انتشار : ۱۵:۵۶ , ۱۳۹۹ بهمن ۵
لباس سرباز راهور را به متخلف بپوشانید
mehrdad سازمان نظام وظیفه کشور/ مجلس شورای اسلامی/ ملی 3
در شرایط حال حاضر سربازی نرفتن محدودیت خاصی به جز خارج نرفتن ندارد و کسی که در این اوضاع به سربازی می‌آید به قانون، وطن و مملکت خویش احترام قائل شده است وگرنه می‌توانست غیبت کند. هرچند در قانون برای سربازان غایب و فراری محدودیت‌های اجتماعی پیش‌بینی شده است اما با توجه به اجرا نشدن آن‌ها عملا سربازی نرفتن هزینه‌ای بر فرد تحمیل نمی‌کند.

با توجه به حقوق مادی بسیار کم سرباز که حتی هزینه رفت و آمد او حتی اگر در شهر خودش هم باشد فراهم نمی‌شود؛ حداقل انتظار از مسئولان کشور این است که هوای سرباز را داشته باشند و تا جایی که می‌شود از وی کار اضافی نخواهند و به او سخت نگیرند که انصافا تا جای ممکن توسط فرماندهان نظامی و درصد بالایی از مردم رعایت می‌شود تا جایی که می‌بینیم راننده تاکسی از سرباز پول نمی‌گیرد و او را درک می‌کند.

اما در مقابل افرادی پیدا می‌شوند که به سرباز در حین انجام وظیفه توهین و بی‌احترامی می‌کنند. هنگامی که قضیه سرباز بابلی اتفاق افتاد انتظار برخورد سفت و سخت با مسئول کتک زننده بود تا این اتفاق دیگر تکرار نشود. اما شاید طبق انتظار یک نماینده مجلس باز هم این کار را تکرار کرد و یک سرباز راهور را که در حال اجرای قانون بود کتک زد. تا کی باید این اتفاقات تکرار شود تا مقامات مسئول کشوری برخوردی قاطع داشته باشند؟

سوالات و ابهاماتی در نتیجه بازخورد رفتار ضعیف مسئولان در برابر افرادی که قصد دور زدن قانون را با کتک زدن سرباز دارند، پیش می آید:

مگر گفته نمی‌شود سرباز زینت کشور است و سربازی در صف اول نیازهای کشور قرار دارد؟ پس چرا اینگونه با زینت کشور رفتار می شود؟

آیا این افرادی که اقدام به کتک زدن سرباز می‌کنند خود سربازی رفته‌اند؟ به نظر می‌رسد کسی که حتی دوره آموزشی را گذرانده باشد این قشر ضعیف جامعه را درک می‌کند و بیشتر مراقب رفتار خود با سربازان است.

مسئولی که می‌خواهد قانون را دور بزند آیا شایسته ماندن در آن مقام است؟ انتظار اولیه از مسئولان احترام به قانون است.

چطور نماینده مجلس اتفاقی که دوربین‌های شهری آن را ضبط کرده‌اند کتمان می‌کند؟

آیا این اتفاقات در حال مد شدن است یا به علت توجه بیشتر جامعه در حال انعکاس بیشتر است؟ آیا اگر همه جا دوربین باشد شاهد اتفاقات بیشتری از این دست هستیم؟

سربازی که جزای انجام وظیفه خود را کتک خوردن توسط نماینده مردم می‌بیند آیا از خدمت به وطن زده نمی‌شود؟

با در نظر گرفتن این نکته که نقد بدون پیشنهاد بیشتر به تخریب شبیه است تا تحکیم، پیشنهاداتی نیز ارائه می‌شود:

یکی از کارهای خوبی که راهنمایی رانندگی برای عبور غیرمجاز از مسیر ویژه انجام داده بود پوشاندن لباس راهور به متخلف و استفاده از وی به عنوان مامور برای ساعاتی بود تا درک متقابل شکل بگیرد. از این ایده می‌توان در جاهای مختلف و حتی برای افراد مسئول نیز استفاده کرد تا هم مردم ببینند که تخلف هزینه غیرمادی دارد و با پول نمی‌توان آن را خرید و هم مسئول متخلف کمی به فکر قانون و احترام به آن باشد.

عنوان تکراری افزایش حقوق سربازان. اگر با ساختارهای موجود نمی‌توان این بند را در بودجه لحاظ کرد حداقل تسهیلاتی برای سربازان اعم از وام با سود کم، تخفیف‌هایی برای استفاده از امکانات شهری، کمک به روند ادامه زندگی انسانی او ازدواج برای مجردها و تسهیلات فرزندآوری برای متاهل‌ها و ... در نظر گرفته شود.

دژبان کل که در سطح شهر به درستی تخلفات سربازان را زیر نظر می‌گیرد می‌تواند بیشتر مسئول حفاظت از وی نیز باشد تا کمترین آسیب به سربازان برسد.

اجرای قاطع قانون منع خدمات اجتماعی مشمولان و سربازان غایب و فراری نه تنها برای افزایش تعداد سربازان بلکه برای اینکه مردم ببینند نمی‌توان به قانون بی‌اعتنا بود و مانند بقیه زندگی کرد؛ همانطور که مالیات کارمندان قبل از گرفتن حقوق از حقوق آن ها کسر می‌شود، در صورت پرداخت نکردن قبض برق پس از مدتی برق قطع می‌شود و ... .

انتهای پیام /

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

حقوق مدنی سربازان
در حال پیگیری مطالبه
50000حمایت پیگیری در صحن مجلس
10000 حمایت پیگیری از عالی ترین مسئول
1000 حمایت پیگیری از مسئول مربوطه
100 حمایت گزارش از مطالبه
61
انتشار: ۱۵:۵۶ , ۱۳۹۹ بهمن ۵
آخرین حامیان
دیدگاه تان را بنویسید

لطفا منتظر بمانید...
نظر شما ارسال گردید و پس از تایید منتشر خواهد شد
نظر شما تایید و منتشر شد
دیدگاه ها
 
حميد معصومي ۱۷:۴۳ ۱۳۹۹/۱۱/۰۵ با سلام و احترام ؛ ضمن تشکر از پيگيري مشكلات جامعه ، از مطالبه شما حمایت نمودم استدعا دارد از مطالبه ذيل كه شامل يك مشكل عمومي در حمل و نقل شهري تهران و جلوگيري از حيف و ميل بودجه هاي عمومي هست ، حمايت فرماييد تا از برخوردهاي غير كارشناسي خودداري شود . باتشکر https://www.farsnews.ir/my/c/49299
 
Ali NST ۱۹:۵۶ ۱۳۹۹/۱۱/۰۵ سلام به همه ی عزیزان و عرض خدا قوت خدمت همه ی شما ، لطفا از کمپین های زیر حمایت بفرمایید با تشکر از لطفتون https://www.farsnews.ir/my/c/50610 https://www.farsnews.ir/my/c/49712
 
nashenas ۲۲:۱۴ ۱۳۹۹/۱۱/۰۵ سلام. با مطالبه شما موافقیم و حمایت می کنیم. لطفاً مطالبه ما را به آدرس زیر حمایت کنید. https://www.farsnews.ir/my/c/45853 https://www.farsnews.ir/my/c/48925 https://www.farsnews.ir/my/c/49386 https://www.farsnews.ir/my/c/51060
سوژه های پیشنهادی
سوژه های در حال رشد