اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

استانها  /  کرمانشاه

230 نگهبان محله در کرمانشاه داریم

رئیس پلیس پیشگیری فرمانده انتظامی کرمانشاه گفت: نزدیک به 230 نفر شب‌گرد و نگهبان محله در مرکز استان کرمانشاه داریم که به عنوان پل ارتباطی پلیس و مردم محسوب می‌شوند.

230 نگهبان محله در کرمانشاه داریم

به گزارش خبرگزاری فارس در کرمانشاه، فرزاد اکبری امروز در جمع اصحاب رسانه با تبریک هفته ناجا، اظهار داشت: مسؤولیت برنامه‌ریزی، طرح‌ریزی و خط‌مش تمامی فعالیت‌های پیشگیری از جرایم، حفاظت از اماکن و تاسیسات، ارائه خدمات انتظامی، نظارت و هدایت بر ۱۲۸ رده کلانتری و پاسگاه بخش انتظامی و یگان امداد در استان و همچنین نظارت بر فرودگاه، راه‌آهن و و هفت ارگان برون سازمانی بر عهده پلیس پیشگیری است.

وی ادامه داد: شعار امسال نیروی انتظامی پلیس هوشمند است، بنابراین در کنار رشد و فناوری‌های روز نیروی انتظامی هم باید به روز شود، با قرارگاه‌های جهادی تربیت و آموزشگاه به جهت ارتقا سطح دانش و مهارت کارکنان و همچنین دوره‌های بصیرتی در حوزه معنویت نیروی انتظامی ورود کردیم.

رئیس پلیس پیشگیری فرمانده انتظامی کرمانشاه ادامه داد: امروز صرف‌نظر از پایش تصویری در میادین و چهارراه‌ها، تمامی کلانتری‌ها، پاسگاه‌ها و ایستگاه‌های بازرسی در استان در راستای رعایت حقوق شهروندی و نظارت بر عملکرد پلیس تجهیز به پایش تصویری هستند.

وی تصریح کرد: بیش از ۶۰ درصد تجهیزات، نیروی انسانی، ظرفیت خودرویی و یگانی نیروی انتظامی در پلیس پیشگیری خلاصه می‌شود. نزدیک به ۶۵ درصد تمامی خدمات نیروی انتظامی که به مردم ارائه می‌شود به رده پلیس پیشگیری مربوط می‌شود.

اکبری گفت: ۲۶ سازمان برابر قانون مکلف به پیشگیری از جرائم هستند و نقش نیروی انتظامی برخورد مقابله‌ای با جرم است.

وی ضمن ارائه گزارشی از وضعیت جرائم استان، افزود: ۵۱ درصد جرائم و پرونده‌های متشکله استان ما که نزدیک به دستگیری ۹ هزار نفر بوده مربوط به دو مولفه سرقت و مواد مخدر بوده است.

اکبری تصریح کرد: از ۱۸ هزار نفر دستگیر شده‌ها توسط نیروی انتظامی ۸۴ درصد بیکار هستند، ۹۴ هزار نفر از این تعداد سطح سواد دیپلم و پایین‌تر از دیپلم دارند و ۷۸ درصد متهمین در سنین ۴۰ سال به بالا نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

به گفته رئیس پلیس پیشگیری فرمانده انتظامی کرمانشاه، وضعیت سواد، امرار معاش و اعتیاد می‌تواند در پیشگیری از جرائم موثر باشد.

وی اشاره‌ای به شورای معتمد پلیس برای تحقق امنیت محله‌محور داشت و گفت: شورای معتمدین پلیس و امنیت محله محور، ترکیبی از معتمدین، منتفذین، ریش‌سفیدان و شوراهای اسلامی در شهر و روستا و هر کسی که صاحب نفوذ مثبت در محله، است که در حوزه اختلافات خانوادگی، همسایگی، ملکی، کشاورزی، نزاع‌های دسته جمعی و... ورود می‌کنند.

اکبری تصریح کرد: از وجود شورای معتمدین و امنیت محله محور در برگزاری مراسمات ملی و مذهبی هم بهره مناسب را می‌بریم.

وی در ادامه به نگهبان محله در قالب اقدامات پلیس پیشگیری اشاره کرد و گفت: نزدیک به 230 نفر شب‌گرد و نگهبان محله در مرکز استان کرمانشاه داریم که به عنوان پل ارتباطی پلیس و مردم محسوب می‌شوند.

اکبری در خصوص شرایط جذب نگهبان محله، افزود: این افراد ابتدا از طریق شورای معتمدین با تنظیم صورت‌جلسه با امضای اکثریت محله به کانال نیروی انتظامی معرفی می‌شوند.

وی ادامه داد: نیروی انتظامی سپس مراحل جذب و گزینش این موارد را انجام می‌دهد و تحقیقاتی را صرف‌نظر از مورد تشخیص هویت و سوءپیشینه در رابطه با وضعیت اجتماعی و اخلاقی انجام می‌دهد و پس از به‌کارگیری، آموزش‌های لازم به آن‌ها ارائه می‌شود و  همانند گشت‌های سواری و موتوری مورد نظارت اکیپ‌های کلانتری و پاسگاه قرار خواهند گرفت.

اکبری اضافه کرد: نیروی انتظامی در رابطه با هزینه‌هایی که شب‌گردها و نگهبانان محله از مردم می‌گیرند، هیچ نقشی ندارد و شورای معتمد محله مبلغ را مشخص می‌کند.

وی وظیفه اصلی نگهبانان محله را  رفع خلاءهای انتظامی، امنیتی و پیشگیری از جرائم و احساس امنیت در شهروندان عنوان کرد و گفت: پیشگیری از جرم سرقت در محلات و انعکاس اخبار و اطلاعات به حوزه نیروی انتظامی مهمترین وظیفه نگهبان محله و شبگردها است.

انتهای پیام/پ

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول