اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

استانها  /  اصفهان

وقوع ۴۶۶ تخلف انتخاباتی مجازی در اصفهان/ ارجاع یک مورد نشر اکاذیب مرتبط با انتخابات شوراها به مراجع قانونی

فرمانده انتظامی استان اصفهان ضمن ارائه گزارشی از عملکرد نیروی انتظامی استان در دوماهه ابتدایی سال، از فراهم کردن تمهیدات لازم برای برگزاری انتخاباتی آرام و امن خبر داد.

وقوع ۴۶۶ تخلف انتخاباتی مجازی در اصفهان/ ارجاع یک مورد نشر اکاذیب مرتبط با انتخابات شوراها به مراجع قانونی

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، سردار محمدرضا میرحیدری، پیش از ظهر امروز در جمع اصحاب رسانه اظهار داشت: شرایط امسال با سال‌های گذشته متفاوت است؛ در سطح جهانی، تغییر قدرت در آمریکا روی داد، در سطح منطقه با تلاش گروه‌های جهادی شکست بزرگی بر پیکره رژیم صهیونیستی وارد شد و اما در سطح داخلی با تحریم‌های ظالمانه و مشکلات اقتصادی روبرو هستیم که با در نظر گرفتن همه این موارد باید عملکرد ما به گونه‌ای باشد که با یک حرکت جهادی در سال ۱۴٠٠ بر این مشکلات فائق آئیم و شعار سال را تحقق بخشیم.

فرمانده انتظامی استان اصفهان ضمن دعوت از مردم برای حضور پرشور در انتخابات ۱۴٠٠ تأکید کرد: وظیفه‌ خطیر نیروی انتظامی در ایام انتخابات، تأمین امنیت آن است که این امر از قبل از انتخابات برای برقراری آرامش در جامعه آغاز می‌شود و در هر یک از مراحل انتخابات، از جمله ثبت نام نامزد‌ها، تبلیغات آن‌ها، برقراری بستر لازم برای رقابت کاندیداها، برگزاری خود انتخابات و فرآیند اخذ آرا و پیامد‌های پس از آن، با همکاری دستگاه‌های مختلف امنیتی ادامه می‌یابد.

وی اضافه کرد: مراحل اولیه انتخابات را به خوبی پشت سر گذاشتیم و با اجرای طرح‌ها و برنامه‌های مختلف از سوی همکارانم اکنون یک وضعیت آرامی را در سطح استان شاهد هستیم و در موارد مربوط به کنترل جرائم، مجرمان سابقه‌دار و مهار آن‌ها و بسترسازی برای فعالیت ستادهای انتخاباتی مشکل خاصی را نداشتیم که باعث اختلال در عملکرد تبلیغات نامزدها شود؛ اگر مسأله‌ای هم بوده به صورت جزئی وجود داشته که با عملکرد به موقع پلیس برطرف شده است.

میرحیدری همچنین به پیش‌‌بینی‌های لازم برای تأمین امنیت ۳۳۴۱ صندوق رأی اشاره کرد و گفت: هماهنگی‌های لازم با دستگاه‌های مربوطه انجام شده‌ و تأمین نیروی کمکی از طریق سپاه پاسدان انقلاب اسلامی صورت گرفته است.

کاهش ۴ درصدی تماس‌ها با ۱۱٠ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته

فرمانده انتظامی استان اصفهان در مورد عملکرد دوماهه ابتدای سال نیروی انتظامی با اشاره به کاهش ۴ درصدی تماس‌ها با ۱۱٠ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته توضیح داد: ۷۱۵ هزار و ۲۸۶ مورد تماس مردمی از طریق سامانه ۱۱٠ ثبت شده که از این میزان ۵۸۶ و ۹۷۳ مورد آن عملیاتی شده‌ است و ۱۵ درصد مربوط به تصادفات، ۱٠ درصد سرقت‌ها، ۱۱ درصد مزاحمت‌ها، ۳ درصد مواد مخدر، یک درصد مشکلات اقتصادی، ۱ درصد سایبری، ۲۳ درصد نزاع و درگیری و ۳۶ درصد نیز سایر موارد بوده‌است.

وی در رابطه با پلیس پیشگری بیان داشت: آنچه در سامانه رخدادها ثبت شده، نشانگر کاهش ۱۱ درصدی سرقت‌ها و کاهش آن در همه آیتم‌ها به جز دو مورد است؛ اول در حوزه اماکن که اگرچه تنها ۸ مورد بوده اما با توجه به اینکه هنوز روند کاهشی پیدا نکرده مورد رضایت ما نیست و در این باره در استانداری با حضور استاندار و دستگاه‌های مختلف هم جلسات و مصوباتی داشتیم اما این مصوبات عملیاتی نشده است.

میرحیدری افزود: انتظار ما این است که شهرداری‌ها و اتحادیه‌های صنوف مختلف خصوصاً ضایعاتی‌ها پای کار بیایند تا ما بتوانیم از سرقت اماکن پیشگیری کنیم؛ در این حوزه نه شهرداری‌ها، نه اتحادیه‌های صنوف مختلف و نه نظام مهندسی انسجام لازم را برای پیشگیری ندارند.

فرمانده انتظامی استان اصفهان ادامه داد: مورد دیگری که کاهش سرقت را در آن نداشتیم، در حوزه سایر، مثل سرقت دوچرخه، کابل‌های مخابراتی، دریچه‌های فاضلاب و...  بوده‌ است که البته در دو مورد اشاره شده جلسات خوبی با داره برق و اداره آب و فاضلاب داشتیم اما همچنان در این حوزه، رشد ۱٠ درصدی سرقت را شاهد بودیم.

وی همچنین از کاهش ۵٠ درصدی سرقت مغازه، ۱۷ درصدی منزل، ۳۲ درصدی خودرو، ۲۳ درصدی موتورسیکلت، ۳۷ درصدی احشام، ۱۳ درصدی سرقت‌های مهمه، ۳۸ درصدی قطعات اتوموبیل، ۲۸ درصدی سرقت از داخل اتوموبیل، ۴۸ درصدی سرقت از عنف، ۷۸ درصدی سرقت تحت پوشش مامور و نیز صفر بودن سرقت مسلحانه خبر داد.

کاهش ۱۲ درصدی کشفیات مواد مخدر به دلیل تغییر مسیر ترانزیت قاچاق

میرحیدری در حوزه مواد مخدر تصریح کرد: نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ۱۲ درصدی کشفیات مواد مخدر را داشتیم به شکلی که در سال گذشته ۱۳ تن و ۱۲۳ کیلوگرم و امسال ۱۱ تن و ۵۲۹ کیلوگرم کشفیات داشتیم که حاکی از تغییر مسیر ترانزیت قاچاق است.

فرمانده انتظامی استان اصفهان اظهار کرد: برخورد ما با قاچاقچیان مواد مخدر، ۴۱ درصد افزایش یافته است و رویکرد امسال ما برخورد با خرده فروشان در سطح محلات است که کار دشواری نیز می باشد؛ در بحث جمع‌آوری معتادان نیز رشد ۱۶ درصدی را در دوماهه ابتدای سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشتیم.

وی در ارتباط با قاچاق کالا اعلام کرد: پرونده‌های مکشوفه در بحث مبارزه با قاچاق کالا، به طور کلی، ۵۱ درصد رشد داشته و پرونده‌های بالای ۵٠٠ میلیون تومان ۴۴ درصد و پرونده‌های بالای ۱٠٠ میلیون تومان ۳٠ درصد افزایش یافته است چرا که رویکرد همکاران ما در پلیس امنیت اقتصادی مبارزه با سرشاخه‌های اخلالگر در روند اقتصادی است.

میرحیدری اضافه کرد: تعداد متهمان دستگیر شده در قاچاق کالا ۶۱ درصد، توقیف خودروی حامل کالای قاچاق ۱۹ درصد و ارزش ریالی مبارزه با قاچاق کالا ۱۲۵ درصد (معادل حدودا ۷٠٠ میلیاردریال) رشد داشته است.

فرمانده انتظامی استان اصفهان در مورد مبارزه با قاچاق اسلحه توصیه کرد: برخی از جوانان امروزی با الگوگرفتن از فرهنگ غربی دست به تهیه سلاح‌های غیر مجاز از جمله اسلحه‌های ساچمه‌ای می‌زنند که گاها باعث آسیب به خود یا افراد دیگر می‌شوند؛ در خواست ما از خانواده‌ها این است که در این زمینه از فرزندان خود مراقبت کنند و در صورتی که فرزندشان دارای سلاح غیرمجاز است آن را به پلیس گزارش دهند تا پلیس به صورت خودمعرف آن‌ها را جمع‌آوری کند.

همکاری نیروی انتظامی و دستگاه قضایی برای مبارزه با قاچاق اسلحه

وی درباره‌ اقدامات انجام شده برای مبارزه با قاچاق اسلحه گفت: با همکاری دستگاه قضایی اقدامات خوبی را برای مبارزه با قاچاق اسلحه و جمع آوری اسلحه‌های غیرمجاز از سطح استان آغاز کردیم؛ در حال حاضر رشد ۱۴ درصدی در جمع‌آوری سلاح‌ها را داشتیم و انتظار داریم که با گزارش‌های مردمی این روند افزایش یابد.

میرحیدری در ارتباط با آمار و ارقام مربوط به تصادفات رانندگی در دو ماهه اول سال نسبت به مدت مشابه سال قبل اشاره کرد: آمار فوتی و زخمی‌های سر صحنه تصادف ۱۹ درصد کاهش و آمار زخمی‌ها ۲۸ درصد افزایش داشته است که البته این آمار ممکن است با آمار پزشکی قانونی کمی متفاوت باشد؛ متوفیان درون‌شهری ۳۷ درصد و متوفیان برون شهری ۵ درصد کاهش داشته است و مجروحان درون شهری ۲۸ درصد و مجروحان برون شهری ۲۵ درصد افزایش یافته است.

فرمانده انتظامی استان اصفهان اضافه کرد: بیشترین بازه زمانی تصادفات برون شهری ساعت‌های ۱۴ تا ۱۶ است که احتمالا بیانگر خواب‌آلودگی رانندگان است و از نظر جغرافیایی بیشترین مکان وقوع تصادفات در ۳٠ کیلومتری شهرهاست.

کاهش ۱۷ درصدی میزان شرارت در سطح استان اصفهان

وی درباره افزایش نظام درگیری در سطح استان تشریح کرد: در دو ماهه ابتدای سال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۱ درصد رشد داشتیم که برازنده پایتخت فرهنگی کشور نیست و لازم است کارشناسان و مسؤولان امر در این زمینه چاره‌ای بیندیشند؛ اگرچه در برخی شهرستان‌ها مثل نائین و اردستان کاهش درگیری‌ها را داشتیم اما روند کلی استان افزایشی‌ است؛ البته در حوزه مبارزه با اراذل و اوباش پلیس اقدامات خوبی انجام داده و دستگیری این افراد ۱۱/۵ درصد افزایش داشته و میزان شرارت در سطح استان ۱۷ درصد کاهش پیدا کرده است.

میرحیدری به افرادی که به دنبال درگیری و شرارت در جامعه هستند توصیه کرد که از اقدامات خود دست بردارند، روند خود را اصلاح کنند تا به عنوان عضو محترمی از جامعه شمرده شوند و قطعا پلیس در بازسازی و کسب اعتبار آن‌ها کمک خواهد کرد اما در صورت ادامه‌ی اقدامات نابهنجار خود در محلات، پارک‌ها و...  با برخورد سخت پلیس روبرو خواهند شد.

فرمانده انتظامی استان اصفهان در مورد سایر جرائم توضیح داد: وقوع جعل ۱۳ درصد کاهش و کشف آن ۱۶/۵ درصد افزایش، وقوع کلاهبرداری ۱۳ درصد کاهش و کشف آن ۷/۶ درصد افزایش، وقوع جرائم رایانه‌ای ۲۸ درصد و کشف آن ۵ درصد افزایش، وقوع جرم برداشت اینترنتی غیرمجاز ۳۱ درصد کاهش، کلاهبرداری رایانه‌ای ۱۱۲ درصد افزایش، هتک حیثیت و نشر اکاذیب ۲۵ درصد افزایش، دسترسی غیرمجاز به داده‌ها ۵۸ درصد افزایش، مزاحمت‌های اینترنتی ۳۲ درصد افزایش داشته است.

وی در رابطه با سامانه ۱۹۷ عنوان کرد: این سامانه پل ارتباطی بین پلیس و مردم در چهار بخش انتقادات، پیشنهادات، شکایات و تقدیرهاست. تعداد تماس‌ها ۱۲ درصد و تعداد پیام‌های گذاشته شده ۱۳ درصد رشد،تعداد انتقادها ۱٠ درصد کاهش، شکایات ۹۳ درصد کاهش، تقدیرها ۷ درصد کاهش و پیشنهادات برای بهبود عملکرد پلیس ۳۳ درصد افزایش داشته است.

تخلفات انتخاباتی محدود با ابلاغ به رؤسای ستادها برطرف شده است

میرحیدری در ادامه در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران گفت: در خصوص تخلفات انتخاباتی موارد کوچکی بوده که با ابلاغ به رؤسای ستادهای انتخاباتی بلافاصله برطرف شده است؛ در سال‌های گذشته مشکلات بیشتری همچون راه‌اندازی کارناوال‌ها، ترافیک‌ها و مسدود شدن راه‌ها را داشتیم که امسال تا کنون چنین مواردی را مشاهده نکرده‌ایم؛ همچنین در سطح فضای مجازی ۴۶۶ تخلف انتخاباتی مشاهده شد که با ارشاد و تماس پلیس با ستادها، این مشکلات نیز برطرف شد و تنها یک مورد در انتخابات شوراها با نشر اکاذیب همراه بوده که به مراجع قانونی ارجاع داده شده است.

وظیفه پلیس در تجمعات قانونی تأمین امنیت است

فرمانده انتظامی استان اصفهان در مورد تجمعات اقشار مختلف برای مطالبه حقوق خود تصریح کرد: تا زمانی که این تجمعات قانونی باشد، وظیفه پلیس تأمین امنیت است اما اگر این تجمعات از ضوبط قانونی خارج شد، مثلا بستن راه‌ها و تعرض به اموال عمومی و خصوص صورت گرفت، وظیفه پلیس مداخله است؛ گاها در این اعتراضات افراد معاند هم وارد می‌شوند که به طور مثال در تجمعات بازنشستگان افرادی را دستگیر کردیم که نه بازنشسته بودند و نه اصفهانی و از سایر استان‌ها آمده بودند.

وی در ارتباط با موضوع اتباع غیرمجاز تأکید کرد: بنگاه‌داران نباید معاملات املاک را برای اتباع غیرمجاز رقم بزنند و وظیفه آن‌ها این است که این موضوع را کنترل کنند و حتی به اماکن مراجعه‌ اتباع غیرمجاز را گزارش دهند تا اقدامات قانونی درباره آن‌ها صورت گیرد؛ همچنین در استان‌هایی مانند یزد شهرک‌هایی در کنار شهرها برای سکونت اتباع تدارک دیده شده که کمک می‌کند آن‌ها با فرهنگ متفاوتشان در جایی زندگی کنند که کنار هم فرهنگ‌های خود باشند.

میرحیدری در ارتباط با تأمین امنیت صندوق‌ها اظهار کرد: تقسیم‌بندی حفاظت از صندوق‌ها بین نیروی انتظامی و سپاه پاسداران مشخص شده‌ است و با این حال مسؤولیت حفاظت از صندوق‌ها بر عهده نیروی انتظامی است و سرکشی لازم صورت خواهد گرفت؛ علاوه بر خود صندوق‌ها وظیفه حفاظت از حوزه رأی‌گیری هم وجود دارد که نیروی لازم برای این امر پیش‌بینی شده‌ است اما با این حال مردم هر نوع حرکت یا تردد مشکوکی را به ۱۱٠ گزارش کند تا پلیس آن را بررسی کند.

انتهای پیام/۶۳۰۵۸/ر۳۰/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول