انتشار : ۱۲:۵۹ , ۱۳۹۹ مرداد ۲۵
با قلم فرانک فروتن، کودکان البرزی پای تلویزیون بوم رنگی می‌نشینند
ناشناس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی/ سازمان صدا و سیما/ البرز 0نظر
تابستان همواره فصل بازی، فراغت و سرگرمی کودکان بوده است. اما امسال کودکان با تابستانی متفاوت روبه‌رو هستند. لزوم در خانه ماندن برنامه‌های تلویزیونی را تبدیل به یکی از سرگرمی‌های اصلی کودکان کرده است. در این میان شبکه البرز که پیش از این برنامه‌ای مختص کودکان نداشته است با برنامه متفاوت بوم رنگ به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود مهدی سعی دارد کودکان البرز را به پای تلویزیون بنشاند. در همین راستا گفت‌و‌گویی با نویسنده این برنامه داشتیم.

فرانک فروتن کارشناس کارگردانی نمایش و کارشناس ارشد ادبیات نمایشی که پیش از این در مقام نویسنده و کارگردان توانسته است دیپلم افتخار جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را برای استان البرز کسب کند و همچنین بیش از 70 نمایش رادیویی برای رادیو البرز به تحریر درآورده است اکنون با برنامه کودک به سراغ تلویزیون آمده است.
فروتن در خصوص شکل‌گیری ایده اولیه برنامه بوم رنگ اظهار داشت: پس از مطرح شدن این موضوع از سوی تهیه‌کننده و کارگردان که درصدد تولید برنامه‌ای با نگاه بومی برای کودک هستند که شامل بخش‌هایی چون معرفی مشاغل و قصه‌گویی و خلافیت باشد. ایده استفاده از شخصیت عروسکی که برگرفته از یک شخصیت واقعی در تاریخ البرز باشد را با کارگردان مطرح کردم که با استقبال مواجه شد و به این ترتیب شخصیت حاسب با صداپیشگی حامی علیزاده و داوود بختیاری شکل گرفت. این دانشمند آب شناس و ریاضیدان کرجی از دل یک کتاب تاریخی بیرون می‌آید و در مواجهه با تکنولوژی امروز و آسیب‌هایی که زندگی امروز به محیط زیست زده است به عروسک دیگر شیرین بیان که یک کودک کنجکاو است کمک می‌کند تا به رفع مشکلات محیط زیست بپردازد.

این کارگردان افزود: در هر قسمت از برنامه به یک موضوع که عمدتاً مربوط به محیط زیست است پرداخته می‌شود و متناسب با همان موضوع در کلبه قصه خاله مهتاب قصه‌ای روایت می‌کند.
وی به این نکته اشاره کرد که خاله مهتاب که نقش آن به عهده خود ایشان است با مشارکت و همکاری بچه‌ها قصه را به صورت نمایشی روایت می‌کند.

این مدرس تئاتر در ادامه گفت‌و‌گو بیان کرد: در نگارش متن سعی شده است که هر قسمت دارای داستانی واحد باشد و در قالب یک رویداد دراماتیک عروسک‌ها و خاله آفتاب بهار سلیمانی پیامی را به کودک انتقال دهند. هدف بر این است که کودک بتواند خود نتیجه‌گیری کند و این آموزش به صورت غیرمستقیم صورت گیرد.
وی افزود: در کنار عروسک ها شخصیت دیگری به نام بهرنگ با بازی امین اکرمی حضور دارد که هر قسمت وارد شغلی تازه متناسب با موضوع برنامه را امتحان و به بچه‌ها معرفی می‌کند. این معرفی به صورت نمایشی و در فضایی طنازانه شکل می‌گیرد.

این مدرس نمایش خلاق خاطرنشان کرد: علاوه بر معرفی مشاغل سعی شده است به کودکان آموزش داده شود که برای موفقیت در هر حرفه‌ای باید تلاش و صبر داشت. آنچه در نگارش متن بوم رنگ اهمیت داشته حفظ جنبه آموزشی در کنار سرگرمی و نشاط و همچنین معرفی جاهای دیدنی استان البرز به کودکان است. به همین علت در بخشی از برنامه با نام البرزگردی حاسب در کتاب جادویی‌اش جاهای دیدنی البرز را به شیرین بیان معرفی می‌کند.

کارگردان «نمایش ترس‌های کوچک من» به این مسأله اشاره کرد که ترانه‌های برنامه نیز که اشعار آن را ضیا احمدی شهربابک سروده و آهنگ‌سازی آن توسط دکتر سپهر سراجی صورت گرفته است همگی با موضوع محیط زیست، مشاغل و معرفی البرز است. در آهنگ‌سازی از سازهای ایرانی استفاده شده که حال و هوای برنامه را کاملاً ایرانی کرده است.
فرانک فروتن نویسنده برنامه بوم رنگ علت اصلی همکاری خود را با این پروژه تلویزیونی دغدغه‌مند بودن برنامه دانست.

مدیر مسئول خانه تئاتر البرز گفت: از ابتدا که ایده از سوی تهیه کننده و کارگردان آقای مهدی مطرح شد و متوجه شدم برنامه رویکرد زیست محیطی دارد و هم چنین به دنبال تولید برنامه‌ای با رنگ و بوی بومی بودم، برایم بسیار جالب بود . اما نکته مهمتر نگاه متفاوت کارگردان به برنامه کودک تلویزیونی و گرایش ایشان به نمایشی بودن هر قسمت و پرهیز از آموزش مستقیم به کودک و تأکید بر مشارکت کودکان در شکل‌گیری بخش‌های مختلف برنامه بود. البته با توجه به ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی در شرایط فعلی بخش‌های مشارکتی برنامه نظیر قصه و بازی‌های خلاقانه با حداقل تعداد کودکان برگزار می‌گردد اما در آینده امیدوار هستیم با بهبود شرایط مشارکت حداکثری کودکان را در برنامه داشته باشیم.

فروتن در پایان با توجه به بازخورد خوب مخاطب در مدت زمان کوتاه که از شروع پخش بوم رنگ به عنوان اولین برنامه کودک در شبکه البرز می‌گذرد اظهار امیدواری کرد که این برنامه بتواند روز به روز پرمخاطب‌تر پیش رود و سیمای البرز برنامه‌ای با رنگ و بوی بومی داشته باشد.
برنامه بوم رنگ به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود مهدی و نویسندگی فرانک فروتن روزهای زوج ساعت 18 از شبکه البرز پخش می گردد. بازپخش برنامه روزهای فرد ساعت 13:30 است.

انتهای پیام /ن

برنامه کودک بوم‌رنگ فروتن شبکه البرز
در حال پیگیری خبر
50000حمایت انتشار در تیتر یک خبرگزاری
25000 حمایت انتشار در کانال ها و اینستاگرام فارس
10000 حمایت انتشار در صفحه اول خبرگزاری
500 حمایت انتشار در گروه مزتبط
2
انتشار: ۱۲:۵۹ , ۱۳۹۹ مرداد ۲۵
پیگیری های مرتبط
آخرین حامیان
دیدگاه تان را بنویسید
لطفا منتظر بمانید...
نظر شما ارسال گردید و پس از تایید منتشر خواهد شد
دیدگاه ها
سوژه های در حال رشد