انتشار : ۱۷:۲۹ , ۱۳۹۹ آبان ۳۰
تغییر ذائقه بازار آی تی از نو به استوک
ناشناس وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات/ ملی 1
بازار آی تی تحت تاثیر نوسانات قیمت ارزی شاهد تغییر رفتار مشتریان در خرید لوازم الکترونیکی از نو به استوک است.

به گزارش تحریریه فارس جوان ،لپ‌تاپ و قطعات سخت‌افزاری رایانه، در ایران جزو کالاهای وارداتی به شمار می‌روند و به تبع با هر گونه اختلالی در واردات، این بازار نیز دستخوش تغییرات می‌شود. در مقاطعی، تحریم‌های بین‌المللی و نوسانات بازار ارز، چالش‌هایی به وجود آورد که باعث سردرگمی فروشندگان و مردم در تأمین و تهیه این دست از کالاها شد اخیراً نیز این کالاها متاثر از این عوامل باعث رکود و تغییر سلیقه مشتریان در این بازار شده است.

از مصائب نوسانات ارز تا احتکار در بازار آی تی

از ابتدای سال تاکنون وسایل الکترونیکی این صنف افزایش قیمت 200 درصدی را تجربه کرده‌اند و بر این اساس فروشندگان این صنف مجبورند با توجه به نوسانات قیمت ارز، کالاهای خود را به قیمت روز ارز بفروشند؛ از سوی دیگر مردم نیز به همین دلیل ترجیح می‌دهند تا قبل از افزایش قیمت مجدد ، لپ تاپ و یا کالای مورد نظر خود را تهیه کنند.

نوسانات ارزی تنها در بخش تامین و تهیه لپ تاپ و وسایل الکترونیک خلاصه نمی‌شود و همین امر در برخی موارد منجر به احتکار و به دنبال آن کمبود این اجناس در بازار می شود. در شرایط فعلی نیز با شیوع ویروس کرونا و رونق شیوه دورکاری در مشاغل و آموزش مجازی دانش‌آموزان نیاز به وسایل الکترونیکی بیش از گذشته افزایش یافته است.

تعمیرات و استوک سلیقه جدید مشتریان در بازار آی تی

نیاز مردم به وسایل الکترونیکی در ایام کرونا از یک سو و از سوی دیگر نوسانات قیمت ارز باعث شده که سلیقه مشتریان این بازار نیز دستخوش تغییرات مهمی شود؛ اکنون آنچه در بازار وجود دارد این است که مردم با توجه به قدرت خرید و بودجه‌ای که در اختیار دارند، ترجیح می‌دهند که وسایل الکترونیکی استوک تهیه کنند و بر اساس همین امر تمایل بیشتری به تعمیر وسایل خود دارند.

یک «فروشنده لوازم آی تی» در خصوص این موضوع گفت: در شرایط فعلی بازار، فروش کالاهای استوک رقمی بالغ بر 85 درصد را به خود اختصاص داده، به طوری که از هر 10 لپ تاپ فروخته شده 8 عدد از آنها استوک هستند؛ هم اکنون تقاضایی برای جنس نو وجود ندارد و علاوه بر آن ، بر اساس شرایط پیش آمده در بازار میل مشتریان بیشتر به سمت تعمیرات قطعات و سیستم رفته تا تهیه سیستم جدید.

این فروشنده افزود: ثبات قیمت ارز، می‌تواند شرایط را در بازار را مطلوب‌تر کند؛ زیرا فرایند قیمت‌گذاری قطعات الکترونیکی با نرخ ارز رابطه تنگانگی دارد.

این درحالی است که روزهای گذشته رئیس اتحادیه فناوران رایانه عنوان کرده بود که بازار گوشی و لپ تاپ در روزهای گذشته کاهش قیمت 5 تا 10 درصدی را تجربه کرده است و استدلال وی بر این بود که با انتخابات آمریکا و کاهش ناگهانی دلار به دلیل جو روانی بازار ارزی، انتظار می رود که در بازار آی تی گشایش‌هایی در قیمت اجناس انجام شود.

شایان ذکر است که بسیاری از فروشندگان این صنف اظهار داشته‌اند که در مقطع فعلی کاهش قیمت قابل توجهی در این بازار صورت نگرفته است زیرا ثبات قیمتی در ارز انجام نشده و فروشندگان این صنف خریدهای خود را بر اساس نرخ ارز انجام می دهند.

انتهای پیام /ن

لپ‌تاپ واردات لپ‌تاپ گرانی
در حال پیگیری خبر
50000حمایت انتشار در تیتر یک خبرگزاری
25000 حمایت انتشار در کانال ها و اینستاگرام فارس
10000 حمایت انتشار در صفحه اول خبرگزاری
500 حمایت انتشار در گروه مزتبط
6
انتشار: ۱۷:۲۹ , ۱۳۹۹ آبان ۳۰
پیگیری های مرتبط
آخرین حامیان
دیدگاه تان را بنویسید

لطفا منتظر بمانید...
نظر شما ارسال گردید و پس از تایید منتشر خواهد شد
نظر شما تایید و منتشر شد
دیدگاه ها
سوژه های در حال رشد