چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۳:۵۹

استانها  /  کردستان

فهمیده کردستان؛ از عضویت در بسیج تا رفتن پنهانی به جبهه+فیلم و عکس

مادر شهید یدالله محمدی فهمیده کردستان می گوید: پسرم نشانی از محل سکونتش را به بسیج و همرزمانش نداده بود، همین بی‌نشان بودنش موجب شد زمان شهادتش کسی آدرس مشخصی از محل زندگی پسرم را نداشت تا به ما خبر دهد.

فهمیده کردستان؛ از عضویت در بسیج تا رفتن پنهانی به جبهه+فیلم و عکس

خبرگزاری فارس استان کردستان/شیرین مرادی؛ سرفه‌های گاه و بیگاه امانش نمی‌دهد، با انگشت به سمت کپسول اکسیژن در کنار تختش اشاره می‌کند، ماسک اکسیژن را با دستان لرزان به سمت صورتش می‌برد، قفسه سینه‌اش شتاب تندی می‌گیرد کمی که آرام می‌گیرد ماسک اکسیژن را از روی صورتش بر می‌دارد و می‌گوید تنگ نفس گاه در روز و گاهی وقت‌ها در شب اذیتم می‌کند.

زندگی ساده و بی‌آلایش سکینه خانم مادر شهید یدالله محمدی "فهمیده کردستان" در این گوشه از شهر بر بالای این سرآشیبی تند و نفس‌گیر پر از دغدغه است، دغدغه‌ای از جنس فراموش شدن‌.

می‌گوید انتظار زیادی نیست که بخواهیم شهدا را فراموش نکنید، اما خیلی‌ها آنچه بر این ملت گذشت را فراموش کردند و شهدا را به تاریخ سپردند، مادران شهد انتظاری جز اینکه فرزندان شهیدشان فراموش نشوند، ندارند، انتظاری که امروز به دغدغه تبدیل شده ولی خیلی‌ها آن را نمی‌بینند.

زندگی از همان روزهای آغاز روی سختش را به من نشان داد روی سختی که البته هیچ وقت تسلیمش نشدم، بهترین ثمره زندگی‌ام را در راه دفاع از اسلام و انقلاب تقدیم کردم.

روستازاده بودیم، زاده روستای بلبان‌آباد از توابع شهرستان دهگلان، بچه‌هایم را همانجا به دنیا آوردم، همسرم مریض بود فشار زندگی هر روز بیشتر می‌شد، زمین کشاورزی و دام نداشتیم تا دلخوش به آن در روستا بمانیم این شد که از روستا با 11 بچه قد و نیم قد و شوهری مریض به حاشیه شهر سنندج کوچ کردیم.

هنوز انقلاب نشده بود که در محله کانی‌کوزله سنندج ساکن شدیم، قابله بودم نوزادان زیادی را پا به پای در آن سال‌های شلوغ مبارزات مردم با رژیم و بعد از آن با کمترین امکانات به دنیا آوردم، با این دست کارها نان حلال سر سفره خانواده می‌بردم.

در ایام جنگ تحمیلی پسرهایم درس می‌خواندند، خودم بیرون کار می‌کردم، مسوولیت خانه با دخترها بود، شب که به خانه بر می‌گشتم دور هم جمع می‌شدیم، شهید یدالله در مقطع راهنمایی درس می‌خواند گاهی شب‌ها به خانه نمی‌آمد می‌گفت قرار است از این به بعد کمتر به خانه بیائیم باید در مدرسه بمانیم!

سکینه‌ خانم دفتر خاطراتش را ورق می‌زند به روزهایی که شهید یدالله به نام مدرسه از خانه بیرون می‌رفت ولی در واقع مدرسه پوششی برای فعالیت در پایگاه‌ بسیج بود.

 بعضی شب‌ها به منزل نمی‌آمد، وقتی علت نیامدنش را می پرسیدیم می‌گفت: شب‌ها هم درس می‌خوانم، این در حالی بود که در پایگاه بسیج مشغول خدمت بود.

غیبت شبانه یدالله هرچه جلوتر می‌رفت بیشتر می‌شد تا جایی که چهل شبانه روز به نام درس و مشق و مدرسه به جبهه می‌رفت و ما خبر نداشتیم.

دانش‌آموز زرنگی بود همیشه سرش تو درس و کتاب بود، می‌گفت هرچه جلو می‌رویم درس‌هایمان سخت‌تر می‌شود اصلا وقت برای سرخارندن ندارم اگر شب و روز نخوانم نمی‌توانم نمره خوب بگیرم.

با این حرف‌ها من را راضی می‌کرد که شب در مدرسه بماند مسافت مدرسه از خانه هم کمی دور بود فکر می‌کردم این مسیر طولانی را در تردد نباشد بهتر است.

کم‌کم به غیبت‌هایش در منزل حساس شدم، مجبور شد بخشی از واقعیت را البته نه به صورت کامل برایم بگوید، نمی‌خواست نگرانم کند، در این حد که عضو بسیج است و البته نمی‌خواهد هیچ کس این موضوع را بداند را برایم گفت، خدمت در بسیج را کاری خدایی می‌دانست و می‌گفت اگر دیگران بدانند، ریا می‌شود.

 مرتب به جبهه می‌رفت، قبل از شهادتش به همراه تعدادی از رزمندگان به دیدار امام راحل (ره) مشرف شده بود خوب به خاطر ندارم، اما گویا به این خاطر که با وجود کم سن و سال بودن اینقدر نترس و شجاع است از سوی بیت امام(ره) تشویق شده بود، قرار بود برایش کادو هم بفرستند.

یدالله بلافاصله بعد از دیدار با امام به جبهه برگشته بود و زمانی برای پیگیری هدیه امام را نیافت، مدت زیادی از این ملاقات که جز یکی از آرزوهای همیشگی‌اش بود نگذشت که به شهادت رسید.

سکینه خانم روزی را به خاطر می‌آورد که به خاطر غیبت طولانی یدالله مجبور شده بود نزد هم‌کلاسی‌های پسرش برود و جویای حال او شود که خیلی‌ها اظهار بی‌اطلاعی کرده بودند.

عضویت در بسیج

به هر جایی که تصور می‌کردیم ممکن است آنجا رفته باشد سرزدیم، اما خبری نبود، بالاخره یک روز یکی از آشنایانشان که کارمند آموزش و پرورش بود  از واقعیتی پرده برداشت که مادر از آن بی‌خبر بود، یدالله چهار سال به عضویت بسیج درآمده بود و اینک بی‌خبر از خانواده به جبهه رفته بود تا در مدرسه جبهه درس عشق و ایثار مشق کند.

دل نگران یدالله بودم از روزی که فهمیدم به جبهه رفته تقریبا 30 روز می‌گذشت در بی‌خبری مطلق بودیم آن موقع‌ها آب لوله‌کشی نداشتیم و مردم محله از یک چشمه آب مورد نیازشان را با دبه به خانه می‌آوردند.

در کنار زنان محله در صف پرکردن دبه‌های آب بودم که سلام کرد، انگار دنیا را به من داده بودند خواستم در آغوشش بکشم خیلی متواضع بود اجازه نداد پرسیدم کجا بودی به آرامی در گوشم نجوا کرد مادر جان در خانه همه چیز را برایت می‌گویم این جایش نیست.

ظرف‌های آب را برداشت و پشت سرم به راه افتاد فهمیده که دوستش جبهه رفتنش را لو داده این بود که گفت مادر جان اگر چیزی در مورد رفتن به جبهه به شما نگفتم به خاطر این بود که نگران نباشید، این وظیفه‌ای است که باید انجام دهم.

بارها اتفاق افتاده بود که یدالله در عملیات‌های مختلف زخمی شود، ولی هیچ وقت اجازه نداده بود به ما خبر دهند اصلا کسی آدرس و نشانی از ما نداشت تا بخواهد خبر زخمی شدن یدالله را به گوشمان برساند.

اگر هم خیلی اتفاقی در وقت لباس عوض کردن چشمم به زخم‌های التیام یافته‌اش که آثار بخیه‌ها روی آن پیدا بود بیفتد می‌گفت چیزی نیست مادر جان آثار زمین خوردن در بازی‌های مدرسه است!

یدالله به معنی واقعی یک بسیجی گمنام بود در آن روزهای خطر با وجود کم سن و سالی، بارها زخم ترکش و تیر را در راه دفاع از سرزمین و انقلاب به جان خریده بود و با جنگ و جبهه الفت زیادی پیدا کرده بود، اما تا لحظه شهادت حتی نزدیکترین اقوام و همسایگان و از جبهه رفتنش بی‌اطلاع بودند.

وضو گرفت نمازش را خواند و خیلی زود ساز رفتن را کوک کرد دوست داشتم کمی بیشتر پیشم بماند اما می‌گفت آنجا رسالتی دارم و اینجا وظیفه‌ای باید به پایگاه بسیج بروم قصد دیدن شما بود‌ که دیدم.

صوت بسیار زیبا و دلنشینی داشت در پایگاه بسیج مؤذن بود، قرآن را به زیبایی تلاوت می‌کرد، انس عجیبی با قرآن داشت نمازخواندن را یدالله یادم داد، می‌گفت نماز قلب انسان را آرام می‌کند و قرآن نور و روشنایی به زندگی انسان می‌بخشد.

آخرین دیدار با مادر

این مادر شهید از آخرین دیدارش با شهید یدالله هم برایمان گفت، اینکه آن بار هم مثل هر دفعه گونی لباس‌هایش را به دوش انداخته بود و در میان چهارچوب درب خانه آخرین لبخند را نثار مادر کرد.

ورق زدن برگ‌های زندگی به آن روزها درون سکینه خانم را ملتهب کرده است این را از قطره اشکی که از گوشه چشمش به پایین سر می‌خورد و در میان چروک‌های جاخوش کرده بر پوستش جا خوش می‌کند به راحتی می‌شود فهمید.

«قربان بی‌نام و نشانی‌ات مادر»؛ این را که می‌گوید اشک در چشمانش حلقه بست، عکس قاب شده یدالله را محکم بر سینه می‌فشارد و می‌گوید، هدیه‌ای بود که تقدیم به اسلام و انقلاب شد هدیه بی‌نام نشانی که تا قبل از شهادتش هرگز اجازه نداد کسی بداند که خود را فدای هدف والای دفاع از سرزمین و خاکش کرده است.

آن روز حال و هوای عجیبی داشت مثل همیشه نبود برای رفتن عجله می‌کرد، حسی عجیب در وجودم فریاد می‌زد این رفتن را بازگشت دوباره‌ای نخواهد بود، دوست داشتم بیشتر نگاهش کنم همیشه تسبیح در دست داشت، تسبیحی که هیچ وقت از خودش جدا نمی‌کرد آن روز آنقدر عجله داشت که حتی تسبیحش را فراموش کرده بود صدایش زدم تسبیح را در میان انگشتانش گذاشتم وقتی آخرین بوسه را بر پیشانی یدالله زدم رنگ شهادت را که بر چهره‌اش نشسته بود کاملا حس کردم، دلم گواهی ‌داد که اگر این بار به جبهه برود به شهادت می‌رسد.

گفتم: یدالله جان چندین بار به جبهه رفته‌‌ای، تکلیف از تو ساقط است، نرو!

برای آخرین بار دستانم را در میان پنجه‌های محکمش به آرامی گرفت و گفت: مادر! آیا اگر دزدی به خانه تو بیاید و آنرا غارت کند، او را بی‌گناه می‌دانید و او را به حال خودش رها می‌کنی امروز دزد به کشور ما هجوم آورده باید جلویش را بگیریم و سرجایش بنشانیم....

یدالله حتی نشانی از محل سکونتش را به بسیج و همرزمانش نداده بود، همین بی‌نشان بودنش موجب شد زمان شهادتش کسی آدرس مشخصی از محل زندگی پسرم را نداشت تا به خانواده‌اش خبر دهد.

خبر شهادت یدالله

 روزها از شهادتش می‌گذشت چون نام نشانی از ما پیدا نکردند تصمیم گرفته بودند، پسرم را به خاک بسپارند یکی از آشناها پیکر یدالله را اتفاقی در میان شهدا در بنیاد شهید دیده بود و به این صورت نام و نشانی منزل ما را به بچه‌های بنیاد داده بودند.

وقتی خبر شهادت یدالله را آوردند خانه نبودم، از راه که رسیدم کفش‌های زیادی دم درب خانه روی هم ریخته شده بود، صدای شیون و گریه تا پایین کوچه می‌رسید، پاهایم از حرکت ایستاد نمی‌توانستم حتی یک قدم جلو بگذارم یکی از همسایه‌ها که خودش هم مادر شهید بود به سمتم دوید صورتش غرق اشک بود، خواست آرامم کند، کافیه خانم در حالی که مرا به آرامش دعوت می‌کرد می‌گفت: «نگران نباش یدالله زخمی شده و به بیمارستان منتقل شده است!»

تنها حرکات لبان زن همسایه را می‌دیدم در خودم و خاطرات یدالله غرق شده بودم دوست داشتم آنچه کافیه خانم می‌گفت راست باشد و یدالله را دوباره در چهارچوب در خانه در حالی که به صورتم لبخند می‌زند و گونی لباس‌های رزمش را برای اینکه همسایه‌ها نداند به جبهه می‌رود به دوشش می‌اندازد ببینم،  ضجه می‌زدم مطمن بودم پسرم به شهادت رسیده است.

وقتی کفنش کردن  اجازه ندادن پسرم را ببینم ولی قبل از اینکه به خاک بسپارند صورتش را دیدم کفن، را کنار زدم بوی عطر سیب می‌داد، لبخندی ملایم بر لبانش حک شده بود 12 روز از شهادتش می‌گذشت، اما انگار همین چند دقیقه پیش به خوابی شیرین فرو رفته است....

32 سال از اردیبهشت ماه 66 روزی که یدالله در سن 15 سالگی در منطقه عملیاتی شلمچه به شهادت رسید می‌گذرد، اما گذر زمان هرگز نتوانسته گرد فراموشی بر آنچه میان من و یدالله گذشته بپاشد امروز حتی پایی برای رفتن به سر مزارش ندارم دلم را به همین عکس‌ها و دفتر خاطراتش خوش کرده‌ام.

خیلی از یادگاری‌هایش را آموزش و پرورش و بنیاد شهید بردند دلخوش به همین چند قاب عکس و چند سطر نوشته هستم!

سکینه خانم وصیت‌نامه شهید محمدی را که در میان خاطرات به جا مانده از یدالله با حساسیت خاص نگه داشته است را نشانم می‌دهد، خط زیبای شهید یدالله نخستین چیزی است که نظرم را به خود جلب می‌کند..

شهید محمدی در وصیت‌نامه‌ای، ضمن تشریح وضعیت رزمندگان در جبهه مقابل رژیم بعث عراق، پدر و مادرش را به آرامش بعد از شهادتش دعوت می‌کند.

فرازی از وصیت نامه شهید

ملت مبارز ایران! امروز در جبهه‌های نبرد و قتال، فرزندان شما حماسه می‌سازند و هر روز افتخاری بزرگ بر برگ‌های تاریخ خونین جنگ تحمیلی اضافه می‌نمایند. حماسه‌های صدر اسلام و آن استقامت‌های عظیم در مقابل سختی‌های زندگی را اکنون شما ملت بیدار و خداجو تکرار می‌کنید و روح پیامبر خدا(ص) را شاد می‌نمایید.

رزمندگان شما همین بسیجیانی هستند که بدون هیچ چشم‌داشتی نسبت به مسائل دنیوی، جان خود را در طبق ایثار می‌گذارند. یک بسیجی حقیقی از جان و مال خود می‌گذرد و با خون سرخ خود در آخرین دم زندگی بر خاک خونین جبهه‌ها شعار رهایی انسان را می‌نویسد.

در جبهه‌ها آن قدر خون رزمندگان جوشان است که وسوسه‌های شیطانی و علاقه‌های دنیوی را ذوب می‌کند و از رزمندگان افرادی خالص و مؤمن می‌سازد.

به پدر و مادر عزیزم توصیه می‌کنم که در شهادت من ناراحت نشوند، زیرا راهی که شهیدان جبهه اسلام می‌روند راه سعادت است و فرزند شما امانتی از جانب خدای قادر است و مسلماً صاحب امانت هر وقت بخواهد می‌تواند امانت خود را پس بگیرد.

ای پدر و مادر گرامی‌ام! در تمام لحظات عمرتان همواره در جهت کسب معرفت الهی باشید و او را که شایسته است به دور از ریا عبادت کنید تا سعادتمند شوید.

خواهر عزیزم! شما را به تقوا، خلوص نیت و رعایت حجاب کامل اسلامی دعوت می‌کنم و از خداوند مهربان طلب موفقیت شما را در تمام اوقات حیات خواستارم.

برادران عزیزم! توجه فرمایید که در دام ضد انقلاب و یا آنها که ادعا دارند طرفدار خلق می‌باشند نیافتید، زیرا هر حزب و گروه خاصی که از خط جمهوری اسلامی و ولایت فقیه خارج باشد، خائن است.

به تمام دانش‌آموزان ایران سفارش می‌کنم که سنگر مدرسه را محکم نگه دارید و آگاه باشید که آینده جمهوری اسلامی و انقلاب عظیم به دست شما تضمین می‌شود و به معلمین گرامی توصیه می‌نمایم که دانش‌آموزان را با روحیه جبهه و جنگ آشنا کنید؛ چون جبهه دانشگاه عظیم و بی‌نظیر انسان‌سازی است و چه بسیار کسانی که در جبهه‌ها ساخته شدند.

.........

سکینه خانم از اینکه امروز دیگر نمی‌تواند حتی بر سر مزار پسرش حاضر شود سخت دلش تنگ است می‌گوید قبل‌ترها هفته‌ای یک بار می‌رفتم الان دیگر نمی‌توانم....

مادر شهید یدالله را با دنیایی از خاطرات و دغدغه‌هایش به خدا می‌سپارم و سرآشیبی تند مسیر منزلشان را در حالی باز می‌گردم که با خود زمزمه می‌کنم.

سلام بر تو که مادربودنت را فدای راه خدا کردی! جوانت را پاره تنت را فدای حفظ امنیت و آزادی و پاکی من و امثال من کردی!

مادر امروز چه احساس غربتی دربین ما می‌کنی! دربین ما که فراموشت کرده‌ایم، هم تو را وهم جوانت را که در مقابل گلوله دشمن ظالم، سینه سپر کرد شاید دلت تنگ شده باشد برای دستانی که دستانت را می‌گرفت تا زمین نخوری.....

انتهای پیام/2330/71/ی

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول