اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا

استانها  /  کهگیلویه و بویراحمد

عیارسنجی بانک تجارت در کارخانه قند یاسوج/گوی و میدان مانع‌زدایی از تولید اینجاست+فیلم

کارخانه‌ای که ارزش واقعی آن را بسیاری از کارشناسان بیش از یک هزار میلیارد تومان تخمین زده‌اند به قیمت تنها ۹۰ میلیارد تومان به بخش خصوصی واگذار شد تا عملاً استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در زمره استان‌هایی قرار گیرد که واگذاری های غیرقانونی و فراخوانی و آنچنانی شامل حال آن شود.

عیارسنجی بانک تجارت در کارخانه قند یاسوج/گوی و میدان مانع‌زدایی از تولید اینجاست+فیلم

 به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج یکی از مشکلاتی که در سال‌های اخیر به خصوص هشت سال گذشته در کشور و استان کهگیلویه و بویراحمد موجب نارضایتی مردم شده موضوع واگذاری شرکت‌ها و کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی به قیمت سمن بخس به افرادی تحت عنوان بخش خصوصی بوده است.

این به اصطلاح بخش خصوصی در جای جای کشور پس از خرید مفت و مجانی واحدهای تولیدی که با زد و بند و پارتی بازی و در خواب خوش ناظران و بازرسان صورت گرفته موجب شده تا علاوه بر شکستن کمر تولید کمر کارگران را نیز زیر بار بیکاری و معیشت خانواده خم کند چه بسیار کارگرانی که با خصوصی‌سازی بی در و پیکر در هشت سال اخیر از کار بیکار شدند و چه بسیار خانوارهایی که به یمن خصوصی‌سازی شیرازه آنها از هم پاشیده شد.

در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز چنین وضعیتی برای کارخانه قند پیش آمد نماد صنعت استان که به قیمت بسیار پایین و باور نکردنی در اختیار بخش خصوصی قرار گرفت.

کارخانه‌ای که ارزش واقعی آن را بسیاری از کارشناسان بیش از یک هزار میلیارد تومان تخمین زده‌اند به قیمت تنها ۹۰ میلیارد تومان به بخش خصوصی واگذار شد تا عملاً استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در زمره استان‌هایی قرار گیرد که واگذاری های غیرقانونی و فراخوانی و آنچنانی شامل حال آن شود.

به گزارش فارس؛ خوشبختانه در استان کهگیلویه و بویراحمد روحیه مطالبه‌گری برخی اقشار مثل بسیج دانشجویی و همچنین عزم جدی دستگاه قضایی در برخورد با چنین رویکردی و البته ورود اثرگذار رسانه‌های مطالبه‌گر باعث شد تا کارخانه قند که طی یک فرآیند عجیب و غریب به قیمت بسیار نازل فروخته شده بود دوباره باز پس گرفته شود.

در راه بازگرداندن کارخانه قند یاسوج بسیاری از افراد آسیب دیدند و آماج حملات قرار گرفتند که حتی منجر به عزل مطالبه‌گران نیز شد در دوره جدید مدیریت دستگاه قضایی استان هرچند برخی تصور عقب‌نشینی دستگاه را می‌کردند اما در این دوره نیز با عزم جدی رئیس کل و معاونان و مجموعه قضایی در پاسداری از حریم بیت المال تلاش ها جهت بازگرداندن کارخانه قند حتی با عزمی جدی‌تر از گذشته باعث شد تا در یک فرایند و پروسه گام به گام کارخانه قند دوباره به بانک تجارت بازگردانده شد.

کارخانه قند اکنون در مرحله دیگر از عمر چند ساله خود قرار دارد و دستور اکید رئیس دستگاه قضایی کشور را نیز برای راه اندازی مجدد در اختیار دارد و در حال حاضر همه چشم انتظار همت بانک تجارت در بازاریابی برای فروش این کارخانه به کسانی است که اهلیت اداره آن را داشته باشند.

 به گزارش فارس؛ در همین خصوص اویسی معاونت دعاوی بانک تجارت کشور با قدردانی از رئیس کل دادگستری و مجموعه قضایی استان به دلیل همکاری گسترده در تعیین تکلیف این واحد راکد تولیدی اظهار کرد: خریدارهای مختلفی تاکنون بر خرید این واحد صنعتی با بانک تجارت وارد مذاکره شده‌اند اما دیدگاه کلی بانک تجارت این است که کارخانه به مجموعه‌ای واگذار شود که بهدنبال منفعت عمومی باشد و این چراغ روشن بماند.

اویسی اظهار کرد: هدف بانک تجارت بعد از مشکلاتی که برای این واحد صنعتی پیش آمد صرفا سود نیست بلکه به دنبال آن هستیم که نماد صنعت یک استان دوباره زنده و پویا در خدمت تولید در سال جهش تولید قرار گیرد.

وی ادامه داد: بر همین اساس با مجموعه‌ها و سازمان‌های مختلفی وارد مذاکره شده‌ایم و در همین راستا استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز به جد پی‌گیر موضوع بوده و به دنبال راه‌ا‌ندازی مجدد کارخانه و پیوستن به چرخه تولید است.

اویسی گفت: هر چند خط تولید کارخانه به 50 تا 60 سال پیش باز می‌گردد اما با این اوصاف قابلیت‌‌های بالایی دارد که در کمتر واحد تولیدی از این دست چنین ظرفیتی وجود دارد و استان نیز تشنه چنین ظرفیتی برای رونق تولید و ایجاد اشتغال جوانان جویای کار است.

این مسوول در بانک تجارت با درخواست از نماینده ولی‌فقیه برای ورود به این موضوع و ایجاد آینده‌ای روشن جهت پیوستن کارخانه قند یاسوج به تولید و اشتغال تصریح کرد: مجوز مهر شرکت را گرفته‌ایم که به نام بانک ثبت شود و کارهای ثبتی آن نیز عن قریب انجام می‌شود.

معاونت دعاوی بانک تجارت با بیان اینکه کارخانه قند یاسوج هم ظرفیتی عالی برای تولید دارد و هم می‌توان از اراضی آن به خوبی برای کمک به توسعه و رونق شهر یاسوج استفاده کرد افزود: با این املاک می‌توان مجتمع‌های تجاری بسیار خوب و درآمدزا ایجاد کرد در حالی که در مرکز استان از این دست مجتمع‌ها به چشم ندیدم تا با ایجاد 100 تا 200 واحد صنفی 400 تا 500 خانوار از این محل ارتزاق کنند.

اویسی ادامه داد: در صحبت‌هایی که با برخی مجموعه‌ها و سازمان‌ها داشتیم به آن‌ها گفته‌ایم که در صورت خرید کارخانه قند یاسوج اینجا صرفا یک واحد تولیدی نیست بلکه می‌توان از اراضی آزاد آن جهت ایجاد مجتمع مسکونی جهت محرومان و نیازمندان هم استفاده کرد به نحوی که می‌توان تا 200 واحد آپارتمانی برای قشر جوان در آن پیش‌بینی کرد.

این مسوول در بانک تجارت در ادامه اظهارات خود با اشاره به این که بانک تجارت برای چنین اهدافی وام و تسهیلات خوب و ارزان قیمت هم در اختیار سرمایه‌گذار قرار می‌دهد افزود: بانک همه بسترها را برای سرمایه‌گذاری آماده می کند و در اختیار خریدار قرار می‌دهد در سال‌هایی که مردم در تنگنای معیشتی قرار دارند باید در استان از چنین ظرفیت بزرگی به خوبی استفاده کرد.

وی خاطرنشان کرد: در رایزنی‌ و نشست با برخی افراد خریدار کارخانه به این موضع پی بردیم که عده‌ای با هدف خرید کارخانه به دنبال اهدافی غیر از ایجاد اشتغال و تولید و تنها به دنبال دست یافتن به اراضی و قطعه‌بندی و فروش آن هستند که بانک تجارت با چنین خریدارانی و با چنین نیاتی وارد معامله نشد.

به گزارش فارس، صحبت های مبنی بر تمایل ستاد اجرایی جهت خرید این واحد تولیدی بر سر زبان هاست چرا که این مجموعه نشان داده توانایی خرید و راه اندازی واحدهای تولیدی را داشته و برای کمک به جهش تولید آمادگی و توانایی لازم را دارد مجموعه‌ای که قادر به اجرایی کردن فرمان نوروزی رهبری معظم انقلاب مبنی بر مانع‌زدایی‌ها و پشتیبانی‌ها از تولید است.

پس از واگذاری دوباره کارخانه قند یاسوج به بانک تجارت کارگران این واحد تولیدی که از کار بیکار شده بودند در چندین تجمع در محل بانک تجارت مرکزی استان کهگیلویه و بویراحمد خواستار تدبیر بانک جهت راه اندازی مجدد این مجموعه شدند.

اکنون مسئولان استانی وظیفه دارند که با خرد جمعی و رایزنی با بانک تجارت همچنین رایزنی و نشست با مجموعه‌ای همچون بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی بنیاد برکت و دیگر مجموعه‌های سرمایه‌گذار کشور برای راه اندازی مجدد این واحد تولیدی در سال مانع‌زدایی و پشتیبانی‌ها اقدام کنند.

انتهای پیام/۸۲۰۰۹/س

 

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول