انتشار : ۱۶:۵۰ , ۱۳۹۹ مهر ۵ آخرین پیگیری: 25 روز 22 ساعت قبل
تکلیف بدهکاران مهریه با توجه به افزایش قیمت سکه چیست؟
ن.کیانی 3 قوه قضائیه/ ملی 3نظر
در حال حاضر با افزایش سرسام‌آور قیمت سکه شاهد افزایش ناتوانان از پرداخت مهریه هستیم که باید برای آن فکری کرد. مطابق با ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده هرگاه مهریه در زمان وقوع عقد تا ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی یا معادل آن باشد، وصول آن مشمول مقررات ماده ۲ قانون اجرای محکومیت‌های مالی است و چنانچه مهریه، بیشتر از این میزان باشد در خصوص مازاد، فقط ملائت زوج ملاک پرداخت است و رعایت مقررات مربوط به محاسبه مهریه به نرخ روز کماکان الزامی است.
ماده ۲ قانون محکومیت‌های مالی هم تصریح می‌کند که مرجع اجراکننده رأي، اعم از قسمت اجراي دادگاه صادركننده اجرائیه يا مجري نيابت،مكلف است به تقاضای محکوم‌له از طرق پیش‌بینی‌شده در اين قانون و نيز به هر نحو ديگر كه قانوناً ممكن باشد، نسبت به شناسايي اموال محکوم‌علیه و توقيف آن به ميزان محکوم‌به اقدام كند و اگر زوج دارای اموالی به ارزش میزان خواسته زوجه نباشد در پرونده مهریه شرایط بسیار سختی برای وی ایجاد می‌شود.
انجام یک کار کارشناسی و تحلیل مسئله مهریه و تعیین تکلیفی برای آن و یا تجدیدنظر در ماده ۲۲ قانون حمایت از خانواده الزامی است تا با توجه به شرایط روز جامعه و واقعیت‌های موجود تصمیمی برای این موضوع گرفته شود که هم در آن از افزایش زندانیان ناشی از ناتوانی در پرداخت مهریه کاسته شود و هم حقوق زن در خانواده خدشه‌دار نگردد.
باید به قانون‌گذار محترم پیشنهاد شود تا در خصوص ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ هر چه سریع‌تر تجدیدنظر اساسی انجام بدهد چراکه با توجه به نرخ تورم و ارزش پول ملی و قیمت بالای سکه همان ۱۱۰ عدد سکه‌ای که ملائت مرد در نظر گرفته‌شده و باید یکجا به زوجه پرداخت کند، با این اوضاع اقتصادی موجود، مبلغ بسیار سنگینی خواهد شد.

انتهای پیام /ع

بدهکاران مهریه تعدیل مهریه
در حال پیگیری مطالبه
50000حمایت پیگیری در صحن مجلس
10000 حمایت پیگیری از عالی ترین مسئول
1000 حمایت پیگیری از مسئول مربوطه
100 حمایت گزارش از مطالبه
44
انتشار: ۱۶:۵۰ , ۱۳۹۹ مهر ۵
آخرین حامیان
دیدگاه تان را بنویسید
لطفا منتظر بمانید...
نظر شما ارسال گردید و پس از تایید منتشر خواهد شد
نظر شما تایید و منتشر شد
دیدگاه ها
 
ناشناس ۲۳:۰۴ ۱۳۹۹/۰۷/۰۵ طبق قانون باید حقوق سربازان بین 60 تا 90 درصد حقوق کادر باشد. اما سرباز متاهل با فوق لیسانس، تمام وقت سربازه و 300 هزار تومن حقوق میگیره. آیا 300 هزار تومان حتی فقط هزینه رفت و آمد در یک ماه را پوشش می دهد؟ کمپین حمایت از افزایش حقوق سربازان https://www.farsnews.ir/my/c/24364
 
فدائیان امام خامنه ای ۲۲:۲۹ ۱۳۹۹/۰۷/۰۷ حمایت شدید، از ما هم حمایت فرمائید: https://www.farsnews.ir/my/c/40234 https://www.farsnews.ir/my/c/39786 https://www.farsnews.ir/my/c/40407 https://www.farsnews.ir/my/c/4282
 
احسان ۱۳:۴۲ ۱۳۹۹/۰۷/۱۰ لطفا بخاطرتورم سکه نسبت به تعدیل سکه اقدامات دادگاه زودترصورت گیرد
سوژه های پیشنهادی
سوژه های در حال رشد