انتشار : ۱۱:۰۴ , ۱۳۹۹ مهر ۲۸
آیا دیابتی‌ها مجبور به تکرار دردهای 30 سال قبل هستند؟
ناشناس سازمان غذا و دارو/ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی/ ملی 13
داخل یخچال را که نگاه می‌کند باز هم چشمش به آخرین قلم انسولین دخترش می‌افتد.
امروز هم مثل روزهای قبل با تلفن 1490 تماس می‌گیرد بعد از نیم ساعت که در صف 40 نفره، منتظر می‌ماند، اپراتور گوشی را برمی‌دارد.
خانوم دو قلم انسولین بنفش و نارنجی رنگ برای دیابت نوع یک که کمیاب شده رو کدوم داروخونه داره؟
اپراتور نام 3 داروخانه را می‌برد.
خانوم همین دیروز هر سه تاشون رو رفتم، اما هیچکدوم نداشتن.
متأسفم دارو نایاب شده اگه این سه تا ندارن یعنی دیگه نیست!
خب حالا باید چیکار کرد؟
انسولین ایرانی فراوونه؛ با سرنگ بلدین تزریق کنین؟
خانوم! من دخترم 5 سالشه، جونم بالا میاد بخوام روزی چند بار بدنشو سوراخ سوراخ کنم که!
بله متوجهم، ولی ظاهرا چاره‌ دیگه ای نیست.


آیا قلم‌های انسولین هم جزو داروهای لوکس خارجی است؟

دکتر شانه ساز؛ رئیس سازمان غذا و دارو، شب گذشته در رسانه ملی گفت:« کمبود انسولین قلمی، مقطعی و موقتی است و دلیل آن تحریم‌ها و مشکلات انتقال ارز است» سخنانی که از ابتدای سال بارها با ادبیات متفاوت بیان شده است. ایشان در 25 مردادماه99 در نشست ویدیو کنفرانسی در جمع اصحاب رسانه نیز گفته بودند: «انسولین به وفور در دسترس است و هموطنان ما نگران کمبود انسولین نباشند. در عین حال باید توجه کرد که بالاترین میزان ارزبری را در کشور ما، انسولین‌های قلمی وارداتی دارند اگر قلم انسولین به احتمال بسیار بسیار ضعیف قابل تهیه نباشد، می‌توانند به صورت موقت از ویال انسولینانسولین انسانی استفاده کنند و نباید به هموطنان استرس وارد کنیم.»

اظهاراتی که در ماه های قبل نیز بارها از سوی ایشان و سایر مسئولان با ادبیاتی مشابه بیان شده است اما بهتر دیدیم تا این سخنان را بیشتر بررسی کنیم:
1. در بخشی از سخنان ایشان آمده بود: «انسولین به وفور در دسترس است و هموطنان ما نگران کمبود انسولین نباشند.» ظاهرا این مطلب درست است اما انسولینی که دائما مورد اشاره قرار می‌گیرد که به نوع انسانی هیومن معروف است و برای دیابت نوع1 تجویز می‌شود، بسیار به سختی قابل استفاده است چراکه بایستی با سرنگ تزریق شود و برای فردی که 3 نوبت نیاز به دریافت انسولین دارد بسیار دردناک است، حال اگر فرد دیابتی کهنسال و یا کودک باشد، این کار سخت تر نیز می‌شود و شاید حتی غیرممکن.

2. ایشان در ادامه گفته بودند: «باید توجه کرد که بالاترین میزان ارزبری را در کشور ما انسولین‌های قلمی وارداتی دارند.اگر قلم انسولین به احتمال بسیار بسیار ضعیف قابل تهیه نباشد، می‌توانند به صورت موقت از ویال انسولینانسولین انسانی استفاده کنند» در این‌باره آنچه مشخص است این است که قلم‌های انسولین خارجی که از دهه 90 میلادی وارد کشور شده، رفته رفته به دلائل مختلف مورد اقبال بسیار زیادی قرار گرفت اما چرا؟ 1. دوز دقیق دارو در هر تزریق قابل تنظیم است؛ 2. سرسوزن‌های آن بسیار نازک است که به راحتی قابل استفاده‌اند و بنابراین فرد درد کمتری را حس می‌کند؛3. نگهداری و حمل راحت‌تر دارو و همچنین 4. سازگاری بیشتر با بدن و عوارض جانبی ناچیز دارو در مقایسه با نوع انسانی و... همه و همه باعث شده تا این قلم‌ها جای خود را به خوبی بین مردم باز کنند.

به خصوص که تا سال98 پوشش 90درصد هزینه، از سوی بیمه، قیمت این دارو را برای مصرف کننده تقریبا با نوع انسانی آن برابر کرده بود؛ حتی این شمول بیمه‌ای از سوی مدیر کل امور دارویی سازمان غذا و دارو پیش از این در مصاحبه با رسانه‌ها اشتباه و در شرایط فعلی اقتصادی، غیرعقلانی عنوان شده است.

این درحالی است که ما در کشور با نسلی از دیابتی‌ها مواجهیم که حتی انسولین‌های نسل قدیم یا همان انسولین‌های سرنگی انسانی را حتی از نزدیک هم ندیده‌اند! و همچنین کودکان و حتی نوزادانی که دیابت نوع یک دارند ولی استفاده از سرنگ برای آن‌ها بسیار سخت و دردناک است.

اما آنچه در مطالعه میدانی قابل ملاحظه است قلم‌های انسولین خارجی همچنان در داروخانه‌ها برای افراد سفارش شده خاص قابل دسترس است پس برخلاف سخنان دکتر شانه‌ساز این دارو برای عموم مردم نایاب شده است بعلاوه با قیمت‌های نجومی در بازار آزاد دلالان داروی ناصر خسرو هم موجود است.

حال با توجه به اینکه آمار رسمی مبتلایان دیابت نوع یک در کشور حدود 500 هزار نفر است، نایاب شدن این دارو می‌تواند مخاطرات زیادی داشته باشد از جمله:
1. بدن افراد با دوز و فرمول انسولین‌های قلمی هماهنگ شده و تغییر نوع دارو به راحتی امکانپذیر نیست و نیازمند ویزیت مجدد و دوره پایش و آزمایش است پس بسیار سخت‌تر از آن چیزی است که مسئولان در مصاحبه‌های مجازی با رسانه‌ها عنوان می‌کنند.
2. کاهش به اجبار دوز دارو از سوی بیمار به امید یافتن دارو و یا به خاطر هزینه‌های بالای دارو، باعث افزایش مداوم قند خون شده و می‌تواند برای فرد خطرناک باشد.
3. سرگردانی بیماران بین داروخانه‌ها و دلالان در این شرایط همه‌گیری کرونا این افراد را با خطر ابتلا مواجه می‌کند. این موضوع وقتی بسیار حائز اهمیت می‌شود که این گروه جزو گروه بسیار پرخطر احتمال ابتلا به کرونا با احتمال فوت 2.9 برابر یک فرد عادی می باشند.
4. این موضوعات وقتی برای افکار عمومی سخت‌تر می‌شود که شایعه‌سازان از اختصاص هزینه واردات قلم‌های انسولین به داروهای کرونا در فضای مجازی می‌نویسند موضوعی که در صورت صحت، منفعت‌طلبی واردکنندگان از سویی و بی‌تدبیری مسئولان از سوی دیگر را در اذهان سم‌پاشی می‌کند و یا ذکر این شایعه که انسولین‌های موجود در محموله قاچاق مکشوفه در کشور عراق از همین نوع قلمی بوده؛ هرچند کل موضوع تعلق داروها به ایران تکذیب شده است، همچنان در بین مردم منتشر می‌شود.

این درحالی است که در سال جاری خبرهای خوبی از راه‌اندازی خط تولید یکی از انواع قلم‌های انسولین در پارک فناوری پردیس منتشر شده که امید است در آینده بخشی از نیاز به این دارو را تامین کند.

آیا واردات قرص‌های دیابت و نوار دستگاه‌های پایش قند خون هم اشتباه است!

اما همزمان اتفاق دیگری نیز به دلیل نوسانات نرخ ارز رخ داده است؛ کمیاب شدن داروی اختصاصی وارداتی دیابت نوع1و2، یعنی متفورمین و همچنین نایاب شدن نوارهای مصرفی برخی دستگاه‌های معمول تست و پایش قند خون.
این موضوع هم باعث شده تا افراد مبتلا به هر دو نوع دیابت نوع 1 و 2 که جمعیتی حدود 2 میلیون نفر دارند برای تهیه متفورمین وارداتی و همچنین نوار دستگاه بین داروخانه‌ها و مراکز عرضه سرگردان شوند. هر چند متفورمین وارداتی را فعلا می‌توان کم و بیش پس از جستجو و فقط با نسخه پزشک و به طور محدود یافت اما برای نوار تست قند خون، سرانجام مجبور به صرف هزینه مجدد و خرید دستگاه با برند دیگری می شوند به این امید که در ماه بعد نوار آن دستگاه نایاب نشود.
این موضوع آنجایی مهمتر می‌شود که برخی نشان‌های تجاری متفورمین داخلی باعث عوارضی همچون سردرد و یا دل درد در مصرف کنندگان می‌شود و یا در مورد نوار دستگاه قند خون، برای مثال برند دستگاهی خاص که محصول ژاپن است به دلیل دقت بالا و نیاز کمتر به خون برای نوزادان و کودکان مورد استفاده قرار می گرفته که دیگر نایاب شده است.

اما آنچه در سخنان رئیس سازمان غذا و دارو آمده و ما نیز با آن موافقیم این است که:« ما نباید به هموطنان استرس وارد کنیم.» نکته ای که این روزها حکم کیمیا را برای جامعه پیدا کرده است و ما هم به آن پایبندیم.

انتهای پیام /ن

ما را در شبکه‌های اجتماعی با my_farsnews@ دنبال کنید

کمبود قلم انسولین بیماران دیابتی کهنسالان کودکان
در حال پیگیری پیشنهاد و انتقاد
50000حمایت پیگیری در مجلس
10000 حمایت پیگیری از سازمان مربوطه
1000 حمایت بررسی کارشناسی موضوع
100 حمایت انتشار در سایت
44
انتشار: ۱۱:۰۴ , ۱۳۹۹ مهر ۲۸
پیگیری های مرتبط
آخرین حامیان
دیدگاه تان را بنویسید

لطفا منتظر بمانید...
نظر شما ارسال گردید و پس از تایید منتشر خواهد شد
نظر شما تایید و منتشر شد
دیدگاه ها
 
خسته ۱۱:۱۲ ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ https://www.farsnews.ir/my/c/42186
 
فدائیان امام خامنه ای ۱۱:۱۳ ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ سلام حمایت شد، لطفا از ما هم حمایت کنید فقط5تا رای دیگه لازم داریم: https://www.farsnews.ir/my/c/41499 https://www.farsnews.ir/my/c/40421
 
sohail ۱۳:۱۴ ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ حمایت شدید, حمایت کنید:::: افشای اسرار در مورد سایپا در کمپین های زیر ::::: https://www.farsnews.ir/my/c/42441 https://www.farsnews.ir/my/c/35530
 
ناشناس ۱۳:۲۰ ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ خداروخوش نمیاد تورو خدا به یکدیگر رحم کنیم اگر فرزند خودمون باشد حتی یه لحظه هم فکر کردن به این که بچه خودمون انسولینی هست دیوانه میشیم و ای به حال پدر مادر این بچه های معصوم
 
حسن زارع ۱۵:۴۴ ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ حمایت شدید, حمایت کنید https://www.farsnews.ir/my/c/42441
 
صیاد ۱۶:۱۹ ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ سلام من از شما حمایت کردم شما هم حمایت کنید تا شاید باعث کمک به قشر محروم در جهت اشتغال شود https://www.farsnews.ir/my/c/42413
 
حکیم ۱۸:۱۷ ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ حمایت شد. لطفا از کمپین ما حمایت بفرمائید https://www.farsnews.ir/my/c/42569
 
استخدامی ۲۱:۱۹ ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ https://www.farsnews.ir/my/c/41190d984d8b7d981d8a7
 
حسام فرهنگی قوچانی ۲۱:۴۳ ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ سلام حمایت شد
 
Ali NST ۰۰:۵۶ ۱۳۹۹/۰۷/۲۹ سلام به همه ی عزیزان لطفا از این کمپین حمایت بفرمایید با تشکر از لطفتون https://www.farsnews.ir/my/c/41749
 
زارع ۱۱:۲۴ ۱۳۹۹/۰۷/۲۹ حمایت شدید, حمایت کنید:::: افشای اسرار در مورد سایپا در کمپین های زیر ::::: https://www.farsnews.ir/my/c/42441 https://www.farsnews.ir/my/c/35530
 
میثم نریمانی ۲۲:۲۰ ۱۳۹۹/۰۷/۳۰ کمپین شما حمایت شد. لطفن کمپین های ما را هم حمایت کنید: کمپین تعطیل رسمی شدن روز شهادت همه ی ائمه https://www.farsnews.ir/my/c/42079 کمپین مرخصی های نیمسال دوم دانشجویان ۹۸۹۹ بدون احتساب سنوات باشد https://www.farsnews.ir/my/c/42178
 
na ۱۸:۰۳ ۱۳۹۹/۰۸/۰۲ طبق قانون باید حقوق سربازان بین 60 تا 90 درصد حقوق کادر باشد. اما سرباز متاهل با فوق لیسانس، تمام وقت سربازه و 300 هزار تومن حقوق میگیره. آیا 300 هزار تومان حتی فقط هزینه رفت و آمد در یک ماه را پوشش می دهد؟ کمپین حمایت از افزایش حقوق سربازان https://www.farsnews.ir/my/c/24364
سوژه های مرتبط
سوژه های پیشنهادی
سوژه های در حال رشد