سه‌شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۵

استانها  /  کهگیلویه و بویراحمد

سفر آیت‌الله رئیسی‌| از دلجویی زلزله‌زدگان سی‌سختی تا شاد کردن دل کارگران قند یاسوج

رئیس دستگاه قضا در بدو ورود به استان کهگیلویه و بویراحمد با ابراز همدردی با مردم زلزله‌زده سی‌سخت از استاندار و نماینده ولی‌فقیه خواست بیش از هر چیز در برهه فعلی رسیدگی به وضعیت زلزله‌زدگان سی‌سخت را اولویت کاری خود قرار دهند.

سفر آیت‌الله رئیسی‌| از دلجویی زلزله‌زدگان سی‌سختی تا شاد کردن دل کارگران قند یاسوج

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج، هواپیمای حامل آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس دستگاه قضا در بیست و دومین سفر استانی ساعت ۷:۵۰ صبح دوم اسفندماه  به همراه جمعی از مسؤولان عالی قضائی در فرودگاه یاسوج به زمین نشست.

 دیدار با نخبگان و اقشار مردم، حضور در جلسه شورای اداری، بررسی مشکلات کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی استان برای بازگشت به چرخه تولید، دیدار با قضات و کارکنان دستگاه قضا در استان،  و بررسی مشکلات دستگاه قضایی و ملاقات مردمی از جمله برنامه‌های سفر یک روزه آیت‌الله رئیسی و هیات همراه در کهگیلویه و بویراحمد بود.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در بدو ورود به استان کهگیلویه و بویراحمد با ابراز همدردی با مردم زلزله‌زده سی‌سخت از استاندار و نماینده ولی‌فقیه خواست  بیش از هر چیز در برهه فعلی رسیدگی به وضعیت زلزله‌زدگان سی‌سخت را اولویت کاری خود قرار دهند.

رئیسی در اولین بازدید خود در استان از زندان مرکزی یاسوج دیدن کرد و در جمع خبرنگاران با اشاره به اشتغال‌زایی و حرفه‌آموزی ۶۰ درصدی در زندان یاسوج این آمار را بسیار خوب توصیف کرد و اظهار کرد: زندان باید جای اصلاح مجرمین باشد که مانند دادرسی یک وظیفه مهم است و همه باید به این امر کمک کنند تا نرخ جرم پایین بیاید و تکرار جرم نداشته باشیم و سرکار به زندان‌ها نیفتد.

رئیس قوه قضاییه با تمجید از عملکرد یک سرباز که حقوق خود را برای آزادی یک زندانی هدیه کرده بود  گفت: این یک احساس خوب است و همه ما از این اقدامات انجام دهیم علاوه بر خداخواهی دیگر خواهی را در دستور کار قرار دهیم.

وی در ادامه با بیان اینکه تا آنجا که ممکن است نباید مجازات حبس داشته باشیم خاطرنشان کرد: جایگزینی مجازات حبس وظیفه قانونی و شرعی است وقتی چاره‌ای نداشته باشیم باید به حبس روی بیاوریم.

آیت‌الله رئیسی در پاسخ به سوالی مبنی بر لزوم جابه‌جایی زندان یاسوج که بر سر راه فرودگاه قرار گرفته خاطرنشان کرد: نه فقط در یاسوج بلکه در همه نقاط کشور به دنبال جابه‌جایی زندان‌ها از کالبد شهرها به مکان‌های دیگر هستیم تا نقاط فعلی محلی برای ارائه خدمات اجتماعی باشد.

وی از استاندار و سایر مسؤولان خواست تا نسبت به رفع این مشکل و جابه‌جایی زندان یاسوج همکاری لازم را انجام دهند.

رئیسی در یکی از مهم‌ترین اقدامات خود در استان در بازدید از کارخانه قند یاسوج، با اشاره به تعطیلی ۵ ساله این کارخانه گفت: این کارخانه به عنوان مرکزی برای تولید شهر یاسوج نباید تعطیل می‌شد و تعطیلی آن در مدت ۵ سال قابل قبول نیست.

رئیس دستگاه قضا با تاکید بر اینکه این معامله قابل توجیه نیست و با ثمن بخس وبه شخصی فروخته شده و تاکنون پلمب شده بود، خاطرنشان کرد: معامله این کارخانه باطل و پلمب کارخانه شکسته شده است با همکاری امام جمعه استاندار و کارگران باید چرخ‌های تولید کارخانه به حرکت در بیاید و نه تنها ۳۰۰ کارگر سال ۹۵ بلکه تا یک هزار نفر از این کارخانه ارتزاق کنند‌.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه این چرخ تولید به ناحق تعطیل شده و ۴۲ هکتار از بهترین زمین‌های شهر یاسوج  از چرخه خارج شده است، خاطرنشان کرد: این کارخانه به هیچ عنوان مجاز به تعطیلی نبوده و به حول و قوه  الهی در مدت کوتاهی چرخ آن به حرکت درمی‌آید.

به گزارش فارس؛ در ابتدای این بازدید یکی از کارگران به نمایندگی از سایرین با اشاره به اجحافی که در حق کارگران صورت گرفته گفت: با یک درخواست سه سطری از سوی صنعت   معدن و اداره کار این کارخانه تعطیل و کارگران آن اخراج شدند‌.

وی در ادامه گفت: یکی از کارگران به دلیل ناراحتی اخراج سکته کرد و دیگری به شغل ماهیگیری روی آورده بود به همراه خانواده در یک تصادف جان باخت و کارگران را با بدترین وضع از خانه‌های،سازمانی بیرون کردند.

با حضور آیت‌الله ابراهیم رئیسی در استان کهگیلویه و بویراحمد و حضور در کارخانه قند یاسوج لحظه‌ای تاریخی برای 300 کارگر اخراجی این کارخانه رقم خورد، کارخانه‌ای که به قول رئیس قوه قضائیه به ثمن بخس به فردی واگذار شده بود در این دیدار نماینده‌های کارگران قند یاسوج از ظلم‌هایی که به کارگران این کارخانه شده بود نزد قاضی‌القضات تظلم خواهی کردند.

 آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در نشست شورای نخبگان و اقشار گفت: این ظرفیتی که در استان وجود  دارد به برکت علما و نخبگان است که این نشان از خودسازی و ظرفیتی که خداوند به جوان‌های استان داده است این ظرفیت در پرتوی دین و جوانان دینی ایجاد شده است.

وی با بیان این‌که دشمن دنبال یاس و ناامیدی است گفت: دشمن در سایر صنایع مانند صنایع هسته‌ای، دفاعی بیشتر مانع ایجاد می‌کند یا سایر حوزه‌ها مشخصا در صنایع دفاعی مانع ایجاد می‌کند در حالی که روزانه ما در این حوزه پیشرفت می‌کنیم و در حوزه هسته‌ای هم کشور برتری هستیم.

آیت‌الله رئیسی با بیان این که رهبری فرمودند باید تحریم‌ها برداشته و ما راستی‌آزمایی کنیم، گفت: آن طرف بداند مردم ایران نسبت به مواضع خود جاذم هستند، امروز آن‌ها محتاج هستند لذا آنچه برای نخبگان و صاحب منصبان مهم است این است که باید تلاش مضاعف انجام گیرد در گام اول موفقیت زیادی ایجاد شده در گام دوم تجربه‌ها باید چراغ راه باشد تا به اهداف نظام اسلامی حرکتی در خور و شایسته داشته باشیم.

وی افزود:  استان‌ها نباید خیلی منتظر پایتخت باشند در استان نخبگان زیادی داریم که می‌توانند منشا خیر باشند کارخانجاتی که تعطیل شدند باید راه‌اندازی شود‌.

رئیس دستگاه قضا درخصوص کارخانه قند تصریح کرد:به نظر من به ناحق و ناروا این کارخانه تعطیل شده، اشتغال آن روز ۳۰۰ نفر بود می‌توانست تعداد و نفرات بیشتری مشغول به کار شود بیش از ۴۰ هکتار زمین در مرکز استان را به خود  اختصاص داده، راه‌اندازی کارخانه می‌تواند اشتغال و تولید خوبی ایجاد کند.

آیت الله رئیسی ادامه داد: در جایی که آب و خاک مساعد دارد صحبت از بیکاری درست ندیدن نعمت‌های خدا است از همین رو نخبگان مسؤولیت مضاعفی دارند.

وی گفت: فرزندان این استان در سطح کشور حرف برای گفتن دارند در رابطه با تخلفات و مفاسد اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی باید برخورد شود این آخرین راهکار است اولین راهکار ایجاد ساز و کار است که جرم تولید نشود باید کاری کرد که شاهد کاهش ناهنجاری و آسیب‌های اجتماعی باشیم که تبدیل به جرم و دادگاه و مسائل کیفی نشود.

آیت‌الله رئیسی افزود: نخبگان باید تلاش کنند آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی کاهش یابد ‌عدالت اجتماعی و اقتصادی می‌تواند آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی را کاهش دهد آنچه در جامعه از فساد و تبعیض می کنیم محصول دور شدن از عدالت هستیم.

رئیس دستگاه قضا عنوان کرد: رهبری فرمودند باید فقر فساد و تبعیض ریشه کن شود چراکه زیبنده نظام اسلامی نیست و مبارزه با این موارد باید سر لوحه قرار گیرد و با ایجاد عدالت می‌شود فساد را ریشه‌کن کرد.

وی با بیان این‌که خارج شدن هر چیزی از اعتدال یعنی تبعیض گفت: در گام دوم انقلاب به اجرای عدالت اشاره شده و آنچه رهبری در مورد حضرت امام فرمودند اجرای عدالت است گام هایی خوبی برداشته شده برای اجرای عدالت اما کافی نبوده است و هر کسی به عنوان حاکمیت در جامعه اسلامی خدمت می‌کند باید برای تحقق عدالت تلاش کند که این کار موجب اعتماد مردم و افزایش سرمایه اجتماعی می‌شود و مشارکت مردم تضمین می‌شود و موجب امیدواری آن‌ها می‌شود.

آیت الله رئیسی افزود: آنچه باید دنبال کرد آن است که سازمان اداری باید کارآمد شود زیراکه هر چه کارآمدتر شود اجرای عدالت در میدان بیشتر می‌شود و مردم بیشتر امیدوار و دشمن دچار یاس و ناامیدی می‌شود آنچه دشمن را ناامید می‌کند اقتدار در حوزه دفاعی و افزون شدن تولید است.

وی افزود: کاری که در خصوص واکسن کرونا انجام شد از یک موشک در بخش نظامی اثرش برای امیدوار کردن مردم کمتر نیست بلکه شاید بیشتر هم باشد.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: در حوزه قضایی وظیفه ما دنبال کردن اهداف قضایی است  تا به نتیجه برسد، لذا به نخبگان می‌گویم با یک دنیا امید، امید به رهبری کار را دنبال کرده چراکه آینده برای ملت ایران بزرگ و روشن است.

**آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی با هیئت همراه در اثنای بیست و دومین سفر استانی خود به استان کهگیلویه و بویراحمد به شهر زلزله‌زده سی‌سخت سفر کرد تا از نزدیک روند امدادرسانی به مردم این شهر را مورد بررسی قرار دهد در این سفر عده‌ای از مردم شهر زلزله‌زده از روند خدمات‌رسانی گلایه کردند و خواستار توجه بیشتر مسئولان شدند.

 سید ابراهیم رئیسی همچنین در نشست شورای قضایی کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: اگر فردی دارای مسئولیت خطیر قضا یا مرتبط قرار گرفت نیازمند ظرفیت بسیاری جدی است و شاخصه کار انبیا گونه داشتن صبر است.

رئیس دستگاه قضا بیان کرد: رسیدگی به دعاوی مردم نیاز به ظرفیت دارد کسی که به عنوان قاضی نشسته تا دعوایی را حل کند باید ظرفیت و صبر بالایی داشته باشد تا بتواند آن دعوا را حل و فصل کند.

وی گفت: حفظ حقوق عامه بسیار مهم است در این استان منابع طبیعی و ذخایر بسیار داریم حفظ آن برای همه ضرورت دارد حفظ منابع طبیعی و محیط زیست بسیار مهم است‌.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: در موضوع برخی واگذاری‌ها کارخانه قند را دیدیم که تاسف آور است و همچنین موضوع کارخانه آرد و پتروشیمی؛ بارها گفتم  که مسئله واگذاری به بخش خصوصی را یک ضرورت می‌دانیم اما  شرط دارد که بخش خصوصی را بتوانند نظارت کنند نه اینکه کارخانه با این کار تعطیل شود لذا اصل خصوصی سازی قبل از هر چیز مورد تاکید است.

وی در خصوص کارخانه قند یاسوج گفت: بانک تجارت پول دارد باید برای ادامه کار پول بگذارد تا این کارخانه در استان بدرخشد.

رئیسی گفت: حمایت از تولید وظیفه همه است جهش تولید با عمل محقق می‌شود با حرف ایجاد نمی‌شود جهش تولید حکمت‌های زیادی دارد لذا هر چه تولید افزایش یابد موجب ایجاد قدرت در کشور می‌شود.

وی با تقدیر از مختومه شدن ۹۲ درصد پرونده‌های معوقه که جای تقدیر دارد گفت: اینجا خیلی دارایی‌ها دارد اینکه برخی فعلیت پیدا نکرده باید به روش‌های مدیریتی نگاه کرد همچنین مردم این استان مردم خوبی هستند باید به آنها با کرامت سخن گفت.

رئیسی در پایان ضمن تقدیر از معاونان خود، خاطرنشان کرد: به من گفته شده تعداد نفراتی که به همکاران ما مراجعه کردند بسیار بالا بوده است خواهشی دارم، مواردی که از طرف همکارانم به شما ارجاع داده شده با حساسیت دنبال کنید چون مردم به این سفر امید دارند نمی‌گویم ناحق انجام شود اما نامه‌ها و درخواست‌های مردم را با حساسیت بخوانید و دنبال کنید.

 **آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در نشست شورای اداری کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: این زلزله‌ها می‌آید اما اگر بناهای غیراستاندارد بسازیم تلفات خواهیم داشت در همین زلزله سی‌سخت خانه‌هایی کمتر دچار آسیب شده بود و برخی بیشتر آسیب دیده بودند که نشان می‌دهد آیین نامه‌ها رعایت نشده است.

وی گفت: اینکه اجازه ندهیم ساختمانی بدون رعایت اصول مهندسی ساخته شود جزو بحث‌های حاکمیتی است؛ این موارد را در مناطق مختلف تجربه کردیم چقدر باید تجربه کنیم نظام مهندسی باید بر رعایت اصول نظارت کند.

رئیسی گفت: در این حادثه تا ۳ هزار خانه آسیب دیده که بیش از ۴۰۰ مورد باید آواربرداری شود اما طبق قانون ترک فعل مسئولان، آقای مهندس و همه کسانی که نسبت به این موضوع مسئولیت نظارت داشته اند نباید ترک فعلی کرده باشند.

وی ضمن ابراز همدردی با مردم سی سخت، افزود: نسبت به پیگیری استاندار از گفته‌های مردم شهادت می‌دهم که از ساعات اولیه حادثه کنار مردم بودند و خدمت کردند منتهی از نوع خدمت‌رسانی گلایه داشتند که این گلایه‌ها از نوع عدم عدالت در توزیع امکانات بود.

رئیسی گفت: عدالت در توزیع مورد توجه باشد تا مردم در برودت هوا دچار مشکل نشود مردم در یک محل قطعی اسکان داده شوند و بعد احداث خانه انجام شود مسئولان هم قول‌هایی دادند تا مردم آرامش خود را باز بیافرینند.

وی گفت: در وهله اول باید در خدمت به مردم یک حرکت جهادی با انگیزه انجام شود و در مرحله بعدی این موضوع باید با هدف مدیریت شود، سومین مرحله این است که در این مدیریت جهادی دشمن را همیشه ببینیم و چهارم، مانعی را در انجام کار به رسمیت نشناسیم.

رئیسی افزود: دو هزار شهید استان گواه این است که چطور خود را فدا کردند تا امکانات را بسازند هیچ وقت آنها نگفتند پول نیست و اینکه حرکت و تلاش جهادی با حرکت عادی متفاوت باشد. حرکت جهادی سریع شتابان که می‌طلبد این همه امکانات را در جهت کاهش بیکاری و ایجاد اشتغال و احیاء ظرفیت‌ها به کار گرفت.

وی گفت: مقام معظم رهبری به استان‌هایی که سفر کردند برکات زیادی به یادگار گذاشتند یکی از استان ها اینجاست برخی از مصوبات اجرایی شده برخی اجرا نشده باید بدانیم اجرای مصوبات سفر رهبری گره گشا است.

رئیس دستگاه قضا در ادامه به برخی مشکلات اشاره کرد و گفت: زندان‌هایی که در کالبد شهری قرار دارد آماده ایم که به خارج از کالبد شهرها منتقل شود موافق جابه‌جایی زندان یاسوج هستیم که مسئولان استان پیگیری کنند با همکاری سازمان‌ها که جابه جایی شود اما سوالی مطرح است که آیا در احداث فرودگاه مطالعات درست انجام شده؟ اگر شده چرا در این مکان احداث شده که نمی‌توان توسعه داد؟

رئیسی افزود: کارخانه‌های نیمه فعال را در جلسات ستاد اقتصادی دستگاه قضایی پیگیری کنید، مواردی که مشکل قضایی دارد باید پیگیری شود، مسئله بیکاری مسئله‌ای است که با پیگیری این کارخانه‌های نیمه فعال می تواند فعال شوند.

وی با تاکید بر حمایت از مدیران گفت: مدیران شجاع و کارآمد که حاضر هستند خود را به خطر بیندازد اما مردم دچار مشکل نشوند مورد حمایت دستگاه قضا خواهند بود.

رئیس دستگاه قضا گفت: بخشی دیگر از مسائل استان مربوط به جنگل‌ است که این فضای جنگلی استان چهار فصل نباید دچار آسیب شود اگر برای کشاورزان مشکلی ایجاد شود باید طبق ساز و کار رفع شود که از هدر رفتن منابع طبیعی جلوگیری و کشاورزان هم دچار مشکل نشود.

رئیسی خاطرنشان کرد: نعمت بزرگ حفظ انسجام ملی در سطح عالی  و میانی کشور از ضرورت است و رهبری همواره بر آن تاکید کردند اینجا توسعه استان در گروی انسجام مدیران است.

**رئیسی در جمع‌بندی سفر دستگاه قضا به استان کهگیلویه و بویراحمد با عذرخواهی از مردم کهگیلویه و بویراحمد گفت: هم امکان سفر به همه شهرستان‌های استان وجود نداشت،  و هم اینکه میسر نشد با مردم عزیز  پرشور و بابصیرت استان دیداری داشته باشیم به دلیل شرایط خاص کرونا حتی امکان دیدار با همه همکاران قضایی میسر نشد.

رئیس دستگاه قضا گفت: اولین برنامه بازدید از زندان بود دو نکته در زندان مهم بود یکی مسئله اشتغال ۶۰درصد محکومین است و این اشتغال در جهت بازاجتماعی شدن زندانیان و هم بازسازی شخصیت آنها بسیار مهم است که ان‌شاالله به مرز ۸۰ درصد برسد. مسئله دیگری انتقال زندان بود که زندان‌ها به بیرون از شهرها انتقال یابد، در خصوص زندان یاسوج کار شدنی است با همکاری سازمان فرودگاه، استانداری  و سازمان زندان‌ها جابه‌جایی انجام شود.

وی در خصوص بازدید از کارخانه قند گفت: امسال سال جهش تولید است، واگذاری این کارخانه ابطال و دستور رفع تصرف صادر شد برای راه‌اندازی بانک تجارت همت کند تا کارخانه راه‌اندازی شود‌، ضمن اینکه نمونه‌های دیگری بوده که دادگستری ورود کرده و جلوی واگذاری آن را گرفته است.

رئیس دستگاه قضا در خصوص سفر به منطقه زلزله‌زده سی‌سخت گفت: در جمع زلزله‌زدگان حضور یافتیم مردم از عدم عدالت در توزیع امکانات گلایه‌مند بودند که استاندار خود در محل ماند و در شورای اداری حضور پیدا نکرد تا خود شاهد خدمت‌رسانی به مردم باشد.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به زلزله‌خیز بودن مناطق کشور گفت: به همین دلیل باید در ساخت و سازها دقت شود سازمان نظام مهندسی، دهیاران و بقیه نظارت کنند تا ساختمان بی‌کیفیت نباشد استاندارد بودن ساخت و سازها مهم است.

وی جنگل‌ها را ثروتی عظیم برای این استان دانست و گفت: دادگستری اقدامات خوبی انجام داده تا  جنگل‌های ملی از دست سوداگران و سودجویان دور بماند.

آیت‌الله رئیسی بیان کرد: در سفرهای استانی آنچه مورد توجه بوده ملاقات مردمی است که در مرکز استان همکاران قضایی بسیج  شدند که یک هزار نفر به همکاران قضایی ما مراجعه کردند.

وی خاطرنشان کرد: در نشست شورای قضایی گزارش هیات ۲۵ نفر قرائت  و تصمیم‌گیری کردیم، نیازهای اولیه سازمان‌های وابسته به قوه قضاییه دنبال و تصویب کردیم ۱۳۰۰ میلیارد ریال از اعتبارات استان و قوه  قضاییه برای حل مشکلات دادگستری و سازمان‌های وابسته اختصاص یابد.

وی با بیان اینکه مردم شهیدپرور و رزمنده‌پرور استان نیازمند خدمت بیشتری هستند، خاطرنشان کرد:با خانواده جانباختگان هواپیمای تهران_یاسوج، همچنین ایثارگران ۷۰ درصد دیداری داشتیم و قرار شد مشکلات ایثارگران حل و فصل شود.

انتهای پیام/س

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول