انتشار : ۱۱:۳۴ , ۱۳۹۹ خرداد ۱۵
تست آمینوسنتز برای ارزیابی سلامت جنین رایگان شود
فوآد شبانی نهاد مقام معظم رهبری امام خامنه ای/ نهاد ریاست جمهوری/ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی/ نمایندگان مجلس یازدهم/ 1نظر
بسم الله الرحمن الرحیم
اهمیت موضوع افزایش جمعیت از نگاه مقام معظم رهبری
مسئله‌ی تکثیر نسل، تکثیر اولاد در جامعه مطرح شد، خب مسئولین هم همراهی کردند، موافقت کردند؛ من می‌شنوم در گوشه و کنار، بر خلاف آن عمل میکنند. این چیزی است که غربی‌ها میخواهند؛ غربی‌ها با افزایش عدد مسلمانها مخالفند، با افزایش عدد ملّتی که جوانهایش میتوانند در عرصه ظاهر بشوند و کشور را به اوج برسانند، معلوم است که مخالفند. ما نباید کار را جوری پیش ببریم که مقصود آنها عملی بشود؛ باید جوری حرکت بکنید که مقاصد اسلامی تأمین بشود، این وظیفه‌ی ما است، وظیفه‌ی مسئولین ما این است.۱۳۹۶/۱۲/۱۷

تست آمینوسنتز چیست؟
تست آمینوسنتز آزمایشی است که در آن از مایع آمینوتیک برای بررسی و گاهی درمان نمونه‌برداری می‌شود. مایع آمینوتیک مایعی است که در داخل رحم درون کیسه آب قرار دارد و در طول دوران حاملگی از جنین محافظت می‌کند. این مایع حاوی سلول‌های جنین و مواد شیمیایی مختلفی است که توسط جنین تولید می‌شوند.
چرا تست آمینوسنتز انجام میشود و کاربرد آن چیست؟
آمینوسنتز ژنتیکی
تست آمینوسنتز ژنتیکی اطلاعات دقیقی را در خصوص ساختار ژنتیکی نوزاد در اختیار ما قرار می‌دهد. معمولاً تست آمینوسنتز ژنتیکی زمانی گرفته می‌شود که نتایج آزمایش‌های قبلی نشانگر مشکلاتی در جنین و بارداری است و مادر اصرار دارد که نوزاد را به دنیا بیاورد.

آمینوسنتز ژنتیکی معمولاً بین هفته‌های ۱۵ تا ۲۰ بارداری گرفته می‌شود. آزمایش‌های آمینوسنتزی که زودتر از هفته ۱۵ بارداری گرفته می‌شوند برای تشخیص بیماری‌های پیچیده‌تری است.
زمانی که مادر یکی از شرایط زیر را داشته باشد احتمال می‌رود که نوزاد دچار مشکلات ژنتیکی باشد:
نتیجه‌ی آزمایش غربال‌گری قبل از زایمان وی مثبت باشد. اگر نتیجه آزمایشات ۳ ماهه نخست بارداری و یا غربالگری دی ان ای آزاد جنینی مثبت یا نگران‌کننده باشد. برای تشخیص بهتر هرگونه بیماری از مادر تست آمینوسنتز گرفته می‌شود.
درصورتی‌که در زایمان‌های قبلی جنین دچار بیماری‌های کروموزومی و یا نقص لوله‌ی عصبی بوده باشد. اگر در زایمان‌های قبلی جنین دچار بیماری‌هایی نظیر سندروم دان یا نقص لوله‌ی عصبی که یک بیماری جدی است و بر روی مغز و نخاع تأثیر می‌گذارد بوده باشد پزشک برای اطمینان از این‌که در این بارداری این بیماری‌ها جنین را تهدید نمی‌کند توصیه می‌نماید تا تست آمینوسنتز انجام شود.
زمانی که مادر در هنگام بارداری بیش از ۳۵ سال داشته باشد. خطر ابتلا به بیماری‌های کروموزومی مانند سندرم دان در کودکانی که مادر آن‌ها در هنگام زایمان بیش از ۳۵ سال سن داشته زیادتر است. پزشک برای اطمینان از عدم وجود این بیماری‌ها توصیه می‌نماید تا مادر تست آمینوسنتز را انجام دهد.
اگر والدین در خانواده‌ی خود سابقه‌ی بیماری‌های ژنتیکی داشته و یا ناقل مشکلات ژنتیکی باشند. در کنار تشخیص بیماری‌هایی چون سندروم دان و اسپینا بیفیدا یا شکافت مهره‌ها تست آمینوسنتز در تشخیص بیماری‌های دیگری چون فیبروز کیستیک نیز مؤثر است.
در بیمارانی که نتیجه سونوگرافی آن‌ها غیرطبیعی بوده است پزشک توصیه می‌کند تا برای تشخیص و اطمینان بهتر از وجود هرگونه بیماری ژنتیکی که باعث غیرطبیعی شدن نتیجه‌ی سونوگرافی شده است تست آمینوسنتز انجام شود.
تست آمینوسنتز بلوغ ریه‌ی جنین
تست آمینوسنتز بلوغ ریه‌ی جنین زمانی که ریه‌های جنین به‌صورت کامل تشکیل‌شده و برای تولد آماده‌شده‌اند انجام می‌شود. این تست زمانی که تشخیص داده شود مادر چه از طریق زایمان طبیعی و چه از طریق سزارین دچار زایمان زودرس خواهد شد و برای جلوگیری از پیچیدگی و سخت شدن زایمان برای مادر در شرایط غیرضروری انجام می‌شود. این تست معمولاً در طی هفته ۳۲ تا ۳۹ حاملگی گرفته می‌شود چراکه تا قبل از آن ریه‌های جنین به‌طور کامل تشکیل نشده.

تشخیص عفونت جنین
گاهی امکان دارد تست آمینوسنتز برای تشخیص وجود عفونت یا دیگر بیماری‌ها در جنین انجام شود. همچنین گاهی این تست برای تشخیص شدت کم‌خونی در نوزادانی که دچار حساسیت آر اچ هستند گرفته می‌شود. حساسیت آر اچ بیماری غیر رایجی است که در آن سیستم ایمنی بدن مادر آنتی‌بادی‌هایی را بر ضد پروتئین خاصی در سطح سلول‌های خونی جنین ترشح می‌کند.

درمان پلی هیدارمینوس
اگر بیمار در طول دوران بارداری مقدار زیادی مایع آمینوتیت تولید کند پلی هیدرامینوس از تست آمینوسنتز برای بیرون کشیدن مقدار اضافی این مایع از رحم استفاده می‌شود.
هرچند انجام تست آمینوسنتز خالی از آسیب های احتمالی نیست لیکن گاهی برای اطمینان حاصل کردن از سلامت جنین در دوران بارداری از حیث ژنتیکی و آینده فرزند هیچ راهی جز این روش وجود ندارد.


متن مطالبه :
نظر به هزینه‌های هنگفت پروسه آمینوسنتز یعنی از دریافت مشاوره‌های اولیه از پزشک برای امور ژنتیکی تا دریافت نمونه از مادر برای انجام آزمایش کامل و همچنین خود آزمایش مربوطه از آن مقام مسئول استدعا داریم نسبت به اقدامات لازم حمایتی جهت رایگان نمودن این پروسه برای یکایک خانواده‌های ایرانی در راستای منویات امام خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی حفظکم الله در خصوص پشتیبانی از خانواده ایرانی اقدامات لازم را مبذول فرمایید.
یقینا این امر با تشکیل پایگاه داده‌های ژنتیکی در سطح ملی می‌تواند آینده سلامت کشور را در سند چشم انداز جمعیتی 1440 از حیث بروز آسیب‌های ژنتیکی محتمل روشن‌تر از همیشه نماید.
نباید فراموش کرد همانطور که تن سالم در بدن سالم است، جامعه توانمند و سلامت در گرو شهروندان سالم و توانا است. این امر نیازمند نگرشی راهبردی نسبت به سرمایه گذاری در آینده سلامت کشور ماست.
سلامت مادر سلامت جنین جنگ جهانی جمعیت بیانات مقام معظم رهبری فیش های افزایش جمعیت تشخیص ژنتیک
در حال پیگیری پیشنهاد و انتقاد
50000حمایت پیگیری در مجلس
10000 حمایت پیگیری از سازمان مربوطه
1000 حمایت بررسی کارشناسی موضوع
100 حمایت انتشار در سایت
58
انتشار: ۱۱:۳۴ , ۱۳۹۹ خرداد ۱۵
پیگیری های مرتبط
آخرین حامیان
دیدگاه تان را بنویسید
لطفا منتظر بمانید...
نظر شما ارسال گردید و پس از تایید منتشر خواهد شد
نظر شما تایید و منتشر شد
دیدگاه ها
 
ناشناس ۰۲:۱۷ ۱۳۹۹/۰۳/۱۸ با سلام و تشکر فراوان بابت پیشنهادی که در مورد رایگان شدن هزینه های تست تشخیصی ژنتیکامینوسنتز شده است،باید این نکته را مد نظر داشت با توجه به این نکته که در کشور ما سن ازدواج جوانان میهنمان بالا رفته و به همان نسبتسن باروری هم افزایش یافته است،به نظر می‌رسد این پیشنهاد بسیار عالی و کاربردی میباشد و دعای خیر میلیونها نفر بدرقه ی راه بزرگوارانی خواهد بود که تلاشی برای اجرای این طرح انجام داده و این طرح را به لطف خداوند متعال و همت مسوولان عملی فرمایند.ومن ا.... توفیق،اجرکم عندا.....
سوژه های پیشنهادی
سوژه های در حال رشد