اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر
انتشار : 13:26 , 1400 خرداد 12 آخرین پیگیری: 1 سال 25 روز 20 ساعت قبل

تقاضای توجه به آموزش عالی مهارتی از دولت مردمی

ترویج گر آموزش عالی مهارتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات/دولت/ ملی 6310
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات/دولت/
به رئیس‌جمهور محترم آینده ایران
از طرف خانواده بزرگ دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور

با عرض درود و ادای احترام و سلام و صلوات بر پیامبر اعظم و خاندان پاک و مطهرش؛
رئیس جمهور محترم آینده، ضمن ابراز خرسندی و مسرت پیشاپیش از توفیق جناب‌عالی در کسب رأی اعتماد ملت و آرزوی تداوم این توفیق از طریق خدمت به خلق خداوند به استحضار می‌رساند آموزش عالی مهارتی مسیری است که آموزش عالی در دنیا دنبال می‌کند؛ زیرا این نوع از آموزش‌ها ارتباط تنگاتنگی با رشد اقتصادی و توسعه‌ای کشورها دارد و اگر آموزش مهارتی برخی کشورها از جمله فنلاند، سوئیس، آلمان و اتریش را بررسی کنیم، درمی‌یابیم میانگین بیش از 50 درصد دانشگاه‌ها و دانشجویان در این کشورها مهارتی‌اند و به سمت آموزش‌های فنی و حرفه ای و مهارتی گرایش دارند.

دانشگاه فنی و حرفه‌ای یکی از چهار دانشگاه بزرگ کشور است که مأموریت اصلی آن تحقق دانشگاهی پویا، اشتغال‌زا، کارآفرین، تقاضامحور و مهارت‌آموز می‌باشد. دانشگاهی که بتواند بر شعار «حرفه‌ای‌گرایی در آموزش عالی» و تربیت تکنیسین ماهر و آماده برای ورود به بازار کار جامه عمل بپوشاند. این دانشگاه با 180 دانشکده و آموزشکده فنی و حرفه‌ای و بالغ بر 160 هزار دانشجو در استان‌های مختلف کشور فعالیت دارد.

دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه‌ای که از جمع فارغ‌التحصیلان علاقه‌مند هنرستانی و کار و دانش به عرصه مهارت‌آموزی دانشگاهی قدم می‌گذارند، در دو مقطع کاردانی و کارشناسی (پیوسته و ناپیوسته) تحصیل می‌کنند. آنان پس از گذراندن واحدهای درسی که بخش عمده آن عملی است (بیش از 70 درصد از دروس) و بهره‌مندی از تخصص و تبحر استادان ماهر و باتجربه در حوزه‌های گوناگون، کار در کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها و آشنایی با فنون و حرفه‌های مورد نیاز بازار و صنعت فارغ‌التحصیل می‌شوند تا در بیست سالگی با «پنجه‌هایی کارآمد»، اعتماد به نفس، حس مسئولیت اجتماعی، انگیزه برای کسب روزی حلال و خدمت به خانواده، جامعه و میهن خویش روانه میدان تولید و اشتغال‌زایی شوند.

دانش‌آموختگانی که به دلیل نوع آموزش‌ها و برخورداری از مهارت‌های لازم به دنبال جذب و استخدام در بخش دولتی نبوده و فعالیت در بازار کار غیردولتی و بخش خصوصی را انتخاب می‌کنند. در حقیقت، دانشگاه فنی و حرفه‌ای ضمن تأکید بر حفظ ارزش‌های بنیادین نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، در راستای حل بحران‌های کشور، پیوند واقعی بین علم و عمل و تبدیل به ثروت را در دستور کار خود قرار داده و تلاش می‌کند از طریق آماده‌سازی تکنسین‌های مجرب و متعهد، تعامل با مراکز صنعتی، بخش‌های دولتی و غیردولتی و ایجاد زمینه‌های لازم برای کسب مهارت‌های متنوع و مورد نیاز جامعه، برای جوانان ایران‌ زمین اشتغال و کارآفرینی ایجاد نماید.

از این رو، در چشم‌انداز آينده، دانشگاهی کارآفرین، ثروت‌ساز، برخوردار از معیارهای مورد وفاق آموزش عالی کشور و منطبق با استانداردهای بومی و بین‌المللی در عرصه توسعه کارآفرینی خواهد بود و در زمره دانشگاه‌های پیشرو کشور قرار می‌گيرد. از اين رو توسعه این دانشگاه متناسب با اولویت‌های توسعه ملی، اقتضائات جامعه دانش‌بنیان و نیازهای بازار کار امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است.

