سه‌شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۹

استانها  /  کردستان

جامعه دانشگاهی در انتخابات از مردم عقب نخواهند افتاد

عضو اصلی و مسوول کمیته دانشگاهیان شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی در استان کردستان گفت: جامعه دانشگاهی هم از مردم عقب نخواهند افتاد هم در بحث مشارکت حداکثری و هم در بحث آگاهی بخشی به جامعه پیش‌قدم هستند.

جامعه دانشگاهی در انتخابات از مردم عقب نخواهند افتاد

رضا زکی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج اظهار داشت: قطع به یقین مردم در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت خواهند کرد و حضور مردم تفاوت فاحشی با دوره‌های قبل نخواهد داشت البته این ادعا را براساس تجربه یوم‌الله 22 بهمن امسال می‌توان گفت، این را می‌توان براساس شواهد و قراین موجود در تشیع جنازه باشکوه شهید سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی گفت.

وی افزود: در واقع مردم هر زمانی احساس کردند که دشمنان می‌خواهند از اوضاع و شرایط کشور سوءاستفاده کنند و مانع حضور مردم در عرصه‌های ملی شوند همیشه برعکس حرف دشمنان رفتار کردند و همیشه با حضور خود در طول 41 سال باعث ناامیدی و دلسردی دشمنان شدند.

وی ادامه داد: حضور در انتخابات یک وظیفه دینی و ملی و سفارش مقام معظم رهبری و بزرگان دین است لذا مطمئنا مردم آگاه‌تر از قبل و پرشورتر از قبل شرکت خواهند کرد.

عضو اصلی و مسوول کمیته دانشگاهیان شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی در استان کردستان تاکید کرد: جامعه دانشگاهی هم از مردم عقب نخواهند افتاد هم در بحث مشارکت حداکثری و هم در بحث آگاهی بخشی به جامعه پیش‌قدم هستند.

جامعه دانشگاهی از سیاست‌زدگی و سیاسی‌کاری فاصله گرفته است

وی تصریح کرد: امروز جامعه دانشگاهی برخلاف سنوات قبل از سیاست‌زدگی و سیاسی‌کاری فاصله گرفته و به سمت تبیین مسائل سیاسی پیش می‌رود و این را یکی از وظایف اصلی خودشان می‌دانند که به مسائل مختلف کاندیداها از زوایای مختلف بپردازند.

زکی‌زاده گفت: دانشگاه کردستان هم به عنوان دانشگاه مادر استان، فضا را برای حضور همه کاندیداها باز کرده که در محیط دانشگاه حضور پیدا کنند البته نه اینکه تبلیغ کنند بلکه بیایند و برنامه‌های خود را ارائه دهند.

وی یادآور شد: یکی از مهمترین شاخص‌ها و ویژگی‌های نماینده اصلح این است که ایمان داشته باشد، ایمان، هم به خود فرد امنیت می‌دهد و هم به جامعه امنیت می‌دهد، یعنی هم شخص در پرتو ایمان آرامش دارد و هم جامعه به آن اعتماد می‌کند.

مسئول کمیته دانشگاهیان شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی در استان کردستان با اشاره به اینکه صداقت دومین شاخصه نماینده اصلح است عنوان کرد: صداقت و راستگو بودن یک کاندیدا را می‌توان از نوع برخورد، رفتار و برنامه‌های وی فهمید، وقتی کاندیدایی در ایام تبلیغات شعارهایی داد که اصلا در حیطه مسئولیت وی نیست و نمی‌تواند آنها را برآورده کند مشخص است که با مردم صادق نیست.

وی با بیان اینکه توجه به قانون‌مداری کاندیداها شاخصه بعدی در انتخاب نماینده اصلح است گفت: با توجه به اینکه نماینده مجلس خود مجری قوه مقننه است و قرار است وارد پروسه قانونگذاری کشور شود لذا مردم باید به این نکته توجه کنند که آیا این کاندیدا هم در گذشتش و هم در یک هفته تبلیغات مسائل قانونی را رعایت می‌کند یا نه؟

نماینده مجلس باید از قوانین و مسائل کشور با شجاعت دفاع کند

زکی‌زاده با بیان اینکه شجاعت ویژگی بعدی نماینده مجلس جمهوری اسلامی ایران است گفت: بسیاری از کاندیداها از قانون می‌دانند، خوب حرف می‌زنند اما شجاع نیستند درحالیکه فردی که نماینده مردم می‌شود باید هم در مجلس شجاع باشد و از خیلی از قوانین و مسائل با شجاعت دفاع کند و یا با شجاعت رد کند و هم نسبت به دشمنان نظام شجاع باشد و از مواضع کشور در مقابل بیگانگان مقتدرانه دفاع کند.

وی افزود: بعد از اینکه فردی به عنوان نماینده یک شهر و یا یک استان به مجلس راه پیدا کرد دیگر فقط نماینده حوزه انتخابیه خود نیست بلکه نماینده مجلس نظام جمهوری اسلامی ایران است لذا باید شان این جایگاه را حفظ کند.

نماینده اصلح باید عمق و پشت‌پرده مسائل را ببیند

این استاد دانشگاه ادامه داد: نماینده مجلس نباید ساده‌لوح باشد متاسفانه بعضیاز نمایندگان بسیار ساده به مسائل نگاه می‌کنند و به عمق و پشت پرده مسائل داخلی و خارجی توجه نمی‌کنند و دست‌های پنهان پشت مسائل را نمی‌بینند.

وی تصریح کرد: اگر نماینده‌ای صادق بود، قانونمدار بود اما ساده‌لوحانه با مسائل برخورد کند خیلی راحت سر بزنگاه‌های حساس کشور دورش می‌زنند و دور زدن نماینده یعنی دور زدن مردم لذا انتخاب چنین فردی درست نیست.

زکی‌زاده گفت: نماینده به عنوان وکیل مردم باید از حق و حقوق مردم دفاع کند، دایره دیدش بسیار بیشتر از مردم باشد و عمق و پشت پرده مسائل را ببیند درغیر اینصورت این فرد به درد نمایندگی مجلس نمی‌خورد.

وی شفافیت مالی را یکی دیگر از ویژگی‌های نماینده اصلح عنوان کرد و گفت: کاندیدایی که چند میلیارد برای تبلیغات انتخاباتی خرج می‌کند معلوم است که اهداف دیگری پشت پرده دارد، اینکه این پول‌ها از کجا می‌آید؟ وام‌دار چه جریان‌ها و گروه‌های خاصی می‌خواهد شود جای سوال دارد لذا مردم باید به آنها دقت کنند و موشکافانه و تیزبینانه این مسائل را رصد کنند.

جامعه ما به سمت حزب‌گرایی پیش نرفته است

مسئول کمیته دانشگاهیان شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی در استان کردستان اضافه کرد: با توجه به اینکه قریب 41 سال از عمر انقلاب می‌گذرد احزاب و گروه‌های مختلفی در طول این 41 سال شکل گرفته است اما متاسفانه هنوز جامعه ما به سمت حزب‌گرایی پیش نرفته است و حزب‌گرایی به آن شکلی که در جوامع پیشرفته وجود دارد در کشور ما هنوز شکل نگرفته است.

وی تاکید کرد: یکی از آسیب‌های اصلی این است که کاندیداها بعد از رای آوردن دیگر پشت سر خودشان را نگاه نمی‌کنند، شعارهایشان را فراموش می‌کنند و به نوعی خلاف آن چیزی که در دوره تبلیغات بیان می‌کنند عمل می‌کنند دلیل این امر این است که جامعه ما هنوز آن شکل و شمایل حزبی و حزب‌گرایی قانونی را پیدا نکرده است.

 زکی‌زاده عنوان کرد: اگر شخصی از کانال احزاب به مجلس راه پیدا کند چون در دور بعد باز با این حزب طرف است و به نوعی این حزب رفتار وی را رصد می‌کند بی شک درست رفتار خواهد کرد.

برخی کاندیداها با شعارهای عوام‌فریبانه خود را بی‌نیاز از احزاب می‌دادند

وی افزود: با توجه به اینکه احزاب ما کم‌کاری می‌کنند و نتوانستند آن سروسامان و شکل قانونی و قوی خود را پیدا کنند بسیاری از کاندیداها یاد گرفتند با شعارهای پوپولیستی و عوام‌فریبانه و برخی حرکات تبلیغاتی رای مردم را جلب کنند و خودشان را بی نیاز از احزاب بدانند.

این عضو هیات علمی دانشگاه ادامه داد: البته خیلی از موانع قانونی هم سر راه احزاب بوده که باعث شده حزب‌گرایی در جامعه به آن شکل صحیح و قوی که باید وجود داشته باشد شکل نگیرد.

وی تصریح کرد: متاسفانه در ایام انتخابات جریانات و احزاب گوناگون به روز می‌شوند و بعد از انتخابات این جریانات به رکود می‌روند اما با همه این اوضاع و احوال دو طیف اصولگرا و اصلاح‌طلب که هر کدام از آنها احزاب و شاخه‌های مختلفی دارند توانستند تا حدودی در ایام انتخابات خود را نشان دهند، آگاهی‌بخشی کنند و لیست‌های مختلفی از کاندیداها ارائه دهند.

انتهای پیام/2330/83

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول