اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر
انتشار : 16:41 , 1400 دی 20 آخرین پیگیری: 4 ماه 10 روز 7 ساعت قبل

نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به سازمان تبدیل شود

ناشناس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی/مجلس شورای اسلامی/نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور/رئیس جمهور/ ملی 154
به نام خدا
جناب حجت‌الاسلام رئیسی: رئیس جمهور محترم
جناب آقای قالیباف: رئیس محترم مجلس شورای اسلامی
جناب آقای اسماعیلی: وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی
با سلام و احترام
مطالبی که در پی می آید از طرف قشری است که به تعبیر رهبر عظیم شان انقلاب کتابداران، قشری صد در صد فرهنگی می باشند. نیک می دانید که هزینه در بخش فرهنگ، سرمایه گذاری محسوب می شود و در پیشگیری از انواع آسیب‌های اجتماعی موثر است. و هر هزینه‌ای که امروز از فرهنگ دریغ شود، در فردایی نزدیک هزینه‌ای به مراتب سنگین‌تر برای نظام و مردم در پی خواهد داشت.

کتابخانه‌های عمومی ذخیره‌های گرانبهای فرهنگی هستند که بزرگان از آنها به عنوان دانشگاه‌های عموم مردم یاد می‌کنند. از آنجا که سازمان‌های فرهنگی، سازمانهای کارکردمحور هستند و هیچ کس از آنها توقع درآمدزایی ندارد، لازمه کارکرد صحیح آنها سازماندهی صحیح و اختصاص اعتبار و بودجه مناسب است. در این صورت است که می‌توانند موجب رشد و تعالی جامعه گردند. لذا برخلاف بنگاه‌های اقتصادی، دولتی بودن کتابخانه‌ها حقیقتی انکارناپذیر به نظر می‌رسد.

حال اینکه در سال ۱۳۸۳ قانونی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید که بر اساس آن نهادی غیردولتی تشکیل شد و مدیریت کتابخانه های عمومی کشور به این نهاد سپرده شد. و پیش بینی منبع درآمدی آن از طریق نیم درصد درآمد شهرداریها می باشد، و این در حالی است که اکثر شهرداریها بدون کمکهای دولت حتی از اداره امورات خود نیز ناتوان می‌باشند. و هر چه زمان سپری شد، ناکارآمد بودن این قانون بیشتر مشخص و عیان گردید.

عدم اختصاص بودجه مستقل و اداره اعانه‌ای از طریق کمک‌های شهرداری‌ها و گاهی دولت، امکان هرگونه برنامه‌ریزی بلندمدت را سلب کرده است. همچنین نبود قوانین داخلی شفاف و سیل مدیران از سایر سازمان‌ها برای پر کردن رزومه، نهاد کتابخانه‌ها تبدیل به حیاط خلوتی برای برخی افراد برای رسیدن به منافع شخصی و سیاسی گردید.

مختصر اینکه در حال حاضر، کتابخانه‌های عمومی توسط قانونی ناکارآمد و به صورت غیر مستقیم توسط دولت اداره می‌شوند، ولی در اسم دولتی نیستند. قانونی که مانع توسعه و رشد کتابخانه‌ها شده به طوری که به خاطر غیردولتی بودن نهاد، اعتباری برای ساخت و تجهیز کتابخانه وجود ندارد و نیروی انسانی این نهاد به واسطه نقص قانون، در تنگنای شدید معیشتی قرار دارند.

نیروی انسانی متخصصی که نه کارگر محسوب می‌شوند نه کارمند و از مزایای هر دو قشر محرومند. برخوردهای سلیقه‌ای، گاه متضاد و حتی غیرفرهنگی، ما را بر آن داشت که نه از سر مطالبه‌گری، بلکه از سر تعهد، دلسوزی و نگرانی نسبت به آینده این نهاد صد در صد فرهنگی، دست یاری به سمت شما دراز کنیم.

از شما عالیجنابان خواستاریم، دستور فرمایید، بررسی‌های دقیق و کارشناسانه، با حضور اندیشمندان دلسوز فرهنگی و متخصصین این حوزه، برای تدوین طرحی جامع، کامل و کارآمد، جهت تشکیل سازمان مستقل کتابخانه‌های عمومی کشور زیرنظر مستقیم ریاست جمهوری و ارائه آن به مجلس انقلابی، جهت برون رفت از وضعیت کنونی، صورت گیرد. قبلا از عنایات و مساعدتهای شما کمال تشکر را داریم.

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کتابخانه‌های عمومی اصلاح قانون کتابخانه تبدیل شدن به سازمان کتابخانه ها افزایش حقوق کتابداران
دیدگاه تان را بنویسید
برای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری شوید
دیدگاه ها
ناشناس 00:07 , 1401 اردیبهشت 29 سلام. من یک کتابدار مرد هستم با مدرک کارشناسی و ۱۶ سال سابقه کار. دریافتی بنده در حال حاضر با احتساب حق عائله مندی و ۲ فرزند ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است. شما بفرمایید با این مبلغ ناچیز بنده چطور هزینه های یک خانواده ۴ نفره را مدیریت کنم. چرا فکری به حال قشر مظلوم کتابدار نمی شود؟
ناشناس 23:56 , 1400 بهمن 11 سلام لطفا به معیشت کتابداران رسیدگی کنید
ناشناس 20:21 , 1400 بهمن 8 خواهشمند است کتابداران را دریابید وجدانا کتابداران از نظر معیشتی در تنگنا قرار دارن.
ناشناس 12:34 , 1400 بهمن 7 معیشت و منزلت کتابدارن روبه قهقرا است.
ناشناس 11:24 , 1400 بهمن 2 سلام به تمام مسئولان کتاب رارکن اصلی جامعه تعریف میکنند خواهشمند است به وضعیت معیشتی این قشر فرهنگی برسید
ناشناس 10:49 , 1400 دی 30 لطفا به مسایل معیشتی کتابداران توجه کنید
ناشناس 10:30 , 1400 دی 29 صدای کتابدار، قشر صد در صد فرهنگی جامعه، به جایی نمی‌رسد. رو سر بنه به بالین، تنها مرا رها کن!
ناشناس 09:00 , 1400 دی 28 خواهشمندیم به مسائل معیشتی کتابداران رسیدگی شود.
ناشناس 07:56 , 1400 دی 28 با سلام خواهشمندیم به داد کتابدارا هم برسید.جهت نیازمندیهای ما فکر اساسی شود.کتابدارها مظلوترین قشر هستند.
ناشناس 11:06 , 1400 دی 26 خواهشمندیم جهت حال کتابدارها ونیازمندیهای ما فکر اساسی شود.چرا رسیدگی به فرهنگ در جامعه ما آخرین و کمترین ارزش دارد.
ناشناس 10:30 , 1400 دی 26 متاسفانه ما کتابداران درفقر مطلق زندگی می کنیم و بلد نیستیم نیازهای خودمون مطرح کنیم هرکدوم چندین نفر اعضا خانواده داریم چندین دوست وچندصد عضو چرا از انها کمک نمی گیریم
ناشناس 09:45 , 1400 دی 26 کتابداران از لحاظ معیشتی در تنگنا هستند..
ناشناس 09:14 , 1400 دی 26 همه جا مهمترین شغل و باارزشترین کار کتابداری کتابخوانی است.جز کشور ما.هیچ ارزشی ندارد.چون آنطور که باید نمی رسند و به کتابدار کمکی نمیکنند.
ناشناس 09:12 , 1400 دی 26 تاوقتی که این طرز فکر باشد،مسئولان که فقط برنامه فرهنگی بخواهند هیچوقت به رشد و موفقیت در کتاب و کتابخوانی نمیرسیم.حرف برابرباعمل.
ناشناس 08:58 , 1400 دی 26 چرا کتابداری که سه سال سرکارهست هنوز افزایش ساعت کاری پیدانکرده؟هنوز حقوق دوتومنی میگیرد.الان واقعا با دوتومن میشودزندگی کرد؟چرا رسیدگی نمیشود؟چرا تبعیض هست؟همکاران بعد آمدند با حقوق کامل ولی ما هنوز یک سوم آنها میگیریم.چرا رسیدگی نمیشود به این مسائل؟کار از کتابدارمیخواهید ولی دلی برای کارکردن کتابدار باقی نمانده.فقط کار کار کار.
ناشناس 08:54 , 1400 دی 26 فقط می گویید کتاب بخوانید. برای کتاب خواندن باید شرایط کتابخانه و کتابدار هم جور باشد.وقتی کتابخانه نیازهای فرهنگی اعضا را نمی تواند برآورده کندوقتی ازبخاطرشدایط مالی نتوانیم برنامه های موردنیاز را برگزارکنیم چطور اعضا کتابخوان شوند؟فقط به حرف؟
ناشناس 08:51 , 1400 دی 26 با سلام.برای موفقیت در هرکاری باید تلاش کرد و شرایط همه جوره فراهم باشد.کتابدارهم باید ازلحاظ مالی ساپورت شود که با دل و جان کارکند.وقتی تلاش میکنیم ولی هیچ ثمره ای نمی بینیم باکدوم علاقه باید کارکرد؟
ناشناس 08:11 , 1400 دی 26 ...تشکیل سازمان مستقل کتابخانه‌های عمومی کشور زیرنظر مستقیم ریاست جمهوری !!! همه می خواهند هرچه بیشتر خود را به کانون قدرت نزدیکتر کنند . منطقی این است که حتی اگر قرار باشد این نهاد غیر دولتی به صورت دولتی درآید(که البته این کار، اشتباه است) ذیل وزارت رهنگ و ارشاد اسلامی قرار گیرد.
ناشناس 07:03 , 1400 دی 26 لطفا به حق هر کی دوست دارین به داد کتابداران مظلوم برسید حتی برای چند ثانیه شده به این قشر گمنام فکر کنید.
ناشناس 00:03 , 1400 دی 26 کتابدارها فقط زنده هستند و زندگی نمیکنند بلکه زنده‌مانی میکنن.
ناشناس 22:55 , 1400 دی 25 کتابدارا فقط به زنده بمانی روزارو سر میکنند
ناشناس 22:20 , 1400 دی 25 لطفا به مسائل معیشتی کتابداران رسیدگی کنید .
ناشناس 21:52 , 1400 دی 25 نهاد کتابخانه ها مظلوم ترین نهاد است لطفا به فریاد قشر مظلوم کتابدار ونهاد کتابخانه ها این پایگاه عظیم فرهنگی برسید.
ناشناس 21:28 , 1400 دی 25 با سلام ، رسیدگی به وضعیت معیشتی کتابداران و رفع دغدغه نان آنها ، نه تنها هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری فرهنگی می باشد . کتابدار زمانی می تواند دغدغه فرهنگی داشته باشد که دولت که متولی فرهنگ کمی به فکر این قشر نیز باشد . به امید روزی که فرهنگ نیز دغدغه عملی و واقعی مسوولین شود
پویش های پیشنهادی
پویش های در حال رشد
مختومه شده مطالبه
50000 پیگیری در صحن مجلس
10000 پیگیری از عالی ترین مسئول
1000 پیگیری از مسئول مربوطه
674
انتشار: 16:41 , 1400 دی 20 این پویش مختومه شده