چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰

استانها  /  کرمانشاه

اعتراف بایدن و ترامپ در مناظرات انتخاباتی؛ «ایران مقتدر» است

هنگامی که در مناظرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با داشتن میلیون‌ها بیننده و صدها تحلیل گر رسانه‌ای و سیاسی نام جمهوری اسلامی ایران در کنار قدرت های رقیب آمریکا در شرق یعنی روسیه و چین آورده می‌شود از زاوایه استراتژیک، قدرت تعیین کنندگی و توان اثر گذاری نظام اسلامی را نشان می‌دهد.

اعتراف بایدن  و ترامپ در مناظرات انتخاباتی؛ «ایران مقتدر» است

خبرگزاری فارس-کرمانشاه-حسین خوش اقبال*اگر چه در مناظره‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به ادعای واهی نام ایران با عنوان دخالت در انتخابات پیش کشیده شد اما تکرار نام ایران در دو مناظره، نشان دهنده میزان نقش آفرینی و جایگاه محاسباتی جمهوری اسلامی در اذهان سیاستمداران قدرت‌های بزرگ دنیاست. 

هنگامی که در مناظرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با داشتن میلیون‌ها بیننده و صدها تحلیل گر رسانه‌ای و سیاسی نام جمهوری اسلامی ایران در کنار قدرت های رقیب آمریکا در شرق یعنی روسیه و چین آورده می‌شود از زاوایه استراتژیک، قدرت تعیین کنندگی و توان اثر گذاری نظام اسلامی را نشان می‌دهد.

این توان و قدرت تا اندازه‌ای بوده که دو کاندیدای انتخابات آمریکا  با نام «ایران» سعی در به چالش کشیدن یکدیگر را داشتند و چنین جایگاهی حاصل مقاومت ۴۲ ساله ملت ایران و بر آمدن نظامی مستقل، آزاد و با اقتدار پس از سال‌ها وابستگی و پسرفت در دوران حکومت پهلوی بوده است.  

علاوه برآن، آنچه که در غوغای رسانه‌ای دشمنان و جریان تحریف دستاوردهای نظام اسلامی مشهود بوده گفتار اقتدار و ایستادگی ایران در بیان هر دو کاندیدای ریاست جمهوری آمریکاست. آمریکای پر ادعا که از ابتدای انقلاب اسلامی با انواع و اقسام دسیسه‌ها از جمله تحریم سعی در ساقط کردن نظام وشکستن مقاومت مردم را داشته، امروز در مواجهه با ملت ایران به ایستگاه معادله سخت و دیوار مستحکم رسیده است.

فهوی حسین، روزنامه نگار مصری: ما و ایرانی‌ها بیش از سی سال پیش در فضای بین الملی در یک سطح بودیم.ایرانی‌ها راه مبارزه و مقاومت در برابر ابر قدرت‌ها، بخصوص آمریکا را انتخاب کردند و ما مسیر سازش را برگزیدیم. ما هر سال مزد خیانت مان به اعراب را از طرف آمریکا در قالب ۴ میلیارد کمک بلاعوض می‌گرفتیم و ایرانی‌ها از همان اول، فشار سیاسی، اقتصادی، تحریم، جنگ داخلی و جنگ نابرابر را تجربه کردند. امروز ایران از یک قدرت منطقه‌ای به یک قدرت جهانی تبدیل شده که هیچ مشکلی در سطح منطقه و جهان بدون جلب نظر ایران قابل حل نیست.

آن چنان که جو بایدن ترامپ را به شکست سیاست فشار حداکثری برای شکست نظام اسلامی سرزنش می‌کند و ترامپ نیز در مقابل، اقدام از توافق و سازش با ایران را به عنوان جرم نابخشودنی دموکرات‌ها یاد می‌کند.

 آن چنان که در کلان نظام اسلامی تاکید شده نتیجه و انتخاب هر کدام از کاندیداهای انتخابات آمریکا تفاوتی برای جمهوری اسلامی نخواهد داشت اما آنچه که در این مناظره‌ها عیان شد، زدوده شدن غبار تحریف از چهره با اقتدار ایران اسلامی با دست دشمن بود.

جایگاه ایران در معادلات بین المللی چگونه است؟

جایگاه کنونی ایران اسلامی در مناسبات منطقه‌ای و بین المللی را نمی‌توان با وضعیت ابتدای انقلاب محاسبه و ارزیابی کرد. به گواه ناظران ایران با وحدت حول اصل مردم سالاری دینی، مقاومت و ایستادگی در طول چهار دهه گذشته از عمر انقلاب اسلامی از نقطه تاثیر پذیری به جایگاه مهم تاثیرگذاری و تعیین کنندگی در معادلات منطقه و بین المللی بدل شده است.

از ایستادگی و حفظ انقلاب اسلامی در مقابل قائله‌های تجزیه خواه تا مقاومت هشت ساله در جنگ تحمیلی که سخت ترین آزمون ملت ایران در دوران معاصر بوده است. پس از آن نیز در مقابل تحریم‌های ظالمانه و تروریستی آمریکا تا به امروز مقاومت کرده که البته این مقاومت نتیجه بهره گیری از تجارب تاریخی، خرد حکمرانی و اراده ایمانی بوده که به ایران عزت بخشیده است.

قدرت درونزا رمز موفقیت ایران اسلامی

به گواه ناظران و سابقه تاریخ، هر ملتی اگر تنها یک مقطع از حوادث ایران پس از انقلاب اسلامی را به خود می‌دید تاب مقاومت‌اش شکسته می‌شد اما چه شد که انقلاب اسلامی نوپا در آستانه دهه پنجم حیات پر افتخار خود با وجود مجموعه‌ای از تهدیدها و تحریم‌ها قرار گرفته است؟ این نکته ای است که جریان تحریف سعی در تاریک کردن آن با درشت نمایی موانع و مشکلات را دارد اما جریان مناظره‌های انتخابات آمریکا بار دیگر نشان داد که ایران علیرغم ادعاهای واهی ترامپ نه به ستوه آمده و نه پاپس کشیده است.

تجارب گرانسنگ سال‌های پس از انقلاب اسلامی به خوبی قدرت زیستن در جامعه بین المللی همراه با اقتدار برآمده از توان دفاعی، پشتوانه مردمی و هوشمندی دیپلماتیک را پیش روی ایران قرار داده است.

بر اساس این رهیافت ارزشمند و درخشان است که قدرت سخت و قدرت نرم ایران اسلامی ماجراجویان و بهانه طلبان برای ساقط کردن نظام اسلامی را ناکام گذاشته و امروز ناچارند ایران را در ردیف کشورهای تعیین کننده منطقه و دنیا قرار دهند تا جایی که توان مداخله ایران در انتخابات پر ادعاترین قدرت دنیا را در ذهن خود پذیرفته اند.

فهوی حسین: ایران یک قدرت جهانی است

ایران از سویی مسیر مقاومت را به مرزهای سرزمین های اشغالی برده و از سوی دیگر آمریکا را با صبر استراتژیک و هوشمندانه خود در عرصه دیپلماسی ناتوان از اتفاق و اجماع و تصویب قطعنامه‌ها کرده است. 

این جایگاه ارزشمند در مقابل حملات ناجوانمردانه جریان تحریف و برخی نابخردان در داخل به پایه‌ها و دستاوردهای نظام اسلامی، مظلومیت همراه با اقتدار ایران عزیز را گویاست. 

شاید این جمله «فهوی حسین» روزنامه نگار مصری تبار در شرق الاوسط بیشتر گویای نقش و موقعیت ایران اسلامی باشد که این روزها در پرده تحریف و مشکلات پوشیده مانده است: « ما و ایرانی‌ها بیش از سی سال پیش در فضای بین الملی در یک سطح بودیم.ایرانی‌ها راه مبارزه و مقاومت در برابر ابر قدرت‌ها، بخصوص آمریکا را انتخاب کردند و ما مسیر سازش را برگزیدیم. ما هر سال مزد خیانت مان به اعراب را از طرف آمریکا در قالب ۴ میلیارد کمک بلاعوض می‌گرفتیم و ایرانی‌ها از همان اول، فشار سیاسی، اقتصادی، تحریم، جنگ داخلی و جنگ نابرابر را تجربه کردند. امروز ایران از یک قدرت منطقه‌ای به یک قدرت جهانی تبدیل شده که هیچ مشکلی در سطح منطقه و جهان بدون جلب نظر ایران قابل حل نیست.کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا ۶۴ بار هر کدام عبارت ایران را در مناظره تلوزیونی خود بکار میبرند.گویی حریفی جز ایران در سطح جهان ندارند».

*معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه 

انتهای پیام/ح

 

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول