اخبار فارس من فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

استانها  /  خراسان جنوبی

تفکر توسعه‌ای سبب پیشرفت شهر بیرجند

فعال عرصه فرهنگی گفت: در شورای شهر باید مباحث اقتصادی، مدیریتی، مدیریت مالی، ترافیک و شهرسازی و مباحث فرهنگی مطرح شود و در مجموع اعضای آن تفکر توسعه ای داشته باشند.

تفکر توسعه‌ای سبب پیشرفت شهر بیرجند

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، تبلیغات نامزدهای شهری آغاز شده و همه آن هایی که در این وادی قدم گذاشته و عزم شان را جزم کرده اند که برنده شوند، اهدافی دارند و با توجه به آن ها، شعارها و برنامه های شان را روی دایره تبلیغات می ریزند تا گام های اول را برای ماراتن ششمین دوره انتخابات شورای شهر بردارند.

در این میان آن چه مهم است بررسی و انتخاب بهترین گزینه از بین داوطلبانی است که قرار است ۴ سال به عنوان نمایندگان ما در شورای شهر باشند، یعنی جای ما فکر کنند، تصمیم بگیرند و برنامه ریزی کنند، آن هم با مشورت تک تک اعضای شورا. ۴ سال از فعالیت شورای فعلی گذشت اما این که عملکرد شورای فعلی شهر چه بوده است، چیدمان اعضای شورای شهر باید چگونه باشد و چه مسائلی در شهر مورد بی مهری واقع شده است.

درآمدزایی پارک ها

ذوالفقار ابراهیمی، یکی از فعالان عرصه فرهنگی در بیرجند با بیان این که انتظارات از شورای اسلامی شهر باید در محدوده وظایف شان باشد، به این موضوع اشاره کرد و افزود: عملکرد شورای فعلی چندان بد نبود اما باید بهتر از این باشد زیرا انتظار ما این است که ظاهر و زیبایی شهر حفظ شود به خصوص با توجه به این که میلیون ها مسافر از این شهر عبور می کنند باید زیباسازی آن بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

وی که معتقد است پارک ها باید درآمدزا باشند نه هزینه بر، گفت: از آن جایی که مسافران در پارک هایی مانند آزادی و توحید اتراق می‌کنند باید برنامه هایی برای درآمدزایی داشته باشند زیرا بیشتر استان هایی که چنین ظرفیت هایی دارند بهره کافی را از آن ها می برند.

به گفته وی، هر یک از اعضای شورای شهر باید در رشته هایی مانند شهرسازی، زیباسازی، ورزشی و فرهنگی تخصص داشته باشند تا بتوانند انتظارات شهروندان را برآورده کنند.

ذوالفقار ابراهیمی افزود: با توجه به این که بافت جمعیتی استان همچنان قومی است این قضیه دیده نشده و اگر عملکرد شوراها را نگاه کنیم در زمینه توسعه به نظرم اتفاق خاصی نیفتاده است.

به گفته وی، یکی از عمده ترین معضلات ما به خصوص در شهرداری بیرجند کسری بودجه است و بارها درباره درآمدهای پایدار صحبت کرده اند اما عملاً چیزی در این زمینه نمی‌بینیم در حالی که باید در شورای شهر بحث های سرمایه گذاری از جمله در قالب مشارکت مدنی شکل بگیرد که البته ۲، ۳ مورد در شهر انجام شده اما به سرانجام نرسیده است.

وی با تاکید بر این که مدیران شهری که پروژه هایی را به صورت مشارکتی انجام می دهند اگر نگاه بلند مدت داشته باشند در کل به نفع شهر است زیرا درآمد پایدار، اشتغال و گردش مالی ایجاد می شود، ادامه می دهد: با توجه به این که شوراها و شهرداری ها کسری بودجه دارند باید مدیریت هزینه داشته باشند مثلاً سیستم یکپارچه ارائه خدمات شهری را اجرا کنند؛ کاری که در یکی از شهرداری های کشور شروع شده است.

وی افزود: دریافت عوارض و پروانه ساختمانی باید در پنجره واحد شهری انجام شود و این موضوع در خیلی از شهرداری ها شروع شده و موجب کاهش اتلاف وقت، نیروها و فساد و همچنین افزایش کارایی، ایجاد رضایتمندی مردم و افزایش درآمد شهرداری می شود. 

وی خاطرنشان کرد: مدیریت هزینه ها و ایجاد درآمدهای جدید باید در قالب درآمدهای پایدار باشد یعنی اقدامات نباید صرفاً زمین فروشی، دریافت پروانه و  فروش تراکم باشد، بلکه فعالیت هایی برای شهرداری تعریف شود که درآمد پایدار داشته باشد، حال می تواند در قالب سرمایه گذاری و مشارکت با سرمایه گذاران و فعالیت های اقتصادی و گردشگری باشد که شورای شهر بیرجند به این موضوعات خیلی ورود نکرده است.

درجا خواهیم زد اگر...

ابراهیمی به پارک توحید اشاره می کند که می توانند با توجه به برخورداری از ظرفیت گردشگری، برای شهرداری درآمدزایی کنند.

وی افزود: اعضای شورای شهر نباید با رویکردهایی مثل این که مال فلان قوم، فامیل و طایفه هستند، انتخاب شوند زیرا در این صورت درجا خواهیم زد در حالی که این رویکرد در مرکز استان همچنان وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: ۲ سال است که ظرفیت مناسبی تحت عنوان بند واو تبصره ۵، در قانون بودجه وجود دارد که موضوع تهاتر بدهی هاست و شهرداری می تواند مطالبات خود را از دستگاه های اجرایی با گرفتن تسهیلات از بانک ها تهاتر و آن ها را صرف امور توسعه ای خود کند.

وی با بیان این که ورود به بورس، تهیه اوراق مشارکت و شیوه های جدید تامین مالی باعث می شود خیلی از بودجه های شهرداری تامین شود و کسری بودجه نداشته باشد، افزود: در شورای شهر باید مباحث اقتصادی، مدیریتی، مدیریت مالی، ترافیک و شهرسازی و مباحث فرهنگی مطرح شود و در مجموع اعضای آن تفکر توسعه ای داشته باشند.

انتهای پیام/

 

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول