اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

این خبر توسط مخاطبان به سامانه "فارس من" ارسال شده و انتشار آن به معنای تایید و یا رد محتوا توسط خبرگزاری فارس نیست.

انتشار : 18:19 , 1401 دی 30 آخرین پیگیری: 10 روز 5 ساعت قبل

ضرورت اتخاذ تدابیر مبتکرانه در برابر اقدام خصمانه پارلمان اروپا

9**7178 ملی 1
نمایندگان پارلمان اروپا در روز چهارشنبه مورخ ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱ با اکثریت آراء به لایحه متممی که خواستار قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان های تروریستی است و افزودن این لایحه متمم به لایحه اصلی موافقت کردند. مصوبه امروز پارلمان اروپا، لایحه متمم مورد نظر را به لایحه ای اصلی اضافه می کند و با این اکثریت، لایحه اصلی روز پنجشنبه به رای گذاشته خواهد شد و به احتمال فراوان به تصویب پارلمان اروپا خواهد رسید. پارلمان اروپا نهاد قانونگذاری در اتحادیه اروپاست. پارلمان به طور مشترک با شورای اتحادیه اروپایی به قانونگذاری و اتخاذ تصمیم در اتحادیه می پردازد. پارلمان نماد دموکراسی در اتحادیه اروپا می باشد. زیرا نمایندگان پارلمان به طور مستقیم از سوی شهروندان اروپایی برگزیده می شوند. پارلمان همچنین نقش نظارتی بر کمیسیون اروپا دارد. این پارلمان دارای ۷۵۱ کرسی بود که پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به ۷۰۵ کرسی تقلیل یافته است. نهمین دوره این پارلمان از ژوئیه ۲۰۱۹ آغاز به کار کرده و تا ژوئیه سال ۲۰۲۴ ادامه خواهد داشت. در این دوره ۷۰۵ کرسی این پارلمان بین ۲۷ کشور عضو تقسیم شده است. تعداد نمایندگان هر کشور عضو در پارلمان اروپا به نسبت جمعیت آن کشور تعییین می شود. نهاد دیگری که با پارلمان اروپا در تصویب قوانین همکاری می کند، شورای اتحادیه اروپا(شورای وزیران) می باشد. در واقع شورا همراه با پارلمان اروپا، ارگان تصمیم‌گیری اصلی اتحادیه اروپا است. این شورا را می توان هیات دولت اتحادیه اروپا قلمداد کرد و یکی از وظایف اصلی این شورا مذاکره و تصویب قوانین اتحادیه اروپا، همراه با پارلمان اروپا، بر اساس پیشنهادات کمیسیون اروپا می باشد. وزیران تمام ۲۷ کشور عضو اتحادیه، اعضای شورای وزیران را تشکیل می دهند. در جلسات شورای اتحادیه از هر کشور عضو وزیری شرکت می کند که موضوع جلسه در ارتباط با وزارتخانه او می باشد. به عنوان مثال، هنگامی که جلسه شورا در مورد امور اقتصادی و مالی برگزار می شود، وزیر دارایی هر کشور در آن شرکت می کند. وزرای اتحادیه اروپا زمانی که در شورای اروپا درباره پیش‌نویس‌های قانونی بحث می‌کنند یا رای می‌دهند، به صورت علنی تشکیل جلسه می دهند و برای تصویب تصمیمات معمولاً به اکثریت 55٪ کشورها (با 27 عضو فعلی، این به معنای 15 کشور است) که حداقل 65 درصد از کل جمعیت اتحادیه اروپا را تشکیل می دهد، نیاز است. برای مسدود کردن یک تصمیم، حداقل به ۴ کشور نیاز است (حداقل ۳۵ درصد از کل جمعیت اتحادیه اروپا را تشکیل می‌دهند). استثنای بسیار مهم این است که در موضوعات حساسی مانند سیاست خارجی و مالیات نیاز به اتفاق آراء می باشد و همه کشورها باید موافق باشند. دوشنبه هفته آینده دولت های اروپایی در قالب شورای اتحادیه اروپا تصمیم می گیرند مصوبه احتمالی پارلمان در خصوص تحریم ها را اجرایی کنند یا نه . همانطور که بیان شد معمولا شورای اروپا در موضوعات حساسی مانند سیاست خارجی بر مبنای اتفاق آراء و نه اکثریت تصمیم گیری می کند.
برخی از این تحریم های جدید اعلامی از سوی اتحادیه اروپا پیش از این، از سوی ایالات متحده اعمال شده است و حال نیز مجددا از سوی اتحادیه اروپا اعمال خواهد شد و به نظر هدف از این تحریم ها صرفا ایجاد موج تبلیغاتی و فشار روانی مضاعف بر جامعه و اقتصاد ایران می‌باشد. در ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ پس از آن که ایالات متحده سپاه پاسداران را در لیست سازمان های تروریستی قرار داد، مجلس شورای اسلامی با تصویب قانون «اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا» مصوب ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ واکنش نشان داد. به موجب این قانون کلیه اعضای پنتاگون و شرکت ها و موسسات وابسته و فرماندهان سنت کام و نیروها و سازمان ها و یا نهادهای تحت اختیار این فرماندهی، تروریست اعلام شدند و هرگونه کمک نظامی و یا اطلاعاتی به این نیروها جهت تقابل با سپاه پاسداران و جمهوری اسلامی ایران، همکاری در اقدام تروریستی محسوب می گردد. بر اساس این قانون اشخاص حقیقی و حقوقی که به هر نحو از تصمیم و اقدام ایالات متحده تبعیت نموده و به استناد تحریم های یکجانبه یا بین المللی از ارائه خدمات به سپاه پاسداران، اشخاص حقوقی و حقیقی شاغل، وابسته یا مرتبط به آن خودداری نمایند مجرم و مستوجب مجازات تعزیری درجه پنج تا هشت قانون مجازات اسلامی می شوند.
مواضع جمهوری اسلامی در برابر خواسته های کشورهای غربی در خصوص احیای برجام منجر به تغییر سیاست های کشورهای غربی شده است. با اتخاذ سیاست های تقابلی و تشدید تنش ها از سوی کشورهای غربی، فعال شدن مکانیسم ماشه و ارجاع پرونده هسته ای به شورای امنیت سازمان ملل بر اساس فصل هفتم منشور ملل متحد دور از انتظار نخواهد بود. امید است نهاد های سیاست گذار و تصمیم ساز نظیر شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی بر اساس منافع ملی و با اتخاذ تدابیر مبتکرانه و مبتنی بر سیاست تنش زدایی از تشدید تنش ها و شکل‌گیری اجماع جهانی بر علیه کشورمان جلوگیری نمایند.ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

تحریم تحریم‌های بین‌المللی تحریم‌های اتحادیه اروپا
دیدگاه تان را بنویسید
برای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری شوید
دیدگاه ها
9**0622 07:59 , 1401 بهمن 10 این اروپائی ها هنور مثل دوران قرون وسط فکر میکنند خود برتر بینند
پویش های پیشنهادی
پویش های در حال رشد
در حال پیگیری تحلیل
50000 برگزاری مناظره حول موضوع
25000 انتشار در کانال ها و اینستاگرام فارس
28
انتشار: 18:19 , 1401 دی 30