انتشار : ۱۶:۰۵ , ۱۳۹۹ تیر ۲۳
مهریه بالا، بلای جان زوج‌ها
ن.کیانی 3 قوه قضائیه/ ملی 9نظر
نه در فقه و نه در حقوق ما امکان تعیین سقف برای مهریه وجود ندارد. بنابراین اینکه ما هر چند وقت یکبار بر سر این مسئله بدون بررسی مبانی و امکانات فقهی و قانونی آن بحث کنیم، بیشتر یک نوع فضاسازی و تأثیرگذاری بر فضای عمومی است نه بحثی حقوقی و فقهی.ماده ۱۰۸۰ قانون مدنی تصریح دارد مهریه همان چیزی است که طرفین بر روی آن توافق می‌‌‌کنند و مبنای تعیین مهریه نیز صرفاً توافق زن و شوهر است، هر چند قول‌های خیلی ضعیفی وجود دارد که معتقد هستند که ممکن است بتوانیم مهریه را محدود کنیم اما مشهور فقها این نظر را دارند که مبنای توافق بر سر مهریه زن و مرد هستند و قانون اساساً نمی‌تواند وارد این حیطه شود.
برای اولین بار ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده وارد این مسئله شد. این قانون سقفی برای مهریه تعیین نکرده بلکه سقف برای نحوه اجرای محکومیت‌های مالی بر میزان مهریه گذاشته است. به این معنی که وقتی زن برای دریافت مهریه به دادگاه مراجعه و حکم و اجراییه گرفت، مرد در هر شرایط مالی که باشد فقط برای ۱۱۰ سکه به زندان می‌رود و اگر ۱۱۰ سکه را بپردازد، آزاد می‌شود و اگر مرد اموالی به دست آورد، زن بقیه مهریه را می‌تواند مطالبه کند.
به عنوان مثال ماده ۲۰ آئین‌نامه اجرایی قانون حمایت از خانواده به مردها اجازه داده، هنگامی که دعوای طلاق را مطرح می‌کنند، دعوای تقسیط مهریه را هم مطرح کنند یعنی به مردها اجازه داده هم هر وقت که اراده کردند، همسر خود را طلاق دهند و حتی پشت مانع مهریه برای طلاق دادن هم قرار نگیرند و همزمان از همانجا تقاضای تقسیط مهریه را هم داشته باشند. این ماده حقی را از زنان زائل کرده یعنی حتی قبل از درخواست مهریه توسط زن مرد می‌تواند درخواست تقسیط آن را داشته باشد.
نهاد خانواده نهادی است که با حبس، بگیر و ببند و حاکمیت قانون صرف، تعارض دارد اما به هر حال قوانین وجود دارند و باید اجرا شوند اما اگر قوانین را تصویب می‌کنیم باید بدانیم که قانون برای همه شمولیت دارد و همه باید آن را اجرا کنند و قانون‌گذار هم نمی‌تواند نسبت به گروهی تبعیض قائل شود و یا بین زنان و مردان، مردان را انتخاب کند و موادی که خودش گذاشته را به نفع یک گروه تغییر دهد.
برای از بین بردن این معضلات که این روزها شاهد هستیم با بالارفتن سکه زندان در انتظار خیلی از مردان است، توصیه می کنم مجلس شورای اسلامی قانون تعیین مهریه بالا را حذف کند و کلا چیزی به عنوان اینکه فرد معسر که توانایی ندارد به زندان برود، نداشته باشیم.

انتهای پیام /ن

زندان مهریه زندانیان مهریه
در حال پیگیری مطالبه
50000حمایت پیگیری در صحن مجلس
10000 حمایت پیگیری از عالی ترین مسئول
1000 حمایت پیگیری از مسئول مربوطه
100 حمایت گزارش از مطالبه
51
انتشار: ۱۶:۰۵ , ۱۳۹۹ تیر ۲۳
پیگیری های مرتبط
آخرین حامیان
دیدگاه تان را بنویسید
لطفا منتظر بمانید...
نظر شما ارسال گردید و پس از تایید منتشر خواهد شد
نظر شما تایید و منتشر شد
دیدگاه ها
 
فرق زیادی است بین برو و بیا. لیبرال یا جهادی؟ ۱۶:۲۵ ۱۳۹۹/۰۴/۲۳ https://www.farsnews.ir/my/c/30518 لزوم پاسخگویی مسئولین به انتقادات در حضور مردم. گاهی اوقات مطالبات حداقلی و ساده ای داریم اما کلی بروکراسی اضافه و عدم پاسخگویی شفاف مانع از نتیجه گیری میشه. لطفا این کمپین رو برای هموار شدن راه برای مطالبات حداقلی امضاء کنید.
 
فرق زیادی است بین برو و بیا. لیبرال یا جهادی؟ ۱۶:۴۴ ۱۳۹۹/۰۴/۲۳ https://www.farsnews.ir/my/c/29072 مرخصی مشاغل سخت و زیان‌آور افزایش یابد. لطفا این کمپین رو امضا کنید تا هرچه سریعتر بیکاری فعلی رفع بشه و از فاجعه کمبود نیروی کار در آینده جلوگیره بشه
 
استخدامی ۱۸:۲۱ ۱۳۹۹/۰۴/۲۳ https://www.farsnews.ir/my/c/30902d8add985d8a7db8cd8aaحمایت کنید من حمایت کردم
 
نسرین ۱۲:۰۰ ۱۳۹۹/۰۴/۲۴ کاملا موافقم لطفا رسیدگی کنید
 
فدائیان امام خامنه ای ۰۰:۰۹ ۱۳۹۹/۰۴/۲۷ لطفا حمایت بفرمائید https://www.farsnews.ir/my/c/2363
 
استاد دانشگاه ۱۰:۰۹ ۱۳۹۹/۰۵/۰۲ متاسفانه ایران بشدت فمنیستی شده و جایگاه مردان بشدت پایمال میشود.........
 
استاد دانشگاه ۱۰:۰۹ ۱۳۹۹/۰۵/۰۲ متاسفانه ایران بشدت فمنیستی شده و جایگاه مردان بشدت پایمال میشود.........
 
ناشناس ۱۳:۴۷ ۱۳۹۹/۰۵/۰۴ این درخواست فرار از دین هست شما روز عقد باید مهریه خانمت رو می دادی
 
ناشناس ۱۳:۵۰ ۱۳۹۹/۰۵/۰۴ در پاسخ به کاربر با نام استاد دانشگاه!! اگر با حق طلاق برابر تنصیف اموال عادلانه انجام بشه یکم جو غیر فمینیستی کشورای دیگرو درک می کنید!!! قانون هم که دست آقایون رو برای فرار از دین بازگذاشته
سوژه های پیشنهادی
سوژه های در حال رشد