انتشار : ۱۱:۵۶ , ۱۳۹۹ خرداد ۲۵ آخرین پیگیری: 1 ماه 28 روز 2 ساعت قبل
چرا نیمی از سهام عدالت مردم داده نشد؟
محمد دهقانی سازمان بازرسی کل کشور/ سازمان خصوصی‌سازی/ ملی 5نظر
در حالی‌ که در ابتدا قرار بود سهم هر فرد یعنی ارزش هر ورقه سهام عدالت ۵۰۰ هزار تومان باشد، اما در نهایت یک‌میلیون تومانی شد.

اولین سود نقدی، در سال ۱۳۸۸ و پیش از تسویه بدهی سهام عدالت از سوی دولت به مردم پرداخت شد. اما پس از ۱۰ سال از شروع طرح سهام عدالت و در سال ۱۳۹۵، دولت پروژه به‌ اصطلاح آزادسازی سهام عدالت را کلید زد. مبنای این تصمیم گذشت ۱۰ سال مهلت قانونی تسویه بوده است و در همان سال، دولت با اطلاع‌رسانی و ضعیف به سهامداران عدالت اعلام کرد با مراجعه به سامانه سهام عدالت نسبت به پرداخت مانده بدهی خود اقدام نمایند.

بر اساس اطلاعات موجود، این موضوع با عدم استقبال مردم به دلیل بی‌اطلاعی و عدم شفافیت سیاست‌های دولت در آزادسازی سهام عدالت روبه‌رو شد و تنها چند هزار نفر از میان بیش از ۴۰ میلیون نفر اقدام به واریز بدهی خود نمودند. در این زمان هیچ‌گونه زمان‌بندی و شفافیتی در آزادسازی سهام عدالت و پرداخت پول وجود نداشت. از سوی دیگر، سؤال اساسی این بود که چگونه باگذشت بیش از یک دهه و رشد چند برابری تورم و شاخص بورس و دلار، سود این شرکت‌ها تنها نیمی از بدهی مشمولان را پوشش داده است و کل یک‌ میلیون تومان تسویه نشده است؟

پس از ارائه صورتحساب در سامانه مشخص شد که سود سهام، حدود ۵۳۰ هزار تومان از بدهی‌ها را پوشش داده است و اکنون سازمان خصوصی‌سازی با تعیین و تمدید چندین‌باره مهلت‌ها از مردم خواست تا بدهی ۴۷۰ هزارتومانی خود را بابت سهام عدالت به دولت بپردازند.

دولت برای افرادی که بدهی خود را نپرداختند به ارزش زمان تخصیص سهام عدالت یعنی سال ۱۳۸۴، از دارایی‌هایشان کاست. درحالی‌که بر اساس آیین‌نامه واگذاری، بدهی مشمول سود فروش نبوده است یعنی به بدهی بابت تأخیر بهره تعلق نمی‌گرفته است. درحالی‌که برای بیش از یک دهه مدیریت سهام عدالت در اختیار دولت بوده و مدیریت، سودآوری و تقسیم سود توسط دولت صورت گرفته است. در شرایطی که در آن زمان ارزش سهام عدالت هر فرد ۴ تا ۵ میلیون تومان برآورد می‌گردید، اما دولت به بهانه بدهی حدود ۴۷۰ هزار تومانی، حدود نیمی از دارایی‌های سهامداران عدالت را از آن خود کرد. درحالی‌که رقم بدهی تنها معادل ۱۰ دارایی‌های هر فرد بوده و دولت در بدترین حالت می‌بایست معادل ریالی طلب خود را از محل ارزش روز دارایی‌ها بکاهد. در حقیقت دولت در سال ۱۳۹۶ طلب خود را برمبنای قیمت‌های سال ۱۳۸۴ برداشت کرد.

در حالی‌که کل طلب دولت حدود ۱۸ تا ۲۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود، ارزش روز دارایی‌هایی که دولت به بهانه بدهی‌های سهامداران عدالت از آن خود کرد، بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که باید هرچه سریع‌تر به‌حساب مردم بازگردد. به بیان ساده‌تر، هر یک‌میلیون تومان سهام تعلق‌گرفته به مردم ایران، امروز بیش از ۱۵ میلیون تومان ارزش دارد.
حال هر فرد به جای اینکه از فروش سهام خود بیش از 15 میلیون تومان عایدی داشته باشد تنها حدود 8 میلیون تومان درآمد خواهد داشت. پیشنهاد ما این است که میزان برداشت شده از حساب هر شخص باید به او بازگردد و تنها مبلغ حدودا نیم میلیون تومان به قیمت سال سال 96 از حساب هر فرد بابت بدهی سهام عدالت کسر شود. لطفاً این موضوع را پیگیری کنید.

انتهای پیام /ن

سهام عدالت حق الناس
در حال پیگیری پیشنهاد و انتقاد
50000حمایت پیگیری در مجلس
10000 حمایت پیگیری از سازمان مربوطه
1000 حمایت بررسی کارشناسی موضوع
100 حمایت انتشار در سایت
155
انتشار: ۱۱:۵۶ , ۱۳۹۹ خرداد ۲۵
پیگیری های مرتبط
آخرین حامیان
دیدگاه تان را بنویسید
لطفا منتظر بمانید...
نظر شما ارسال گردید و پس از تایید منتشر خواهد شد
نظر شما تایید و منتشر شد
دیدگاه ها
 
سعید گلشن ۱۵:۵۴ ۱۳۹۹/۰۳/۲۵ سلام من یک کمپین درست کردم به نام اضافه‌ کردن سهام عدالت به «پرتفوی» شرکت‌های کارگزاری لطفا از آن حمایت کنید
 
سعید گلشن ۱۵:۵۶ ۱۳۹۹/۰۳/۲۵ سلام بنده یک کمپین درست کردم به نام اضافه‌ کردن سهام عدالت به «پرتفوی» شرکت‌های کارگزاری لطفا از آن حمایت کنید.
 
ناشناس ۱۲:۱۵ ۱۳۹۹/۰۳/۲۶ سلام از اطلاع رسانی متشکرم
 
ناشناس ۰۰:۵۷ ۱۳۹۹/۰۴/۱۱ در حال حاضر پیگیری نمایندگان مجلس برای جاماندگان سهام عدالت باید همراه با برگشت نیمی از حق خورده شده دارندگان فعلی باشه بلکه حق دارندگان سابق اولویت داره چون الان که سهام عدالت آزاد شده خودش از هر رانت اطلاعاتی برا مشمولین جدید بالاتره
 
ناشناس ۰۷:۱۴ ۱۳۹۹/۰۴/۳۱ الان این اطلاعات باید به صورت مدون و مستدل به مجلس ارائه بشه و مجلس پیگیر اصلی این موضوع باشه، نه کمپین مردمی!!!
سوژه های پیشنهادی
سوژه های در حال رشد