاغ شده‌، ۱۱ طرح تفصیلی در مرحله اتمام و ارائه به کمیسیون ماده پنج جهت تصویب بوده و ۴۲ طرح در مرحله تهیه است؛ همچنین پیش‌بینی می‌شود تا سال ۱۴۰۲ همه شهرهای استان از طرح جامع تفصیلی و مصوب برخوردار شوند.

به گزارش فارس، در این جلسه مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان به پرسش‌های نمایندگان منتخب مردم اصفهان در خصوص آخرین وضعیت پروژه‌ها پاسخ داد و پیشنهاداتی جهت طرح در صحن علنی مجلس ارائه شد.

انتهای پیام/۶۳۰۸۶/ج/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول