سه‌شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۰

استانها  /  خراسان شمالی

«سوت زنی» در دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی / فساد اداری را گزارش دهید

سرپرست اداره بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با اشاره به ارتقای سلامت اداری، گفت: اداره بازرسی اقدام به راه‌اندازی سامانه " گزارش مردم، انجمن‌های مردم‌نهاد و کارکنان دانشگاه " کرده و همگان می‌توانند با نیت خیر فساد اداری را گزارش دهند.

«سوت زنی» در دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی / فساد اداری را گزارش دهید

به گزارش پایگاه خبری وب‌دا، دکتر هادی رضایی بابیان اینکه همه در حوزه سلامت اداری مسئولیم، اظهار کرد: سلامت اداری و شفافیت در عملکرد، موضوعی است که باید در تمامی امورات دانشگاه اجرایی شود.

وی ادامه داد: شناسایی گلوگاه‌های فسادخیز نخستین گام در جلوگیری از فساد اداری است و طبق مطالعات، قوی‌ترین سازوکار در بسیاری از کشورهای پیشگام در حوزه‌ی مبارزه با فساد، «سازوکار گزارش دهی فساد یا سوت زنی» است که درصد بالایی از مفاسد دنیا از این طریق کشف می‌شوند.

رضایی خاطرنشان کرد: آنچه در کشور ما به نام مبارزه با فساد در سازمان‌های مختلف انجام می‌شود، از قواعد مشابهی پیروی می‌کند و آن نظارت از طریق نظارت‌های درون‌سازمانی و یا سازمان‌های حاکمیتی است.

وی ادامه داد: بااین‌حال روش نظارت تنها به‌وسیله نهادهای حاکمیتی چندان مؤثر نیست چراکه اطلاعاتی که برای تشخیص فساد لازم است، در اختیار ناظرین قرار نگرفته و آن‌ها تنها ظاهر صورت‌های مالی و دیگر اسناد را بررسی می‌کنند.

وی اضافه کرد: از طرفی دیگر نیز امکان حضور ناظرین در تمامی مواضعی که احتمال وقوع فساد هست، وجود ندارد.

سرپرست اداره بازرسی دانشگاه با اشاره به اینکه واقعیت آن است که حجم فساد و ضررهای مستقیم ناشی از آن مقوله جداگانه‌ای است و میزان فسادی که مردم احساس می‌کنند مقوله‌ای دیگر، افزود: شاید اهمیت موضوع دوم از مورد نخست بیشتر باشد چراکه مستقیماً به سرمایه‌های اجتماعی و میزان مشارکت‌های اجتماعی مردم مرتبط می‌شود.

رضایی افزایش احتمال و سرعت کشف فساد، تقویت سرمایه‌های اجتماعی، کاهش بار مالی و اجرایی دستگاه‌های نظارتی، هزینه اجرایی نزدیک به صفر، کسب درآمد از محل مبارزه با فساد، کاهش امنیت برای مفسدان و کاهش پرونده‌های قضایی را ازجمله مزایای استفاده از روش نظارت مردمی دانست.

وی اظهار کرد: لازمه اجرایی شدن گزارش دهی فساد در کشور تصویب قانونی مدون درزمینه حمایت از گزارش دهندگان فساد و تعیین جایزه برای پرونده‌هایی که به نتیجه می‌رسند.

رضایی اعطای مجوز به آحاد مردم جهت طرح دعوی قضایی در مورد تخلفاتی که منافع عمومی مورد تعرض قرارگرفته است و ورود اجرایی دستگاه‌های مختلف کشور درزمینهٔ کشف تخلفات به روش گزارش‌گیری از عموم مردم را (ترجیحاً به‌صورت سامانه محور) از دیگر مزایای استفاده از روش نظارت مردمی عنوان کرد.

وی اعلام کرد: اداره بازرسی اقدام به راه‌اندازی سامانه " گزارش مردم، انجمن‌های مردم‌نهاد و کارکنان دانشگاه " به نشانی http://nkums.ac.ir/Category/23635 کرده است و همکاران می‌توانند با نیت خیر و بدون هرگونه غرض‌ورزی در صورت مشاهده موارد، فساد اداری آن را گزارش دهند.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول