اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر
انتشار : 14:34 , 1400 مهر 23 آخرین پیگیری: 7 ماه 13 روز 11 ساعت قبل

ابطال قانون امنیتی و محرمانه بودن اموال مسئولان

به‌ دنبال مصوبه‌ای که مجمع تشخیص مصلحت چند سال پیش داشت، قرار شد که قوه قضائیه سامانه‌ای برای ثبت اموال مسئولان در نظر بگیرد. این مصوبه ذیل اجرای قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران، مصوب 1394.08.09 مجمع تشخیص مصلحت نظام و به‌ منظور افزایش اعتماد عمومی مردم به مسئولان جمهوری اسلامی ایران و ارتقای سلامت اداری، «آیین­‌نامه اجرایی قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران» تهیه شده بود که آیین‌نامه آن هم در سال 98 به تصویب قوه قضائیه رسید.

این سامانه دو سال قبل رونمایی شد؛ اما تاکنون گزارشی از آن منتشر نشده است؛ اینکه چند نفر و از کدام نهادها با چه مسئولیتی اطلاعات اموال خود را ثبت کرده‌اند. این در حالی است که در خود این مصوبه آمده که اگر مسئولان اعلام نکنند یا ناقص گزارش دهند یا کتمان کنند، مشمول مجازات تعزیری درجه شش می‌شوند که در قانون ششم توسعه بر آن تأکید شده است. آن هم درحالی‌که طبق اعلام خود مسئولان قضائی پیش‌بینی شده بود که ۲۵۰ هزار نفر شامل این قانون شوند. چون در ماده ۳ قانون رسیدگی به دارایی مقامات ۲۳ عنوان مطرح‌شده که تا رده مدیران کلان را در مؤسسات دولتی و غیردولتی شامل می‌شود و همچنین تا رؤسای کلانتری‌ها و نیروهای مسلح را دربر می‌گیرد.

به نظر می‌رسد که بر خود اجرای این قانون هم نظارت دقیقی صورت نمی‌گیرد و احتمالا بیشتر جنبه صوری دارد؛ چرا که تا این لحظه حتی یک گزارش یا خبر هم درباره مسئولی که به علت عدم درج اطلاعات اموال خود در سامانه مشمول مجازات شده باشد، منتشر نشده است.

با توجه به اینکه در آیین‌نامه مصوب‌شده در قوه قضائیه آمده است که ثبت اطلاعات باید با رعایت سازوکارهای امنیتی، حفظ محرمانگی و حریم خصوصی و همچنین صحت و تمامیت داده‌ها باشد، احتمال استنکاف یک مقام مسئول از درج اطلاعات هم ذیل همان بحث محرمانگی و امنیتی قرار گرفته است!

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

شفافیت شفافیت آرای نمایندگان اموال مسؤولان
دیدگاه تان را بنویسید
برای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری شوید
دیدگاه ها
ناشناس 14:24 , 1400 آذر 2 اینگونه حمایت قانونی که باعث فساد پروری هست باید ملغی گردد.
ناشناس 10:35 , 1400 آبان 5 مساله محرمانگی اموال مسولان باید خاتمه داده شود. شفافیت لازم است. اگر ریگی در کفش مسولان نیست باید اموالشان عمومی اطلاع رسانی گردد.
ناشناس 08:26 , 1400 مهر 25 نتیجه اعلام عمومی شدن اموال مسئولین این میشه که اونهایی که ریگی به کفش دارن تمام دارایی شون رو میبرن ترکیه و امارات و اوکراین!!! و ...
ناشناس 08:14 , 1400 مهر 25 حمایت کردیم. لطفا از ما هم حمایت کنید https://www.farsnews.ir/my/c/92372
18:12 , 1400 مهر 24 حمایت کردیم، لطفا و خواهشا با حمایتتون، به داد دانشجویان برسید: https://www.farsnews.ir/my/c/96078
18:47 , 1400 مهر 23 حمایت کردیم، لطفا و خواهشا با حمایتتون، به داد دانشجویان برسید، کد کمپین دانشجویی: 96078
پویش های پیشنهادی
پویش های در حال رشد