انتشار : ۱۸:۴۵ , ۱۳۹۸ خرداد ۶ آخرین پیگیری: 1 سال 11 ماه 19 روز 8 ساعت قبل
حذف ضرورت 2 مقاله isi برای دفاع از رساله مقطع دکتری
ناشناس وزارت علوم تحقیقات و فناوری/ ملی 3
سال هاست که مطابق قوانین وزارت علوم، دانشجوی مقطع دکتری می بایست برای صدور مجوز پایان نامه خود 1 یا 2 مقاله مستخرج از پایان نامه را در نشریات معتبر علمی که با نام isi نیز شناخته می شود منتشر نموده و سپس از عنوان پایان نامه خود دفاع نماید. این روند تا سال گذشته 1397 بدون مشکل صورت می پذیرفت.
متاسفانه از سال گذشته 1397 به علت تشدید تحریم های یک جانبه ایالات متحده؛ بسیاری از نشریات از پذیرش مقالات علمی ایرانی علی الخصوص در رشته های مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی هوافضا و مهندسی مواد خودداری می کنند، که متاسفانه شامل کلیه نشریات آمریکای شمالی، اروپای غربی، اروپای شرقی و با کمال تاسف اخیرا شامل 3 کشور صنعتی آسیای شرقی نیز می گردد.
این موضوع از آنجا نیز تشدید می گردد که نشریات علمی مشخصا در رشته های مهندسی اشاره شده در بالا 90 درصد در آمریکای شمالی قرار دارند که پذیرش مقالات را بسیار دشوار می کند.
این مساله سبب شده بسیاری از دانشجویان مقطع دکتری در آستانه دفاع از پایان نامه و فراغت از تحصیل دچار مشکل شده و عملا نمی توانند تحصیلات خود را به پایان برسانند.
از سوی دیگر از انجا که رشته های مهندسی یاد شده، سنگ بنای اقتصاد و تولید کشور و حتی صنایع دفاعی می باشد الزام به چاپ مقاله جهت فرایند فارغ التحصیلی عملا رایگان در اختیار قرار دادن نتایج پژوهش های کشور در اختیار کشور های بیگانه و شناسایی افراد فعال در هر زمینه تخصصی توسط دیگران می باشد.
لذا حذف این مورد اجبار چاپ مقاله isi و صرفا ارسال نسخه نتایج پژوهش در قالب مقاله کامل به هیات داوری پایان نامه و وزارت علوم می تواند راهکار حل این مشکل باشد، به گونه ای که نتایج پژوهش ها از کشور خارج نشده و سطح علمی پایان نامه ها نیز حفظ گردد.

انتهای پیام /پ

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

وزارت علوم مقطع دکتری پژوهش و فناوری رساله دکتری
مختومه شده پیشنهاد و انتقاد
10000حمایت پیگیری در مجلس
5000 حمایت پیگیری از سازمان مربوطه
500 حمایت بررسی کارشناسی موضوع
50 حمایت انتشار در سایت
79
انتشار: ۱۸:۴۵ , ۱۳۹۸ خرداد ۶ این سوژه مختومه شده
آخرین حامیان
دیدگاه تان را بنویسید

لطفا منتظر بمانید...
نظر شما ارسال گردید و پس از تایید منتشر خواهد شد
نظر شما تایید و منتشر شد
دیدگاه ها
 
Parsi ۱۵:۵۶ ۱۳۹۸/۰۳/۲۵ البته در آیین نامه phd یک علمی پژوهشی ملاک است چرا الان دانشگاه ها خود قانون تصویب میکنند معلوم نیست...
 
ناشناس ۱۰:۳۷ ۱۳۹۸/۰۸/۱۴ الان بخاطر تحریم ها تو زمینه مهندسی هسته ای مقاله از ایرانی ها قبول نمی کنن بخاطر همین موضوع علارغم ارسال مقاله های ارزنده ولی مقاله چاپ نمی شود و اکثر دانشجوهای دکترا با این مشکل مواجه شدن. در ضمن اساتید بخاطر اینکه با مقاله دانشجوها رتبه علمی می گیرن و براشون مهم نیست که دانشجوی دکترا شهریه بدلیل تاخیر در دفاع را بدهد این موضوع را کتمان می کنند من از شما تقاضا دارم این موضوع را اطلاع رسانی کنید دانشجوی دکترای مهندسی هسته ای
 
ناشناس ۱۷:۱۸ ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ کی گفته دانشجوهای دکتری قصدشان از مطرح کردن مشکلات در مورد مقاله، ندادن مقاله است؟! مشکل اتلاف بیهوده وقت است و استفاده از نشریات خارجی به جای داخلی و پولی که بعضی دانشگاه ها این وسط به جیب میرنند هست! چرا برای دانشجویان دکتری مجلات تخصصی داخلی ارائه نمی شود. اصلا بحث فارسی بودن متن مقاله هم نیست. به هر زبانی بخواهید مقاله را آماده میکنیم؛ چی فکر کردید؟ مگر همین الان در مجلات خودمان بعضی مقالات انگلیسی چاپ نمی شود؟ چرا ما مجلات معتبر با سطح علمی بالا نداشته باشیم که سایر کشورها برای سنجش اعتبار مقالات خود آن را ملاک قرار دهند؟ ایران 1درصد جمعیت جهان را دارد اما سهم تولید علم آن در جهان 2 درصد است. ایران در تولید علم جزء ۱۵ کشور برتر دنیا شد. چرا ما مجلات در سطح بالا نداریم؟ تا کی مرغ همسایه غازه؟
سوژه های پیشنهادی
سوژه های در حال رشد