اخبار فارس من فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر
انتشار : 13:16 , 1400 خرداد 21 آخرین پیگیری: 1 ماه 17 روز 17 ساعت قبل

مشابهت‌های سانحه سقوط هواپیما و فاجعه کرونا

کارشناس سیاسی وزارت راه و شهرسازی/ ملی 6
مشابهت‌های سانحه سقوط هواپیما و فاجعه کرونا
حادثه سقوط یک هواپیما می‌تواند تا ماه‌ها رسانه‌ها و افکار عمومی را در گیر خود کند، اما هم اکنون مدت‌هاست روزانه به تعداد مسافران یک هواپیما قربانی ویروس کرونا می‌شوند.

گزاره خبری:
مقام معظم رهبری در ارتباط تصویری با شرکت‌کنندگان در آئین تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس به این نکته اشاره و فرمودند:
کرونا را دست کم نگیرید؛ اینکه روزی ۱۵۰ هموطن از دست بروند مسئله‌ی کوچکی است؟ بعضی‌ها تقویم مناسبی، ارزیابی مناسبی از این قضیّه ندارند. فرض کنید هر دو روز یک بار یک هواپیمای سیصدنفره سقوط کند و همه‌ی آن‌ها بمیرند؛ این چیز کمی است؟ ما هر روز ۱۴۰ نفر، ۱۵۰ نفر، ۱۷۰ نفر متوفّی داشته باشیم، این چیز کمی است؟ علاج هم دست خودمان است.

گزاره تحلیلی:
حالا که ظرفیت این هواپیما به حدود ۵۰۰ نفر رسیده است و هر روز این اتفاق تکرار می‌شود. با تامل در تشبیه کشته‌های کرونا به جانباختگان حادثه سقوط هواپیما نکاتی را به ذهن متبادر می‌نماید که میتوان به آن دقت بیشتری نمود.
۱ ) با تطبیق تعداد تلفات یک سانحه سقوط هواپیما و تعداد جانباختگان هر روزه بیماری کرونا میتوان به بزرگی و اهمیت این فاجعه انسانی پی برد. این در حالی است که حادثه یک بار اتفاق می‌افتند ولی جانباختگان بیماری کرونا هر روز تکرار می‌گردد.
۲) همانگونه که همه افراد جامعه در سانحه‌ای مثل سقوط هواپیما حساس بوده و پیگیر اخبار، دلایل و مقصرین حادثه هستند لازم است درباره جانباختگان بیماری کرونا نیز حساس و پیگیر باشند.
۳) در حوادثی مثل سقوط هواپیما سلیبریتی‌ها و فعالان اجتماعی به ویژه در فضای مجازی به شدت فعال شده و انتظار م‌یرود در بیماری کرونا نیز که به مشابه سقوط یک هواپیمای غول پیکر در هم روز می‌باشد به همانگونه فعال بوده و ضمن ترند کردن این موضوع به فرهنگ‌سازی و مطالبه عمومی رعایت دستوالعمل‌های بهداشتی اهتمام ورزند.
۴) در همان اولین ساعت‌های سقوط هواپیما همه به دنبال دلایل سقوط و بررسی آن هستند و مطالبه عمومی آن است که با رفع دلایل سقوط از تکرار آن جلوگیری شود. این در حالی است که تا کنون حدود ۹ ماه است که هر روز به اندازه سقوط یک هواپیما تلفات انسانی هستیم ولی جدیتی در بررسی دلایل این کشتار و راههای جلوگیری از تکرار هر روزه آن نمی‌شود.
۵ در سوانح هوایی معمولا همه پیگیر شناسایی و اعلام قاصرین و مقصرین حادثه هستند و گاها این امر تا درخواست استعفا و برکناری مسئولین و وزیر پیش میرود. درباره بیماری کرونا نیز انتظار میرود مسئولین حداقل اهتمام بیشتری در پاسخگویی درباره موضوعات مطرح شده باشند.
۶) بعضا دیده شده است که پیگیری‌های مردمی درباره سقوط یک هواپیما به ایجاد کمپین‌های گسترده و حتی تجمعات خیابانی منجر شده است ولی این‌چنین انسجامی درباره فاجعه‌ای که هر روز به تعداد کشته‌های سقوط یک هواپیما تلفات می‌گیرد دیده نمی‌شود.
۷) معمولا در سوانح هوایی دیده شده است که پس از حادثه موجی از محکومیت و تحریم شرکت هوایی، سازمان هواپیمایی و حتی گسترده‌تر شکل می‌گیرد ولی در بیماری کرونا هنوز انسجام و همیت برای جلوگیری از تکرار تلفات این بیماری با محکومیت کسانی که با رفتارهایی مانند مسافرت‌های غیرضروری وعدم رعایت دستوالعمل‌های بهداشتی موجبات شیوع بیشتر این بیماری و افزایش روزافزون تعداد تلفات این بیماری می‌شوند دیده نمیشود.
گزاره راهبردی:
با توجه در این مشابهت‌ها بین حادثه‌ای مثل سقوط هواپیما و جانباختگان هر روزه بیماری کرونا لازم است دغدغه مندان، دلسوزان و تاثیرگزاران جامعه با دقت و جدیت بیشتری این فاجعه انسانی را پیگیری و مطالبات خود را در خواست عمومی رعایت نکات بهداشتی و اجتماعی، پیگیری دلایل این همه متوفی بدلیل بیماری کرونا و جدیت در مطالبه از مسئولین را مطرح نمایند.
باشد که هر چه زودتر به خواست خدا و عنایت معصومین شر این ویروس منحوس از سر جامعه بشری برطرف گردد.

انتهای پیام /پ

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کرونا سقوط هواپیما
دیدگاه تان را بنویسید
برای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری شوید
دیدگاه ها
امید 22:34 , 1400 خرداد 31 با سلام ما از کمپین شما حمایت کردیم خواهشاً شما از کمپین ما هم حمایت کنید متشکرم https://www.farsnews.ir/my/c/74676
m.z 17:12 , 1400 خرداد 22 از شما عزیزان حمایت شد. لطفا در پاسخ به حمایت ما ؛ از کمپین صنفی اعتراض به اجرای پر ابهام دستورالعمل همسان سازی حقوق کارکنان دولت در سال جاری ، https://farsnews.ir/my/c/71901 حمایت فرمایید. درود.
ناشناس 14:45 , 1400 خرداد 22 حمایت کردیم، لطفا و خواهشا شما هم از قشر بی پناه دانشجو حمایت بفرمایید: شهریه پایان نامه را به دانشجویان متقاضی شیوه بدون پایان نامه ورودی۹۷ تحمیل نکنید! https://www.farsnews.ir/my/c/70317
amin 12:55 , 1400 خرداد 22 حمایت شد لطفا از کمپین من حمایت کنیدhttps://www.farsnews.ir/my/c/71978
نا‌شناس 20:01 , 1400 خرداد 21 از کمپین شما حمایت شد. اگر مایل هستید، از کمپین من حمایت کنید. https://www.farsnews.ir/my/c/62898
IRIAF 16:31 , 1400 خرداد 21 از کمپین شما حمایت شد . لطفا از کمپین ما هم حمایت کنید جهت رفع مشکل بیکاری خلبانان https://www.farsnews.ir/my/c/72158
سوژه های پیشنهادی
سوژه های در حال رشد
در حال پیگیری تحلیل
50000 برگزاری مناظره حول موضوع
25000 انتشار در کانال ها و اینستاگرام فارس
10000 انتشار در صفحه یک خبرگزاری
1000 انتشار در گروه مربوطه
15
انتشار: 13:16 , 1400 خرداد 21