جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۴
۱۲:۵۶  -  ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
بانویی که جان دوباره به «نوغانداری» بخشید/ رونق زندگی در تار و پود یک صنعت قدیمی

صنعت نوغانداری می‌تواند در ایجاد اشتغال و کسب درآمد کشاورزان نقش خوبی ایفا کند اگر حمایت همه جانبه مسؤولان مربوطه را داشته باشیم می‌توان آینده‌ای روشن برای این صنعت ترسیم کرد.

بانویی که جان دوباره به «نوغانداری» بخشید/ رونق زندگی در تار و پود یک صنعت قدیمی

خبرگزاری فارس مازندران؛ گروه اجتماعی: استان مازندران با توجه به شرایط جغرافیایی و اقلیمی مناسب می‌تواند به یکی از مکان‌های فعال در صنعت نوغانداری تبدیل شود، چرا که پرورش توت‌ستان برای تأمین برگ توت که به عنوان اصلی‌ترین نهاده مصرفی این صنعت مطرح است تنها ضرورت حرفه پرورش کرم ابریشم محسوب می‌شود که می‌توان با برنامه‌ریزی مناسب با پرورش توت‌ستان‌های مختص این صنعت، گام بزرگی در توسعه این شغل برداشت.

پرورش کرم ابریشم را می‌توان به عنوان یکی از بهترین شغل‌هایی نام برد که با کمترین زمان و امکانات مختصر حتی تمام افراد خانواده هم در کنار هم می‌توانند در این حرفه مشغول به کار شوند.

با توسعه فعالیت‌های تولید ابریشم، امکان توسعه صنایع بزرگ ابریشم از قبیل نخ کشی و پارچه بافی فراهم شده و با بهبود کیفیت تولید امکان صادرات فرآورده‌های ابریشمی که دارای ارزش افزوده زیادی است، ایجاد خواهد شد.

نوغانداری؛ صنعتی که تا چند سال قبل به فراموشی سپرده شده بود و اکنون یکی دو سال است که به عنوان مشاغل خانگی از آن نام برده می‌شود و جان دوباره‌ای به این حرفه بخشیده شد به گونه‌ای که برخی از روستاییان برای تامین امرار معاش خود این صنعت را وارد چرخه زندگی خود کردند تا هم ایجاد اشتغال برای خود و علاقمندان به آن داشته باشند و هم بتوانند در حفظ و ارتقاء این صنعت کوشا باشند.

 

نوغانداری صنعتی است که در همه استان‌ها رواج دارد و کار کردن در این حرفه مرد و زن نمی‌شناسد چراکه بانوانی هستند که در این بخش قدرتمند و پرتلاش پا در رکاب مردان گذاشتند و ثابت کردند در هر زمینه‌ای که بخواهند می‌توانند موفق عمل کنند و متکی به ایده‌ها و توانمندی‌های خود هستند و از سختی کار کردن شانه خالی نمی‌کنند و فضای کاری را به پشت میزنشینی، مهندس و دکتر شدن نمی‌بینند.

صنعت نوغانداری می‌تواند در ایجاد اشتغال و کسب درآمد کشاورزان نقش خوبی ایفا کند اگر حمایت همه جانبه مسؤولان مربوطه را داشته باشیم می‌توان آینده‌ای روشن برای این صنعت ترسیم کرد.

گزارش امروز ما مربوط به بانوی نمونه‌ای است که توانسته در صنعت نوغانداری جز برترین‌های این صنعت باشد و به هم‌جنس‌های خود ثابت کند کار کردن فقط به پشت میزنشینی نیست بلکه اگر هدف ایجاد اشتغال و کسب درآمد باشد می‌توانند با ایجاد مشاغل خانگی هم روزی به دست آورند.

برای مخارج زندگی خودم کمر همت بستم

راضیه جباری که خود را بانوی 38 ساله از شهرستان سوادکوه شمالی معرفی می‌کند پای گزارش ما نشست تا گپ و گفتی با هم داشته باشیم و از دلایل موفقیت خود برای بانوانی که خود را تنها معطوف به مشاغل اداری می‌کنند صحبت کرد و گفت: دارای مدرک تحصیلی آنچنانی نیستم اما سعی کردم هدفم در زندگی کار کردن باشد و بتوانم نان بازوی خودم را بخورم.

این تولیدکننده نمونه ملی بخش کشاورزی که در حوزه تولید کرم ابریشم فعالیت دارد توصیه‌ای به بانوان رده سنی خود دارد و می‌گوید: با توجه به اینکه این صنعت در اقتصاد کشور نقش فراوانی دارد به همین دلیل برای رونق این صنعت و مخارج زندگی خودم کمر همت بستم و با تلاش‌های مضاعف به یک تولیدکننده نمونه ملی در سطح کشور انتخاب شدم.

 

او می‌گوید:  سر صحبتم با بانوانی است که گله و شکایت‌هایی را در زندگی خود بر سر هزینه‌های زندگی دارند باید بگویم  اگر واقعا هدف کار کردن و کسب درآمد در زندگی خود را دارند نباید تنها اکتفا به مشاغل اداری کنند بلکه مشاغل‌های خانگی زیادی وجود دارد که می‌توان هزینه زندگی را دراورد.

این بانوی نمونه با به دست آوردن جایگاه واقعی خود در فعالیت مشاغل خانگی نشان داد هنوز با همت و پشتکار می‌توان چراغ خانه‌ای را روشن نگه داشت و همه اعضا خانواده بر سر یک سفره بنشینند.

از کاری که انجام می‌داد با ذوق و شوق فراوان  صحبت می‌کرد اما در پس خوشحالی‌هایی که از کار کردن خود داشت ته دلش یک دل‌مشغولی هم داشت و آن بیکار بودن همسرش بود که از لابه لای صحبت‌هایش مشخص بود.

هرچند اندک اما روزی حلال بدست می‌آورم

او می‌گوید با اینکه  همسرم بیکار است و شغل ثابتی ندارد هزینه زندگی برایمان سخت بود و به همین دلیل تصمیم گرفتم نقشی در تامین مخارج زندگی داشته باشم که با تشویق همسایه‌ها نوغانداری بمن پیشنهاد داده شد و با کمک همسرم و اعضای خانواده‌م اقدام به پرورش کرم ابریشم کردیم.

وی که 23 سال است در این حرفه مشغول فعالیت است می‌گوید از دوران کودکی به این صنعت علاقه داشتم و در آن دوران که مادرم این کار را در منزل انجام می‌داد با ذوق و شوق پا به پای مادرم کار می‌کردم و اکنون روی پای خودم ایستاده‌ام و به شکر خدا توانستم خرج زندگی خودم  هرچند اندک است اما روزی حلال دربیاورم.

جباری می‌گوید: تا چند سال گذشته که قیمت پیله ارزان بود خرید پیله بیشتری داشتم اما اکنون مشکل در خرید برگ توت داریم و بیشتر سعی می‌کنم از جنگل برگ توت‌های وحشی را استفاده کنم، امسال جهاد کشاورزی قول داده نهال توت در اختیارمان قرار دهند.

وی این فعالیت را خانوادگی می‌داند که نیاز به سرمایه قبلی ندارد بلکه عشق و علاقه خستگی‌ناپذیری می‌خواهد، شغل خوبی است و اگر علاقه و حوصله برای انجام آن وجود داشته باشد در هر مترمربع از فضای خانه می‌توان این کار را انجام داد.

 

با اینکه به سختی زندگی می‌گذارند اما شکرگزار است و قانع به همین اندازه روزی که با بازوان خود بدست می‌آورد است و می‌گوید در مساحت 140 متری خانه‌ام اقدام به پرورش کرم ابریشم کردم که راضی هستم.

وی علت موفقیت خود را به عنوان بانوی نمونه و انتخابش در بین سایر نوغانداران گفت: پرورش کرم ابریشمی که امسال انجام دادم در هر جعبه 55 کیلوگرم بود که 20 کیلوگرم بیشتر از سال‌ قبل تولید داشتم.

مرگ و میر تخم‌ نوغان بستگی به تخم‌هایی که با می‌دهند دارد و امسال به دلیل اینکه تخم‌هایی که برای پرورش در اختیار داشتم مرگ و میر نداشت.

افزایش در قیمت خرید پیله کرم ابریشم

رئیس اداره توسعه نوغانداری مازندران در این زمینه با بیان اینکه امسال تولید پیله تَر در استان مازندران 91 تن بوده که 25 تن بیشتر از سال گذشته تولید شد، گفت: میانگین تولید استاندارد به ازای هر یک جعبه 30 کیلوگرم است و خوشبختانه کشاورزان مشکلی در فروش این محصول ندارند.

حمیده سادات مطهری تعداد بهره‌برداران مشغول این صنعت را به طور مستقیم یک‌هزار و 295 نفر اعلام کرد که معمولا به صورت خانوادگی اقدام به پرورش کرم ابریشم می‌کنند، افزود: تعدا بهره‌بردارانی که به صورت غیرمستقیم در این صنعت فعالیت دارند بیشتر از این تعداد است.

وی با بیان اینکه صنعت نوغانداری در کارگاه‌های قالی‌بافی، جاجیم بافی و فرش ایرانی نقش اساسی دارد، افزود: ابریشم بافی یکی دیگر از فعالیت‌هایی است که از از صنعت نوغانداری از آن استفاده می‌شود.

وی درباره قیمت خرید پیله تر از کشاورزان گفت: امسال  قیمت خرید هر کیلوگرم این محصول از کشاورزان 75 هزار تومان است و این درحالی است که سال قبل 30 هزار تومان خرید انجام می‌شد.

ظرفیت تولید کرم ابریشم در مازندران زیاد است

رئیس اداره توسعه نوغانداری مازندران بیان کرد: خرید با قیمت تضمینی، بیمه نوغاندار و در اختیار قرار دادن نهال‌های توت از جمله حمایت‌هایی است که مرکز توسعه نوغانداری به افرادی که در این صنعت فعالیت دارند انجام می‌دهند.

 

مطهری با بیان اینکه نوغانداران مشکلی در فروش محصول خود ندارند چراکه عاملان خریدی داریم که به هر میزان محصولی که افراد داشته باشند خرید انجام می‌دهند، ادامه داد:در صورت عدم خرید عاملان خرید دولت وارد عمل می‌شود و اکیپ‌هایی را برای خرید وارد عمل می‌کند که تاکنون به دلیل اهمیت پیله کرم ابریشم تجار وارد عمل می‌‌شوند و خرید را به هر اندازه که باشد انجام می‌دهند.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه نیاز به ابریشم خیلی زیاد است و در داخل کشور تولید می‌شود اما کافی نیست چراکه ابریشم مورد نیاز را باید برای کارگاه‌های قالی‌بافی وارد کنیم و در صورت کمبود باید از خارج کشور وارد کنیم، زمانیکه خودمان این ظرفیت و قابلیت را برای تولید داریم چرا باید از خارج وارد کنیم و نسبت به گسترش این صنعت اقدام نکنیم.

به گزارش  فارس به هر حال اگر نوغانداری در مازندران را زیر ذره بین بگیرید در لا به لای تار و پود این صنعت قدیمی مشکلاتی دیده می‌شود که رفع بسیاری از این مشکلات از حیطه اختیارات استانی خارج است و نیاز به عزم ملی دارد.

هرچند صنعت نوغانداری مسؤولان را به فکر رونق دوباره این صنعت دیرپای انداخته است اما نشان می‌دهد تلاش‌ها آن طور باید و شاید نیست و نقش محوری در اقتصاد استان با این صنعت شکل نگرفته است هرچند ارزش افزوده فعالیت‌های پرورش کرم ابریشم در زمان کوتاه به دست می‌آید و بازده این فعالیت نسبت به زمان انجام آن از هر فعالیت کشاورزی و دامپروری دیگر پرسودتر است.

انتهای پیام/86035/ع/و

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
پر بازدید ها
  پر بحث ترین ها
   بیشترین اشتراک
    بازار globe
    اخبار کسب و کار globe
    همراه اول