پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۴

استانها  /  کهگیلویه و بویراحمد

۰

یاسوج با نگاه قومیتی همچنان در مدار پسرفت/مصیبتی بزرگ در راه عمران و توسعه مرکز استان

یک فعال اجتماعی معتقد است که با نگاه قومیتی حاضر؛ شهر یاسوج همچنان در مدار پسرفت قرار دارد.

یاسوج با نگاه قومیتی همچنان در مدار پسرفت/مصیبتی بزرگ در راه عمران و توسعه مرکز استان

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج؛ از مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد به عنوان پایتخت طبیعت ایران یاد می‌کنند و همه انتظار دارند که پایتخت طبیعت به فراخور نام بزرگی که دنبال دارد برای ساکنین و مهمانان و گردشگران جاذبه داشته باشد.

در همین خصوص خلیل عزیزی فعال اجتماعی می‌گوید: یاسوج پایتخت طبیعت ایران جلوه ای از زیبایی‌های خدا در دل زاگرس است مردمی شیرین زبان از تبار لر، وسعت نگاهشان به بلندای دنای سرافراز، پاکی و صداقت مرام مردانگی آنهاست، عفت و عزت از خصائل شیر زنانی استکه فرزندان آنها در نوجوانی سه جلد (شناسنامه) خود را دست‌کاری می‌کردند تا بلکه بتوانند به خط مقدم جبهه اعزام و جلوی دشمن قد علم کنند و این چنین هم شد و این بخش کوچکی از دریای بیکران ایثار و مردانگی این خطه از ایران اسلامی است.

وی می‌گوید: اما افسوس!؟ آیا نگاه قومیتی شایسته چنین انسانهای ارزشمندی است!؟ آیا تبعیض، بی عدالتی عدم شایسته سالاری شایسته چنین انسانهای است؟ وجود ظرفیتهای با ارزشی که عنوان شد می تواند گره گشای خیلی از نیازمندی‌های جامعه امروزی باشد.

عزیزی می‌گوید: اما آیا نگاه قوم گرایی و طایفه گرایی اجازه این امر را داده است نمونه کوچک آن را انتخابات چندین دوره شورای شهر یاسوج مبنا قرار می‌دهیم کاش افرادی را انتخاب می‌کردیم تا آنچه که شایسته این مردم و این شهر بوده را انجام می‌دادند.

وی تصریح کرد: شهر یاسوج در پنج دوره گذشته شوراهای شهر در برخی موارد به سمت و سویی کشیده شد که در شأن مردم این شهر نبوده و نیست و آن معضل بزرگی بنام قوم گرایی و طایفه گرایی است اولین عامل پیدایش قوم گرایی و طایفه گرایی پدیده عاطفه و احساس است که این پدیده نمود خود را در مسئولین و مدیریت شهری ما به نسبت دیگر مدیران و مسئولین استانی بهتر به نمایش گذاشته است.

عزیزی ادامه داد: در تمام موارد طایفه گرایی پیوند قومی را محور و اساس کار قرار می دهند و این یک آسیب بزرگ و گناه نابخشودنی است در رفتار طایفه گرایی و نگاه قومیتی سود و زیان ایل و طایفه مدنظر و مبنای تصمیم و عمل است و دیگران که نسبت و اعتقادی به این شیوه ندارند باید فدای این مصیبت بزرگ شوند.

وی گفت: در نگاه طایفه گرایی همه چیز با عینک قومیت دیده می‌شود و شهر ما یاسوج در این چند دوره از گذشت حضور شورای شهر نگاه تنگ از پشت این عینک را تجربه کرده‌اند.

عزیزی اظهار کرد: تمامیت خواهی حق مالک و صاحب را در پی خواهد داشت و این گناهی نابخشودنی است در تکرار مکررات قوم گرایی افراد مستعد و خلاق را در زمینه های مختلف خدمت صادقانه محروم می‌کند و این دور از شأن شیعه و پیروان مولایمان امام علی (ع) است که در دوران ولایتشان بر اساس خواسته نابجای برادرشان آهن گداخته را به او تقدیم می‌کند.

وی گفت: رأی ما سرنوشت شهرمان را مشخص می کند و آنچنان که قبلا هم مشخص کرده است این بار به خاطر شهرمان و آنچه که رضای خداوند متعال را در پی خواهد داشت پدیده شوم قوم گرایی و طایفه گرایی را کنار بگذاریم تا مورد غضب آیندگان قرار نگیریم.

عزیزی تصریح کرد: بر همه مردم شهر یاسوج، فرهنگیان ، دانشگاهیان ، روشنفکران، معتمدین، جوانان و تمام اقشار فرض است پرچم روشنگری را برافراشته و نسبت به برچیده شدن بساط طایفه گری در آستانه انتخابات دوره ششم شوراهای شهر یاسوج کمر همت ببندید.

انتهای پیام/82009
 

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول