انتشار : ۱۴:۲۱ , ۱۳۹۹ تیر ۲۳
ضرورت ایجاد سازوکارهای جدید در شورای نگهبان
afn شورای نگهبان قانون اساسی/ ملی 4نظر
از مهمترین مسائل سیاسی کشور که شاید هیچگاه به صورت جدی مورد مطالبه و بررسی قرار نگرفته، ایجاد شفافیت و دقت برای شورای محترم نگهبان است.
این مسئله به چند جهت حائز اهمیت است. با ایجاد شفافیت در معیارها و تشخیص مصداق‌های شورای نگهبان، می‌توان بهتر در مورد صحت و دقت عملکرد این شورا قضاوت کرد.
به جرأت می‌توان گفت همه گروه‌های سیاسی در کشور، اعتراض، نقد یا حداقل دلخوری از عملکرد شورای نگهبان دارند. از چپِ چپ تا راستِ راست و دیگران... یکی به رد صلاحیت سلیقه‌ای افرادِ لایق معترض است و دیگری به احراز صلاحیت افراد فاسد و ناصالح! در این بین که در نبود شفافیت همگی در فضایی تاریک سخن می‌گویند، فضای سوء استفاده فراهم شده و شاهد آن هستیم که به بهانه‌های مختلف ماهیت نظارت که اصلی غیر قابل مسامحه است را هدف قرار می‌دهند.
معتقدیم تنها راه بهبود اوضاع در میدان سیاسی کشور، ایجاد شفافیت در شورای محترم نگهبان است. در صورتی که آقای عباسعلی کدخدایی سخنگوی محترم شورای نگهبان بارها اعلام کرده معیارهای شورای نگهبان برای تایید یا رد صلاحیت به صورت عینی و دقیق مشخص است، اما هیچگاه شورای نگهبان این موارد را اعلام نکرده است.
از طرف دیگر به علت وجود نقضان در قانون، شورای نگهبان اجازه ندارد اطلاعاتی که از متقاضیان ثبت نام در انتخابات‌ها برای رد صلاحیت آنها استفاده کرده و تطبیق مصداق می‌دهد، به صورت عمومی اعلام کند و این علاوه بر ایجاد فرصت سوء استفاده برای فرافکنی توسط افراد رد شده، امکان عملکرد سلیقه‌ای یا اعمال فشار از نهادهای دیگر در احراز یا رد صلاحیت توسط شورای نگهبان را ایجاد می‌کند.
این در حالی است که فردی که برای ثبت نام در انتخابات و دریافت عنوان مسئولیت در کشور پیش قدم می‌شود باید خود را دارای توانایی و صلاحیت و عاری از هرگونه فساد بداند؛ لذا بر خلاف وضع موجود، قانون باید شورای نگهبان را موظف کند تا تمام مدارک لازم برای رد یا تایید صلاحیت افراد به منظر عموم ارائه کند تا علاوه بر شناخت بهتر مردم بر کاندیداها، میزان دقت و صحت در عملکرد شورای نگهبان مشخص شده و از طرفی امکان فرافکنی، بدگویی و لجن پراکنی را از افراد ناصالح که توسط شورا رد شده‌اند نخواهد بود.
چنین اصلاحی، از طرف دیگر باعث می‌شود هر شخصی تیری در تاریکی رها نکند برای تکیه زدن به جایگاه مسئولیت و تنها افرادی که از وضعیت و شرایط خود مطمئن هستند برای انتخابات ثبت نام کنند. همیشه یکی از معظلات شورای نگهبان حجم عظیم ثبت نام در انتخابات‌ها است.

انتهای پیام /خ

ضرورت ایجاد سازوکار جدید در شورای نگهبان
در حال پیگیری پیشنهاد و انتقاد
50000حمایت پیگیری در مجلس
10000 حمایت پیگیری از سازمان مربوطه
1000 حمایت بررسی کارشناسی موضوع
100 حمایت انتشار در سایت
11
انتشار: ۱۴:۲۱ , ۱۳۹۹ تیر ۲۳
آخرین حامیان
دیدگاه تان را بنویسید
لطفا منتظر بمانید...
نظر شما ارسال گردید و پس از تایید منتشر خواهد شد
نظر شما تایید و منتشر شد
دیدگاه ها
 
استخدامی ۲۳:۰۰ ۱۳۹۹/۰۴/۲۳ https://www.farsnews.ir/my/c/30902d8add985d8a7db8cd8aaحمایت کنید من از شما حمایت کردم
 
فدائیان امام خامنه ای ۱۶:۱۸ ۱۳۹۹/۰۴/۲۷ باسلام و احترام دوست محترم من به سوژه بی نظیر شما رای دادم. لطفا شما هم به کمپین ما رای بدهید: https://www.farsnews.ir/my/c/2363
 
ناشناس ۱۷:۳۲ ۱۳۹۹/۰۴/۲۷ لطفاً به کاندیداتوری آقای فتاح رأی دهید
 
ناشناس ۱۴:۵۷ ۱۳۹۹/۰۶/۰۴ طبق قانون باید حقوق سربازان بین 60 تا 90 درصد حقوق کادر باشد. اما سرباز متاهل با فوق لیسانس، تمام وقت سربازه و 300 هزار تومن حقوق میگیره. آیا 300 هزار تومان حتی فقط هزینه رفت و آمد در یک ماه را پوشش می دهد؟ کمپین حمایت از افزایش حقوق سربازان https://www.farsnews.ir/my/c/24364
سوژه های پیشنهادی
سوژه های در حال رشد