انتشار : ۱۳:۴۲ , ۱۳۹۹ مهر ۲۳
بانک‌ها عامل اصلی تورم افسارگسیخته در کشور هستند
hadi بانک مرکزی/ دولت/ ملی 2نظر
همانطور که اغلب اقتصاددانان می‌دانند، اصلی‌ترین عامل تورم افسارگسیخته در کشور، عملکرد فاحش بانکها در اقتصاد کشور است. آنها که تمامی نقدینگی کشور در دستشان است، با بنگاهداری از یکسو و با ابزار دست دولت قرار گرفتن از سوی دیگر، باعث بدبختی امت، خصوصا قشر ضعیف هستند. چطور؟
دولتها در دور اول به این فکر می‌کنند که چه کنند تا دور دوم هم رأی بیاورند لذا با فشار بر بانک مرکزی مانع رشد آرام و معقول نرخ ارز منطبق بر تورم واقعی می‌شوند لذا با فشار، نرخ ارز در دور اول ریاست جمهوری ثابت نگهداشته می‌شود. این مسئله با روشهایی عملیاتی می‌شود. اصلی‌ترین راهکار، دادن سودهای بالا به سپرده‌هاست، 20 تا 30درصد!!! هیچ صنعت و تولیدی چنین حاشیه سود خالصی در سال ندارد لذا سیل نقدینگی‌ها به بانکها می‌رود تا سود بالا بگیرد. پس نقدینگی در بانکها منجمد می‌شود و در بازار گردش نمی‌کند، بدین ترتیب قیمت‌ها ثبات می‌یابد.
اما چون سود پرداختی توسط بانکها غیرواقعی است، بانکها در دور اول ریاست جمهوری زیانهای سنگین می‌بینند. پس از مانور دولتها روی ثبات قیمت‌ها در زمان انتخابات دور دوم و پیروزی‌شان به بانک مرکزی اجازه می دهند که زیان خود را جبران کنند. اینجاست که با کاهش سود بانکی مثل شهریور سال96 نقدینگی‌هایی که سود 20 تا 30 درصد می‌گرفته می‌گوید 15 درصد سود کم است. اینجاست که سیل نقدینگی راهی بازارها می‌شود. بازارهای ملک، ارز، سکه که دارندگان و گردانندگان اصلی آن بانکها هستند!!! بدین ترتیب موج سنگین گرانی‌ها به خاطر ایجاد تقاضای سنگین توسط نقدینگی مهاجم، شروع می‌شود. بانکها دارایی‌ها را به بالاترین قیمت به مردم نگون بخت می‌فروشند و از زیانهای سنگین دور اول ریاست جمهوری خارج می‌شوند.
این است قصه پر غصه ما.
اینجاست که تولید که نیازمند شرایط ثبات و آرامش اقتصادی است، می‌میرد.
بیکاری موج می‌زند، تورم بیداد می‌کند و هرروز قیمت‌ها بالا می‌رود.
راه حل:
در اولین فرصت ممکن باید بانک مرکزی به معنای واقعی کلمه مستقل از دولت شود، راهکارش هم تعیین رئیس بانک مرکزی از طریقی غیر از رئیس جمهور است.

انتهای پیام /خ

تورم
در حال پیگیری تحلیل
50000حمایت برگزاری مناظره حول موضوع
25000 حمایت انتشار در کانال ها و اینستاگرام فارس
10000 حمایت انتشار در صفحه یک خبرگزاری
1000 حمایت انتشار در گروه مربوطه
37
انتشار: ۱۳:۴۲ , ۱۳۹۹ مهر ۲۳
پیگیری های مرتبط
آخرین حامیان
دیدگاه تان را بنویسید

لطفا منتظر بمانید...
نظر شما ارسال گردید و پس از تایید منتشر خواهد شد
نظر شما تایید و منتشر شد
دیدگاه ها
 
amirreza.r ۱۷:۲۰ ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ حمایت شدید.لطفا ما را هم حمایت کنید.https://www.farsnews.ir/my/c/42046
 
فدائیان امام خامنه ای ۲۲:۲۴ ۱۳۹۹/۰۷/۲۷ سلام حمایت شد، لطفا از ما هم حمایت کنید فقط5تا رای دیگه لازم داریم: https://www.farsnews.ir/my/c/41499 https://www.farsnews.ir/my/c/40421
سوژه های در حال رشد