اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر
انتشار : 18:03 , 1400 مرداد 20 آخرین پیگیری: 2 ماه 2 ساعت قبل

صندوقچه‌های قدیمی که حالا دکوراسیون خانه‌های امروزی شدند

ناشناس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی/ مازندران 0
صندوقچه‌هایی با بوی خوش خاطرات
در قدیم در بسیاری از خانه‌ها صندوقچه‌هایی سنتی که در زبان محلی «یخدن یا یخدان» خوانده می‌شود که مخزن خاطرات خانواده‌هاست که در مازندران کجور ساخته می‌شد.
«یخدان تلفیقی است از فلز و مخمل و تعدادی زیورآلات که گوشه‌های آن با ورق فلز پوشیده است و در گذشته زینت‌بخش خانه‌ها و عمارت های بزرگان، زنان و دختران بود که امروزه جزء صنایع‌دستی محسوب می‌شود.»
«در گذشته اولین خرید برای یک نوعروس، خرید صندوق بود. صندوق را می‌خریدند تا لباس‌های تازه‌عروس و داماد و هدایایی که خانواده‌ها داده‌اند را داخل آن بگذارند و بعد از این مراسم در این صندوق انواع لباس‌ها و ظروف نگهداری می‌شد، قدیم یخدان جزء اقلام ضروری جهیزیهٔ عروس مازندران کجور است. در گذشته‌های نه چندان دور وقتی کسی می‌خواست اشیاء قدیمی و یا خوراکی‌هایی را دور از دسترس دیگران قرار دهد آن را در صندوقچه چوبی که با مخمل تزئین شده بود می‌گذاشت چرا که هم جنبهٔ تزئینی داشت و هم جایی امن و محکم به شما می‌رفت.»
«امروزه بازار خرید صندوق رونق گرفته و از شکل کاربردی خود در شهرها خارج شده و بیش تر جنبهٔ تزیینی گرفته است. این سوغات که بیشتر جنبهٔ هنری، دکور و تزیین دارد، اما به علت عرضه نشدن در فروشگاه‌های صنایع دستی و مراکز عرضهٔ این نوع کالاهای سنتی و بومی، برای مسافران و توریست‌ها ناشناخته مانده است.»
امیدوارم این هنر در بین جوانان و علاقه‌مندان مازندرانکجور رواج پیدا کند تا موجب زنده شدن سنت‌ها و هنرهای فراموش شده شود.»

انتهای پیام /ن

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

میراث فرهنگی ایران جاذبه‌های گردشگری حمایت از کارآفرینان صنایع دستی
مستندات
دیدگاه تان را بنویسید
برای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری شوید
دیدگاه ها
سوژه های پیشنهادی
سوژه های در حال رشد
در حال پیگیری عکس
50000 شرکت در جشنواره عکس
25000 انتشار در کانال ها و اینستاگرام فارس
10000 انتشار در صفحه اول خبرگزاری
5
انتشار: 18:03 , 1400 مرداد 20