انتشار : ۱۵:۲۲ , ۱۳۹۹ تیر ۲۶ آخرین پیگیری: 23 روز 12 ساعت قبل
حساب‌های بانکی توسط سازمان امور مالیاتی بررسی شود
فوآد شبانی سازمان امور مالیاتی کل کشور/ قوه قضاییه/ ملی 12نظر
با جلوگیری از فرار مالیاتی و حذف برخی معافیت‌ها، می‌توان درآمد مالیاتی دولت را به میزان چشم‌گیری افزایش داد. رقم فرار مالیاتی در سال جاری بین ۴۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اعلام شده است؛ اما طبق برآورد مراکز پژوهشی، حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در اقتصاد وجود دارد که حذف آن، می‌تواند کسری بودجه دولت را به صفر برساند.
در ایران، فرار مالیاتی عموماً از طریق استفاده از کارت‌های بازرگانی دیگران، ‌صدور فاکتورهای صوری و دو دفتره بودن، حساب‌های اجاره‌ای، دستگا‌ه‌های پوز بی‌هویت، ‌قاچاق کالا، عدم اعلام سود واقعی، ‌فعالیت‌های پنهان اقتصادی، دور زدن قانون، کتمان و عدم ارائه اطلاعات شغلی و ممیز محور بودن سازمان مالیات رخ می‌دهد؛ که به نظر می‌رسد ممیز محوری اصلی‌ترین و شایع‌ترین معضل در مسئله مبارزه با فرار مالیاتی است.

فرار مالیاتی به چه میزان است؟
فرار مالیاتی در کشور در بازه سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۹۷ به‌ طور میانگین سهم ۱۱ درصدی از تولید ناخالص داخلی داشته است. ارقام مختلفی برای فرار مالیاتی از ۲۵ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۸ عنوان شده است. اما مطالعات و بررسی‌های انجام‌شده نشان می دهد رقمی بیش از این مقدار فرار مالیاتی وجود دارد.

همچنین نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی در ایران حدود ۷ درصد در سال‌های اخیر بوده است. در حالی‌که متوسط تلاش مالیاتی در میانگین جهانی معادل ۱۴ درصد دو برابر ایران و اروپا و آسیا معادل ۱۹ درصد ۲.۷ برابر ایران است. همچنین این شاخص در کشورهای عضو oecd به ۲۵ الی ۳۰ درصد می‌رسد. در نتیجه این شاخص در ایران حدوداً نصف میانگین جهانی است و به تبع آن میزان درآمدهای مالیاتی دولت نصف مقدار واقعی آن است. «...»

بالاترین فرار مالیاتی در کشور مختص چه گروه‌هایی است؟
عمده گروه‌هایی که در حال فرار مالیاتی هستند عبارتند از:
دارندگان کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای: آمار و ارقام در مورد فرارهای مالیاتی این گروه متفاوت است اما طی آخرین اظهارنظر از سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ۲۸ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی وجود دارد که همه آن‌ها به دلیل صدور کارت‌های یکبار مصرف یا همان کارت‌های اجاره‌ای بازرگانی است.

پزشکان و وکلا: با توجه به برآوردهای صورت گرفته مقدار مالیاتی که دندان‌پزشکان و پزشکان متخصص باید بپردازند ۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان اعلام شده است؛ در حالی‌که رقم مالیات پرداختی توسط دندان‌پزشکان و پزشکان متخصص بسیار کمتر از این میزان است. همچنین بنا بر گزارش‌های غیررسمی رقم فرار مالیاتی وکلا حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان است.

ثروتمندان: رئیس سازمان امور مالیاتی کشور طی مصاحبه‌ای با اشاره به درآمد میلیاردی ۳۰۰ هزار نفر و عدم پرداخت مالیات توسط آن‌ها گفت: این افراد میلیاردر درآمد مشمول مالیات دارند و بیش از ۵۰ درصد آن‌ها مؤدی مالیاتی نیستند؛ در واقع این افراد در سازمان امور مالیاتی هیچ پرونده‌ای ندارند.

مالکان مسکن‌های خالی از سکنه: طبق گزارش مرکز آمار نزدیک ۳ میلیون مسکن خالی از سکنه در کشور وجود دارد که باید مالکان آن‌ها طبق قانون مالیات پرداخت کنند اما به دلیل عدم توانایی در شناسایی این مسکن‌ها، دولت نمی‌تواند از آن‌ها مالیات اخذ کند.

متن مطالبه:
مستدعی است اقدامات عاجل لازم را جهت اعطای دسترسی کامل سازمان امور مالیاتی کل کشور به تمامی اطلاعات مربوط به حسابهای بانکی آحاد افراد جامعه جهت رصد فرار مالیاتی و ارتباط ایجاد نمودن میان بانک مرکزی، ثبت احوال و سازمان امور مالیاتی و نهاد قوه قضاییه برای سهولت پیگیری و برخورد قضایی با خاطیان در حوزه فرار مالیاتی مبذول فرمایید.

انتهای پیام /ن

فرار مالیاتی
در حال پیگیری مطالبه
50000حمایت پیگیری در صحن مجلس
10000 حمایت پیگیری از عالی ترین مسئول
1000 حمایت پیگیری از مسئول مربوطه
100 حمایت گزارش از مطالبه
57
انتشار: ۱۵:۲۲ , ۱۳۹۹ تیر ۲۶
پیگیری های مرتبط
آخرین حامیان
دیدگاه تان را بنویسید
لطفا منتظر بمانید...
نظر شما ارسال گردید و پس از تایید منتشر خواهد شد
نظر شما تایید و منتشر شد
دیدگاه ها
 
فرق زیادی است بین برو و بیا. لیبرال یا جهادی؟ ۱۷:۲۶ ۱۳۹۹/۰۴/۲۶ لطفا کمپین های زیر رو برای مجازات ارازل اوباش امضا کنید. اشرار حوادث اغتشاشات آبان 98 را فوری و علنی مجازات کنید تا جنبه بازدارندگی داشته باشدhttps://www.farsnews.ir/my/c/13845 نشان دادن چهره های اغتشاشگران بنزینی در رسانه ها https://www.farsnews.ir/my/c/14292 جبران خسارت مالی آشوب های اخیر از جیب سلبریتی ها و احزاب طرفدار اشرارhttps://www.farsnews.ir/my/c/14946
 
فرق زیادی است بین برو و بیا. لیبرال یا جهادی؟ ۱۷:۳۱ ۱۳۹۹/۰۴/۲۶ https://www.farsnews.ir/my/c/29072 مرخصی مشاغل سخت و زیان‌آور افزایش یابد. لطفا این کمپین رو امضا کنید تا هرچه سریعتر بیکاری فعلی رفع بشه و از فاجعه کمبود نیروی کار در آینده جلوگیره بشه. کدوم عقل سالمی قبول میکنه عده ای به سختی کار کنن و عده ای اصلا کار نداشته باشن؟ تخصیص بودجه برای این تغییر بار اضافی نیست، چون تورم و فقر و عوارض جسمی کارکنان رو از بین میبره
 
سرباز صاحب الزمان ۱۷:۵۴ ۱۳۹۹/۰۴/۲۶ با سلام ضمن تشکر از مطالبه خوبتان و سپاس از وقتی که برای این مطلب می گذارید ، از مطالبه طرح تحویل فوری خودرو برای خانوارهای بدون وسیله نقلیه حمایت کنید و به دیگران نیز اطلاع رسانی کنید تا آنها نیز حمایت کنند عملی شدن این مطالبه احقاق کمترین حق یک خانواده ایرانی برای داشتن کمی آسایش روحی و روانی در این شرایط بد اقتصادی می باشد و دعای خیر تک تک این خانواده ها بدرقه همگی حمایت کنندگان می شود باتشکر https://www.farsnews.ir/my/c/30004
 
فدائیان امام خامنه ای ۲۳:۲۲ ۱۳۹۹/۰۴/۲۶ لطفا حمایت بفرمائید https://www.farsnews.ir/my/c/2363
 
سرباز صاحب الزمان ۱۰:۵۸ ۱۳۹۹/۰۴/۲۷ با سلام ضمن تشکر از مطالبه خوبتان و سپاس از وقتی که برای این مطلب می گذارید ، از مطالبه طرح تحویل فوری خودرو برای خانوارهای بدون وسیله نقلیه حمایت کنید و به دیگران نیز اطلاع رسانی کنید تا آنها نیز حمایت کنند عملی شدن این مطالبه احقاق کمترین حق یک خانواده ایرانی برای داشتن کمی آسایش روحی و روانی در این شرایط بد اقتصادی می باشد و دعای خیر تک تک این خانواده ها بدرقه همگی حمایت کنندگان می شود باتشکر https://www.farsnews.ir/my/c/30004
 
مهدی رضائی ۲۱:۱۲ ۱۳۹۹/۰۴/۲۷ بنده از کمپین شما حمایت کردم لطفا شما هم حمایت بفرمایید https://www.farsnews.ir/my/c/32925
 
فدائیان امام خامنه ای ۲۳:۰۳ ۱۳۹۹/۰۴/۲۷ دوست محترم سوژه شما ما حمایت شد، لطفا از کمپین ما حمایت کنید: https://www.farsnews.ir/my/c/32161
 
ناشناس ۲۳:۳۲ ۱۳۹۹/۰۴/۲۷ دوست محترم سوژه شما حمایت شد، لطفا از کمپین ما حمایت کنید: https://www.farsnews.ir/my/c/33402
 
ناشناس ۰۰:۰۲ ۱۳۹۹/۰۴/۲۸ دوست محترم سوژه شما حمایت شد، لطفا از کمپین ما حمایت کنید: https://www.farsnews.ir/my/c/33402
 
r.s ۰۵:۱۴ ۱۳۹۹/۰۴/۲۸ درصورت امکان حمایت کنید خودرو در بورس کالا قیمت‌گذاری شود https://www.farsnews.ir/my/c/33374
 
شهروند ۰۸:۱۲ ۱۳۹۹/۰۴/۲۸ حرفش قشنگه ولی با توجه به تجربیات گذشته و نوع نگرش سیستم مالیاتی حاکم، این امر موجب اضییع حق عامه و حق الناس میشه! چون هیچ قانونی عاقلانه ای برای این امر وجود نداره. در نتیجه شدیدا مخالف هستم و درصورت بالا رفتن تعداد حامیان، کمپین مخالفش راه اندازی خواهد شد.
 
Ali NST ۱۹:۲۷ ۱۳۹۹/۰۴/۲۸ سلام لطفا از این کمپین حمایت کنید با تشکر farsnews.ir/my/c/30240
سوژه های پیشنهادی
سوژه های در حال رشد