انتشار : ۱۵:۳۹ , ۱۳۹۹ اسفند ۱۴
لزوم ورود به مرتبه‌سازی و تبدیل شهرها به سلول‌های انفرادی
ارتفاع مسكن:

از مجموع روایات نقل شده از حضرات معصومین علیهم السلام استفاده می شود که احداث ساختمان مرتفع شایسته نیست.
امام صادق علیه السلام فرمودند: سقف خانه را هفت تا هشت ذراع بیشتر قرار ندهید (حدود 3 الی 3 و نیم متر) که عوارضی برای اهل خانه دارد و اگر بیشتر از سه متر بود، بالای آن آیة الکرسی نوشته شود تا عوارض منفی آن برطرف گردد.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: ساختمان بلند و مرتفع، حقوق همسایه ها را ضایع می سازد و ایشان از مردی انصاری که در مدینه ساختمان بلند و مرتفعی ساخته بود، رو برگردانده و فرمودند: چنین بناهای بلند برای دیگر ساختمان های محل، زحمت و مزاحمت ایجاد کرده و جریان هوا و نور را از آنان دریغ می دارد.


ما چقدر حدیث در مذمت مرتفع‌سازی خانه‌ها داریم؟

لطفاً به موضوع بلند مرتبه‌سازی و شکستن قبح مشرف بودن دیگران در زندگی و ناموس و تبدیل شهرها به سلولهای انفرادی هم ورود کنید.

یک معمار قدیمی می‌گفت حجاب اکبر ما خانه‌های ما بود. خانه‌هایی که به هم مشرف نبودند زنان و دختران آزادانه در حیاط و ایوان از زندگی لذت می‌بردند. ولی الان چی همه پنجره‌ها روبروی هم. تا کی مردم تحمل می‌کنند بدون آفتاب و نور و باد خنک. بالاخره روزی خسته می‌شوند و بسیاری مثل الان حجاب و عفاف را هم از دست می‌دهند.

خواهش می‌کنم لااقل شهرهای کوچک و سنتی را که هنوز گرفتار این موضوع به طور کامل نشده‌اند را دریابید. استان‌های سمنان و ... متأسفانه با وجود زمین‌های پهناور و بایر اطراف شهرها به برج‌سازی و آپارتمان‌سازی غیراسلامی روی آورده‌اند. مثلاً شهری مثل گرمسار که جنوبش تا صدها کیلومتر فضای باز و بایر دارد چرا باید مجوز 7 طبقه و حتی 3 طبقه داده شود.

نگذارید این اندک شهرهای ما هم تبدیل به زندان خانواده‌ها بشود. اگر هنوز حیاط داشته باشیم افراد خانواده دختران و زنان آزادانه از فضای باز لذت می‌برند و بچه‌‌ها طعم تلخ زندانهای کنونی آپارتمان‌ها را نمی‌چشند.

لازم به ذکر است گسترش شهرها به صورت افقی در زمین‌های بایر و ملی اطراف آن هزینه‌های ساخت و ساز، استحکامات، پمپاژ آب و ... را نیز کاهش می‌دهد. احتمالاً مسؤولان با این توجیه که گنجایش شهرها کم است اقدام به آسمان‌فروشی کنند و پس از چند سال باز هم گنجایش شهر تمام می‌شود، ولی بعد از نابودی حیاط و آرامش مردم و شلوغی دیوانه‌کننده، پس چه بهتر که الان اعلام پایان ظرفیت اعلام شده و شهرهایی مثل کرمان یزد، گرمسار و .... که اطراف آن را تا صدها کیلومتر دشت تشکیل داده به صورت افقی گسترش پیدا کند.
بیایید زودتر در جهت اصلاح شهر گام برداریم.

انتهای پیام /ن

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

ساخت‌وساز مسکن مرتبه‌سازی حیاط خانه
در حال پیگیری مطالبه
50000حمایت پیگیری در صحن مجلس
10000 حمایت پیگیری از عالی ترین مسئول
1000 حمایت پیگیری از مسئول مربوطه
100 حمایت گزارش از مطالبه
20
انتشار: ۱۵:۳۹ , ۱۳۹۹ اسفند ۱۴
آخرین حامیان
دیدگاه تان را بنویسید

لطفا منتظر بمانید...
نظر شما ارسال گردید و پس از تایید منتشر خواهد شد
نظر شما تایید و منتشر شد
دیدگاه ها
 
شوکت شرق ۱۷:۰۱ ۱۳۹۹/۱۲/۱۴ گره_گشا_باشیم بیرجند مرکز سومین استان پهناور کشور تنها دو دستگاه ام آر آی دارد، معطلی مردم گاهاً یک ماه تا 45 روز در نوبت ام آر آی ! لینک کمپین مردمی اختصاص دستگاه ام آرآی به بیمارستان رازی بیرجنددرخبرگزاری فارس <a href="https://www.farsnews.ir/my/c/53326">https://www.farsnews.ir/my/c/53326</a> حمایت شماگره ازکارعده زیادی بازخواهدکرد.
 
Ali NST ۰۵:۵۷ ۱۳۹۹/۱۲/۱۵ سلام به همه ی عزیزان لطفا از کمپین های زیر بازدید کرده و از آنها حمایت بفرمایید با تشکر از لطفتون <a href="https://www.farsnews.ir/my/c/52805">https://www.farsnews.ir/my/c/52805</a> . <a href="https://www.farsnews.ir/my/c/52716">https://www.farsnews.ir/my/c/52716</a> . <a href="https://www.farsnews.ir/my/c/52862">https://www.farsnews.ir/my/c/52862</a>
 
amin ۱۰:۳۳ ۱۳۹۹/۱۲/۱۵ حمایت شد از کمپین من حمایت کنید<a href="https://www.farsnews.ir/my/c/54224">https://www.farsnews.ir/my/c/54224</a>
 
user ۱۴:۴۶ ۱۳۹۹/۱۲/۲۲ از این کمپین حمایت شد لطف می کنید اگر از من حمایت کنید <a href="https://www.farsnews.ir/my/c/53081">https://www.farsnews.ir/my/c/53081</a> <a href="https://www.farsnews.ir/my/c/51301">https://www.farsnews.ir/my/c/51301</a> <a href="https://www.farsnews.ir/my/c/50645">https://www.farsnews.ir/my/c/50645</a> <a href="https://www.farsnews.ir/my/c/50587">https://www.farsnews.ir/my/c/50587</a>
 
irany ۱۶:۳۶ ۱۳۹۹/۱۲/۲۲ از کمپین شما حمایت میکنم لطفا شما هم از من حمایت کنید <a href="https://www.farsnews.ir/my/c/54712">https://www.farsnews.ir/my/c/54712</a> <a href="https://www.farsnews.ir/my/c/53025">https://www.farsnews.ir/my/c/53025</a> <a href="https://www.farsnews.ir/my/c/52751">https://www.farsnews.ir/my/c/52751</a> <a href="https://www.farsnews.ir/my/c/53444">https://www.farsnews.ir/my/c/53444</a>
سوژه های پیشنهادی
سوژه های در حال رشد