انتشار : ۱۹:۴۵ , ۱۳۹۸ اسفند ۲۷ آخرین پیگیری: 1 سال 21 روز 10 ساعت قبل
مشکلات هسته معاملات بورس و کارگزاری‌ها را حل کنید
مهدی سازمان بورس تهران/ وزارت اقتصاد/ فرابورس/ مجلس/ ملی 8
قصه غمبار اختلال در هسته معاملات بورس تهران در حالی دیگر به امری عادی در جریان دادوستدهای بازار سهام تبدیل شده است. سوال فعالان بازار این است که این همه کارمزد اخذ شده برای کجا هزینه می شود؟ چرا سازمان بورس در مدیریت سایت مرجع بورس تهران ناتوان است؟ و چرا تحریم را بهانه بی کفایتی و ناتوانی شرکت مدیریت فناوری بورس قرار می دهید؟
این قضیه با اظهارات مسئولین از رییس جمهور تا وزیر اقصاد مبنی بر حمایت از بازار سرمایه و سرمایه داران به شدت در تضاد است. هنگ کردن هسته معاملات و داون شدن سایت tse با یک برنامه نویسی درست براحتی قابل حل است. از تمام مسئولین و رسانه ها از نمایندگان تا وزیر اقتصاد و دستگاه های نظارتی میخواهیم که به این مشکل رسیدگی کنند ضمنا با توجه به ضایع شدن حقوق بسیاری از مردم پیگیری دادستان کل کشور نیز لازم به نظر می رسد.

انصاف نیست یکعده که دسترسی به اینترنت دارند در بازار معاملات بورس دست به خرید و فروش بزنند و باعث ضرر و زیان عده ی کثیری از سهامداران شوند . خواهشمند است نسبت به باطل نمودن این معاملات کاملا غیر قانونی با هر روشی که میتوانید مقابله کنید . وقتی شرایط خرید و فروش سهام برای برخی فراهم میشود و قشر کثیری از این بازار که سهامدار جزء هستند و به اینترنت دسترسی ندارند خلاف قانون و مقررات هست که بازار بورس را بازگشایی می‌کنند.

مخاطب دیگری نوشت:
با توجه به ماموریت سازمانی سازمان بورس،شرکت های تابعه و کارگزاری‌ها جهت ایجاد بازاری منصفانه، کارآ و شفاف با ابزارهای متنوع و دسترسی آسان به‌منظور ایجاد ارزش افزوده برای ذی‌نفعان،متاسفانه مدتی است روند معاملات دچار اختلال شده و عدم نمایش مناسب اطلاعات بازار باعث سردرگمی معامله گران و عدم توانایی ایشان جهت اخذ تصمیم مناسب شده است.
قابل ذکر است درصدی از ارزش معامله به عنوان کارمزد معامله توسط نهادهای مذکور اخذ می شود که بالاتر از کارمزد معامله در بورس های سایر کشورهای جهان بوده و حتی با اخذ این مقدار متاسفانه خدمات مناسبی را به فعالان بازار ارائه نمی‌کنند.
در گذشته در جواب اعتراض به کارمزد بالای معاملات حجم پایین معاملات در بورس تهران را بهانه می کردند حال که حجم معاملات بسیار بالاست چرا نه خدماتی مناسبی به فعالان ارائه می‌شود و نه اقدامی برای کاهش کارمزد انجام می‌شود.

مخاطب دیگری نوشت:
از سالیان گذشته تا به امروز هسته معاملات سازمان بورس ، همیشه با اختلالاتی همراه بوده که بعضا بنا به شرایط فنی موجود قابل تحمل یا چشم پوشی بوده است. اما با افزایش روز افزون تعداد معاملات روزانه بازار سرمایه به دلیل اقبال عمومی مردم به این بازار، هسته معاملات ارتقا پیدا نکرده است بطوریکه در چند روز اخیر اطلاعات سفارش ها و معاملات در سامانه معاملات آنلاین همه کارگزاری ها با تاخیر چند دقیقه ای حتی تا ده دقیقه روبرو بوده است! این تاخیر در بروزرسانی اطلاعات مربوطه تاثیر مستقیم در معاملات فعالان بازار سرمایه کشور دارد و باعث ضرر و زیان معامله گران شده است. با توجه به عدم پاسخگویی و اقدام مناسب مسئولین ذیربط، به همین دلیل لازم دانستیم که حقوق خویش را از سازمان بورس و اوراق بهادار کشور مطالبه کنیم. هسته معاملات مناسب، سریع و بدون تاخیر برای بازار سرمایه ای که ارزش معاملات روزانه اش به بیش از 100000 میلیارد ریال رسیده است، حداقل مطالبه ی حدود 2 میلیون سهامدار فعال این بازار است! با توجه قابل پیش بینی بودن جذابیت بازار سرمایه برای مردم و جذب سرمایه های سرگردان موجود در اقتصاد، هیچگونه اهمالی برای ارتقاء زیر ساخت ها، متناسب با شرایط فعلی قابل پذیرش نیست و ضرر و زیان تحمیل شده به سهامداران بصورت مستقیم بر عهده مسئولین ذیربط می باشد. زیرا فرصت کافی برای ایجاد تغییرات لازم را داشته اند و انجام آن را به دلایل نامعلوم به تاخیر انداخته اند.
لذا از آن سازمان محترم خواهشمندیم، با ورود خویش جهت شفاف سازی بیشتر اقدامات لازم و مقتضی را بعمل آورد، تا بیش از پیش حق جامعه سهامداران تضییع نگردد.

مخاطب دیگری نوشت:
یکی از بهترین راه های افزایش عمق بازار و در عین حال عدم ضربه به نمادها و ایضاً حجم معاملاتِ بیشتر و بالتبع پُر شدنِ حجم مبنا در اکثر نمادهایی که عموماً در روزهای اخیر حتی نصف آن عدد هم معامله نشده اند افزایش زمان بازار است. مسئولینِ محترم می توانند بجای تصمیماتِ خلق الساعه از این پیشنهاد سازنده استقبال کنند که هم عمق بازار افزایش خواهد یافت و هم معاملات جذاب و پویاتر خواهد شد. به عنوان یک پیشنهاد می توان ساعات کار را به 7:30 تا 13:30 به همراهِ یک پیشگشایش 7 تا 7:30 تغییر داد؛ همانطور که برای یک عرضۀ اولیه طی دو هفتۀ اخیر در روزهای شامل دو عرضه ساعت 7 را آغاز زمان سفارش گیری معرفی کردند!.
امید است با پیگیری مسئولین و فعالانِ بازار سرمایه این مهم هرچه سریعتر شکل گیرد که هم دغدغۀ مسئولین که کنترل هیجان و ایجاد عمق در بازار سرمایه است مرتفع گردد و هم با افزایش معاملات که از یک سو به پویایی و مشارکت کمک می کند و از سوی دیگر مانع تقلب و سفتهبازی برای افزایش معاملاتِ کاذب شده و با انجام معاملات واقعی دغدغۀ حجم مبنا و رکود قیمتی در نمادهای بنیادی اما کوچک و پرپتانسیل را برطرف خواهد کرد!.

پی نوشت: وزیر محترم اقتصاد و رئیس محترم بانک مرکزی می توانند در نیل به این کمترین خواستۀ فعالینِ بازار سرمایه با توجه به نظر مساعدِ در خصوص افزایش زمان معاملات و جذابیت بخشی به این بخشِ مهم از اقتصاد کشور راهگشا باشند.

انتهای پیام /پ

ما را در شبکه‌های اجتماعی با my_farsnews@ دنبال کنید

سازمان بازرسی سازمان بورس وزارت اقتصاد هسته معاملات بورس
در حال پیگیری پیشنهاد و انتقاد
10000حمایت پیگیری در مجلس
5000 حمایت پیگیری از سازمان مربوطه
500 حمایت بررسی کارشناسی موضوع
50 حمایت انتشار در سایت
264
انتشار: ۱۹:۴۵ , ۱۳۹۸ اسفند ۲۷
آخرین حامیان
دیدگاه تان را بنویسید

لطفا منتظر بمانید...
نظر شما ارسال گردید و پس از تایید منتشر خواهد شد
نظر شما تایید و منتشر شد
دیدگاه ها
 
ناشناس ۰۹:۵۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۴ باسلام،خواهشمند است مشکلات مربوط به هسته معاملات رفع شود.
 
ناشناس ۰۲:۳۶ ۱۳۹۸/۱۲/۲۵ .سلام.خسته نباشید.خواهشا این هسته معاملات رو درست کنید.خسته شدیم از بس زیان دادیم اینو چه جوری باید به شما فهموند.هی ما هیچی نمیگیم شما هم به روتون نمیارید
 
ناشناس ۰۸:۲۸ ۱۳۹۸/۱۲/۲۵ خوهشا کاری بکنید و پیگیری کنید بیچارمون کرده این اختلال
 
ناشناس ۱۳:۵۶ ۱۳۹۸/۱۲/۲۵ جناب آقای دژپسند لطفا بساط این رانت خوارهای بیسواد رو از سازمان بورس جمع کنید. این حضرات دارند اقتصاد کشور رو با فراری دادن سرمایه ها و غول نقدینگی به بازار ارز و مسکن به ورزه نابودی میکشند.
 
ناشناس ۱۴:۵۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۵ این چه وضعشه هرروز هسته معاملا هنگه لطفا پیگیری کنید اینجوری مسئولین قصد حمایت ازبازار سرمایه رو دارن؟
 
ناشناس ۱۵:۵۴ ۱۳۹۸/۱۲/۲۵ هسته معاملات امروز ایراد داشته معامله تو فرابورس قبل از ساعت شروع معاملات انجام شده بعدش لغوش نمیکنن زیبا نیست؟
 
ناشناس ۱۹:۲۴ ۱۳۹۸/۱۲/۲۵ باعث ضرر خیلی از سهامداران شد،اختلال هسته
 
ناشناس ۰۸:۰۱ ۱۳۹۹/۰۶/۰۴ طبق قانون باید حقوق سربازان بین 60 تا 90 درصد حقوق کادر باشد. اما سرباز متاهل با فوق لیسانس، تمام وقت سربازه و 300 هزار تومن حقوق میگیره. آیا 300 هزار تومان حتی فقط هزینه رفت و آمد در یک ماه را پوشش می دهد؟ کمپین حمایت از افزایش حقوق سربازان https://www.farsnews.ir/my/c/24364
سوژه های پیشنهادی
سوژه های در حال رشد