اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر
انتشار : 14:24 , 1401 اردیبهشت 10 آخرین پیگیری: 3 ماه 20 روز 13 ساعت قبل

پیشنهاد احداث سایت زباله‌سوز و بازیافت زباله خاورمیانه در گیلان

مطالبه گر حقوق بشری شهرداری/ گیلان 6
موضوع: بزرگ‌ترین سایت بازیافت خاورمیانه
با سلام و احترام
معضل زباله روز به روز در حال افزایش است و بسیاری از کشورها نیز این معضل را تبدیل به فرصت کردند.
به طوری که هم اقدام به رفع نگرانی انباشت زباله و گسترش آلودگی می کنند و نیز ایجاد اشتغال و درآمد پایدار کرده‌اند.
میزان زباله در سه استان شمالی به نسبت جمعیت بالا است که بخشی از این میزان زباله مربوط به ساکنین خود استان است و بخش مهمی از آن نیز به گردشگرانی که به این استان ها وارد می‌شوند، مربوط می‌شود.

لذا درخواست می شود بزرگ ترین سایت و مجموعه زباله سوز و بازیافت زباله خاورمیانه را در منطقه ای باز و خشک که قابل گسترش باشد احداث فرمایید. علت عدم انتخاب این سایت خارج از استان های شمالی به دلیل کیفیت و ارزش خاک اینجاست که خود آن باعث اشتغال زایی می شود که حفظ این خاک خودش رفع بخشی از مشکلات ساکنین است. شما می دانید که زباله طلای سیاه نام گرفته است پس چه بهتر که با ایجاد یک طرح ملی و فراملی همه استانها از مزایای این طرح و ایده بهره مند شوند. استان های شمالی از شر زباله رها خواهند شد و نشاط و امید باز خواهد گشت، استانی که کارخانه در آن واقع خواهد شد افزایش ظرفیت اشتغال خواهد داشت، همچنین صنایع وابسته در خروج ارز به جهت واردات برخی مواد اولیه سود خواهند برد. در کشور بطور متوسط برای هر نفر 650 تا 750 گرم در روز تولید زباله است و سالانه حدود 21 میلیون تن پسماند عادی و شهری در کشور تولید می‌شود. از مزایای بازیافت باید خاطر نشان کرد که: میزان مصرف انرژی(آب، برق، گاز و سایر منابع ) برای تولید محصولات با استفاده از مواد بازیافتی در مقایسه با محصولاتی که در آن از مواد خام استفاده شده است بسیار پایین است و هزینه تمام شده را بسیار کاهش می‌دهد. البته توجه به رعایت استانداردها در این کالاها نیز اهمیت دارد. بنابراین در چرخه بازیافت سه مزیت اقتصادی(چرخه اقتصادی و رونق بخش تولید)، اجتماعی(ایجاد اشتغال) و حفظ محیط زیست (بازیافت پسماندها و مواد و جلوگیری از انتشار آن در محیط زیست) وجود دارد که باید بدان توجه کرد.
اهداف:
۱. انتقال زباله های مازاد استان ها به این مرکز
۲. اشتغال زایی
۳. باز بهره برداری مواد اولیه
۴. جلوگیری گسترش کویر به شهرها

دلایل برای انتخاب منطقه ای خشک: متاسفانه ما هر ساله شاهد گسترش کویر، ریزگردها و عقب نشینی شهرها هستیم. احداث چنین مجموعه‌ای ضمن آنکه باعث ایجاد اشتغال در آن منطقه می شود باعث می‌شود که نگاه محیط زیستی نیز پیدا کند و مجموعه ضمن بازیافت با ایجاد فضا های سبز، کاشت درختان، ایجاد پارک برای کارکنان و ساختمان های اقامت موقت باعث می شود که مردم منطقه عقب نشینی نکنند.
برخلاف پتروشیمی که آلودگی بسیاری دارد و نامتناسب بودن برخی صنایع با محیط این سایت با موقعیت جغرافیای مناطق خشک سازگارتر است.
هزینه برای یک منطقه با وسعت بالا که درگیر مسائل محیط زیستی و کشاورزی نباشد یک مزیت است.

کسب و کارهای دیگری که در ایجاد این سایت بزرگ رونق پیدا خواهند کرد:
۱. حمل و نقل (ریلی، کامیونی) برای انتقال زباله ها به محل سایت
۲. صنایعی که نیاز به مواد اولیه های بازیافت شده دارند که برخی از این مواد اولیه وارداتی هستند با بازیافت بدون نیاز به واردات دوباره بهره برداری می شوند.
۳. محیط زیست، شرکت های مدیریت فضای سبز
۴. ساختمان سازی
۵. تولید صنایع کارخانه ای
۶. شرکت های راهسازی
در پایان عاجزانه به عنوان یک شهروند گیلانی درخواست می شود به صورت جهادی این پروژه را پیگیری فرمایید که در کمترین زمان ممکن و حداکثر ترین کیفیت و استاندارد ایجاد شود.

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

سراوان بازیافت زباله سراوان محیط زیستی
دیدگاه تان را بنویسید
برای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری شوید
دیدگاه ها
عبدالله 20:11 , 1401 اردیبهشت 29 حمایت شدید. لطفاً شما هم از پویش من حمایت کنین فقط با یک کلیک کمک بزرگی میکنید. ***
هموطن 08:12 , 1401 اردیبهشت 11 حمایت شدید خواهشمندم از پویش مشکلات بانک های ادغامی حمایت کنین فقط با یک کلیک کمک بزرگی میکنید https://www.farsnews.ir/my/c/135547
همه با هم 21:51 , 1401 اردیبهشت 10 حمایت شدید. لطفا شما هم از پویش شفافیت آرا نمایندگان حمایت کنید http://fna.ir/fci و افشای صوت جلسه بنزین و روحانی http://fna.ir/fg7
حسین 19:17 , 1401 اردیبهشت 10 سلام لطفا بر روی اسم بنده زده و برای انتقاد از صدا و سیما به خاطر پخش تصاویر نامناسب از یکی از شبکه ها از پویش من حمایت کنید
ناشناس 17:35 , 1401 اردیبهشت 10 بهترین راهی که داریم، ز‌‌‌مینه‌سا‌‌زی برای ظهور حضر‌‌‌‌‌ت مـهـد‌‌‌‌‌ی‌‌‌(‌‌‌عج‌‌‌) است... او از مشکلات‌ ما بیش از خودمان متأثر می‌شود... او در زمان خودش غر‌‌‌یب است... تا می‌توانیم درباره‌اش مطالعه و قلم‌فرسایی کنیم، و او را به‌صو‌‌رت صحیح به جا‌‌‌معه معرفی کنیم.
علیرضا 16:54 , 1401 اردیبهشت 10 لطفا روی اسمم بزنید و از پویش من حمایت کنید
پویش های پیشنهادی
پویش های در حال رشد
منقضی شده مطالبه
50000 پیگیری در صحن مجلس
10000 پیگیری از عالی ترین مسئول
1000 پیگیری از مسئول مربوطه
100 گزارش از مطالبه
27
 • 27
  100
  گزارش از مطالبه
 • 1000
  پیگیری از مسئول مربوطه
 • 10000
  پیگیری از عالی ترین مسئول
 • 50000
  پیگیری در صحن مجلس
انتشار: 14:24 , 1401 اردیبهشت 10 این پویش منقضی شده