اخبار فارس من فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

استانها  /  خوزستان

وقتی که آبروی فوتبال را بردند

فینال جام حذفی فوتبال ایران در اهواز نقطه تاریک دیگری در کارنامه فدراسیون فوتبال رقم زد.

وقتی که آبروی فوتبال را بردند

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، چهار روز مانده تا زمان برگزاری فینال جام حذفی فوتبال کشور، در حالی که پرسپولیس در ورزشگاه نقش جهان به مصاف سپاهان رفته است، ناگهان خبری در محافل مختلف خبری دست به دست می‌شود، «بازی فینال جام حذفی در ورزشگاه اختصاصی شهدای فولادخوزستان برگزار می‌شود‌».

این خبر پیش از آن که در اختیار رسانه‌ها قرار گیرد، مطمئنا به اطلاع متولیان مسابقات فوتبال در فدراسیون رسیده است و بی گمان، رئیس هیئت فوتبال استان خوزستان که دست بر قضا در عضویت هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال نیز قرار دارد، در جریان کم و کیف ماجرا قرار گرفته است.

طالقانی باید فوراً مقدمات برگزاری یک فینال آبرومند و در شأن نام خوزستان را در ورزشگاه شهدای فولاد فراهم آورد.

وظایف هیأت فوتبال استان خوزستان

نخستین وظیفه هیأت فوتبال خوزستان، مکاتبه به شورای تأمین استان و تقاضای برگزاری فوری این نشست است که این اقدام صورت پذیرفت، در گام دوم، متولیان این هیأت از جمله ریاست آن باید افراد شورای تأمین و فرماندهان برقرار کنندگان نظم در ورزشگاه را توجیه کند که چگونه در این بازی پر ازدحام و حساس نظم را در ورزشگاه برقرار کنند.

همچنین اداره کل ورزش و جوانان استان خوزستان باید با در نظر گرفتن همه جوانب از انتظامات ورزشگاه گرفته تا پیش بینی ظرفیت و تهیه اقلام مورد نیاز هواداران دو تیم و تأمین امنیت تماشاگرانی که از راه دور برای تماشای این دیدار عازم شهر اهواز خواهند شد، تمهیدات لازم را اندیشیده و انجام این حجم از امور را تنها به چند مسؤول سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال محول نمی‌کرد.

در هر صورت این میزبانی به نام استان خوزستان و شهر اهواز نوشته خواهد شد و هر اتفاق خوب یا بد در کارنامه مدیران ورزش استان به ثبت خواهد رسید که این کوتاهی از سوی شخص مدیرکل ورزش و جوانان استان خوزستان، بدون شک تاریخ ورزش استان خوزستان را لکه‌دار خواهد کرد و تا سال‌ها، مراجع ورزشی در کشور برای اعطای این میزبانی به استان خوزستان دچار تردید خواهند بود.

اداره کل ورزش و جوانان استان خوزستان باید ضمن تأمین امنیت و حراست از جان و حق تماشاگران نسبت به ایجاد نظم با نیروی انتظامی همکاری لازم را به عمل می‌آورد تا چنین نا هماهنگی و بی‌نظمی‌هایی در شب برگزاری مسابقه فینال جام حذفی رخ نمی‌داد.

روز مسابقه

تا روز مسابقه همه چیز خوب پیش می‌رفت، تا اینکه نوبت به زمان بلیت فروشی رسید، در هوای ۴۵ درجه اهواز، درب‌های ورزشگاه شهدای فولاد از ساعت ۱۷ بر روی تماشاگران باز شد و هجوم هواداران باعث شد تا جایگاه‌های مختلف ورزشگاه تا ساعت ۱۹ پر از تماشاگر شود.

از شهدای فولاد خبر می‌رسد خبری از سهمیه نیست و هواداران پرسپولیس فوج فوج وارد ورزشگاه شدند تا جایی برای ۳۰۰ هوادار داماش در این ورزشگاه ۳۵ هزار نفری وجود نداشته باشد.

مسئولان برگزار کننده هنوز موضوع را جدی نگرفته‌اند و بر این باورند که این مسابقه طبق برنامه از ساعت ۲۱ آغاز خواهد شد.

ساعت ۲۰ و ۵۵ دقیقه، داوران و بازیکنان پرسپولیس به خط شده‌اند تا مراسم آغازین این دیدار را برگزار کنند، اما خبری از داماشی‌ها نیست.

خودداری داماش از حضور در بازی

آبی‌پوشان رشت در گوشه ای از زمین مبهوت نظاره‌گر جو ناعادلانه ورزشگاه هستند، آن‌ها معتقدند که هواداران این تیم پس از طی بیش از ۱۵۰۰ کیلومتر حق دارند مکانی در این ورزشگاه داشته باشند، اما آن‌ها اکنون پشت درهای بسته مانده‌اند، تکلیف چیست؟ ما به میدان نخواهیم رفت.

مسؤولان برگزاری مسابقه حالا متوجه افتضاح به بار آمده شدند، حق با تیم داماش است و طبق قانون این تیم می‌تواند از حضور در این دیدار صرف نظر کند.

رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ در تکاپوی برگزاری این مسابقه، دست به گریبان بیرانوند و حسینی می‌شود، فتاحی از این دو ستاره پرسپولیس می‌خواهد تا تماشاگران را دعوت کنند تا از جایگاه هواداران تیم داماش خارج شوند، میکروفن هم در اختیار این دو بازیکن قرار می‌گیرد، اما فایده‌ای ندارد و آب رفته به جوی خیال بازگشت ندارد.

تمنای فدراسیونی‌ها از داماشی‌ها

جو ورزشگاه بسیار سنگین و پر ازدحام است و امکان جابه‌جایی تماشاگران وجود ندارد، هواداران داماش همچنان پشت درهای ورزشگاه منتظر ورود به جایگاه خود هستند.

سعید فتاحی همراه با چند تن از مسؤولان برگزاری به سراغ مدیرعامل تیم داماش می‌رود و از او می‌خواهد که تیمش را برای برگزاری این مسابقه روانه میدان کند، اما سعید حاجی زاده خواسته رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ را اجابت نمی‌کند.

سعید حاجی زاده مدیرعامل داماش گیلانیان در جمع هواداران آبی پوش تیمش حاضر می‌شود و به آن‌ها قول می‌دهد که تا زمانی که مسؤولین برگزاری مسابقه فضای مناسبی برای آن‌ها در ورزشگاه اختصاص ندهند، اجازه برگزاری بازی را نمی‌دهد و به بازیکنانش اجازه حضور در زمین مسابقه را نخواهد داد.

مسئولان سازمان لیگ در تکاپو

فتاحی که می‌داند همه مسؤول همه این اتفاق‌ها شخص اوست، دچار حمله روحی می‌شود.

بی‌نظمی در ورزشگاه شهدای فولاد همه را شوکه کرده است، کریم باقری از این حجم بی‌نظمی به رییس سازمان لیگ هم انتقادات تندی وارد کرد.

همچنین آسیب بسیار زیادی به امکانات جایکاه خبرنگاران وارد شده است، هنگامی که بلندگوی ورزشگاه اعلام کرد که تا هواداران داماش داخل نیایند چرا که بازی برگزار نمی‌شود، هواداران پرسپولیس اقدام به پرتاب گوجه، بطری آب و اشیای دیگری کردند. 

ورود تشنج به سکوها

کریم باقری مربی تیم پرسپولیس با عصبانیت به سمت سعید فتاحی رفت و به شدت از او به خاطر اتفاقات رخ داده انتقاد کرد و بر سر او فریاد کشید.

هواداران پرسپولیس ورزشگاه را ترک کردند و با توجه به آسیب‌هایی که به ورزشگاه وارد شده است، احتمال بازی به تاریخ دیگری موکول خواهد شد.

ناگهان خبری به سرعت در محافل مختلف خبری دست به دست شد، «سعید فتاحی تا اطلاع ثانوی از فعالیت‌های فوتبالی محروم شد.»

احکام برکناری و احضار شبانه

«مرتضی تورک» یکشنبه شب و در حین اتفاقات ورزشگاه شهدای فولاد، در خصوص اتفاقات عجیب فینال جام حذفی باشگاه های ایران با اعلام این خبر، گفت: «حیدر بهاروند» رئیس سازمان لیگ و «عبدالکاظم طالقانی» رئیس هیات فوتبال استان خوزستان نیز برای ارائه توضیحات، صبح دوشنبه باید در کمیته اخلاق حاضر شوند.

اوضاع در شهدای فولاد رو به وخامت می‌رود و هیچ مسؤولی نیز برای پاسخگویی حاضر به مصاحبه نیست.

ترک ورزشگاه توسط تماشاگران و بازگشت دوباره

تماشاگران نیز رفته رفته ورزشگاه را ترک می‌کنند، در حالی که از سوی هیچ منبعی هنوز این دیدار رسماً لغو نشده است.

به یکباره، واکنش وزیر ورزش به اتفاقات این دیدار، قضایا را به سمت و سوی دیگری سوق می‌دهد.

سلطانی فر در تماسی که از سوی ناظمی، روابط عمومی وزارت ورزش  با مسؤولان برگزاری این دیدار برقرار شد، عنوان کرد: با آقایان فتاحی رییس کمیته مسابقات و بهاروند رییس سازمان لیگ تماس گرفته شده و بایستی فینال جام حذفی بین پرسپولیس و داماش امشب حتما برگزار شود.

او ادامه داد: با مدیرعامل محترم داماش هم تماس گرفته شده تا تیم و بازیکنان در میدان حاضر شوند.

تماس وزیر ورزش و عادی شدن اوضاع

همچنین مدیرکل روابط عمومی وزارت ورزش گفت: شرایط پیش آمده در این مسابقه در اولین فرصت بررسی و فدراسیون فوتبال با افراد خاطی بشدت برخورد انضباطی خواهد کرد  و در صورت نیاز تغییرات لازم در مسؤولیت‌ها صورت خواهد گرفت.

به زعم برخی تماشاگران حاضر در ورزشگاه، این دیدار لغو شده و نتیجه ساعت‌ها انتظار، صرف هزینه و حضور در گرمای طاقت فرسای اهواز، بازگشت بی‌نتیجه به خانه‌ها خواهد بود که این موضوع تشنج را نیز بر روی سکوها حکم فرما می‌کند.

هوادارانی که داخل جایگاه خبرنگاران بودند با یکدیگر درگیر شدند. باید دید در روزی که مسؤولان سازمان لیگ نتوانستند برگزاری فینال جام حذفی را کنترل کنند و تمام ظرفیت ورزشگاه را به پرسپولیسی‌ها دادند، این دیدار به خوبی و خوشی برگزار می‌شود یا خیر.

در حالی که ساعت 21 و 25دقیقه بود و بازی آغاز نشده بود، یک جیمی جامپ به داخل زمین وارد شد که مأموران برقراری امنیت با خشونت او را مهار کردند، همین اقدام باعث تشنج در ورزشگاه و پرتاب سنگ و بطری آب به داخل زمین شد.

ساعت 22 و 20 دقیقه بازیکنان پرسپولیس به داخل رختکن رفتند که این اقدام عصبانیت هواداران را به همراه داشت، آن‌ها با پرتاب سنگ و صندلی به داخل زمین و روشن کردن آتش، اعتراض خودشان را اعلام کردند.پرتاب یکی از این سنگ‌ها باعث شکستن سر یکی از ماموران نیروی انتظامی شد.

با انتشار فوری اخبار در فضای مجازی، ورزشگاهی که رفته رفته خالی از تماشاگر می‌شد، به یکباره شکل اولیه خود را بازیافت و هواداران به سکوها بازگشتند، خبری به سرعت در ورزشگاه پیچید که این دیدار برگزار می‌شود.

آغاز بازی با ۱۴۰ دقیقه تأخیر و قهرمانی پرسپولیس

با ورود هواداران داماش به روی سکوها، بازی از ساعت ۲۳ و ۲۰ دقیقه سرانجام با سوت موعود بنیادی فر آغاز و در حالی که تدابیر شدید امنیتی بر ورزشگاه حاکم بود، این دیدار در پایان با تک گل علی علیپور به سود پرسپولیس خاتمه یافت تا شاگردان برانکو پس از دو بازی سراسر حاشیه در کمتر از یک  هفته، موفق به فتح دومین جام شوند.

این دیدار نمونه دیگری از ناتوانی‌های تصمیم‌گیرندگان ورزش ما در مواقع حساسی همچون مسابقه دیشب بود که اگر مسؤولان رده بالای مملکتی نخواهند با ورود خود فکری به حال دخالت‌های غیرورزشی و تصمیم‌‌های غیرکارشناسی از سوی افراد غیرمتخصص و بدون رزومه کنند، قطعا آبروی فوتبال ایران خیلی زود از کف خواهد رفت و دنیا دیگر به ما و میزبانی‌های ما اعتماد نخواهد کرد.

نکته دیگری که در خصوص این دیدار می‌توان به آن تأمل کرد، سؤ دانش در بین متولیان هیأت فوتبال استان خوزستان و شخص ریاست این هیأت است که با بی‌اعتنایی و عدم پیش‌بینی‌های لازم که نتیجه نداشتن علم کافی برای برگزاری چنین رویدادهایی است، می‌تواند اتفاقات دیگری را برای ورزش و رشته فوتبال در استان خوزستان رقم زند.

با اینکه استان خوزستان میزبان این رویداد بود، اما بدون شک با گسترده شدن دامنه انتشار اخبار بازی شب گذشته این آبروی ورزش و فوتبال ایران بود که در محافل داخلی و جوامع بین الملل رفت.

گزارش: علی دایلی

انتهای پیام/۷۲۰۱۳/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول