اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

استانها  /  خراسان جنوبی

فرار مالیاتی پزشکان بدون نسخه در خراسان جنوبی/ نقره داغ با هوشمندسازی نظام مالیاتی

برخی از پزشکان خراسان جنوبی به خصوص متخصصان و فوق تخصص ها با وجود داشتن کارت خوان بیماران را مجبور می کنند برای پرداخت هزینه ها در مطب های خصوصی پول نقد جابه جا کنند و همین موضوع سبب شده که روز به روز به تعداد افرادی که نسبت به این موضوع گلایه دارند افزوده شود.

فرار مالیاتی پزشکان بدون نسخه در خراسان جنوبی/ نقره داغ با هوشمندسازی نظام مالیاتی

خبرگزاری فارس - خراسان جنوبی؛ در حالی که این روزها بیشتر جابجایی های پول از طریق کارت خوان یا توسط نرم افزار های بانکی انجام می شود و به همراه داشتن و رد و بدل  پول نقد حتی در روستاهای کوچک منسوخ شده و بیماری کرونا هم استفاده از ابزارهای الکترونیکی برای جابجایی پول را بیشتر نهادینه کرد اما برخی از پزشکان در شهر به خصوص متخصصان و فوق تخصص با وجود داشتن کارت خوان بیماران را مجبور می کنند برای پرداخت هزینه ها در مطب های خصوصی پول نقد جابه جا کنند و همین موضوع سبب شده که روز به روز به تعداد  افرادی که نسبت به این موضوع گلایه دارند افزوده شود.

«عذار فیضی» یکی از شهروندان بیرجندی که در مراجعه به یکی از متخصصان با این مشکل روبرو شده بود به خبرنگار فارس گفت: مطب مجهز به کارت خوان بود اما برای ویزیت  پول نقد درخواست شد و نیز منشی من را مجبور کرد هزینه عمل داخل مطب که ۵۰۰ هزار تومان شده بود را به صورت نقد پرداخت کنم.

به گفته وی با توجه به این که دستگاه های کارت خوان بیش از ۲۰۰ هزار تومان در طی ۲۴ ساعت پول نقد نمی دهند مجبور به جابجایی پول به بقیه کارت هایم شدم که کلی از وقت  و انرژی ام را گرفت.

«حسن صادقی»یکی دیگر از شهروندان هم با گلایه از وضعیت موجود ادامه داد: با همه احترامی که برای جامعه پزشکی قایل هستیم اما این گونه اقدامات شایسته فعالان این حوزه نیست چرا که یک کارگر و کارمند ساده با درآمد بسیار کم بدون درنگ و طبق مقررات مالیات را پرداخت می کنند اما برخی پزشکان از این موضوع فراری هستند.

به گفته وی برای عمل به یکی از متخصصان  مراجعه کردم با وجود کارت خوان در مطب گفته شد  هزینه عمل به حساب منشی واریز شود.

«حسین اکبری»شهروند دیگری نیز گفت: درست است که بیماران مجبور به پرداخت هزینه ها هستند و دستشان زیر ساطور پزشک است و مجبورند  هر چی آن ها می گویند اطاعت کنند اما نظارت ها بر عملکرد پزشکان باید افزایش یابد و آن هم فقط به فکر منافع خود نباشند.

فرار مالیاتی برخی پزشکان                                                                     

«جعفر احسانی مهر» مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی نیز در گفت وگو با خبرنگار فارس از بیرجند نیز گفت:جامعه پزشکی کشور از جمله اقشار پرتلاش و مجاهدی هستند که نقش مهم خود را به خصوص در ایام بیماری منحوس کرونا ثابت کرده اند با این‌حال برآوردها، گزارشات مردمی، تحقیقات و بررسی های به عمل آمده نشان می‌دهد برخی از پزشکان، آگاهانه یا از روی غفلت، زیر بار این وظیفه قانونی خود نمی روند. 

 وی تصریح کرد: باید یادآور شد که بر اساس اطلاعات بدست آمده، برخی پزشکان از دستگاه‌های کارتخوان سایر اشخاص و یا غیر مرتبط با شغل خود استفاده می کنند، و یا بیماران را ملزم می کنند که هزینه درمان خود را به صورت نقد و یا به اصطلاح کارت به کارت یا سایر روش های پرداخت که مورد تأیید سازمان امور مالیاتی کشور نیست پرداخت کنند.

 به گفته وی همه این موارد از مصادیق جرایم مالیاتی مندرج در ماده ۲۷۴ ق.م.م است و برابر برنامه های سازمان امور مالیاتی کشور، این اطلاعات و گزارشات واصله، در اختیار واحدهای رسیدگی خاص قرار گرفته تا به‌طور ویژه و با اولویت مورد حسابرسی قرار گیرند.

