اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

استانها  /  مازندران

بارش‌های بهاری آب‌بندان‌های مازندران را زنده کرد

جانشین دفتر بهره برداری و نگهداری از تأسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای مازندران با اعلام اینکه براثر بارندگی‌های اخیر آب‌بندان‌ها هم اوضاع بهتری پیدا کردند، گفت: تا ۲۰ اسفند ماه حجم ذخیره شده در آب‌بندان‌ها ۲۳۹ میلیون مترمکعب بوده که پنجم فروردین به عدد ۲۵۱ میلیون مترمکعب رسید، به این معنا درصد آبگیری از ۵۹ به ۶۲ درصد رسیده است.

بارش‌های بهاری آب‌بندان‌های مازندران را زنده کرد

به گزارش خبرگزاری فارس از ساری،در این روزهای اخیر شاهد بارش‌های خوبی با شروع بهار در مازندران بودیمریالدرباره اینکه این بارش‌ها چه میزان توانست به رفع تنش آبی کمک کند به سراغ نوری جانشین دفتر بهره برداری و نگهداری از تأسیسات آبی و برقابی

شرکت آب منطقه ای مازندران رفتیم که در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: بارش‌های اخیر توانست اختلاف کم‌بارشی را کم کند.

وی گفت: از ابتدای سال آبی تاکنون بارش‌ها نسبت به مدت مشابه بلندمدت ۲۹درصد کاهش پیدا کرد که این عدد قبلا بیشتر بود، ولی با بارش‌های اخیر این اخلاق کمتر شد و فاصله بلندمدت و وضع فعلی کاهش پیدا کرد اما همچنان از بلندمدت عقب هستیم و این اختلاف به ۲۹ درصد رسیده است.

 جانشین دفتر بهره برداری و نگهداری از تأسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای مازندران اضافه کرد: وضعیت روان‌‌آب و آب‌دهی رودخانه‌ها هم به‌طور میانگین در کل استان نسبت به درازمدت ۵۷ درصد پیدا کرده و همچنان رودخانه‌های شرق  استان به مراتب وضعیت بدتری دارند.

نوری با اشاره به کاهش ۸۱ درصدی آب‌دهی رودخانه‌ها نسبت به مدت درازمدت، گفت: تاکنون ۲۸۱ میلی‌متر بارش داشتیم در حالی‌که میانگین درازمدت ما در ۳۱ سال اخیر ۶۳۵ میلی‌متر است.

وی تصریح کرد: با توجه به فصل‌های پربارش پاییز و زمستان را پشت سر گذاشتیم خیلی بعید است اختلاف ۲۸۱ میلی‌متری بارش به میانگین برسد.

جانشین دفتر بهره برداری و نگهداری از تأسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای مازندران با اعلام اینکه بهار و تابستان نیز بارش کمتری داریم، یادآور شد: امسال سومین سال متوالی است در خشکسالی قرار داریم و در چنین شرایطی حجم مخازن ما استفاده می‌شود و درصورت تداوم خشکسالی برای سال‌های چهارم و پنجم بدون مخازن آبی برنامه‌ریزی داشته باشیم.

نوری درباره وضعیت سدهای استان نسبت به قبل از بارندگی آخرین روز سال ۱۴۰۱ و همچنین مقایسه با پنجم فروردین امسال، اظهار کرد: سد شهید رجایی تا پایان سال گذشته ۳۸میلیون مترمکعب آب داشته و در حال حاضر به ۴۰ میلیون مترمکعب رسید که بارش‌های اخیر یک‌درصد در حجم این سد تاثیرگذار بوده است.

وی ادامه داد: قبل از بارندگی حجم سد البرز ۸۲ میلیون مترمکعب بوده بعد از بارندگی حجم مخزن سد البرز به ۸۵.۳ میلیون مترمکعب رسیده که درصد پرشدگی این سد حدود ۲درصد بوده است‌.

جانشین دفتر بهره برداری و نگهداری از تأسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه ای مازندران بیان کرد: حجم مخزن ما در پایان سال گذشته در سد البرز ۱۳۷ میلیون مترمکعب بوده که باتوجه به بارندگی اخیر به ۱۴۳ میلیون مترمکعب رسیده است؛ به این معنا که ۶ میلیون مترمکعب آب معادل دو درصد ذخیره شده است.

نوری با اعلام اینکه براثر بارندگی‌ها آب‌بندان‌ها هم اوضاع بهتری پیدا کردند، گفت:  تا ۲۰ اسفند ماه حجم ذخیره شده در آب‌بندان‌ها ۲۳۹ میلیون مترمکعب بوده که پنجم فروردین به عدد ۲۵۱ میلیون مترمکعب رسید، به این معنا درصد آبگیری از ۵۹ به ۶۲ درصد رسیده است.

وی اضافه کرد: براثر بارندگی اخیر طی ۴۸ ساعت اخیر ۶ میلیون مترمکعب به حجم سدها و ۱۲ میلیون مترمکعب به حجم آب‌بندان‌های استان اضافه کرد که خدا را شاکریم امیدواریم تداوم داشته باشد اگر چنین بارش‌هایی در پاییز و زمستان داشتیم قطعا اوضاع بهتر می‌بود.

وی گفت: باتوجه به سال زراعی و انجام عملیات کشت توسط کشاورزان، همکاران ما حضور دارند و  نهایت تلاش‌شان را می‌کنند تا آب به سمت آب‌بندان‌‌ها هدایت شود و آبگیری شوند.

پایان پیام/۸۶۰۳۴/م

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول