جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۶

استانها  /  کرمان

افتتاح اتاق مشترک ایران و افغانستان شعبه کرمان

اتاق مشترک ایران و افغانستان شعبه کرمان افتتاح شد.

افتتاح اتاق مشترک ایران و افغانستان شعبه کرمان

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمان،  عبدالغفور لیوال امروز در نشست توسعه همکاری‌های اقتصادی استان کرمان و کشور افغانستان همزمان با افتتاح اتاق مشترک ایران و افغانستان شعبه کرمان اظهار کرد: در صدد هستیم که تجارت و مناسبات اقتصادی دو کشور را براساس هدایت رئیس جمهور افغانستان نهادینه و قانونمند کنیم و این اقدام ممکن نیست، الا اینکه یک نهاد با اعتبار و معتبر به خاطر مدیریت روابط اقتصادی هر دو کشور ایجاد کنیم.

سفیر افغانستان در ایران ادامه داد: اتاق مشترک ایران و افغانستان در بخش بازرگانی، صنعت، سرمایه‌گذاری، ترانزیت و تبادل تجارب اقتصادی بین هر دو کشور است.

سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران گفت: شاید افغان‌ها شناختی از ظرفیت‌های اقتصادی ایران به صورت پراکنده به خاطر حضور 30 میلیون مهاجر در چهار دهه و فعالیت‌های اقتصادی داشته باشند، اما شناخت علمی و حرفه‌ای نیست و می خواهیم از این لحاظ آن را تکمیل کنیم.

وی خاطرنشان کرد: شناخت فعالان اقتصادی ایران از ظرفیت‌های اقتصادی افغانستان کم است، عدم حضور در افغانستان و جنگ‌های متمادی و بلند مدت در این کشور هرگز این فرصت را مهیا نکرده که فعلان اقتصادی از ظرفیت‌ها و امکانات اقتصادی افغانستان شناخت داشته باشند.

عبدالغفور لیوال کار مشترکی از ایجاد ظرفیت شناخت ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور را مورد تاکید قرار داد و گفت: تسهیل در قوانین و دستورالعمل‌های موجود در هر دو کشور می‌تواند راه و امکانات سرمایه‌گذاری را در هر دو کشور باز کند.

وی افزود: رفع تعرفه‌های تجارتی بر صادرات افغانستان زمینه ایجاد تعادل واردات و صادرات دو کشور ایجاد می‌کند.

لیوال، با بیان اینکه کار اتاق مشترک، دریافت راهکاریی برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری است، افزود: امکان ورود محصولات خشکبار افغانستان از راه قانونی و با آسان‌سازی پروسه‌های قرنطینه و رفع تعرفه مستقیما فراهم شود.

وی خاطرنشان کرد: امکانات تولید محصولات زراعتی و دامداری جهت ایجاد امنیت غذایی در هر دو کشور را داریم، به ویژه استان‌های غربی افغانستان که نزدیک مرز ایران هستند، ظرفیت تولید محصولات غذایی، سبزیجات و محصولات کشاورزی ایران زیاد است.

لیوال، ادامه داد: ما به به طرف صلح می‌رویم، گفت‌وگوهای بین‌الافغانی به زودی آغاز می‌شود، ایجاد اجماع منطقه‌ای به خاطر صلح از اولویت‌های دیپلماسی و سیاست‌ خارجی افغانستان است و جمهوری اسلامی ایران در خط مقدم این اولویت قرار دارد.

 هدف‌گذاری 200 میلیون دلاری کرمان برای صادرات محصول به افغانستان

 محمدجواد فدائی استاندار کرمان بیان کرد: در شرایطی که محدودیت‌های زیادی را از کشورهای دیگر از جمله آمریکا دچار هستیم، بهترین روش این است که با کشورهای همسایه که به لحاظ دینی و فرهنگی مشترک هستیم بتوانیم مسائل اقتصادی‌ان را حل و فصل کنیم.

فدائی افزود: برای فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌ها توجه ما به کاهش نرخ بیکاری و افزایش درآمد سرانه است که هر دو نکته برای ایران و کشور افغانستان مهم هستند.

استاندار کرمان به صادرات و واردات کالا به افغانستان پرداخت و گفت: راه‌اندازی شعبه کرمان اتاق مشترک ایران و افغانستان، نقش موثری در موضوع واردات و صادرات خواهد داشت.

وی تصریح کرد: شرایط استان کرمان در حال حاضر مساعد نیست، براساس آمار و ارقام واردات افغانستان در سال حدود 8 میلیارد دلار است که یک و نیم تا سه میلیارد دلار از ایران صورت می‌گیرد که به طور نسبی خوب است، اما طبق آمار استان کرمان 20 میلیون دلار از این سهم را دارد که بسیار رقم پایینی است و باید افق 200 میلیون دلار برای خودمان هدف‌گذاری کنیم. 

فدائی تاکید کرد: اشتغال فرامرزی از سیاست‌های دولت است، اگر بتوانیم در استان‌های غربی افغانستان در کشت علوفه و دامداری سرمایه‌گذاری کنیم، جای بخشی از واردات علوفه و گوشت ما را می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: به عنوان استاندار کرمان آمادگی کامل را اعلام می‌کنم که حمایت‌های لازم را در این زمینه خواهیم داشت و از سرمایه‌گذاران و تجار در استان درخواست داریم از این فرصت استفاده کرده و متقابلا تجار افغانستان جهت سرمایه‌گذاری‌ها در کرمان مورد حمایت قرار دارند.

استاندار کرمان، صدور اقامت طولانی مدت برای تجار، استفاده مهاجران از وانت‌ را از مسائل در درست بررسی اعلام کرد و گفت: افتتاح اتاق مشترک شعبه کرمان گام موثری برای رسیدن به افق‌های مورد هدف و ارتقای روابط بیشتر و بهتر به ویژه در مباحث اقتصادی است.

سیدمهدی طبیب‌زاده رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با اشاره به اینکه تمرکز ویژه بر کشورهای‌های همسایه در حوزه مراودات تجاری داریم، گفت: روزهای آینده دو ملاقات با مقامات پاکستانی در راستای فعالیت‌های تجاری خواهیم داشت و فعالیت‌های در قطر، عمان و روسیه، عراق و ... داشته و داریم.

طبیب‌زاده، حجم اقدامات استان کرمان با کشور افغانستان را در دو سال گذشته بی‌سابقه دانست و گفت: تمرکز ما بر کشورهای همسایه به ویژه افغانستان است، اشتراک‌های فراوانی با این کشور داریم، حضور موثر مهاجران افغان از مزیت‌ها و فرصت مناسبی است که به نحو شایسته‌ای از این مسئله استفاده شود.

طبیب‌زاده از تجار کرمانی خواست تا باورشان را نسبت به افغانستان تغییر دهند و به تناسب بازار جدید وارد شوند و ادامه داد: تجار کرمان اول مهر ماه در نمایشگاه تجاری کابل حضور فعال، بدون ترس و واهمه و با گستردگی بالا داشته باشند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی استان کرمان گفت: تجار افغانستانی هم این نگاه را به ایران باید داشته باشند، شرایط سرمایه‌گذاری افغانستان در کرمان را فراهم کنیم.

اعلام مشارکت 100 تاجر افغانستانی برای همکاری با اتاق مشترک

سیدمحمدرضا ترابی رئیس هیات اجرایی اتاق مشترک ایران و افغانستان شعبه کرمان گفت: تلاش ما بر توسه تجارت و بازرگانی، مبادله کالا و رونق بخشیدن تجارت بین دو کشور خواهد بود.

ترابی ادامه داد: تاکنون 100 نفر از تجار ایرانی و افغانی اعلام آمادگی برای مشارکت در این اتاق را داده‌اند و برای شروع فعالیت‌ها نیاز به سیستم جامع اطلاعات تجاری در افغانستان داریم.

رئیس هیات اجرایی اتاق مشترک ایران و افغانستان _ شعبه کرمان گفت: چین و هند در حال حاضر ببشترین سهم را در بازار افغانستان دارند، ایران با توجه به مشترکات قومی و مذهبی باید فعالیت بیشتری داشته باشد و اعتمادسازی بین تجار و معرفی گزینه‌های مناسب تجاری را در دست داریم.

ترابی ابراز داشت: صادرات پسته به افغانستان ممنوع است در حالی که هم افغانستان خم بازار خوبی است و هم می‌تواند مسیر ترانزیت باشد، درخواست داریم این مسئله مورد بررسی قرار گیرد و واردات پسته به افغانستان آزاد شود.

وی با اشاره به مشکلات مرزی گفت: در مرز میلک بعضا کامیون‌های زیادی متوقف می‌شوند، باید سرعت‌دهی به عبور این کامیون‌ها داده شود تا تبادل کالا را سرعت بخشد.

انتهای پیام/80017/ب

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول