اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر
انتشار : 21:02 , 1401 آبان 30 آخرین پیگیری:

انحصار در تولید و توزیع انسولین را لغو کنید

میم صاد سازمان غذا و دارو/وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی/دانشگاه علوم پزشکی، معاونت غذا و دارو/ 7
سازمان غذا و دارو/وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی/دانشگاه علوم پزشکی، معاونت غذا و دارو/
همانگونه که می‌دانید درصد قابل توجهی از مردم ایران به دیابت مبتلا هستند و در این بین، دیابتی‌های وابسته به انسولین که اتفاقا شامل کودکان و حتی نوزادان هم می‌شود، جمعیت کثیر و قابل توجهی را تشکیل می‌دهند.

زمانی که از انسولین سخن می‌گوییم ، نیک می‌دانیم که حیاتی‌ترین محصول دارویی نه صرفا برای کنترل که برای زنده ماندن یک بیمار دیابتی ، همین انسولین است . از همین رو، کیفیت، سلامت، اثربخشی و از همه مهمتر، مصون ماندن مصرف کننده از عوارض کوتاه و بلندمدت آن، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است .

انسولین‌های قلمی از پرمصرف‌ترین نوع انواع انسولین در ایران هستند که متاسفانه هر از گاهی، با کمبود یا حتی فقدان کامل آن ها در سطح جامعه مواجه میشویم . مشکلی که نه تنها سلامت و جان دیابتی ها را بطور جدی تهدید میکند، بلکه باعث بروز گرفتاری ها و همچنین تحمیل استرس های فراوان به خانواده های این بیماران نیز میشود .

یکی از راه های مدیریت و کاهش این تنش ، طبیعتا افزایش توزیع انواع انسولین از حیث برند در بازار است که اتفاقا حرکت به سمت تولید داخلی میتواند نقش مهمی در این عرصه ایفا کند. اما اتفاقی که در کمال شگفتی طی سالهای اخیر در کشور در حال رخداد است ، کاهش دستوری سهم انسولین های وارداتی و الزام مصرف کنندگان به استفاده از انسولین های داخلی است که معنایی جز انحصار ندارد .

سوال اساسی اینجاست که آیا تجربه تلخ انحصار در بخش صنعت از جمله خودرو، بقدر کافی برای مسئولان تصمیم گیر عبرت آموز نبود که حال در کمال تعجب ، با جان و سلامت مردم چنین کاری در حال انجام است ؟ چه امری مهم تر و اساسی تر از سلامت مردم است که به بهانه کمبود ارز یا حمایت از تولید داخل، به آن بی توجهی میشود ؟

مسئولان محترم حوزه بهداشت و دارو

تولید و توزیع انسولین های داخلی قطعا امری پسندیده و مثبت است. اما زمانی می تواند قابل دفاع باشد که به بهانه حمایت از این تولید ها ، واردات انواع انسولین که سالهاست جامعه دیابتی از آن ها استفاده میکنند را قطع نکنید و انتخاب نهایی را بر عهده مصرف کننده نهایی بگذارید . بر کسی پوشیده نیست که در صورت بالا بودن کیفیت یک محصول ، فارغ از ایرانی یا خارجی بودن آن ، میل به استفاده از آن در بین مردم افزایش پیدا خواهد کرد و همین امر در بازار رقابتی ، باعث کاهش سهم سایر تولیدات خواهد شد .
در مقابل، وجود انحصار در تولید یک محصول دارویی، می تواند شرکتهای تولید کننده را از هرگونه ارتقای کیفی و توجه به نیاز بازار ، بی نیاز کرده و همچنین توازن در توزیع را نیز بر هم بزند .
از سویی دیگر ، تولیدات داخلی برای رقابت با سایر محصولات و همچنین با هدف جلب اعتماد مصرف کنندگان ، باید دارای تاییدیه های جهانی و همچنین گزارش علمی مفصل درباره مطالعات بالینی باشند . امروزه نمی توان با بسنده کردن به تاییدیه های داخلی و همچنین گزارشات مبهم درباره یک محصول ، از جامعه انتظار حمایت از آن را داشت که اتفاقا رقبایش تمامی این مولفه ها را دارا هستند .