وی در پاسخ به این سئوال که برای جلوگیری از فرار مالیاتی چه اقداماتی انجام شده است نیز گفت: هوشمندسازی نظام مالیاتی، مهم ترین راهکار و برنامه جدی سازمان امور مالیاتی کشور برای پیشگیری از هرگونه فرار مالیاتی در کشور است.

به گفته وی در راستای پیاده سازی نظام مالیاتی شفاف و تحقق درآمدهای مالیاتی عادلانه، نظام جامع پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان پیاده سازی و طبق برنامه های سازمان امور مالیاتی کشور در سال جاری اجرایی خواهد شد.

وی تاکید کرد: با اجرای این قانون، یکی از مراحل اصلی پیاده سازی نظام هوشمند مالیاتی تحقق پیدا خواهد کرد. به همین منظور در سال های گذشته گروههای شغلی جهت نصب و راه اندازی و استفاده از پایانه های فروشگاهی فراخوان شده اند. 

 نصب کارت خوان طبق قانون

مدیر کل امور مالیاتی استان در پاسخ به این سئوال که آیا مدیران نظام پزشکی متقاعد به استفاده از کارت خوان شده اند نیز گفت: به موجب بند (ی) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۸ و تبصره (۲) ماده (۱۶۹) قانون مالیات‌های مستقیم، کلیه صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی که مجوز فعالیت وآن ها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی ایران و یا سازمان نظام دامپزشکی و سازمان دامپزشکی ایران صادر می‌شود، مکلف شده اند در چهارچوب آیین‌نامه تبصره (۲) ماده (۱۶۹) قانون مالیات‌های مستقیم نسبت به نصب، راه اندازی و استفاده از پایانه فروشگاهی از ابتدای سال ۱۳۹۸ اقدام کنند.

به گفته احسانی مهر همچنین بیش از ۵۰ گروه شغلی و صنفی دیگر نیز در مهرماه سال ۱۳۹۸ در این خصوص فراخوان شده و طبق قانون از ابتدای سال ۱۳۹۹ ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش (پایانه پرداخت متصل به شبکه پرداخت بانکی) و صدور صورتحساب فروش (فاکتور) مطابق مقررات شده اند بنابراین جهت تبیین قانون و اهمیت موضوع، جلسات و مکاتبات مختلف با تمامی گروههای شغلی مشمول صورت پذیرفته و اطلاع رسانی لازم از طریق صدا و سیما، نشریات، پیامک و ... نیز صورت گرفته است.     

                                                                       

جریمه های سنگین 

وی در پاسخ به این سئوال که برای اجبار کردن پزشکان یا سایر صنف ها برای استفاده از کارت خوان چه راهکاری وجود دارد گفت: برابر هماهنگی های صورت گرفته بین سازمان امور مالیاتی کشور و بانک مرکزی، تمامی دستگاههای کارتخوان ناشناس غیرفعال و برای تمامی دستگاههای کارتخوان شناسایی شده پرونده مالیاتی تشکیل شده است. 

وی عنوان کرد: بنابراین چنانچه در فرایندهای حسابرسی پرونده های مالیاتی مشخص شود که فعال اقتصادی و مؤدی مالیاتی شناسایی شده نسبت به ثبت نام در نظام پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان اقدام نکرده است، جرایم سنگینی مانند جرایم نقدی، محرومیت از اعمال معافیت های مالیاتی و نرخ صفر و مشوق های قانون مالیات های مستقیم، ابطال مجوز فعالیت واحد متخلف، مسدود شدن درگاه ها و پایانه های پرداخت واحد متخلف برای آن ها اعمال خواهد شد.

به گفته وی بنابراین امیدواریم فعالان  اقتصادی و مردم عزیز و شریف، ما را در شفاف سازی و سالم سازی فضای اقتصادی که به طور حتم به نفع همه خواهد بود، یاری رسانند.

وی متذکر شد: مصادیق جرایم مالیاتی در ماده ۲۷۴ قانون مالیات های مستقیم مصوب ۳۱۳۱ تیر ۱۳۹۴ عنوان شده است و به موجب قانون، مرتکبان حسب مورد به مجازات های درجه شش محکوم می شوند.

به گفته وی برای مثال یکی از این موارد جرایم مالیاتی، اختفای فعالیت اقتصادی و کتمان درآمد حاصل از آن است بنابراین با توجه به اهداف و برنامه های سازمان امور مالیاتی کشور، کمیته های ویژه برای پیگیری و برخورد با مصادیق فرارهای مالیاتی تشکیل شده است.

وی ادامه داد:  بسیاری از گزارشات مردمی در سامانه ۱۵۲۶، سایر سامانه های مرتبط و موارد شناسایی شده در اسرع وقت پیگیری و اقدامات قانونی برای وصول مالیات عادلانه و بیت المال عمومی کشور صورت می پذیرد.

 نرخ ۲۵ درصدی مالیات برای پردرآمد ها

مدیرکل امور مالیاتی استان در پاسخ به این سئوال که  آماری از میزان ریالی فرار مالیاتی پزشکان استان دارید نیز گفت:تاکنون درباره تخمین میزان فرار مالیاتی بخشهای مختلف، اظهارنظرهای متفاوتی صورت پذیرفته و با توجه به شفاف نبودن برخی فعالیت‌ها و جریانهای اقتصادی کشور، اختلاف نظرهای بسیاری نیز در این خصوص وجود دارد.

 وی بیان داشت: در صورتی که در کشورهای توسعه یافته، جریان پول و کالا به دقت رصد شده و ضمن شفاف سازی فعالیتهای اقتصادی، فرار مالیاتی به حداقل ممکن رسیده است.

 وی گفت: نکته جالب توجه اینکه نرخ مالیات برای مشاغل پردرآمد در اینگونه کشورها حدود 50 درصد و برخی نیز بیشتر است، اما این نرخ در ایران براساس قانون برای مشاغل پردرآمد حداکثر 25 درصد است.

به گفته احسانی مهر بنابراین  بخش مهمی از فرارهای مالیاتی که از سوی افراد پردرآمد پرداخت نمی شود، تبدیل به کسری بودجه، تورم، افزایش فاصله طبقاتی و بسیاری از مسائل و مشکلات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ... در بخش های مختلف می‌گردد و بیشار فشار این اثرات، بر قشر کم درآمد وارد می‌شود.

وی تاکید کرد: تلاش و کوشش ما نیز با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، هوشمند سازی نظام مالیاتی به عنوان مهم ترین راهکار و برنامه جدی برای مبارزه با فرار مالیاتی در کشور است و قطعاً با اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان، یکی از مهم ترین مراحل اصلی پیاده سازی نظام مالیاتی هوشمند برای وصول مالیات عادلانه و شفاف سازی و سالم سازی فعالیت های اقتصادی، تحقق پیدا خواهد کرد.

 مالیات نیروی محرکه اقتصاد

وی به این نکته هم اشاره کرد که همه  می دانیم که پرداخت مالیات یک فریضه شرعی است و با پرداخت مالیات عادلانه توسط فرد فرد اشخاص جامعه، کشور از وابستگی به درآمدهای ناپایدار رهایی یافته و متکی به درآمدهای پاک و پایدار می گردد و زمینه های رشد و شکوفایی اقتصاد را فراهم می آورد.

وی افزود: در بیشتر جوامع توسعه یافته، پرداخت مالیات به عنوان یک اصل مهم اقتصادی توسط شهروندان شناخته شده است و هزینه های عمومی دولت ها از این طریق تأمین می شود.

وی بیان کرد: در این جوامع، سهم عمده درآمدهای دولت از محل مالیات بوده و شهروندان مشارکت مستقیم در تأمین بودجه دولتها دارند.

وی با بیان اینکه  در کشور ما نیز مالیات به عنوان نیروی محرکه اقتصاد و بخش پیشرو در تأمین بودجه دولت شناخته می شود؛ بیان داشت: دولتها با پشتوانه مالیات می توانند نسبت به برنامه ریزی و تحقق اهداف عالیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران اقدام کنند و در این مسیر همه افراد و هم میهنان عزیز دست در دست هم به دنبال تحقق آرمان های انقلاب اسلامی هستیم.

وی در پایان نیز تاکید کرد: بنابراین ضمن قدردانی از جامعه نظام سلامت استان که با ایثارگری های خود افراد جامعه را از صدمات ناشی از بیماری به خصوص بیماری منحوس کرونا نجات می دهند، انتظار این است که پزشکان و سایر حرف پزشکی که جزو فرهیختگان جامعه بوده و هستند، در پرداخت به موقع مالیات، داوطلب و پیش قدم باشند و سازمان امور مالیاتی کشور را در تحقق اهداف که مهم ترین آن تأمین منابع درآمدی دولت به منظور ارائه خدمات در سطح جامعه است، یاری کنند.

وی ادامه داد:چه بسا تأمین نشدن به موقع درآمدها، زمینه تمسک دولت ها به بقیه  روش های تأمین مالی غیرمطمئن که بیشتر وقت ها منجر به افزایش نرخ تورم و قیمت ها می شود را فراهم آورد.

انتهای پیام/۳۶۳۵/ م/ی

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول