سه‌شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۵

استانها  /  مازندران

تبعات طرح انتقال آب دریای خزر از نظر کارشناسان+ فیلم

شوری دریای خزر بالغ بر ۱۳ گرم بر لیتر است، اگر شیرین‌سازی انجام شود، ۵۰گرم بر لیتر شوری اضافه شده و سالانه ۱۰ میلیون تن شوری تحمیل دریا می‌شود، اگر این نمک‌ها در سال بخواهد دپو شود به مساحتی به میزان ۴۴ ورزشگاه زمین ورزشگاه آزادی نیاز دارد، مسیر انتقال هم از جنگل‌هاست که آسیب در این بخش بماند.

تبعات طرح انتقال آب دریای خزر از نظر کارشناسان+ فیلم

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، پیش از ظهر امروز اولین جلسه هم اندیشی چالش‌های انتقال منابع آب از شمال کشور به میزبانی جامعه جنگلبانان ایران و مجموعه تشکل‌های مردم نهاد زیست محیطی مازندران  در سالن همایش دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری برگزار شد.

بابک مؤمنی عضو هیأت علمی مهندسی آب دانشگاه علوم کشاورزی ساری دانشگاه و مجری طرح چالش‌های انتقال آب دریای خزر در ابتدای این همایش اظهار کرد: موضوع انتقال آب دریای در سال جاری با تأیید اخیر سازمان حفاظت محیط زیست با وجود مخالفت نمایندگان استان‌های شمالی به مرحله تصمیم‌گیری دولت و ایجاد ردیف در بودجه و تکلیف دولت و عملیاتی رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: مسئله محیط زیست از نگاه رهبری برای همه کشور است، و به تاکید ایشان نباید اجازه دست درازی به کسی داده است، در این برهه بسیار حساس زمانی که چشم آیندگان به اتفاقات امروز است و سرنوشت آنها را رقم خواهد زد توجه به زندگی و اکویسیتم شمال کشور مسئله مهمی است.

مؤمنی تصریح کرد: به نظر می‌رسد درپی فشارهای سیاسی تصمیم گیری‌های ارباب قدرت اتفاق می‌افتد و مختص این زمان نیست، تجربه هم نشان داده تبعات زیست محیطی چنین تصمیماتی از آنچه که در آینه می‌بینیم به ما نزدیک‌تر است.

به نظر می‌رسد درپی فشارهای سیاسی تصمیم گیری‌های ارباب قدرت اتفاق می‌افتد و مختص این زمان نیست، تجربه هم نشان داده تبعات زیست محیطی چنین تصمیماتی از آنچه که در آینه می‌بینیم به ما نزدیک‌تر است.

 

عضو هیأت علمی دانشگاه خاطرنشان کرد: در طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان ملاحظاتی در این باره در نظر گرفته نشده، همایش امروز برای دادن مشورت‌های لازم تشکیل شده بر اساس در نظر گرفتن مسائل و چالش‌های زیست محیطی تشکیل شده و بحث‌ها فنی و کارشناسی خواهد بود.

در ادامه محمدعلی غلامی عضو هیأت علمی مهندسی آب دانشگاه افزود: امروزه شرایط اقلیمی باعث شده میزان بارندگی‌ها در کل کشور کمتر از میزان شاخص سود در ۵۰ سال اخیر از ۲۵۰ میلی‌متر مکعب در سال به ۲۲۰ میلی‌متر مکعب رسید.

وی افزود: افزایش دما در سال‌های اخیر موجب همه به‌دنبال یافتن آب به دنبال جای جدید باشند که راه گسترش حفاری‌ها و مطرح کردن بحث انتقال آب بین حوزه‌ای مطرح شد، استان سمنان حدود ۷۰۰ هزار نفر جمعیت دارد بارش سالانه آن ۱۲۰میلی‌متر مکعب در سال بوده و کسری مخازن آب ۱۹۰ میلی‌متر مکعب در سال است.

غلامی اعلام کرد: استان سمنان در هر سال ۹۰۰ میلیون متر مکعب آب را برای کشاورزی استفاده می‌کند، این استان به‌دلیل مجاورت با مازندران به انتقال آب بین حوزه‌ای سناریوی انتقال آب از سرشاخه‌ها را انتخاب کردند تا در طول سال۲۲۰ میلیون متر مکعب را جابه جا کنند.

این مسؤول یادآور شد: هزینه سرمایه‌گذاری این طرح برای پمپاژ در سال ۱۳۹۲، ۴ هزار و ۴۵۰میلیارد تومان برآورد شده، که این مبلغ در  سال جاری به ۱۱ هزار میلیارد تومان و هزینه بهره‌برداری هزار، ۶ میلیارد تومان و قیمت تمام شده ۹ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برآورد شد که هیچ‌گونه توجیه اقتصادی ندارد.

چالش اول تغییرات سطح آب دریای خزر است که روند کاهشی دارد، ولگا هم کاهش میزان آبدهی داشته است، تبخیر آب دریای خزر هم افزایش داشته که یک متر و ۳۸۰ میلیارد متر مکعب در سال است. 

 

وی با اشاره به چالش‌های این طرح گفت: چالش اول تغییرات سطح آب دریای خزر است که روند کاهشی دارد، ولگا هم کاهش میزان آبدهی داشته است، تبخیر آب دریای خزر هم افزایش داشته که یک متر و ۳۸۰ میلیارد متر مکعب در سال است. 

غلامی اضافه کرد: مکان آب‌گیری پیشنهادی ۶ کیلومتری نیروگاه شهید سلیمی نگاه است، که آب‌گیری از عمق ۳۰ متری و شیرین‌سازی هم مشخص است، شوری که ناشی از برگشت زه‌کش‌های دستگاه تصفیه بوجود می‌آید اثرات زیان‌باری در مناطق اطراف دارد.

شوری دریای خزر بالغ بر ۱۳ گرم بر لیتر است، اگر شیرین‌سازی انجام شود، ۵۰گرم بر لیتر شوری اضافه شده و سالانه ۱۰ میلیون تن شوری تحمیل دریا می‌شود، اگر این نمک‌ها در سال بخواهد دپو شود به مساحتی به میزان ۴۴ ورزشگاه زمین ورزشگاه آزادی نیاز دارد، مسیر انتقال هم از جنگل‌هاست که آسیب در این بخش بماند.

 

عضو هیأت علمی مهندسی آب دانشگاه با بیان اینکه دریای خزر شوری بالغ بر ۱۳ گرم بر لیتر است، گفت: اگر شیرین‌سازی انجام شود، ۵۰گرم بر لیتر شوری اضافه شده و سالانه ۱۰ میلیون تن شوری تحمیل دریا می‌شود، اگر این نمک‌ها در سال بخواهد دپو شود به مساحتی به میزان ۴۴ ورزشگاه زمین ورزشگاه آزادی نیاز دارد، مسیر انتقال هم از جنگل‌هاست که آسیب در این بخش بماند.

 آیا می‌شود با نادیده گرفتن این مسائل طرح را اجرا کرد؟ معیشت سواحل‌نشینان چه خواهد شد؟ با توجه به اینکه ۱۲ میلیون جمعیت سواحل‌نشین در منطقه جنوبی دریای خزر زندگی می‌کنند، تکلیفشان معیشت‌شان چه خواهد شد؟

 

وی افزود: بحث‌های مربوط به مسائل سیاسی مشخص نیست، نسبت سود به زیان طرح ۵۳ صدم است، حوزه مبدأ در ارتفاعات در بی آبی به‌سر می‌برد، آیا می‌شود با نادیده گرفتن این مسائل طرح را اجرا کرد؟ معیشت سواحل‌نشینان چه خواهد شد؟ با توجه به اینکه ۱۲ میلیون جمعیت سواحل‌نشین در منطقه جنوبی دریای خزر زندگی می‌کنند، تکلیفشان معیشت‌شان چه خواهد شد؟

غلامی با اشاره به راهکارهای مدنظر گفت: اگر با نگاه اینکه مردم سمنان آب شرب ندارند به موضوع بنگریم، باتوجه به اینکه سرانه مصرف آب شرب هزار و ۷۵۰ به ازای هر نفر در کشور است، این میزان در سمنان هزار و ۸۷۰ مترمکعب در سال است، پس با در پیش گرفتن الگوی مصرف آب شرب با بهبود حل می‌شود، تغییر الگوی کشت هم مؤثر است.

این مسؤول بیان کرد: آیا در استان سمنان لزومی بر کشت هندوانه و گرمک است؟ تا با قیمت‌های ارزان فروخته شده با توجه به راهکارها در می‌یابیم که گزینه‌ای بجز انتقال آب دریای خزر هم داریم.

 آیا واجب است ۱۱ هزار میلیارد تومان پول کشور را به انجام طرح انتقال آب خزر به سمنان تخصیص بدهیم در حالی که با صرف این بودجه می‌توانیم ۶۰۰ هزار اراضی کشور را تحت کشت آبیاری کشاورزی ببریم و 2.5 میلیارد متر مکعب آب را ذخیره کنیم.

 

وی گفت: آیا واجب است ۱۱ هزار میلیارد تومان پول کشور را به انجام طرح انتقال آب خزر به سمنان تخصیص بدهیم در حالی که با صرف این بودجه می‌توانیم ۶۰۰ هزار اراضی کشور را تحت کشت آبیاری کشاورزی ببریم و 2.5 میلیارد متر مکعب آب را ذخیره کنیم.

غلامی در پایان تأکید کرد: متولیان این طرح خودشان هم می‌دانند که این بحث یک بحث انحرافی است، مسؤولان دستگاه های اجرایی استان باید هوشمندانه عمل کنند و  تسلیم کارهای غیرفنی و علمی و اصولی نشوند.

در ادامه بحث های تخصصی کارشناسانه که بیانگر اثرات مخرب اجرا شدن طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان بود توسط اعضای هیأت علمی مهندسی آب دانشگاه علوم کشاورزی ساری بیان شده است.

انتهای پیام/۸۶۰۴۸/ج

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول