انتشار : ۱۱:۳۸ , ۱۳۹۹ آبان ۲۷
نگرانی برخی کشورهای عرب از تغییر موضع بایدن در روابط منطقه‌ای
ناشناس وزارت امور خارجه/ ملی 2
«سید رضی عمادی» کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی تحریریه فارس جوان، در خصوص رویکرد کشورهای عرب نسبت به انتخاب «جو بایدن» گفت: نوع رابطه اعراب با دولت جدید ایالات متحده آمریکا بستگی به این موضوع دارد که روابط ایران و آمریکا چگونه باشد.

وی افزود: «دونالد ترامپ» اساسا در مورد کشورهای عرب به چشم استفاده ابزاری و اقتصادی نگاه می‌کرد کما اینکه هیچ تلاشی در جهت کاهش تنش میان کشورهای عرب نیز انجام نداده است؛ چرا که اساسا وجود تنش میان این کشورها را همسوی با منافع خود می‌دیده است. بنابراین آنچه که در دوره جدید روی خواهد داد این است که رویکرد حمایت همه‌جانبه آمریکا از اعراب کاهش پیدا خواهد کرد چرا که «جو بایدن» نگاهی هنجاری در حوزه سیاست خارجی دارد و سعی در تقویت آن در ایالات متحده دارد. اما در عین حال در حفظ روابط با عربستان سعودی تاکید خواهد داشت چرا که عربستان به نوعی مهمترین متحد آمریکا در منطقه است و عربستان سعودی مهمترین کشوری است که به نیابت از آمریکا سیاست های واشنگتن را در منطقه اجرایی می کند.

این کارشناس خاورمیانه در ادامه تاکید کرد: برخی کشورهای عربی به ویژه عربستان و امارات شدیداً از نتیجه انتخابات ایالات متحده ناراضی‌اند زیرا برخی کشورهای عربی از احتمال بازگشت جو بایدن به توافق هسته‌ای نگران هستند و بیم دارند که وی تحریم‌های آمریکا علیه ایران را لغو کند.

عمادی در ادامه در پاسخ به سؤالی مبنی بر بازیگری «قطر» در منطقه با توجه به تنش‌های اخیر این کشور با عربستان و نقش‌آفرینی ترامپ در کشاکش این تنش‌ها گفت: قطر از جمله کشورهایی است که از انتخاب بایدن به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا استقبال کرد و برخلاف عربستان، امارات و بحرین، نتیجه انتخابات آمریکا برای دوحه راضی کننده است به دلیل اینکه در تنشی که میان قطر و چهار کشور عربی عربستان و امارات و بحرین و مصر به وجود آمده بود، رئیس جمهور ایالات متحده و در ادامه وزیر امور خاجه این کشور از چهار کشور مذکور و به ویژه عربستان حمایت کرد و به نوعی قطر را تحت فشار قرار دادند. لذا اساسا فاکتور مهمی که در سیاست خارجی قطر وجود دارد این است که این کشور توانایی بازیگری با هر نوع بازیگر را دارد.
انتهای پیام /ن

بایدن عربستان روابط اعراب با آمریکا
در حال پیگیری خبر
50000حمایت انتشار در تیتر یک خبرگزاری
25000 حمایت انتشار در کانال ها و اینستاگرام فارس
10000 حمایت انتشار در صفحه اول خبرگزاری
500 حمایت انتشار در گروه مزتبط
10
انتشار: ۱۱:۳۸ , ۱۳۹۹ آبان ۲۷
پیگیری های مرتبط
آخرین حامیان
دیدگاه تان را بنویسید

لطفا منتظر بمانید...
نظر شما ارسال گردید و پس از تایید منتشر خواهد شد
نظر شما تایید و منتشر شد
دیدگاه ها
 
فدائیان امام خامنه ای ۱۳:۵۲ ۱۳۹۹/۰۸/۲۷ https://www.farsnews.ir/my/c/38511 مسیل رودبار https://www.farsnews.ir/my/c/23431 مسیل میرداماد https://www.farsnews.ir/my/c/9763 پل عابر مکانیزه https://www.farsnews.ir/my/c/3418 پل عابر همت https://www.farsnews.ir/my/c/6430 ساخت ستارخان https://www.farsnews.ir/my/c/4683 طرح پیروزی https://www.farsnews.ir/my/c/23739 احداث مترو https://www.farsnews.ir/my/c/12889 تاسیس دانشگاه
 
بهرام میرزاپور ۱۵:۴۳ ۱۳۹۹/۰۸/۲۷ سلام دوستان گرامی از کمپین شما حمایت شد لطفا از ما حمایت بفرمائید باتشکر از لطف شما https://www.farsnews.ir/my/c/42871
سوژه های در حال رشد