حال با این مقدمه و توضیح ، امضاکنندگان این مطالبه، از مسئولین تصمیم گیر در حوزه دارو و بهداشت، سه مطالبه اساسی دارند که امیدوارند در اسرع وقت نسبت به آن ها واکنش مطلوب نشان داده و گامی مهم و بزرگ در کاهش دغدغه ها و نگرانی های جامعه بزرگ دیابتی ایران بردارند :

اول : انحصار در توزیع انواع انسولین را لغو کنید . اجازه دهید انواع انسولین با برند های مختلف وارد کشور شوند و در کنار تولیدات داخلی در سبد داروخانه های کشور به مصرف کننده نهایی ارایه شوند.
دوم : نگاه های سیاسی در تامین اقلام دارویی را کنار گذاشته و صرفا به تامین سلامت بیماران دیابتی توجه کنید . تامین ارز برای دارو نباید به اولویت چندم تبدیل شود .
سوم : برای افزایش رقابت و همچنین تنویر افکار عمومی ، تاییدیه های جهانی انسولین های تولید داخل از جمله ( بازالین ، گلاین و رپیدسولین ) را منتشر کنید تا مصرف کنندگان با آگاهی کامل از کیفیت و سلامت این تولیدات، برای خرید و استفاده از آنها ترغیب شوند .
چهارم : با جان و روان مردم بازی نکنید . شاید جامعه بتواند برای چند روز یا هفته با نبودن داروهای عمومی کنار بیاید، اما یک ساعت تاخیر در تزریق انسولین برای بیمار دیابتی میتواند حکم مرگ داشته باشد . به همین جهت، کمبود انسولین در برهه های مختلف را یکبار برای همیشه رفع کنید .

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

انسولین لانتوس رپیدسولین انحصار کمبود دارو جامعه دیابت کمبود انسولین تولید داخل تاییدیه جهانی دارو
دیدگاه تان را بنویسید
برای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری شوید
دیدگاه ها
9**6051 01:20 , 1401 آذر 3 امیدوارم تاثیرگزارباشد.
9**0713 00:27 , 1401 آذر 3 فرزند من با انسولین های ایرانی قنداش کنترل نمیشه این حق بچه های ماست که از انسولین های خارجی که مورد تایید هست استفاده کنن استفاده از انسولین های با کیفیت برای فرزندانمان مثل اکسیژن میمونه تمام کشورها از بهترین تجهیزات دارن استفاده میکنن از دیابتی ها حمایت میشه اونوقت ما باید توی کشور خودمون باید دربه در دنبال یه انسولین باشیم آخه انصافتون کجاست فکر کنید فرزند خودتون دیابت داره آیا بازم همچین تصمیمی میگرفتین ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
9**7715 22:51 , 1401 آذر 2 انسولین با کیفیت و تایید شده حق هر دیابتی هست که در ایران زندگی میکنه من انسولینی که تاییدیه آن مشخص نیست رو به هیچ وجه استفاده نمیکنم (ایرانی) ولی اگه انسولین ایرانی تاییده داره منتشر کنید که با افتخار و قطعا ازش استفاده میکنم ما که از تجهیزات روز دنیا مثل دستگاه پیمایش مداوم قند خون نمیتونیم استفاده کنیم لااقل انسولینای با کیفیت رو از ما دریغ نکنید
9**6475 20:24 , 1401 آذر 2 تاییدیه های بین المللی بازالین و گلاین را منتشر کنید ...حق بچه های ما استفاده از انسولین با کیفیت است
9**6788 20:01 , 1401 آذر 2 انسولین با کیفیت و تایید شده حق فرزند من هست من انسولینی که تاییدیه آن مشخص نیست رو به هیچ وجه استفاده نمیکنم (ایرانی) لطفا از فرزندان دیابتی ایرانمان حمایت کنید و پی گیر باشید
9**7466 19:44 , 1401 آذر 2 من برای فرزندم به هیچ عنوان انسولین های ایرانی یا بدون تاییدیه استفاده نمیکنم . انسولین های معتبر و خارجی باید در دسترس بیماران دیابتی باشد . انسولین نیاز حیاتی هر فرد دیابتی هست . جان فرزندم برای من ارزشمند است .لطفا پیگیری کنید .
9**3950 07:29 , 1401 آذر 2 تو رو خدا در مورد دارو مسعله رو سیاسی نکنید بزارید ملت با بیناری که دارن زجر میکشن لااقل دارو در دسترسسون باشه .خیلی سخت شده .اصلا داروهای خارجی که دکترها مینویسن پیدا نمیشه ..من پسرم ریتالین‌مصرف میکنه .شهر رو بهم زدیم پیدا نکردیم .انقد گریه ودعا کردم آخرش به زور از یه داروخانه پیدا کردم
پویش های پیشنهادی
پویش های در حال رشد
در حال پیگیری مطالبه
50000 پیگیری در صحن مجلس
10000 پیگیری از عالی ترین مسئول
1000 پیگیری از مسئول مربوطه
100 گزارش از مطالبه
1242
 • 100
  گزارش از مطالبه
 • 1000
  پیگیری از مسئول مربوطه
 • 1242
  10000
  پیگیری از عالی ترین مسئول
 • 50000
  پیگیری در صحن مجلس
انتشار: 21:02 , 1401 آبان 30 زمان مانده تا انتشار پیگیری فارس