انتشار : ۱۲:۰۰ , ۱۳۹۹ آبان ۲۶
جهانپور: بودجه کرونا را صرف کسری بودجه وزارت بهداشت کردیم!
حلما وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی/ ملی 6
مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت گفت: در محافل و رسانه ها مرتب از یک میلیارد یورو صحبت می شود در حالی که بودجه عادی وزارت بهداشت هنوز پرداخت نشده است و ما باید درخواست بدهیم که اصلا این مبلغ را حساب نکنند.

با شیوع بیماری کرونا و همه گیری آن، کشور با بحران جدی و عوارض ناشی از این بیماری از جمله هزینه های درمان، تعطیلی کسب و کارها و ... مواجه شد به طوریکه دولت دیگر نمی‌توانست از محل منابع بودجه‌ای کشور از پس هزینه‌های سنگین کرونا برآید.

از این رو در هفتم فروردین ماه حسن روحانی رئیس جمهور به دنبال هزینه‌های بالای کرونا در نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ی ملی را طلب کرد.

درخواست برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی و اختصاص آن به وزارت بهداشت و بیمه بیکاری به دست مقام معظم رهبری رسید و در ۱۸ فروردین 99 رهبر انقلاب با درخواست برداشت پول موافقت کردند و در نهایت اردیبهشت ماه خبر تخصیص یک میلیارد یورو کرونایی اعلام شد و محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در توئیتی از واریز نخستین بخش از معادل ریالی کمک یک میلیارد یورویی از منابع صندوق توسعه ملی برای مقابله و مدیریت عوارض ناشی از شیوع ویروس کرونا در کشور از سوی بانک مرکزی به حساب خزانه خبر داد.

۲۹ فروردین ۹۹ ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت در رابطه با تخصیص بودجه به وزارت بهداشت گفت: با پیشنهاد دولت و موافقت مقام معظم رهبری رقمی افزون بر ۱۳۰ هزار میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی برای مقابله و کنترل بیماری کرونا اختصاص یافت.

اما در سوم اردیبهشت 99 سعید نمکی در حساب توئیتری خود نوشت به لطف خدا و با جانفشانی همکارانم در مبارزه با کرونا از قدرتمندترین کشورها جلو افتادیم اما در مضیقه ی مالی و در مقایسه با آنها که میلیاردها دلار هزینه کرده اند، همکارنم با حال خراب میپرسند حداقل یک میلیارد یورو صندوق توسعه ی ملی چه شد؟

در سوم مهر ماه 99 وزیر بهداشت گفت: از یک میلیارد یورویی که رهبری موافقت کردند، ماه ها است به جز سهم کوچکی نگرفته ام، نمی دانم این بودجه را برای کدام کار مهم تر گذاشتند؟!

آنچه از زبان مسئولین و کارگزاران شنیدیم حاکی از آن است که شفافیتی در خصوص هزینه کرد و چگونگی دریافت یک میلیارد یورو وجود ندارد از همین رو برنامه رادیویی دادرسانه با رویکرد مطالبه گری و شفافیت، میزگردی را با حضور دکتر کیانوش جهانپور مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت، دکتر فاطمه محمد بیگی دبیر اول کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، مهدی اسفندیار و داریوش چیوایی کارشناسان حوزه ی سلامت با اجرای کیا داود اسفندیاری شب گذشته از رادیو جوان پخش شد تا موضوع ارز تخصیص یافته از صندوق توسعه ی ملی شفاف تر شود.

مجری: یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ی ملی برای مدیریت بیماری کرونا به وزارت بهداشت اختصاص پیدا کرد به نظر شما چه اتفاقی برای بودجه افتاده و کجا خرج شده است؟

چیوایی: متاسفانه عدم شفافیت ماجرای قصه ی پر غصه ی همیشگی نظام سلامت ما است که در سایر نظامات اقتصادی هم وجود دارد.
اینکه این مبلغ کجا هزینه شده و چرا وزیر بهداشت می گوید که این بودجه به دستش نرسیده محل تامل و تعجب است و ضروری است در این خصوص بررسی های کاملی صورت بگیرد.

به هر حال شفافیت پایه ی توسعه ی جوامع و نظامات و سیستم ها است؛ اگر شفافیت نباشد قاعدتا فساد وجود دارد و این یک نامعادله ای است که همیشه برقرار است.

موضوع دیگری که می خواهم در خصوص آن صحبت کنم این است که چکار می توانستیم انجام دهیم که بیماری کرونا بهتر میدیریت میشد که شاهد این تعداد از مرگ و میر در کشور نبودیم.

مجری: کشورهای موفق چکار کردند؟

چیوایی: کار بسیار مهمی که برخی کشورها در مقابله با کرونا انجام دادند و موفق هم بوده اند، استفاده از سیستم های it و سیستم های الکترونیکی برای کنترل بیماری و غربال است.
علارغم اینکه 25 سال قانون مصوب کرده ایم که پرونده الکرونیک سلامت را اجرا کنیم اما تاکنون دولت مردان ما این کار را نکرده اند.

مجری: فکر میکنید آیا فسادی در این زمینه وجود دارد که پرونده الکترونیک سلامت را اجرا نمی کنند؟

چیوایی: کار مهمی که سیستم های الکترونیک سلامت انجام می دهند ایجاد شفافیت است.
در واقع برای قانون گذار شفاف می کند که این هزینه ها کجا خرج شده است و به صورت کلی مانع بسیاری از مفاسد در نظام سلامت می شود.
شاید اگر شفافیت وجود داشت تکلیف یک میلیارد یورو مشخص می شد و قطعا میلیاردها تومان به نفع مردم تمام می شد.

مجری: جناب اسفندیار نظر شما به عنوان سوت زن و مطالبه گر در خصوص بودجه ی اختصاص یافته از صندوق توسعه ی ملی چیست؟

اسفندیار: دولت مردان جرات ندارند عنوان کنند که این بودجه را کجا و چگونه خرج کرده اند و تاکنون هم چنین جدولی به صورت شفاف که محل خرج بودجه را مشخص کند در دسترس قرار نگرفته است.

مجری: وزارت بهداشت تاکنون چه مقدار از بودجه ی یک میلیارد یورویی مدیریت کرونا را دریافت کرده است؟

محمد بیگی: در جلساتی که در کمیسیون بهداشت مجلس برگزار کردیم رئیس بانک مرکزی، نماینده وزارت بهداشت و سازمان برنامه و بودجه هر کدام درصدی را عنوان کردند؛ نماینده وزارت بهداشت 27 درصد، نماینده سازمان برنامه و بودجه 33 درصد و نماینده بانک مرکزی 45 را عنوان کردند که پرداخت شده است.
با توجه به اختلاف در مقدار ارز پرداخت شده موضوع را به دیوان محاسبات ارجاع دادیم تا به صورت دقیق و شفاف پیگیری شود.

مجری: به عنوان ناظر و نماینده مردم بفرمایید که وزارت بهداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ی ملی را صرف چه کارهایی کرده است؟ از طرفی پرستاران هم می گویند به ما چیزی نداده اند؟!

محمد بیگی: عمده بودجه صرف هزینه های سرانه ی درمانی، معوقات پرسنلی و تجهیزات مقابله با کرونا شده است.
نمایندگان به فکر یک میلیارد یورو جدید هستند البته نه برای درمان و تامین اجتماعی بلکه جهت بهداشت و مشاغل آسیب دیده از کرونا.

مجری: مردم نامحرم اند که نباید به مردم اعلام بشود که یک میلیارد یورو کجا خرج شده است؟

محمد بیگی: ما به شدت از عدم شفافیت دولت گله داریم؛ با کمیسیون رو راست نیستند، متاسفانه دولت ارقامش را به صورت شفاف اعلام نمی کند و نکته ی دیگر این که دولت هنوز عزمش را به صورت جنگی جزم نکرده است و گویا هنوز بحران را فهم نکرده است.

مجری: جناب دکتر جهانپور، چه مقدار از ارز یک میلیارد یورو را دریافت کردید؟

جهانپور: از بخشی که قرار بوده است به وزارت بهداشت اختصاص پیدا کند حدود 60 تا 70 درصد.

مجری: وزارت بهداشت چرا بودجه یک میلیارد یورو را به صورت شفاف اعلام نمی کند که صرف چه کارهایی کرده است؟

جهانپور: همه ی موارد به صورت شفاف اعلام شده است؛ بخشی هم که به وزارت بهداشت اختصاص پیدا کرده جزء به جزء آن شفاف است.
عمده بودجه صرف معوقات پرسنلی، تجهیز بیمارستان ها، ارتقاء سیستم اکسیژن رسانی و اکسیژن سازی، افزایش ظرفیت تخت های آی سی یو و افزایش تعداد دستگاه های ونتیلاتور شده است.

مجری: مردم چگونه می توانند به لیست کامل این اقلام دسترسی پیدا کنند؟

جهانپور: زمانی که بودجه به صورت کامل تخصیص پیدا کند لیست اقلام به صورت کامل و شفاف ارائه می شود هرچند در حال حاضر نیز انتشار پیدا کرده است و می توانند در سامانه دسترسی به اطلاعات آزاد مشاهده کنند.

مجری: نمایندگان عنوان می کنند که وزارت بهداشت، آمار و اطلاعات را به صورت کلی و مبهم در اختیار کمیسیون قرار داده است آیا چنین است؟

جهانپور: در خصوص کوید19 اطلاعات کاملا شفاف است و به تبع به صورت شفاف این اطلاعات را در اختیار کمیسیون قرار داده ایم.
نکته ای که باید عرض کنم این است در هفت ماه اول سال از 7 هزار میلیارد تومان ردیف های اختصاصی خود وزارت بهداشت و ردیف هایی که در بودجه بوده و ارتباطی به بیماری کرونا نداشته است تنها 952 میلیارد تومان تخصیص پیدا کرده است.
در محافل و رسانه ها مرتب از یک میلیارد یورو صحبت می شود در حالی که بودجه عادی وزارت بهداشت هنوز پرداخت نشده است و ما باید درخواست بدهیم که اصلا این مبلغ را حساب نکنند، چرا که ردیف بودجه وزارت تامین نشده است.

مجری: در واقع یعنی شما بودجه مدیریت بیماری کرونا را صرف کسری بودجه وزارت بهداشت کردید؟

جهانپور: به هرحال باید تا آخر سال ردیف های بودجه وزارت بهداشت تخصیص پیدا کند؛ دولت در پرداخت بودجه تاخیر داشته و وزارت بهداشت 6 هزار میلیارد تومان از ردیف بودجه خودش عقب است.

مجری: بنابراین این که گفته می شود وزارت بهداشت بودجه مدیریت بیماری کرونا را خرج اداره وزارت خانه کرده است صحت دارد؟

جهانپور: قطعا هر بودجه ای اختصاص پیدا کند صرف اولویت ها می شود!

انتهای پیام /ح

شیوع بیماری کرونا جهانپور رادیو جوان
مستندات
در حال پیگیری خبر
50000حمایت انتشار در تیتر یک خبرگزاری
25000 حمایت انتشار در کانال ها و اینستاگرام فارس
10000 حمایت انتشار در صفحه اول خبرگزاری
500 حمایت انتشار در گروه مزتبط
28
انتشار: ۱۲:۰۰ , ۱۳۹۹ آبان ۲۶
پیگیری های مرتبط
آخرین حامیان
دیدگاه تان را بنویسید

لطفا منتظر بمانید...
نظر شما ارسال گردید و پس از تایید منتشر خواهد شد
نظر شما تایید و منتشر شد
دیدگاه ها
 
بهرام میرزاپور ۱۲:۴۲ ۱۳۹۹/۰۸/۲۶ سلام دوستان گرامی از کمپین شما حمایت شد لطفا از ما حمایت بفرمائید باتشکر از لطف شما https://www.farsnews.ir/my/c/42871
 
فدائیان امام خامنه ای ۱۳:۴۳ ۱۳۹۹/۰۸/۲۶ تو رو خدا حمایتمون کنید: https://www.farsnews.ir/my/c/2363
 
ناشناس ۱۵:۲۰ ۱۳۹۹/۰۸/۲۶ من نمیخام عامل انتقال کرونا به پدر و مادرم شوم. جلوگیری از گسترش کرونا لغو آزمون https://www.farsnews.ir/my/c/43648 دعوت برای حمایت از کمپین درخواست تعویق آزمون وکالت دادگستری 99 به علت شیوع کرونا
 
ناشناس ۱۵:۳۹ ۱۳۹۹/۰۸/۲۶ من نمیخام عامل انتقال کرونا به پدر و مادرم شوم. جلوگیری از گسترش کرونا لغو آزمون https://www.farsnews.ir/my/c/43648 دعوت برای حمایت از کمپین درخواست تعویق آزمون وکالت دادگستری 99 به علت شیوع کرونا
 
mahdi ۱۷:۲۵ ۱۳۹۹/۰۸/۲۶ اعتراض حواله‌داران راناپلاس به افزایش قیمت نامتعارف https://www.farsnews.ir/my/c/44186 حمایت کنید تراخدا حمایت شد 93تا دیگ میخایم تا 1000کمکمون کنید حمایتم شدید
 
mahdi ۱۷:۳۳ ۱۳۹۹/۰۸/۲۶ اعتراض حواله‌داران راناپلاس به افزایش قیمت نامتعارف https://www.farsnews.ir/my/c/44186 حمایت کنید تراخدا حمایت شد 92تا دیگ میخایم تا 1000کمکمون کنید حمایتم شدید
سوژه های در حال رشد