انتشار : ۰۹:۵۷ , ۱۳۹۹ بهمن ۶ آخرین پیگیری: 1 ماه 12 روز 5 ساعت قبل
لغو فوری مصوبه فرابورس در مورد تنزل تابلوی شرکت‌ها
مجیدی بازار بورس و اوراق بهادار کشور/ ملی 3
در شرایطی که بازار سرمایه کشور پس از یک ریزش شدید از تابستان امسال موجب زیان قابل توجهی به سهامداران شده بود و در برخی شرکت ها، سهامداران خرد بیش از 50 درصد از اصل دارایی خود را از دست داده بوده اند، با حمایت های صورت گرفته بازار سرمایه در بسیاری از سهم ها در حال بازگشت به روند صعودی خود بود که متاسفانه فرابورس در یک اقدام بسیار عجیب و عجولانه تعدادی از شرکت های بزرگ و مهم بازار پایه را به تابلوهای پایین تر تنزل داد.
این اقدام در شرایطی صورت گرفت که هدف اصلی از چنین تنزلی به جای اینکه مدیران آن شرکت ها را هدف مجازات قرار دهد، سهامداران خرد را در معرض زیان بیشتر قرار داده است و از روز انتشار این اطلاعیه توسط فرابورس، تمامی این شرکت ها با صف فروش سنگین مواجه شده اند.
جریمه شرکت های مزبور با وجود اینکه هیچ مبنای عملیاتی و مالی ای در این شرکت ها نداشته و صرفا به دلیل اهمال مدیران آن شرکت ها در ارائه دیرهنگام صورت های مالی صورت گرفته، به جای اینکه مسببین این اقدام و تصمیم گیران آن شرکت ها را مورد مجازات قرار دهد، سهامداران خرد را بیشتر از گذشته در معرض خسارت شدید و زیان بیشتر قرار داده است. عرف و عقل در چنین شرایطی حکم می کند که فرابورس پیش از اینگونه اقداماتی که بر روند قیمتی سهم موثر است، ابتدائا اخطارها و زمان هایی را به عموم سهامداران اعلام نماید تا سهامداران بر مبنای اطلاعات شفاف تصمیم گیری و اقدام به سرمایه گذاری نماید نه اینکه بدون هیچ گونه اطلاع قبلی به سهامداران و صرفا بر اساس مکاتبات با مدیران شرکت ها و بدون افشای اطلاعات عمومی، موجب آب شدن سرمایه های سهامداران خرد شوند.
حال که کلیت بازار سرمایه در حال برگشت به روند صعودی است و مجددا این بازار در حال کسب اعتماد بین عموم مردم است، این گونه اقدامات بیشتر از اینکه حمایت از بازار سرمایه محسوب شود، تیشه به ریشه همین اعتماد حداقلی فعلی به فرابورس و بورس می زند. ناگفته نماند که تعدادی از این شرکت های تنزل یافته در دوره های قبلی اتفاقا دارای عملکرد خوبی در شفافیت مالی بوده اند و بعضا در بازارها ارتقای رتبه نیز داشته اند و چالش عدم ارایه به موقع صورت های مالی تا حد زیادی به دلیل معضلات شرکت ها به دلیل وضعیت کرونایی کشور رخ داده است. چنین اقدامات سلبی بدون در نظر گرفتن شرایط خاص بازار سرمایه و کشور و سهامداران قطعا به صرفه و صلاح کشور و فرابورس نبوده و به نوعی مقابله با خواست عمومی مردم و زمینه ساز نارضایتی عمومی را فراهم می کند
راهکار پیشنهادی
1با توجه به نکات و چالش های مطرح شده، در این شرایط درخواست میشود که فرابورس در گام نخست مصوبه کمیته درج فرابورس به تاریخ 30 دی 99 در مورد طبقه بندی شرکت های درج شده درتابلوهای بازار پایه فرابورس را فورا لغو نماید تا زمینه ریزش بیشتر بازار و زیان سهامداران در این شرایط ویژه نشود.
2در گام بعدی درخواست می شود تا فرابورس با اصلاح «دستورالعمل پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس ایران» به جای مکاتبه با مدیران شرکت، به صورت عمومی اخطارهایی چون ارایه دیرهنگام صورت های مالی یا اخطارهای مربوط به تنزل تابلو را قبل از نهایی شدن و در قالب فرآیندهایی به اطلاع سهامداران برساند. برای مثال قبل از تنزل قطعی یک شرکت، میتوان اخطارهایی را در نظر گرفت و در یک بازه سه ماهه و در سه گام این تنزل ها را اعلام کرد. چنین سازوکاری نه به سهامداران خرد آسیب وارد می کند و نه موجب تنش شدید قیمتی در بازارها می‌گردد.

انتهای پیام /پ

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

بازار بورس فرابورس شرکت ها سهامداران
در حال پیگیری پیشنهاد و انتقاد
50000حمایت پیگیری در مجلس
10000 حمایت پیگیری از سازمان مربوطه
1000 حمایت بررسی کارشناسی موضوع
100 حمایت انتشار در سایت
225
انتشار: ۰۹:۵۷ , ۱۳۹۹ بهمن ۶
آخرین حامیان
دیدگاه تان را بنویسید

لطفا منتظر بمانید...
نظر شما ارسال گردید و پس از تایید منتشر خواهد شد
نظر شما تایید و منتشر شد
دیدگاه ها
 
nashenas ۱۴:۰۰ ۱۳۹۹/۱۱/۰۶ سلام. با مطالبه شما موافقیم و حمایت می کنیم. لطفاً مطالبه ما را به آدرس زیر حمایت کنید. https://www.farsnews.ir/my/c/45853 https://www.farsnews.ir/my/c/48925 https://www.farsnews.ir/my/c/49386 https://www.farsnews.ir/my/c/51060
 
ناشناس ۱۴:۳۱ ۱۳۹۹/۱۱/۰۶ اصلاح قوانین بازار پایه
 
Ali NST ۰۳:۱۷ ۱۳۹۹/۱۱/۱۰ سلام به همه ی عزیزان و عرض خدا قوت خدمت همه ی شما ، لطفا از کمپین های زیر حمایت بفرمایید با تشکر از لطفتون https://www.farsnews.ir/my/c/50610 https://www.farsnews.ir/my/c/49712
سوژه های پیشنهادی
سوژه های در حال رشد