طبق اطلاعات طرح نیروی کار مرکز آمار ایران، نرخ بيكاری جوانان ١٥ تا ٢٤ ساله، حاكی از آن است كه 623 درصد از فعالان اين گروه سنی و 816 درصد از جمعيت فعال ١٨ تا ٣٥ ساله در زمستان ١٣٩٩ بيكار بوده‌اند و هر ساله نيز این جمعیت افزايش می‌يابد. به‌طور قطع این مهم، تبعات گسترده‌ای نظیر تهدید سلامت روان جوانان به‌ویژه تحصیل‌کردگان دانشگاهی، شیوع بی‌انگیزگی و ناامیدی و حتی رشد میزان انواع بزه در میان این قشر از جمعیت ایران را به دنبال دارد.

بر پایه تحقیقات به‌عمل ‌آمده از سوی «دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس»، ناهماهنگی آموزش‌های تئوریک دانشگاهی با نیازهای بازار کار، بی‌توجهی به رشته‌های مورد نیاز جامعه، تربیت صِرف دانشجو بدون ظرفیت‌سنجی، عملكرد جزیره‌ایِ دانشگاه‌ها و تمرکز بر پذیرش دانشجوی بیشتر به روش‌های گوناگون و بدون بررسی بازار کار و نوع آموزش‌های لازم، و همچنین «فقدان مهارت انجام کار از سوی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی»، مهم‌ترین دلایل بیکاری هزاران فارغ‌التحصیل دانشگاهای کشور به شمار می‌آيند.

این در حالی است که یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مقام معظم رهبری نیز، به‌ ویژه در دهه اخیر، تداوم حرکت تولید، رفع موانع از سر راهِ تولید و اشتغال و توجه خاص به رفع معضل بیکاری جوانان کشور بوده است. انتخاب نام‌ها و عناوین هدفمند به‌ ويژه در سال‌های اخیر، از سوی رهبر فرزانه انقلاب، حاکی از تأکید ایشان بر این مسئله است؛ مسئله‌ای که سرمایه‌گذاری مادی و معنوی در آن موجبات شکوفایی و پویایی اقتصادی و کمرنگ شدن بسیاری از معضلات فرهنگی و اجتماعی را فراهم خواهد آورد. مرور اين عناوین بر اهمیتِ جریان مهارت‌آموزی در کشور، خالی از لطف نیست:
• (1390): جهاد اقتصادی
• (1391): تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی
• (1392): حماسه سیاسی و حماسة اقتصادی
• (1393): اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی
• (1394): اقتدار ملی و اشتغال‌آفرینی
• (1395): اقتصاد مقاومتی: اقدام و عمل
• (1396): اقتصاد مقاومتی: تولید، اشتغال
• (1397): حمایت از کالای ایرانی
• (1398): رونق تولید
• (1399): جهش تولید
• (1400): تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها

وجود معضل بیکاری جوانان در جامعه حساس کنونی، لزوم توجه جدی به حوزه اقتصاد و امر تولید و اشتغال، و در رأس این امور، تأکید فرمانده کل قوا (دامت‌برکاته) بر اهتمام همه‌جانبه مسئولان نظام و آحاد مردم در رفع موانع از یک سو و برخورداری دانشگاه قدمت‌دار فنی و حرفه‌ای از ظرفیت‌های بالقوه متنوع در راستای تربیت تکنسین‌های ماهر و کمک مهندسان کارآمد و پرورش سرمایه انسانی مناسب بازار کار و تقاضای امروز ایران اسلامی از جمله:

• برخورداری از شبکه گسترده‌ای از دانشکده‌ها و آموزشکده‌ها در سراسر کشور
• برخورداری از فضاهای گسترده آموزشی، کارگاهی، آزمایشگاهی و کشاورزی
• برخورداری از شبکه گسترده مربیان و مدرسان خبره
• برخورداری از برنامه درسی مبتنی بر تحلیل شغلی و توانمندی‌ها
• اشتغال 70 الی 80 درصد از دانش‌آموختگان در بازار کار (حین تحصیل یا پس از فراغت از تحصیل)

ضرورت سرمایه‌گذاری در آموزش‌های مهارت‌محور، در نظر گرفتن سهمی شایسته و بایسته برای مرجعیت مهارتی به موازات مرجعیت علمی در دانشگاه‌ها، توجه به دانشگاه فنی و حرفه‌ای به عنوان جایگاهی ارزنده برای ترویج فرهنگ قوی و درونی کار و تولید و حمایت از اهداف و سیاست‌های این دانشگاه را بیش از پیش برجسته می‌نماید. بررسی شاخص‌های توسعه و پیشرفت و رشد اقتصادی کشورهای موفق نیز نشان می‌دهد که آموزش‌های عالی مهارتی تا چه اندازه مهم دانسته شده و مورد حمایت گسترده و کلان قرار گرفته است.

مرور برنامه‌های راهبردی کشورهای توسعه‌یافته در مبحث سرمایه‌گذاری نشان می‌دهد اگر براي كسبِ سرمايه در آینده بايد هم‌ اکنون به این امر توجه ویژه، سرمایه‌گذاری و هزینه کنیم. و اگر به تأثير آموزش‌های مهارتی اعتقاد داریم، می‌بایست متناسب با آن، در دولت، مجلس و بخش خصوصی برای تجهیز کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها، جذب مربی و استاد، مطالعه بازار کار و ارائه برنامه آموزشی روز دنیا سرمایه‌گذاری شود.

دانشگاه فنی و حرفه‌ای در عرصه ایفای مسئولیت اجتماعی در برخورد با بحران‌هایی نظیر سیل، زلزله و شیوع ویروس کرونا نيز کارنامه‌ای قابل قبول دارد و همواره بر آن بوده تا بین ارزش‌های اخلاقی و تخصص‌های خاص ارتباط معناداری ایجاد نماید. در راستای تحقق این هدف، در دوران شیوع ویروس کرونا و اعلام نیاز مراکز بهداشتی و درمانی سراسر کشور، به خط مقابله و پیشگیری از شیوع کرونا پیوست و بیش از ۲ میلیون ملزومات پزشکی و بهداشتی تولید شده در مراکز فنی و حرفه‌ای را به جامعه پزشکی و درمانی کشور تزریق نمود.

طراحی و ساخت نمونه تصفیه هوای محیط‌های بیمارستان و نانو فیلتراسیون، تولید مواد ضدعفونی‌کننده، طراحی و تولید نمونه نیمه صنعتی تونل ضدعفونی‌کننده همراه، طراحی نمونه اولیه سیستم‌های ضدعفونی‌کننده نانو شوینده يا نانو سیال، تولید ماسک استاندارد بهداشتی، گان جراحی، لباس محافظت پزشکی، پاپوش پرستاری، لباس ایزوله، روتختی، روبالشی، ساق و کلاه بیمارستانی، دستکش بهداشتی، ماسک‌های جراحی سه‌لایه نانو فیلتردار و... از جمله فعالیت‌های مراکز فنی و حرفه‌ای در پیشگیری و مقابله با شیوع ویروس کرونا بود.

طراحی اولین دوره مسابقات تولید محتوایی دانشجویی با محورهای فرهنگ‌سازی سلامت، خلاقیت، آموزش ، مهارت، اخلاق نیز از دیگر اقدامات دانشگاه فنی وحرفه‌ای به شمار می‌آید. دانشگاه فنی و حرفه‌ای در راستای عمل به مسئولیت اجتماعی خود در هفته درختکاری با ایجاد پویش‌ها و پروژه‌های هدفمند سعی نمود دانشجویان و کارکنان دانشگاه را به‌ این مهم ترغیب نماید.

بر همین اصل، طی سال‌های 1397 تا 1399، بیش از90 هزار اصله درخت مثمر (70 درصد) و غیرمثمر (30 درصد) در 180 دانشکده آموزشکده تابع دانشگاه توسط بیش از 30 هزار دانشجو، با شعار «هر دانشجو یک درخت» غرس گردید. همچنین، برنامه 5 ساله راهبردی در حوزه «مدیریت سبز» در دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور تدوین و کمیته‌های اصلاح الگوی مصرف نیز تشکیل شده‌اند.

اقدامات اجرایی مدیریت سبز در حوزه‌های نه‌گانه شامل کنترل سیستم روشنایی، سیستم‌های حرارتی، برودتی و تهویه مطبوع، کنترل تجهیزات اداری و نحوه استفاده از آن‌ها، مدیریت مصرف آب، پسماند، میزان مصرف کاغذ و اقلام مصرفی، استفاده از فناوری‌های پاک و انرژی‌های تجدیدپذیر، فرهنگ‌سازی و توسعه مدیریت انرژی و حمل و نقل صورت گرفته است.

در حال حاضر، دانشگاه فنی و حرفه‌ای در مسیر تحقق اهداف اثرگذار خویش با چالش‌های متعددی مواجه است. برخی از این چالش‌ها عبارتند از:
1. غلبه فرهنگ مدرک‌گرایی دانشگاه‌ها و تضعیف استقبال جامعه از کاردانی‌های فنی و حرفه‌ای و عدم اهتمام لازم در مسیر اصلاح نظام پذیرش دانشجو
2. عدم وجود منابع مالی پایدار حمایت‌کننده و تخصیص بودجه مورد نیاز برای آموزش‌های عالی فنی و حرفه‌ای با عنایت به هزینه‌بر بودن اجرای این نوع و سطح از آموزش‌ها
3. عدم توجه دانشگاه‌ها به حرفه‌ای‌گرایی در آموزش‌های عالی فنی و حرفه‌ای و استقرار نظام صلاحیت حرفه‌ای ملی برای اعتباربخشی به این آموزش‌ها
4. عقب‌ماندگی کلی آموزش‌های عالی فنی و حرفه‌ای در کشور از رشد پرشتاب فناوری‌های نو
5. توانایی محدود نظام آموزش عالی فنی و حرفه‌ای در درک صحیح نیازهای واقعی بازار کسب و کار
6. ناتوانی بنگاه‌های اقتصادی ـ اجتماعی در برنامه‌ریزی برای توسعه و جذب منابع انسانی حرفه‌ای
7. عدم تثبیت جهت‌گیری‌های آموزشی و ارتباط با صنعت و محیط‌های شغلی همسان با مدل‌های تجربه‌شده در جهان
8. عدم ورود به عرصه‌های جدید تربیت کاردان فنی و حرفه‌ای و آموزش‌های میان‌رشته‌ای و لزوم معرفی مراکز مهارتی و فنی و حرفه‌ای به جامعه در راستای تغییر رویکرد فکری جامعه نسبت به آموزش‌های مهارتی
9. هزینه‌های بالای سرمایه‌گذاری و اجرای آموزش‌های عالی فنی و حرفه‌ای
10. عدم انطباق سرانه‌های آموزشی مهارتی (فضای فیزیکی، اعضای هیئت‌علمی، سرانة مالی) با استانداردهای روز دنیا
11. ضرورت تبیین جایگاه و منزلت کاردان مهارتی در نظام مشاغل کشور در تقابل با جایگاه فنی و حرفه‌ای به عنوان پایین‌ترین رده در سطوح آموزش عالی کشور
12. نامشخص بودن حداقل قابلیت‌های علمی و عملی در راستاي فارغ‌التحصیل شدن تکنیسین‌های ماهر جهت ورود به بازار کار
13. عدم تناسب برنامه‌های آموزش عالی فنی و حرفه‌ای با نیازهای بازار کار و مزیت‌های نسبی منطقه‌ای
14. عدم شناخت کافی از نیاز بخش‌های صنعت، خدمات و کشاورزی توسط دانشگاه
15. تقاضامحور نبودن آموزش‌های مهارتی
16. بومی نشدن دانشگاه‌ها و عدم تطبیق دانش‌های بومی و شرایط جغرافیایی کشور
17. عدم وجود ساختار مناسب برای هدایت دانش‌آموختگان به بازار کار مرتبط

با توجه به اينكه اكثر چالش‌های ذكر شده، به عدم هماهنگی بخش‌های بيرونی و نهادهای حمايت‌كننده آموزش‌های عالی مهارتی مربوط می‌شود، از اين رو خانواده بزرگ دانشگاه فنی و حرفه‌ای از رئیس‌ جمهور آینده انتظار دارد ضمن توجه جدی به آموزش‌های عالی مهارتی در کشور و حمایت‌های اثرگذار و کارگشا از برنامه‌های پیش روی این دانشگاه به حکم آیه شریفة «وَالْبَاقِيَاتُ الصَّالِحَاتُ خَيْرٌ عِندَ رَبِّكَ ثَوَابًا وَخَيْرٌ أَمَلًا»، نسبت به موارد ذیل عنایت ویژه مبذول دارند:

1. بازبینی و اصلاح نظام هدایت تحصیلی دانش‌آموزان به منظور هدایت آنان از همان سال‌های آغاز تحصیل در رشته‌های فنی و حرفه‌ای و توسعه هنرستان‌ها در راستای اجرایی شدن ماده 66 برنامه ششم توسعه؛

2. توجه ویژه به برنامه‌ریزی‌های اقتصادی و توسعه و تجهیز کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های دانشگاه فنی و حرفه‌ای با تخصیص اعتباری بالغ بر 5000 میلیارد تومان (ریالی) و 20 میلیون دلار (ارزی) در لایحة بودجه در یک دورة 4 ساله؛

3.‌ تدوین لایحه الزام و تشویق صنایع و واردکنندگان تجهیزات و فناوری‌ها به انتقال نمونه‌های آموزشی به دانشگاه فنی و حرفه‌ای؛

4.‌ ارائه لایحه جامع حمایت از فارغ‌التحصیلان مقطع کاردانی (تکنسین) دانشگاه‌های مهارتی (فنی و حرفه‌ای، علمی ـ کاربردی و...) با مواردی نظیر (اعطای معافیت‌های سربازی، وام‌های خوداشتغالی، تسهیلات کارآفرینی و...).

من الله التوفیق و علیه التکلان
دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

دانشگاه فنی و حرفه ای آموزش عالی مهارتی
دیدگاه تان را بنویسید
برای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری شوید
دیدگاه ها
9**8119 16:30 , 1401 تیر 27 مطلب بیش از حد طولانی است. بهتر بود مختصر می نوشتید.
دولت جوان انقلابی 14:11 , 1400 بهمن 17 با سلام از مطالبه شما حمایت شد لطفا با زدن روی پروفایل دولت جوان انقلابی از مطالبه ما حمایت کنید
Sina 07:21 , 1400 بهمن 16 سلام وقت بخیر اگر امکانش هست از این کمپین حمایت کنید https://www.farsnews.ir/my/c/115184 https://www.farsnews.ir/my/c/114892
Sina 14:25 , 1400 بهمن 2 https://farsnews.ir/my/c/115184 حمایت شد لطفا حمایت کنید
Sina 14:24 , 1400 بهمن 2 https://farsnews.ir/my/c/115184 حمایت شد لطفا حمایت کنید
9**7985 18:42 , 1400 آذر 8 حمایت میکنم
9**2025 18:50 , 1400 آبان 5 حمایت میکنم
9**3593 08:11 , 1400 مهر 26 حمایت میکنم
9**4474 08:19 , 1400 مهر 17 حمایت می کنم
9**7185 15:32 , 1400 مهر 1 حمایت می کنم
9**0048 01:02 , 1400 شهریور 30 حمایت شد، خواهشمندیم با حمایتتون، مانع از تحمیل شهریه چند میلیونیِ اضافی دانشگاه به دانشجوهای کم بضاعتِ در شرف فارغ التحصیلی بشید https://www.farsnews.ir/my/c/70317
9**0048 12:57 , 1400 شهریور 29 حمایت شد، خواهشمندیم با حمایتتون، مانع از تحمیل شهریه چند میلیونیِ اضافی دانشگاه به دانشجوهای کم بضاعتِ در شرف فارغ التحصیلی بشید https://www.farsnews.ir/my/c/70317
9**0048 12:56 , 1400 شهریور 29 حمایت شد، خواهشمندیم با حمایتتون از کمپین ما، مانع از تحمیل شهریه چند میلیونیِ اضافی دانشگاه به دانشجوهای کم بضاعتِ در شرف فارغ التحصیلی بشید، کد کمپین ما: 70317
9**6405 08:10 , 1400 شهریور 27 با اینکه امیدی به درست شدن این وضع با اینا ندارم ولی بازم حمایت میکنم...
9**6184 10:18 , 1400 شهریور 22 آموزش باید از حالت تیوری به سمت عملی شدن بره.من حمایت میکنم
9**7387 22:27 , 1400 شهریور 13 حمایت می کنم
9**4346 11:25 , 1400 شهریور 13 حمایت میکنم
9**6950 20:34 , 1400 شهریور 12 حمایت می‌کنم
9**1585 20:16 , 1400 شهریور 12 حمایت می کنم.
9**8153 12:50 , 1400 شهریور 12 حمایت میکنم
9**3393 11:27 , 1400 شهریور 12 از این کمپین حمایت میکنم
9**2645 21:28 , 1400 شهریور 10 ما می توانیم
9**3922 17:20 , 1400 شهریور 10 سلام و عرض ادب خدمت کسانی که این پیام رو میخونن با این که مقطع کارشناسی رو تموم کردم تقاظا دارم از این کمپین حمایت کنید تا کشورمون پیشرفت کنه ممنون از همه
9**9469 12:23 , 1400 شهریور 10 چرا نمیتونیم وارد سایت ناد بشیم
پویش های پیشنهادی
پویش های در حال رشد
در حال پیگیری مطالبه
50000 پیگیری در صحن مجلس
10000 پیگیری از عالی ترین مسئول
7314
انتشار: 13:26 , 1400 خرداد 12 زمان مانده تا انتشار پیگیری فارس