اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر
انتشار : 13:02 , 1400 آبان 8 آخرین پیگیری: 28 روز 19 ساعت قبل

مطالبه اصلاح مصوبه شرط سنی جذب اعضای هیأت علمی

ناشناس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات/ ملی 152
با سلام و احترام؛
همان‌گونه که مستحضرید، بنا بر مصوبه جلسه ۱۹۲ هیأت عالی جذب مورخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ شرط سنی متقاضیان با مدرک تحصیلی دکتری تخصصی، برای احراز جایگاه هئیت علمی، از ۴۵ سال به ۴۰ سال کاهش یافته است که به نظر می‌رسد این مصوبه، بنا به دلایلی که در ذیل خواهد آمد، موجب تضییع حق گروه زیادی از دانش‌آموختگان و دانشجویان دکتری می‌گردد.

امضاءکنندگان این نامه، با توجه به دلایلی که مشروحاً به عرض می‌رسد، خواستار لغو این شرط بوده و از حضرت‌عالی خواهشمندند نسبت به بررسی مجدد مصوبه و در نظر گرفتن حقوق این گروه از دانشجویان و دانش‌آموختگان دکتری و برگرداندن شرط سنی ۴۵ سال، حداکثر مساعدت و همکاری را مبذول و دستورات مقتضی را صادر فرمایید.

1. نظر به توصیه‌های مؤکد مقام معظم رهبری و توجه به نقش اثرگذار و بی‌بدیل استادان دانشگاه در حرکت و شتاب علمی کشور و تأکید ایشان بر به‌کارگیری نیروهای کارآمد و فعال در رساندن کشور به جایگاه مرجعیت علمی در منطقه و جهان، با اجرای این مصوبه بسیاری از نیروهای متخصص و متعهد و دارای شایستگی‌های اخلاقی و علمی، امکان حضور در این جایگاه و ارائه خدمات ارزشمند آموزشی و پژوهشی را از دست خواهند داد.

2. از سویی، گروهی با تکیه بر قانون سابق و شرط سنی ۴۵ سال برای مدرک دکتری تصمیم به ادامه تحصیل در مقطع دکتری گرفته و با صرف زمان زیاد در انجام مطالعات و پژوهش‌ها، برای آینده شغلی خود برنامه‌ریزی نموده و گام در این راه نهاده‌اند که به یک‌باره و در میانه راه، مصوبه جدید، آینده شغلی و برنامه‌ریزی مطالعاتی و پژوهشی ایشان را با چالش‌ها و مشکلات جدی روبه‌رو کرده‌است. به بیانی دیگر، امکان عضویت در هیأت علمی با ۴۵ سال سن، یک حق موجود برای دانش آموختگان دکتری تا پیش از مصوبه خرداد ۱۳۹۶ بوده و این مصوبه حق مکتسبه موجود و یا در آستانه ایجاد بسیاری از دانش آموختگان و دانشجویان وقت دکتری را تضییع می‌نماید.

3. اجرای این مصوبه، با ایجاد روحیه ناامیدی و بی‌انگیزگی، زمینه را برای مهاجرت طیف وسیعی از نخبگان و سرمایه‌های انسانی که سال‌های زیادی را برای دستیابی به نتایج علمی و پژوهشی صرف نموده‌اند، فراهم ساخته و بسیاری از این فرهیختگان و دستاوردهای آنان را در خدمت کشورهای دیگر قرار می‌دهد.

4. اتخاذ این تصمیم و کاهش شرط سنی برای جذب در هیأت علمی، موجب گردیده تا جامعه جوان علمی کشور اعم از دانشجویان و دانش‌آموختگان به انجام فعالیت‌های پژوهشی سطحی سوق داده شوند و از پژوهش‌های بنیادین و اساسی که زمان‌بر و نیازمند صرف وقت و دقت بسیار است، منصرف گردند که منجر به تنزل سطح کیفی و شتابزدگی در مطالعات پژوهشی خواهد بود.

5. حدود دو سال بحران «بیماری همه‌گیر کرونا» و درگیری همه جانبه جامعه با پیامدهای ناشی از آن، بر مطالعات پژوهشی دانشگاهی نیز بی‌تأثیر نبوده است؛ از آن جمله می‌توان به ایجاد وقفه یا طولانی‌تر شدن روند تعریف و تصویب پروژه‌ها، تأخیر در تأمین مواد و جمع‌آوری داده‌های مورد نیاز و همچنین طولانی شدن فرایند داوری مقالات اشاره کرد. افزون بر این محدودیت دسترسی به آزمایشگاه‌ها و کتابخانه‌ها، عدم حضور جامعه آماری در پروژه‌های انسانی و بسیاری مشکلات دیگر را می‌توان برشمرد که در پی بروز این همه‌گیری، تشدید نیز شده و عملاً یک شکاف زمانی دوساله را در دست‌یابی به اهداف تحقیقاتی ایجاد نموده است، در نتیجه در عمل بسیاری از دانش‌آموختگان دکتری، بازه زمانی دو ساله‌ای را از دست داده و در فارغ‌التحصیلی‌شان تعویق افتاد و پس از دانش‌آموختگی نیز با شرط سن ۴۰ سال در عمل فرصت عضویت در هیأت علمی را نیز از دست می‌دهند.

6. مصوبة جلسه ۱۹۲ هیأت عالی جذب، مورخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ و تعیین شرط سنی ۴۵ سال برای عضویت در هیأت علمی عملا با بند ۴ اصل سوم قانون اساسی که دولت جمهوری اسلامی را مکلف به تقویت روح بررسی و تتبع و ابتکار و تشویق محققان ساخته، در تضاد است، در سابقه تاریخی بزرگان بسیاری بوده‌اند که در سن پس از ۴۰ سالگی موفق به اخذ دکتری شده و سپس به عضویت هیأت علمی درآمده و در زمره محققان بزرگ و برجسته کشور گردیدند، محروم کردن جامعه از نقش آفرینی دانش‌آموختگان بالای ۴۰ سال در دانشگاه‌ها و نیز محروم ساختن دانشجویان از تدریس این دانش‌آموختگان که چه بسا در میان آنان محققان و پژوهشگران ملی و برجسته نیز قرار داشته باشند، جفایی غیرقابل جبران به علم و دانش در ایران خواهد بود.

خاطر نشان می‌گردد که مصوبه هیأت عالی جذب در مورد کاهش سن عضویت در هیأت علمی، با اعتراض و پیگیری دانشجویان و دانش‌آموختگان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در سال ۱۳۹۸ و در این وزارت‌خانه لغو شده و شرط سنی برای عضویت در هیأت علمی به ۴۵ سال بازگشته است. همچنین شرط سنی برای استخدام با مدرک دکتری در دستگاه‌های دولتی نیز طبق قانون خدمات کشوری، ۴۵ سال در نظر گرفته شده‌ است. این در حالی است که علی‌رغم وجود «تبصره جلسه ۲۳۳ هیأت عالی جذب، مورخ ۵ مرداد ۱۳۹۸» مبنی بر مجاز بودن دانشگاه‌ها در بررسی و تأیید پرونده متقاضیان تا سن ۴۵ سال که دارای صلاحیت‌های علمی خاص هستند، همچنان عموم متقاضیان بین ۴۰ تا ۴۵ سال، حتی افراد با سوابق علمی ارزنده، در اولین مرحله توسط هیأت اجرایی جذب دانشگاه‌ها از فرایند جذب حذف شده و حتی برای بررسی پرونده به گروه‌های تخصصی در دانشکده‌ها معرفی نمی‌شوند. از این رو به‌ نظر می‌رسد این تبصره نه تنها به رفع تبعیض کمکی نکرده است، بلکه تنها زمینه را برای اعمال سلیقه دانشگاه‌ها فراهم ساخته و صرفاً برخی افراد ذی‌نفوذ در هیأت رئیسه یا هبأت امنای دانشگاه‌ها امکان استفاده از آن را دارند و تعداد بسیاری از متقاضیان توانمند و دارای صلاحیت‌های علمی، حتی فرصت شرکت در مصاحبه و ارزیابی‌های تخصصی را از دست داده‌اند.

از این رو گروهی از دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه‌های تابعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، طی نامه‌ای به ریاست وقت مرکز جذب اعضای هیأت علمی در دولت گذشته، با تشریح مشکلات به‌وجود آمده، خواستار بررسی و لغو این دستورالعمل شدند که متأسفانه این درخواست با وجود دلایل متقن و پیگیری‌های انجام شده، تاکنون نادیده گرفته شده‌است.

بدون شک، حضرتعالی مستحضرید که لغو این مصوبه می‌تواند، روحیه امید را در میان محققان و پژوهشگرانی که پس از سال‌ها تلاش علمی، دستاوردهای ارزشمندی کسب نموده‌اند، زنده کند و از موج فزاینده مهاجرت نخبگان و سرخوردگی و یأس ایشان بکاهد.

لذا امضاءکنندگان این نامه، از محضر جنابعالی تقاضا دارند، «در راستای برقراری عدالت اجتماعی» و به منظور رفع مشکلات زیادی که با اجرای این قانون پیش‌روی دانش‌آموختگان این وزارت‌خانه قرار گرفته‌ است، دستور فرمایید تا تدابیر لازم برای لغو این مصوبه و بازگشت شرط سنی جذب اعضای هیدت علمی به ۴۵ سال اتخاذ گردد.

آرزوی قلبی همه ما آن است که افرادی متخصص و متعهد به نظام جمهوری اسلامی ایران و دارای شایستگی‌های علمی و اخلاقی برجسته، موفق به احراز صلاحیت جذب در جایگاه هیأت علمی دانشگاه‌ها شوند و بیش از پیش در راه رشد و تعالی کشور عزیزمان گام بردارند.
سلامتی و توفیق روز افزون جنابعالی و دیگر دلسوزان نظام را از درگاه ایزدمنان خواستاریم.

جمعی از دانشجویان و دانش‌آموختگان مقاطع تحصیلات تکمیلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

انتهای پیام /ن

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کاهش سن جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم
دیدگاه تان را بنویسید
برای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری شوید
دیدگاه ها
عباس 13:42 , 1400 آذر 6 سلام https://farsnews.ir/my/c/103326 حمایت شدید لطفاً با زدن روی لینک از ما حمایت کنید
عباس 12:28 , 1400 آذر 6 سلام https://farsnews.ir/my/c/103326 حمایت شدید لطفاً با زدن روی لینک از ما حمایت کنید
عباس 12:27 , 1400 آذر 6 سلام https://farsnews.ir/my/c/103326 حمایت شدید لطفاً با زدن روی لینک از ما حمایت کنید
عباس 12:24 , 1400 آذر 6 سلام https://farsnews.ir/my/c/103326 حمایت شدید لطفاً با زدن روی لینک از ما حمایت کنید
عباس 12:22 , 1400 آذر 6 لطفاً ما را حمایت کنید https://farsnews.ir/my/c/103326 حمایت شدید لطفاً با زدن روی لینک از ما حمایت کنید
عباس 12:22 , 1400 آذر 6 https://farsnews.ir/my/c/103326 حمایت شدید لطفاً با زدن روی لینک از ما حمایت کنید
عباس 12:07 , 1400 آذر 6 https://farsnews.ir/my/c/103326 حمایت شدید لطفاً با زدن روی لینک از ما حمایت کنید
ناشناس 17:46 , 1400 آذر 5 https://www.karzar.net/21813 کمپین بازنشتگی
ناشناس 20:18 , 1400 آذر 3 با سلام برای شغلی مانند هیئت علمی، شرط سنی نباید گذاشت. فقط به دستاورد و رزومه آن فرد باید نگاه و قضاوت کرد. سن چهل یعنی فردی که کلی دانش اندوخته و الان به خاطر ماندن در صف استخدام، باید کنار گذاشته شود، آن هم زمانی که کل عمرش را در راه دانش اندوزی گذرانده است. باید تجدید نظر کرد.
ناشناس 09:47 , 1400 آذر 3 شزط سنی 40 سال ظلم به عده زیادی از نخبگان با تجربه کشور است.
ناشناس 09:47 , 1400 آذر 3 با سلام حمایت می کنم
ناشناس 19:29 , 1400 آذر 2 سلام دوستان انتشار بدید و از این پویش حمایت کنید
پوریا 16:30 , 1400 آذر 2 حمایت شد.
ابوالفضل 10:48 , 1400 آذر 2 در سهام و کارخانه ایران تایر (نماد پتایر) چه میگذرد؟ لطفا جهت حمایت از سهامداران پتایر از این کمپین حمایت کنید لطفا بر روی اسم من کلیک کنید و در قسمت کمپین ها از کمپین من حمایت کنید
محمد 09:16 , 1400 آذر 2 سلام لطفا از کمپین تعویق امتحانات دانشجویان کارشناسی ارشد حمایت کنید https://b2n.ir/n02520
ناشناس 11:00 , 1400 آبان 29 سلام. لطفا از کمپین ما برای حفظ محیط زیست روستای ابرده شاندیز حمایت کنید https://www.farsnews.ir/my/c/99756
ناشناس 08:39 , 1400 آبان 29 حمایت شد شما هم از کمپین اضافه شدن استان قم به طرح جهش مسکن حمایت کنید لطفا https://farsnews.ir/my/c/102032
ابوالفضل 16:07 , 1400 آبان 28 در سهام و کارخانه ایران تایر (نماد پتایر) چه میگذرد؟ لطفا جهت حمایت از سهامداران پتایر از این کمپین حمایت کنید لطفا بر روی اسم من کلیک کنید و در قسمت کمپین ها از کمپین من حمایت کنید
ناشناس 15:30 , 1400 آبان 28 سلام دوستان؛ تجمع و تحصن ضد واكسيناسيون اجباری و سیاست‌های غلط وزارت بهداشت؛ يكشنبه ٣٠ آبان از ساعت ١٣، خيابان پاستور، روبروی نهاد رياست جمهوری و همزمان تجمع مقابل استانداری‌های سراسر كشور؛ (دوستانی كه با توجه به سرمای شدید هوا و... آمادگی دارند كه علاوه بر تجمع، در تحصن هم شركت كنند، حتما لباس گرم، پتو و... به‌همراه داشته باشند).
ناشناس 15:00 , 1400 آبان 28 سلام دوستان؛ تجمع و تحصن ضد واكسيناسيون اجباری و سیاست‌های غلط وزارت بهداشت؛ يكشنبه ٣٠ آبان از ساعت ١٣، خيابان پاستور، روبروی نهاد رياست جمهوری و همزمان تجمع مقابل استانداری‌های سراسر كشور؛ (دوستانی كه با توجه به سرمای شدید هوا و... آمادگی دارند كه علاوه بر تجمع، در تحصن هم شركت كنند، حتما لباس گرم و پتو به‌همراه داشته باشند).
ابوالفضل 01:24 , 1400 آبان 28 103200 در سهام و کارخانه ایران تایر (نماد پتایر) چه میگذرد؟ لطفا جهت حمایت از سهامداران پتایر از این کمپین حمایت کنید لطفا بر روی اسم من کلیک کنید و در قسمت کمپین ها از کمپین من حمایت کنید
ناشناس 22:09 , 1400 آبان 27 بنده هم موافقم
ناشناس 21:41 , 1400 آبان 27 https://farsnews.ir/my/c/103378 حمایت کردیم بیایید و شما هم مارا حمایت کنید
ابوالفضل 17:40 , 1400 آبان 27 103200 در سهام و کارخانه ایران تایر (نماد پتایر) چه میگذرد؟ لطفا جهت حمایت از سهامداران پتایر از این کمپین حمایت کنید لطفا بر روی اسم من کلیک کنید و در قسمت کمپین ها از کمپین من حمایت کنید
سوژه های پیشنهادی
سوژه های در حال رشد
در حال پیگیری مطالبه
50000 پیگیری در صحن مجلس
10000 پیگیری از عالی ترین مسئول
1000 پیگیری از مسئول مربوطه
100 گزارش از مطالبه
1127
انتشار: 13:02 , 1400 آبان 8 زمان مانده تا انتشار پیگیری فارس