اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

استانها  /  خوزستان

استاندار خوزستان‌: مردم حق دارند و ما حقوق آن‌ها را به رسمیت می‌شناسیم/ اختصاص 200 میلیارد برای آب‌رسانی به روستاها/بررسی مشکلات خوزستان در نشست سران قوا

نشست ستاد مدیریت بحران استان خوزستان به ریاست استاندار و حضور برخی مقامات کشوری عصر جمعه با مصوبات متعدد برای برون‌رفت استان از مشکلات ناشی از خشکسالی و تنش آبی ختم شد.

استاندار خوزستان‌: مردم حق دارند و ما حقوق آن‌ها را به رسمیت می‌شناسیم/ اختصاص 200 میلیارد برای آب‌رسانی به روستاها/بررسی مشکلات خوزستان در نشست سران قوا

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از سایت استانداری خوزستان، استاندار خوزستان در نشست ستاد  مدیریت بحران استان در استانداری اظهار داشت:امسال  با تنش آبی بسیار شدیدی رو به رو هستیم چرا که حجم ذخایر پشت سدها بسیار کم است و همان حجم کم برای آب شرب، دام‌ها، تالاب‌ها، کشت فصلی، کشت جایگزین، کشت تابستانه  و  پاییزه  ساماندهی و برنامه ریزی شده است.

 قاسم سلیمانی‌دشتکی افزود: براساس برنامه ریزی، مشخص شده که از مسیر کارون، کرخه و سایر رودخانه‌ها و سدها چه مقدار آب آزاد شود تا بتوانیم به اولویت بندی و اهداف خود دست پیدا کنیم.

وی با بیان این که نتایج خشکسالی، خسارت و نارضایتی مردم است توضیح داد: مردم حق دارند و ما حقوق آنها را به رسمیت می‌شناسیم از این رو در راستای احقاق حقوق مردم گفت و گوی زیادی با دولت داشتیم و برای  رسیدگی و نتیجه گیری مکاتبات، در چند روز اخیر فشارهای زیادی  به مقامات کشور آوردیم و طی ۲ هفته گذشته دیدارهایی با مسئولان ملی پیرامون  مشکلات استان انجام شد.

استاندار خوزستان بیان کرد: پس از پیگیری‌های فراوان معاون اول رییس جمهوری دستور داد هیاتی متشکل از سازمان برنامه و بودجه، وزارتخانه های کشور، نیرو، جهاد کشاورزی و ستاد مدیریت بحران کشور به خوزستان سفر کرده و در نشست ستاد مدیریت بحران موضوعات مرتبط با تنش آبی بحث و بررسی شود.

وی گفت: دادستان کل کشور نیز پس از این پیگیری ها معاون خود را به اهواز اعزام کرد تا از منظر قضایی در این مسیر همراهی کند.

وی گفت: همچنین وزیر کشور به عنوان مسئول امنیت کشور  و رییس ستاد مدیریت بحران کشور تاکید بسیار  زیادی داشت که به خواسته‌ها و مطالبات مردم رسیدگی شود  و جمع بندی مطالب این نشست در نشست  هیات دولت در یکشنبه هفته آینده مطرح شود.

سلیمانی افزود: محمد باقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه کشور طی تماس تلفنی در همین نشست ، برای تصویب مصوباتی که در جلسه هیات دولت پیرامون خوزستان مطرح می شوند، قول مساعد داد که تا جایی که بتواند  کمک کند.

استاندار خوزستان گفت: همچنین سید محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری در این جلسه از طرف رییس جمهوری طی تماس تلفنی  ضمن تاکید بر رفع مشکلات مردم از طرف رییس جمهوری اعلام کرد هر پیشنهادی از سوی خوزستان  داده شود در هیات دولت مطرح می شود.

وی ادامه داد: چند پیشنهاد قبلا  از طریق وزارت کشور و ستاد مدیریت بحران کشور به  رییس برنامه بودجه کشور ارایه شده بود که قرار است در هیات دولت مطرح شود.

بالاترین مقام اجرایی خوزستان گفت: در نشست امروز این پیشنهادات را بازنگری کردیم که یکی از آنها پرداخت مطالبات کشاورزان از خسارات سیل سال ۹۸ بود چراکه نوعی دوگانگی در بحث پرداخت خسارات ایجاد شده بود.

به گفته وی ستاد مدیریت بحران کشور معتقد بود این خسارات پرداخت شده است ولی ما اعلام کردیم پرداخت نشده است و پس از پیگیریهای کارشناسی متعدد مشخص شد  ۳۷ درصد مطالبات کشاورزان معادل ۲۳۰ میلیارد تومان پرداخت نشده بود.

استاندار خوزستان ادامه داد: پیشنهاد  دوم پیرامون شوری آب در شهرهای آبادان و خرمشهر و نرسیدن آب مناسب به نخیلات  بود که از سوی وزیر کشور نامه ای به رییس سازمان برنامه  و بودجه کشور نوشته شد تا یک  هزار و ۳۷۰ میلیارد تومان برای سد چوئبده و سد مارد کمک شود.

وی گفت: در پیشنهاد سوم بنا شد ۳۰۰ میلیارد تومان  برای آب های روان  اهواز داده شود، که دراین زمینه اختلاف نظری بین وزارت نیرو و شهرداری (با توجه به شرح وظایف هر یک ازاین دومرجع ) وجود داشت که این مورد نیز برای ارایه در نشست هیات دولت  مطرح شد.

وی اظهار داشت: همچنین پیشنهاد شد ۲۰۰ میلیارد تومان نیز برای رفع مشکلات آب شرب  مانند آبرسانی با تانکر و اصلاح خطوط و سیستم های آبرسانی به شرکت آب و فاضلاب استان اختصاص داده شود.

وی ادامه داد: بنا شد ۷۰ میلیارد  تومان برای حفظ عرصه های منابع طبیعی که طی چند سال گذشته با همت نظام و دولت اقداماتی در آنها صورت گرفته است داده شود.

به گفته وی برای لایروبی کانال‌ها علاوه بر اعتباراتی  که به آب و برق خوزستان داده  شده پیشنهاد دادیم ۱۰۰ میلیارد تومان کمک شود.

استاندار خوزستان گفت: پیشنهاد داده شد رهاسازی آب از بالادست انجام شود، همچنین با تصویب دولت، ستاد مدیریت بحران با همکاری وزارت جهاد کشاورزی خسارات کشاورزان در حوزه های کشت فصلی، کشت جایگزین و کشت تابستانه را برآورد  و از  محل بند (خ) آن را پرداخت کنند.

وی بیان کرد:  پیشنهاد دادیم از استان های بالادست آب بیشتری رها سازی شود تا آب پشت سدهای خوستان نیز بیشتر شود.

وی اضافه کرد: قرارشد کمیته ای با مسئولیت ستاد مدیریت بحران استان با همکاری  رییس مجمع نمایندگان خوزستان و  نماینده رییس مجلس کشور و مدیران مربوطه  طرح جامعی تا هفته آینده آماده کند که در اختیار رییس مجلس ،محمدباقر قالیباف قرار داده شود و  با دعوت از استاندار و نمایندگان  در جلسه سران سه قوه بررسی شود.

سلیمانی گفت: از مردم خوب استان خوزستان تشکر میکنم، ما مشکلات آنان را درک می کنیم و  معتقدیم باید به آنها کمک شود و از هیچ کاری برای کمک به مردم عزیز دریغ نمی‌کنیم.

‌وی افزود: اما توجه و دقت به یک نکته بسیار مهم است که اگر گاومیشی تلف می شود یا  آب به تالاب نمی رسد یا آب مسیر شور است باید  دلیل آن بررسی شود.

به گفته وی در حال حاضر حجم آبی که به هور میرسد در حدود ۲۰  مترمکعب بر ثانیه است و با همین ۲۰ مترمکعب نیز در اطراف هور شلتوک کاری می شود پس مفهوم این  مطلب این است که شلتوک کاری در طول مسیر ، مانع رسیدن آب به هور می شود.

وی خاطرنشان کرد: برای آب کشاورزی، آب دام و هم برای  تالاب ها و شرب به گونه ای که سد خالی نشود آب رها سازی شده، اما کسانی  که به شلتوک کاری روی آورده اند باید بدانند که در حال حاضر  این کار معادل نابودی تالاب، نابودی دام سنگین، مشکلات آب شرب، حذف کشت جایگزین، تابستانه و پاییزه  است لذا ازآنها میخواهم به فکر آب شرب و و دام ها باشند.

سلیمانی در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر این که  استاندار خوزستان اعلام کرده تصاویر مربوط به اعتراضات مربوط به گذشته است بیان کرد:  شبکه های ضد انقلاب  این مطلب را عنوان کرده اند باید ریشه این خبر دروغ را ابتدا پیدا کرد  و من ضمن تکذیب این مطلب اعلام میکنم همه تلاش ما  رفع مشکلات مردم است.

وی افزود: ما خود را همدرد مردم می دانیم  و  در حال پیگیری مشکلات هستم.

گفتنی است، اسماعیل نجار رییس سازمان مدیریت بحران کشور نیز اظهار کرد: روز گذشته به دستور رئیس جمهور و تاکید معاون اول ایشان همچنین دستور وزیر جهاد کشاورزی هیاتی از وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو، دادستانی، دستگاه قضا و نماینده‌ای از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی با اختیارات ویژه به خوزستان سفر کردند.

وی افزود: جلسات متعددی در خوزستان از جمله جلسه ستاد مدیریت بحران با حضور مسوولین دستگاه‌های اجرایی مرتبط برگزار شد که در نهایت ضمن استماع نظرات تصمیماتی در خصوص مشکلات آبی این استان اتخاذ شد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: از گذشته اقداماتی جدا از اقدامات ملی از جمله پیشنهاد تخصیص اعتبار یکهزار و ۳۶۷ میلیارد تومان برای سدهای مارد و چوئبده به دولت، تخصیص حدود ۳۰۰ میلیارد تومان برای روان آب‌های اهواز و ۱۹۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان برای خشکسالی در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ در نظر گرفته شد.

وی بااشاره به کاهش ۵۴ درصدی بارش باران در کشور ادامه داد: مقداری از خسارت کشاورزان از سیلاب ۹۸ مانده بود که پرداخت آن نیز به دولت پیشنهاد شد.

اسماعیل نجار تصریح کرد: در نتیجه جلسات روز گذشته خورستان مقرر شد حدود ۲۰۰ میلیارد تومان برای کاهش تنش آبی استان در نظر گرفته شود.

وی بیان کرد: تخصیص حدود ۷۰ میلیارد تومان به سازمان جنگل‌ها و مراتع استان خوزستان برای آبیاری پوشش‌های گیاهی کاشته شده در کانون‌های ریزگردها، تخصیص ۱۰۰ میلیارد تومان برای انجام پروژه‌هایی که مشکلات آب استان را کاهش می‌دهند و تخصیص ۵۰ میلیارد تومان برای دام‌های استان چه در بحث تامین آب تالاب‌ها و چه در بحث پرداخت خسارات ایجاد شده در این حوزه در نظر گرفته شد.

نجار عنوان کرد: طبق مصوبات کشت شلتوک جز در استان‌های شمالی ممنون است اما شاهد کشت ۹۰ هزار هکتار این محصول هستیم که کشاورزان هم توقع تامین آب شلتوک را دارند که واقعا این امر میسر نیست و نیاز به همراهی و مدارای همیشگی کشاورزان و مردم را داریم.

انتهای پیام/ی

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول