اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

استانها  /  مازندران

کاهش ۴۰ درصدی بارندگی در نیمه نخست سال زراعی/ دردسر تغییر اقلیم برای دیار پرباران

مدیرکل هواشناسی مازندران گفت: میانگین بارش ۶ ماهه سال زراعی جاری استان حدود ۴۰ درصد کاهش داشته است.

کاهش ۴۰ درصدی بارندگی در نیمه نخست سال زراعی/ دردسر تغییر اقلیم برای دیار پرباران

به گزارش خبرگزاری فارس از مازندران، مازندران، استان پرباران کشور محسوب می‌شود اما بحث تغییر اقلیم و سایر اقلیم دردسرهایی را برای استان به وجود آورد؛ به‌طوری‌که علاوه بر سرسبزی طی سال‌های اخیر در لیست استان‌های در تنش آبی هم محسوب می‌شود. 

نگرانی‌های تنش آبی درحدی بوده که امسال حتی به برخی از اراضی اجازه کشت داده نشده و به برخی از اراضی هم اجازه کشت داده شده باید اقدام به کشت محصولات کم‌آب‌بر داشته باشند و از دیگر مسائل هم اینکه با استفاده از روان‌اب‌ها بحث آماده‌سازی اراضی را در دستور کار داشته باشند. 

موضوع مهم اینکه بحث مشکلات آبی در حدی پیش رفته اکنون دیگر برای همه مردم قابل لمس است نمونه آن کاهش حجم منابع ذخیره آب از جمله سدها و آب‌بندان‌ها است و از جمله دیگر کاهش حجم محسوس رودخانه‌ها است طوری که برای همه ملموس است. 

طی ماه‌های اخیر باتوجه به بحث کشت و کار بحث تنش آبی بیشتر جلوه‌گر شده و همه مسائل این نگرانی را برای کشاورزان به همراه داشته سال زراعی پیش‌رو با مشکلاتی مواجه خواهند شد و در این زمینه در کنار داشتن آگاهی باید توصیه‌ها را جدی بگیرند. 

سیدمحمدرضا رضوی مدیرکل هواشناسی مازندران درباره پیش‌بینی فصلی بارش و دمای هوای استان مازندران، اظهار کرد.  براساس گزارش مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور، میانگین بارش اسفند ماه سال گذشته استان مازندران ۲۳ میلی‌متر بوده که نسبت به مدت مشابه دوره آماری بلندمدت که ۵۶ میلی‌متر بوده، حدود ۵۹ درصدکاهش و نسبت به مدت مشابه سال قبل که حدود ۵۴میلی‌متر بوده، ۵۷ درصد کاهش داشته است. 

وی افزود: میانگین بارش فصل زمستان سال گذشته استان مازندران حدود ۱۰۱ میلی‌متر بوده که نسبت به مدت مشابه دوره آماری بلندمدت که ۱۷۱ میلی‌متر بوده، حدود ۴۱ درصد کاهش و نسبت به مدت مشابه سال قبل که حدود ۱۸۷ میلی‌متر بوده،۴۶ درصد کاهش داشته است.

مدیرکل هواشناسی مازندران بیان کرد: میانگین بارش ۶ماهه سال زراعی جاری استان مازندران منتهی به اسفند ماه سال گذشته ۷۳۲ میلی‌متر بوده که نسبت به مدت مشابه دوره آماری بلندمدت که۳۹۳ میلی‌متر بوده، حدود ۴۰درصد کاهش و نسبت به مدت مشابه سال قبل که حدود ۳۹۱ میلی‌متر بوده، حدود ۳۹ درصد کاهش داشته است.

  رضوی یادآور شد: میانگین بارش سال قبل ۳۷۲ میلی‌متر بوده که نسبت به مدت مشابه دوره آماری بلندمدت که ۶۴۰ میلی‌متر بوده، حدود ۴۲ درصد کاهش و نسبت به مدت مشابه سال قبل که حدود۶۱۳ میلی‌تر بوده، حدود ۳۹درصد کاهش داشته است.

  وی درباره میانگین دمای هوای اسفند ماه سال گذشته استان مازندران، افزود: میانگین دمای هوا ۹ درجه سلسیوس بوده که نسبت به مدت مشابه دوره آماری بلند مدت که ۵.۷ درجه سلسیوس بوده، ۳.۳ درجه سلسیوس افزایش و نسبت به مدت مشابه سال قبل که ۷.۱ درجه سلسیوس بوده، ۱.۹ درجه سلسیوس افزایش داشته است.

مدیرکل هواشناسی مازندران تصریح کرد: میانگین دمای هوای فصل زمستان سال گذشته استان مازندران،  ۳.۴ درجه سلسیوس بوده که نسبت به مدت مشابه دوره آماری بلند مدت که ۱.۴ درجه سلسیوس بوده، ۲ درجه سلسیوس افزایش و نسبت به مدت مشابه سال قبل که ۵.۳ درجه سلسیوس بوده، یک درجه سلسیوس کاهش داشته است. 

  رضوی بیان کرد: میانگین دمای هوای ۶ماهه سال زراعی جاری استان مازندران منتهی به اسفند ماه سال قبل۸.۴ درجه سلسیوس بوده که نسبت به مدت مشابه دوره آماری بلندمدت که ۷.۶درجه سلسیوس بوده، ۰۸ درجه سلسیوس افزایش داشته و نسبت به مدت مشابه سال قبل که ۸.۴ درجه سلسیوس بوده، بدون تغییر بوده است. 

وی یادآور شد: براساس خروجی‌های مدل اقلیمی پژوهشکده اقلیم‌شناسی سازمان هواشناسی کشور، پیش‌بینی فصلی بارش و دمای هوای استان مازندران طی ماه‌‏های فروردین تا نیمه تیرماه سال ۱۴۰۲، میانگین بارش از نیمه فروردین تا نیمه اردیبهشت در محدوده نرمال، از نیمه اردیبهشت تا نیمه خرداد در مناطق مرکزی و غربی بیش از نرمال و در مناطق شرقی استان در محدوده میانگین بلندمدت و از نیمه خرداد تا نیمه تیر ماه سال ۱۴۰۲ در مناطق غربی بیش از نرمال و در سایر مناطق استان در محدوده نرمال پیش‌بینی می‌شود.

  مدیرکل هواشناسی مازندران ادامه داد: میانگین دما از نیمه فروردین تا نیمه اردیبهشت در محدوده نرمال تا بیش از آن، از نیمه اردیبهشت تا نیمه خرداد گرایش به بیش از نرمال از نیمه خرداد تا نیمه تیر ماه سال ۱۴۰۲ شرایط نرمال پیش‌بینی می‌شود.

رضوی بیان کرد: با توجه به بارش و منابع آب در دسترس استان کماکان لازم است تمهیداتی برای مدیریت مصرف بهینه منابع آب و انرژی صورت گیرد.

وی گفت: میانگین صحت پیش بینی فصلی بارش و دمای هوای کشور تا ۷۰ درصد بوده و در ماه‌های گرم صحت پیش‌بینی کمتر از ماه‌های سرد سال است.

باید توجه شود خروجی مدل‌ها برای مناطق ساحلی خزر از دقت کمتری برخوردار است.

مدیرکل هواشناسی مازندران با اشاره به اینکه محور تولید استان مازندران کشاورزی است که تقریبا کشت تمامی محصولات آن به بارندگی و ذخیره سازی آب بستگی دارد، بیان کرد: البته یکی از مشکلات توپوگرافی استان مازندران، عدم امکان نگهداشت آب حاصل از بارندگی در سواحل است که در واقع پرباران ترین مناطق استان نیز هستند. 

رضوی ادامه داد: قسمت عمده این بارش‌ها بدون هیچ بهره‌برداری مستقیما به دریا می‌ریزد، همچنین با وجود این کاهش بارش برخی از برنج‌کاران سراغ کشت دوم می‌روند که می‌تواند وضعیت را برای استان بحرانی‌تر کند.

  پایان پیام/۸۶۰۳۴/ع

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول