انتشار : ۱۲:۵۵ , ۱۳۹۹ اردیبهشت ۳۰
سواد اجتماعی کلید حل مشکلات
علیرضا علا فرهنگ و سواد اجتماعی/ مسائل اجتماعی/ ملی 0دیدگاه
مسائل اجتماعی، درد و مرهم و علل و عوامل آن زاویه‌ای باز و وسیعی را برای بررسی مشکلات جهان امروز گشوده است. شاید بتوان بزرگترین مشکل دنیای امروز را در میزان سواد اجتماعی جستجو کرد و آن اینکه چگونه آگاهانه عمل کنیم. چگونه رفتار درست را آگاهانه به دست بیاوریم به گونه‌ای که منجر به عمل و تغییر مثبت و مطلوب گردد.
آیا باید آن را بقبولانیم؟ بپذیریم و یا آگاهانه اخذ کنیم؟ این مقوله دربرگیرنده رفتارهای متعددی در جهان بوده و از فراوانی زیادی برخوردار است. دامنه این مبحث همه‌گیر است. از رفتارهای خرد و کلان در اجتماعات گوناگون و منتسب به افراد مختلف چگونه می‌توان دفاع کرد تا در مسیر درست خود اصلاح شده، قرار گرفته و رخ بنمایاند، به گونه‌ای که اصلاحات به عمل آمده را پذیرفته و به آن جامه عمل بپوشانند و با اصلاح مسیرهای نادرست، عادات صحیح را در خود درونی ساخته و به کار ببندند.
این موضوع اگر چه ابعاد وسیعی را در بر می‌گیرد و عوامل مختلفی در آن دخیل است لیکن آنچه مهم است اینکه رفتارها و اعمالی که بدون هیچ مانعی ابتر مانده و به آن عمل نمی گردد. اگر چگونگی برخی رفتارها در انسانهایی که در جایگاه مهم جهان قرار دارند، مورد بازبینی قرار گیرد، در صورت اصلاح و تغییر در جهت مرتفع نمودن مسائل و مشکلات جامعه می تواند سر منشا تغییرات شگرفی باشد و جهانی آباد و آزاد را برای ساکنان آن رقم بزند.
تقویت اعتماد متقابل، خواستن برای ساختن ، یاری به همنوع ، آموختن برای ساختن ، آموزش برای یاری دادن ، کمک برای اصلاح ، صداقت و عدالت و بسیاری از این دست رفتارهای پسندیده ، همه ی آنها ریشه در ایمان و رضایت خالق هستی دارد و تلاش برای رضایت خلق در جهت رضای معبود را در پی دارد و در آن خلاصه می گردد.
حق و حقانیت ، توزیع عادلانه ، رفتار نیک و اعمال شایسته را باید آگاهانه همراه با بصیرت و دانش مربوطه اجرایی نمود. وضع مقررات و ایجاد نظم و انضباط اجتماعی با احترام به علایق و سلایق انسانها و در راستای تلاش برای جایگزینی رفتار صحیح در جامعه می باشد.
سودجویی، منفعت طلبی، خودخواهی و بی‌انضباطی که در برهه‌هایی از زمان بیشتر رنگ می‌نمایاند همه سبب دوری جستن از رفتار صحیح در اجتماع می‌باشد و بذر زشتی‌ها را در جامعه می پروراند. در عوض رفتارهای انسان دوستانه، دلسوزانه و نیکوکارانه و درست همه در جهت پرورش خوبی ها رخ می‌نمایاند. همه این رفتارها را می‌توان به گونه‌ای بال و پر داد و اصلاح آن در مسیر پیشرفت و تعالی بشر قرار می‌گیرد.
اما همه ساز و کارهای لازم برای اصلاح رفتار و سوق دادن به سمت و سوی درست آن رفتارها چیست و چگونه می‌توان در عمل آن را به نحوه صحیح خود به کار گرفت؟
چگونه می توان رفتارهای صحیح اجتماعی را قبول کرد و برای دیگران قابل فهم و درک نمود؟ همان رفتار و اعمالی که در جهت نیل به اهداف متعالی انسانی باشد. بسیاری از رفتارها را باید پرورش داد و ارج نهاد و بسیاری از موانع در پیش‌روی آن را مرتفع ساخت و رفتارهای زیادی هم هست که باید منع گردد. در این راستا باید بهترین راه‌حل‌ها گزینش شود و در اختیار قرار گیرد و این همان ارتقای سطح فرهنگ عمومی در جامعه می‌باشد که باید سهل والوصول گردد و یا حتی در کنار مشکلات و مسائل زیاد هم قابل وصول باشد، تلاش‌ها باید در این راه و راستا متمرکز گردد و البته در کنار همه این رفتارهای خوب و بد در جامعه است برخی از اعمال دارای ارج و قرب هستند و بسیاری هم زشت و منفور می‌شود. پس هم درد و هم مرهم بسیاری از مسائل اجتماعی را در جامعه باید جستجو کرد.
مستندات
در حال پیگیری تحلیل
50000حمایت برگزاری مناظره حول موضوع
25000 حمایت انتشار در کانال ها و اینستاگرام فارس
10000 حمایت انتشار در صفحه یک خبرگزاری
1000 حمایت انتشار در گروه مربوطه
14
انتشار: ۱۲:۵۵ , ۱۳۹۹ اردیبهشت ۳۰
آخرین حامیان
دیدگاه تان را بنویسید
لطفا منتظر بمانید...
نظر شما ارسال گردید و پس از تایید منتشر خواهد شد
دیدگاه ها